Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, panosv7 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με ηλιακό που έχει τοποθετηθει καινούριος στο χωριό.

Η απόδοση του είναι πολυ χαμηλή ακόμη και σε μέρες με πολύ ηλιοφάνεια με αποτέλεσμα να βγαινει απλώς χλιαρό νερό ένώ θα επρεπε να βγαίνει καυτό. Αναγκαστικά λοιπόν χρειάζεται να αναβω το ρεύμα για να ζεστάνει το νερο. Ο μαστορας λεει ότι έχει γίνει σωστή εγκατάσταση...κ δεν ξέρει να βοηθησει

Εχετε να μου προτείνεται κάτι, τί ακριβως να ψάξω για να βρω τυχον βλάβη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

-Ελεγχος στις σωληνες του κλειστου εισοδο-εξοδο. Τις πιανεις για να καταλαβεις τι παιζει με τις θερμοκρασιες για τυχον μη σωστη ροη..

-Οπτικος ελεγχος στις σωληνες του κλειστου(κλισεις)

-Ελεγχος στα υγρα του κλειστου

Ο μαστορας ομως μπορει να ερθει να κοιταξει 2-3 πραγματα(οπως τα πιο πανω) για να σου πει και αυτος τι μπορει να φταιει!

πχ Μπορει απο το εργοστασιο να υπαρχει κατι μεσα στο κλειστο και να μην γινεται ελευθερη ροη! Αυτο μπορει να το καταλαβει κατευθειαν πιανοντας τους σωληνες!  Για μενα δεν ειναι σωστος επαγγελματιας δινοντας αυτη την απαντηση! Του στυλ τα πηρα.. τωρα δεν ξερω τιποτα!

Το καλο ειναι οτι εχεις ξεκαθαρη μειωμενη αποδοση οποτε θα βρεθει και ευκολα η αιτια!

 

25 λεπτά πριν, mariapad είπε

Σε Μαλτεζο φιλε μου μονο inox , μακρια απο glass και sunpower εχουν το ιδιο boiler. Εμενα μου εσκασε στα δυο χρονια ο sunpower με δυο συντηρησεις απο τον ιδιο τον Μαλτεζο.Πριν ειχα FYROGENIS ,αθανατος , με ελαχιστα service εβγαλε 17 χρονια , το ιδιο και ο μαλτεζος inox της μανα μου.

Ετσι ακριβως! Ο Μαλτεζος εχει κρατησει μονο το inox σε ποιοτητα! Στα υπολοιπα πληρωνεις το brand!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα χθες εβαλα καινουργιο μποιλερ και ο υδραλικός μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει να κάνω εξαέρωση και να προσθεσω λίγο νερο. πώς γινεται και ποια βάνα θα ανοίξω .επισης καθαρισα τους συλλεκτες με ενα πανι δεν νομιζω να εχει γινει καποια ζημια; στο πανελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

εβαλα καινουργιο μποιλερ και ο υδραλικός μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει να κάνω εξαέρωση και να προσθεσω λίγο νερο. πώς γινεται και ποια βάνα θα ανοίξω

το κλειστό κύκλωμα θα εννοούσε Δεν έχει βάνα εκεί Δες βίντεο στο youtube  πλήρωση ηλιακού με αντιψυκτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 9:10 ΠΜ, kid είπε
  1. Οι σμαλταρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο σμάλτο και άρα στο καζάνι.Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είτε δεν ισχύει στην πράξη είτε θα πληρωθεί χρυσό μέσω των απαραίτητων συντηρήσεων. 
  2. Αν παει κάποιος να αγοράσει μια μηχανή που είναι πχ 500 κυβικά η εταιρεία του δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Αν εσύ θες την ίδια μηχανή να της αλλάξεις τη μηχανή και την κάνεις 1000 κυβικά τότε η εταιρεία θα σου δώσει πάλι 3 χρόνια εγγύηση;
  3. Οι συμβουλές μέσω φορουμ τύπου "στα 200 λίτρα βάλε 4 ή 5 ή 18 τμ" είναι η χαρά των μποιλεράδων . Τα καζάνια σπάνε πλέον από υπερθέρμανση και στην αγορά γίνεται ο κακός χαμός. Αν είστε της αγοράς το ξέρετε ήδη , αν δεν είστε μην παρασύρετε κόσμο ..στο να πληρώσει κι άλλο καζάνι πριν την ώρα του.
  4. Το λες επειδή είσαι επαγγελματίας και ξέρεις πολλές περιπτώσεις ή απ΄ότι διάβασες στο ιντερνετ; Ο "κανόνας" σου ισχύει το ίδιο στη Θεσσαλονίκη και το ίδιο στην Κρήτη; Δεν παίζει ρόλο η απόδοση του συλλέκτη ή κοιτάμε μόνο το μέγεθος;

  5. Ο ηλιακός θέλει σκέπασμα όταν δεν χρησιμοποιείται και "μισοσκέπασμα" το καλοκαίρι. Οτιδήποτε άλλο είναι η χαρά των μποιλεράδων.

