Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, panos0100 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν η μάρκα elco είναι καλή για ηλιακούς και για boiler θερμοσίφωνο 

Νομίζω έχει σταματήσει να κατασκευάζει. 

Τα αγοράζει από αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Νομίζω έχει σταματήσει να κατασκευάζει. 

Τα αγοράζει από αλλού

Ειναι ελληνικοι οπως λενε και αξιοπιστοι;  γιατι εχει χαλασει το boiler και σκεφτομαι να βαλω και ηλιακο και boiler απο την ιδια εταιρεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα. Δυστυχώς στο καινούριο σπίτι ο ηλιακός 120λίτρων διπλής ενέργιας 15ετίας είναι μάλλον για πέταμα. Έγινε ένα τυπικό σερβις, καθάρισμα άλατα, αλλαγή αντίστασης-ανόδιου-θερμοστάτη-πλύσιμο κυκλώματος και προσθήκη νέου ψυκτικού υγρού και το θερμοσίφωνο θέλει 30λεπτά το λιγότερο για να ζεστάνει. Επίσης με ηλιοφάνεια και θερμοκρασία αέρα στους 15-20βαθμούς το νερό είναι απλά χλιαρό.

Βρέθηκε και ένα σάπισμα σε μια γωνιά κάτω αριστερά στο panel όπου φαίνεται οξείδωση και λείπει τελείως η μαύρη επίστρωση που φαίνεται πίσω από το τζάμι. Ο υδραυλικός λέει οτι για να μην αποδίδει αφού ξεβούλωσε 2-3 φορές το κύκλωμα ίσως έχει μείνει βούλωμα εντός του καθρέφτη. Ο καθρέφτης θα πάει 120-130ευρώ+ εργασία. Προτείνει αντικατάσταση πλήρη με καινούριο ηλιακό γιατί δε μπορεί να εγγυηθεί για το καζάνι πόσο καιρό θα βγάλει αν με το νέο καθρέφτη ξαναζοριστεί το καζάνι και ανεβάζει θερμοκρασίες και πίεση.

Τα οικονομικά είναι στενά και μακάρι να μπορούσα να αντέξω έναν Calpak αλλά με βλέπω για έναν 160άρη 3πλής ενέργειας έως 450ευρώ περίπου.

Είδα αυτόν και θέλω να δω αν κάποιος έχει εικόνα για την ποιότητά τους. Τα specs και τα χαρτιά καλά δείχνουν. ΔΕΝ είναι μέλος στην ΕΒΗΕ βέβαια αλλά έχει και πιστοποιήσεις από Δημόκριτο κιόλας.

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-sol-violaris-energypro-160l-2-0-glass-ral-triplhs-energeias/

Κάποιος παραπάνω έγραψε οτι δε ξέρεις αν θα κλείσει σε 5-10χρόνια η εταιρία και δε θα έχεις υποστήριξη αλλά εγώ βλέπω από το 1979 οπότε με καθησυχάζουν τα χρόνια που βρίσκεται στο κλάδο.

Οι κριτικές στο σκρουτζ ΑΝ λένε κάτι πάντως είναι θετικότατες

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Καλησπέρα

Πιστοποιήσεις έχει ο συλλέκτης που τον αγοράζει από το Δήμα.

Από ότι βλέπω ο Δήμας έχει φοβερή ποιότητα. Για όλα τα υπόλοιπα που έγραψα έχεις κάποιο σχόλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι

58 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Από ότι βλέπω ο Δήμας έχει φοβερή ποιότητα. Για όλα τα υπόλοιπα που έγραψα έχεις κάποιο σχόλιο;

Καλό θα είναι να πας ε μεγαλύτερο συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Οι κριτικές στο σκρουτζ ΑΝ λένε κάτι πάντως είναι θετικότατες

Γενικά μιλώντας, μια ένδειξη για το πόσο αξιόπιστη είναι μια κριτική, είναι ο συνολικός αριθμός που έχει αυτός που την κάνει. Δηλαδή αν δεις ότι κάποιος έχει 1-2 κριτικές, μπορεί να είναι κάποιος που απλά προωθεί το προϊόν.

Ειδικότερα για τους ηλιακούς που το ζητούμενο είναι η αντοχή στο χρόνο, δε νομίζω να έχει πολλη αξία η κριτική που γίνεται μετά την αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό που λες @naive

Έχεις κάτι να σχολιάσεις στο σεντόνι που έβαλα πιο πάνω; Πήρα τηλέφωνο για το συγκεκριμένο ηλιακό. Μου επιβεβαίωσαν οτι είναι Dimas ο συλλέκτης αλλά νομίζω απέφυγε να μου απαντήσει για το boiler (δεν επέμεινα και γω ιδιαίτερα στο 1ο αναγνωριστικό τηλεφώνημα)

Για να βγάλουν τον παλιό και να τοποθετήσουν τον καινούριο μου κοστολόγησε 100ευρώ εργασία+υλικά.

Μένω Ηλιούπολη και κοιτάζει Νότο ο ηλιακός με φουλ ήλιο από νωρίς το πρωί έως και νωρίς το απόγευμα. Συλλέκτης 2 τετραγωνικών είναι μικρός; Αυτός που έχει τώρα 1.9-2 πρέπει να είναι επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekfragma

αποφεύγω να σχολιάζω συγκεκριμένες μάρκες, αφενός γιατί δεν έχω αρκετή εμπειρία, αφετέρου γιατί δε θέλω να εμπλέκομαι σε εμπορικά πράγματα.
Κατά τη γνώμη μου στην τιμή που ψάχνεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ελληνικής κατασκευής, αυτός που βρήκες λέει ότι είναι, καλό είναι να το επιβεβαιώσεις και για το boiler. Επιπλέον λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά δεν έχει νόημα γιατί θα ανεβάσουν το κόστος (δε γράφει και πολλά κιόλας).
Για Αθήνα, 2τμ για 160 λίτρα είναι αρκετά πιστεύω, εφόσον πρόκειται για επιλεκτικό.
Κρατα και τη γραπτή εγγύηση που θα σου δώσουν, αλλά πρόσεξε τις προϋποθέσεις της.
Επίσης, στην αρχική πλήρωση με αντιψυκτικό βάλε πιο πολύ από ένα λίτρο που έρχεται μαζί,  Βάλε τέσσερα για εμένα. Δε χρειάζονται απο θέμα ψύχους, αλλά θα βοηθήσουν να μην ξαναπάθεις αυτό που έπαθε ο προηγούμενος με τις διαβρώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Το μποιλερ αν δεν κάνω λάθος είναι από Leov

Ξαναπήρα τηλέφωνο γιατί με έτρωγε....Δική τους κατασκευή εδώ Ελλάδα όπως και ο συλλέκτης κατά ένα ποσοστό. Προμηθεύονται κάποια υλικά από Dimas αλλά συναρμολόγηση και κάποια άλλα υλικά είναι επίσης δικά τους.

Δε ξέρω αν λέει αλήθεια. ήταν πάντως στο 2ο τηλεφώνημα αρκετά αναλυτικός και ευγενικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...