  6. Προσοχή στα φτηνά. Ήδη 2 σκρουτζοηλιακοί που πολλές έχουν εκθειαστεί εδώ μέσα έχουν πρόβλημα με τις εγγυήσεις...αλλά αυτά ο καλός "τσιγγούνης" δεν αφήνει να βγαίνουν προς τα έξω στις κριτικές.

  7. Οι τιμές των μετάλλων έχουν αυξηθεί και ο ηλιακός έχει ήδη πάρει 100 ευρώ τουλάχιστον. Έρχεται και συνέχεια από +50 εως +100 ευρώ σύντομα απ ότι φαίνεται.

  8. Μιλάω ως επαγγελματίας του χώρου πάνω απο 25 χρόνια κ έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν όλες οι φίρμες.

 

 

Επιτέλους, να το πει και κάποιος (και τα άλλα, αλλά κυρίως το υπογραμμισμένο) που πολλοί έχουν κάνει πια "καραμέλα" τα τετραγωνικά σαν τη ΜΟΝΗ παράμετρο. Και φυσικά εκεί πάνω (στα τετραγωνικά) βασίζεται και η όποια (εξ αποστάσεως) διάγνωση.

Έχεις 3τμ συλλέκτη και δεν σου φτάνει το νερό; Εεεε, έπρεπε να βάλεις 4τμ

Έχεις 4τμ συλλέκτη και σου τρύπησε το boiler;, Λογικό, έπρεπε να έχεις πάρει με 2,5τμ (ουδείς ρωτάει ποτέ αν έχεις συλλέκτη επιλεκτικό, κενού, ή άλλου τύπου, αν είναι προσανατολισμένος σωστά ή τι κλίση έχει)

Η όποια "διάγνωση" γίνεται αβασάνιστα (ή και...αβάδιστα :P) και με μεγάλη ευκολία αφού αυτός που την κάνει ουδεμία επίπτωση (οικονομική ή άλλη) έχει, άσχετα από το πόσο έξω μπορεί να πέσει. Ο κακομοίρης που τον ακούει (κακώς) και πολλές φορές στηρίζεται στην φορουμική του παρουσία είναι αυτός που θα πληρώσει. Κυριολεκτικά και μεταφορικά

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

εχει 2

βανες

 

Κρυο ζεστο θα εννοει ,εμεις λεμε του αντιψυκτικου στην κορυφη του μποιλερ ,2 βαλβιδες εχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα, έχω ένα θέμα με τον ηλιακό μου . Προχθές έβγαζε συνεχόμενα νερό από την πάνω βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού κυκλώματος . Όταν έκλεινα την παροχή νερού σταματούσε . Είναι δυνατον να έχει τρυπήσει και να βγάζει συνέχεια το νερό του ανοιχτού κυκλώματος από το κλειστό ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερώτηση και από εμένα. Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον Πειραια,το όποιο έχω προς ενοικίαση.Εφόσον ο παλιός θερμοσίφωνας τα τίναξε είμαι στη φάση αναζήτησης ηλιακού.

Λέω για 160αρη τριπλης. Επειδη είμαι μακριά θα με ενδιέφερε ένα όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο brand με όσα το δυνατόν περισσότερα χρόνια πραγματικής εγγύησης και εί δυνατον συνεργείο που να κάνει το σέρβις προκειμένου η εγγύηση να υφίσταται. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση και τα χαρ/κα όσο η μακροζωια του . Απο ότι βλέπω η violaris δίνει ικανοποιητικη εγγύηση (αλλα τοποθετείται από ανεξάρτητους ) και ο Mastersol (ο οποιος κατασκευαζεται πάτρα αλλά έχει συνεργεία και στην Αθήνα.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος μερικές ερωτήσεις:

  • Μέχρι τώρα είχα συμβατικο θερμοσίφωνα. Η Σύνδεση του με το υπαρχον διαμέρισμα(ρετιρε) θα γίνει από αυτους που θα τον τοποθετήσουν ή θα χρειαστει να πληρώσω ηλεκτρολόγο/ υδραυλικο να τραβήξουν υποδοχες στην ταράτσα και εκει να γίχνει η σύνδεση? 
  • Για να τοποθετηθει στην ταράτσα της πολυκατοικίας χρειάζεται κάποια διδικασία/δικαιολογητικα?
  • Στο διαμέρισμα προς το παρόν κατοικεί μία κυρία οόποτε τα 160 λίτρα είανι υπερβολη. Λέω 160 για μελλοντικη χρήση από οικογενεια (3αρι). Προς αποφυγή καταπονήσεων ποια η πιο ευκολή λύση (σκέπασμα)?
  • Τι είδους συλλεκτη να επιλέξω (θυμίζω το ακίνητο είναι προς ενοικιαση και με ενδιαφέρει προτίστως η μακροζωία του συστήματος).
  • ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Επειδη κατά την πιθανότερη εκδοχή δεν θα είμαι παρών πώς μπορω να διασφαλίσω την σωστή τοποθέτηση του. Σκέφτηκα να απευθυνθω σε υδραυλικο της γειτονιας έτσι ώστε να είναι παρών αλλά και έτσιθεωρω ότι δε διασφαλιζω το αποτέλεσμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, louben είπε

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον Πειραια,το όποιο έχω προς ενοικίαση.Εφόσον ο παλιός θερμοσίφωνας τα τίναξε είμαι στη φάση αναζήτησης ηλιακού.

Λέω για 160αρη τριπλης.

ασύμφορος ο τριπλής απ ολες τις πλευρές Εγω θα σου ελεγα 120αρη Σιγα μην ασχοληθεί ο ένοικος  με το σκέπασμα Για τα αλλα αποφασίζεις εσυ  

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, louben είπε

Παιδια μια ερώτηση και από εμένα. Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον Πειραια,το όποιο έχω προς ενοικίαση.Εφόσον ο παλιός θερμοσίφωνας τα τίναξε είμαι στη φάση αναζήτησης ηλιακού.

Λέω για 160αρη τριπλης. Επειδη είμαι μακριά θα με ενδιέφερε ένα όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο brand με όσα το δυνατόν περισσότερα χρόνια πραγματικής εγγύησης και εί δυνατον συνεργείο που να κάνει το σέρβις προκειμένου η εγγύηση να υφίσταται. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση και τα χαρ/κα όσο η μακροζωια του . Απο ότι βλέπω η violaris δίνει ικανοποιητικη εγγύηση (αλλα τοποθετείται από ανεξάρτητους ) και ο Mastersol (ο οποιος κατασκευαζεται πάτρα αλλά έχει συνεργεία και στην Αθήνα.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος μερικές ερωτήσεις:

  • Μέχρι τώρα είχα συμβατικο θερμοσίφωνα. Η Σύνδεση του με το υπαρχον διαμέρισμα(ρετιρε) θα γίνει από αυτους που θα τον τοποθετήσουν ή θα χρειαστει να πληρώσω ηλεκτρολόγο/ υδραυλικο να τραβήξουν υποδοχες στην ταράτσα και εκει να γίχνει η σύνδεση? 
  • Για να τοποθετηθει στην ταράτσα της πολυκατοικίας χρειάζεται κάποια διδικασία/δικαιολογητικα?
  • Στο διαμέρισμα προς το παρόν κατοικεί μία κυρία οόποτε τα 160 λίτρα είανι υπερβολη. Λέω 160 για μελλοντικη χρήση από οικογενεια (3αρι). Προς αποφυγή καταπονήσεων ποια η πιο ευκολή λύση (σκέπασμα)?
  • Τι είδους συλλεκτη να επιλέξω (θυμίζω το ακίνητο είναι προς ενοικιαση και με ενδιαφέρει προτίστως η μακροζωία του συστήματος).
  • ΚΑΙ κάτι τελευταίο. Επειδη κατά την πιθανότερη εκδοχή δεν θα είμαι παρών πώς μπορω να διασφαλίσω την σωστή τοποθέτηση του. Σκέφτηκα να απευθυνθω σε υδραυλικο της γειτονιας έτσι ώστε να είναι παρών αλλά και έτσιθεωρω ότι δε διασφαλιζω το αποτέλεσμα.

Φιλε μου ότι και να βάλεις εφόσον ο ενοικιαστής δεν θα τον προσέχει και αυτό είναι σίγουρο μην κάθεσαι και σκας άσκοπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

ασύμφορος ο τριπλής απ ολες τις πλευρές Εγω θα σου ελεγα 120αρη Σιγα μην ασχοληθεί ο ένοικος  με το σκέπασμα Για τα αλλα αποφασίζεις εσυ  

Κοιτα αργά η γρήγορα θα βάλω και αέριο (ή οτιδήποτε αντιστοιχο θα υπάρχει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμη). Στο σπιτι που μένω έχω τριπλης και μας έχει σώσει γιατι απο οκτώβριο ώς μαιο δεν έχουμε ζεστό νερό από τον ηλιο (αλλα ανάβει το καλοριφέρ λόγω παιδιου).

49 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Φιλε μου ότι και να βάλεις εφόσον ο ενοικιαστής δεν θα τον προσέχει και αυτό είναι σίγουρο μην κάθεσαι και σκας άσκοπα.

Αυτο με έχει προβληματίσει λίγο. Στο σπίτι που μένω τώρα έχουμε 160 αρη ηλιακο (20 ετιας βέβαια) και σήμερα το βράδυ που πήγα να κάνω μπάνιο το νερό ήταν απλά ζεστό (όχι καυτο).Οπότε έλεγα πάλι σε 160αρη γιατι ο 120αρης μου φαίνεται μικρός για 2-3 άτομα.

Ο ενοικιαστης σίγουρα δεν θα τον προσέχει αλλα έλεγα να πάρω κάποιον με μεγάλη εγγυηση (ο βιολάρης δινει 10 στο μποιλερ και 15 στον συλλεκτη αν δεν κάνω λαθος) όπου με τα σερβις του κατασκευαστη ευελπιστουσα ότι προκύψει την επόμενη 10 ετια (για το μποιλερ) να είμαι καλυμμε΄νος. Βέβαια δεν γνωρίζω κατα πόσο τμαται η εγγύηση ή είναι στα χαρτια , σε αυτό ας μιλήσουν οι ειδικοι.

4 λεπτά πριν, louben είπε

Κοιτα αργά η γρήγορα θα βάλω και αέριο (ή οτιδήποτε αντιστοιχο θα υπάρχει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμη). Στο σπιτι που μένω έχω τριπλης και μας έχει σώσει γιατι απο οκτώβριο ώς μαιο δεν έχουμε ζεστό νερό από τον ηλιο (αλλα ανάβει το καλοριφέρ λόγω παιδιου). Όσο αφορά το σκέπασμα έχω άτομο που μπορει να πηγαινει 2 φορες το χρόνο για σκέπασμα-ξεσκέπασμα ,

Αυτο με έχει προβληματίσει λίγο. Στο σπίτι που μένω τώρα έχουμε 160 αρη ηλιακο (20 ετιας βέβαια) και σήμερα το βράδυ που πήγα να κάνω μπάνιο το νερό ήταν απλά ζεστό (όχι καυτο).Οπότε έλεγα πάλι σε 160αρη γιατι ο 120αρης μου φαίνεται μικρός για 2-3 άτομα.

Ο ενοικιαστης σίγουρα δεν θα τον προσέχει αλλα έλεγα να πάρω κάποιον με μεγάλη εγγυηση (ο βιολάρης δινει 10 στο μποιλερ και 15 στον συλλεκτη αν δεν κάνω λαθος) όπου με τα σερβις του κατασκευαστη ευελπιστουσα ότι προκύψει την επόμενη 10 ετια (για το μποιλερ) να είμαι καλυμμε΄νος. Βέβαια δεν γνωρίζω κατα πόσο τμαται η εγγύηση ή είναι στα χαρτια , σε αυτό ας μιλήσουν οι ειδικοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει, μπήκα σε σκέψεις μήπως αξίζει να βάλω δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα.., έχει βάλει κάποιος να μας πει κατά πόσο δεν ασχολείσαι να συμπληρώνεις υγρά μια στο τόσο;

Το μόνο "θέμα" που υπάρχει είναι πως ο ηλιακός είναι χάλκινος, τα δοχεία όμως που βρίσκω είναι σιδερένια (ή γαλβανισμένα) κάτι που δεν θα ήθελα, αλλά αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο σε χάλκινο που να έχει βάλει κάποιος θα βοηθούσε να μας έλεγε εντυπώσεις..

Το μόνο χάλκινο που βρήκα είναι μόλις 0.5 λίτρα, κάπως πατεντάδικο μου φαίνεται..

Καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Max64072 είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα, έχω ένα θέμα με τον ηλιακό μου . Προχθές έβγαζε συνεχόμενα νερό από την πάνω βαλβίδα ασφαλείας του κλειστού κυκλώματος . Όταν έκλεινα την παροχή νερού σταματούσε . Είναι δυνατον να έχει τρυπήσει και να βγάζει συνέχεια το νερό του ανοιχτού κυκλώματος από το κλειστό ή μου διαφεύγει κάτι ; 

Τρυπησε!!! Ζωη σε μας! Παει νερο χρησης στο κλειστο.. ανεβαζει  πιεση και ανοιγει το ασφαλιστικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Το μόνο χάλκινο που βρήκα είναι μόλις 0.5 λίτρα, κάπως πατεντάδικο μου φαίνεται..

μια χαρά είναι Του  βάζεις 0,250 - 0,300 L και είσαι οκ Να κι ένα πατενταδικο και από μένα  :P έτοιμος για εκτόξευση 

Spoiler

image.png.0420786ff582bfc7071c656554b731f2.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...