Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αν θες αυτό που χρησιμοποιείται από τους περισσότερους (αιθυλαινογλυκόλη) το βρίσκεις παντού. Supermarket, πολυκαταστήματα εργαλείων, βενζινάδικα, κλπ.

Αν ψάχνεσαι για προπυλαινογλυκόλη που κάνει γενικά την ίδια δουλειά με πρόσθετο υπέρ το ότι δεν έχει την τοξικότητα της άλλης γλυκόλης (σπάνιο το σενάριο να τη "λουστείς" αλλά παραμένει πάντα μία πιθανότητα) τότε πρέπει να ψάξεις λίγο περισσότερο καθώς δεν είναι τόσο ευρέως διαδεδομένη. Κυρίως λόγω του γεγονότος ότι είναι λίγο ακριβότερη (για μένα αξίζει τον κόπο αλλά ο καθένας μπορεί να έχει το δικό του σκεπτικό).

Ότι και να πάρεις να σιγουρευτείς αν είναι για χρήση όπως έχει (χωρίς αραίωση) ή πρέπει να αραιωθεί. Αυτό και για να πάρεις τη σωστή ποσότητα αλλά και να αξιολογήσεις το κόστος αφού οπτικά όλα (αραιωμένα και μη) ίδια δείχνουν (κόκκινα ή πράσινα υγρά).

Και πού τη συναντώ την προπυλαινογλυκολη; 

Μόνο λόγω της τοξικότητας απορρίπτουμε την αιθυλαινογλυκολη;

Ποια απ' τις 2 συμβάλλει στην "υγεία" του κυκλώματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, panostom είπε

Και πού τη συναντώ την προπυλαινογλυκολη; 

Μόνο λόγω της τοξικότητας απορρίπτουμε την αιθυλαινογλυκολη;

Ποια απ' τις 2 συμβάλλει στην "υγεία" του κυκλώματος;

Μόνο τα θέματα τοξικότητας τα διαχωρίζουν. Για να καταλάβεις αιθυλογλυκόλη είναι στην ουσία το αντιψυκτικό του αυτοκινήτου σου.

Συνεπώς ως προς την "υγεία" του συστήματος που αναφέρεις είσαι μια χαρά και με τα δύο. Η επιλογή αφορά την υγεία τη δική σου (όταν και αν).

Τώρα για το "που" τί να σου πω; Εξαρτάται. Supermarket, βενζινάδικα και μεγάλα καταστήματα εργαλείων, έχοντας συνήθως αιθυλενογλυκόλη, είναι στη φάση "έλα μωρέ, όλα ίδια είναι".

Προφανώς θα πρέπει να κοιτάξεις σε εταιρίες ή αντιπροσώπους τους που χρησιμοποιούν αυτό το υγρό. Για την ιστορία εγώ πέρσι αντικατέστησα το boiler του ηλιακού μου με glass του Μαλτέζου και αυτοί σίγουρα το χρησιμοποιούν (έχω πάρει και έξτρα για να έχω). Οπότε υποθέτω ότι και οι συνεργάτες τους λογικά θα έχουν.

Επίσης ίσως και ο Λαμπριανίδης (στο Νέο Κόσμο) που έχει γενικά λάδια, αντιψυκτικά, κλπ να έχει (δεν το ξέρω σίγουρα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panostom είπε

Εδω στην Αθήνα πού μπορώ να βρω αντιψυκτικο για να προσθεσω στον ηλιακο μου;

Sonne χαλκος 120λτ

Στα leroy merlin και σε καλη τιμη! προπυλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2019 στις 11:01 ΜΜ, makevius είπε

Μετά από πόσες μέρες συννεφιάς;; εχεις τον esolar άμα θυμάμαι καλά; 

Τον esolar έχω καλά θυμάσαι,3 μέρες συννεφιά, αν δεν κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 11:00 ΠΜ, panostom είπε

Και πού τη συναντώ την προπυλαινογλυκολη; 

Μόνο λόγω της τοξικότητας απορρίπτουμε την αιθυλαινογλυκολη;

Ποια απ' τις 2 συμβάλλει στην "υγεία" του κυκλώματος;

Δίνεις 16 ευρώ και το'χεις στην πόρτα σου....https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2175

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 11:00 ΠΜ, panostom είπε

Και πού τη συναντώ την προπυλαινογλυκολη; 

Μόνο λόγω της τοξικότητας απορρίπτουμε την αιθυλαινογλυκολη;

Ποια απ' τις 2 συμβάλλει στην "υγεία" του κυκλώματος;

Στην υγεία του συστήματος συμβάλουν τα λοιπά αντιδιαβρωτικά πρόσθετα που έχουν τα διαλύματα και η συγκέντρωση του διαλύματος. Αν είναι πολύ φτωχό το μίγμα μπορεί να χάσει με το χρόνο τις αντιδιαβρωτικες και αντιψυκτικες ιδιότητες και να ιζηματοποιηθει (να γίνει λάσπη) με τις σχετικές συνέπειες στην κυκλοφορία και την απόδοση.  Ένα διάλυμα με 25-30% περιεκτικότητα είναι οκ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Μου ήρθε στο email μου ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με φωτοβολταϊκά

Ενδιαφέρον ακούγεται (θα έλεγα "ενδιαφέρουσα παπάτζα" αλλά είπα να είμαι ανοιχτός σε νέες τεχνολογικές ανακαλύψεις :P)

Δηλαδή κάποιος ανακάλυψε τρόπο να παρέχει ενέργεια σε 4άρα αντίσταση (ή κάποια παρεμφερούς κατανάλωσης) σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με φωτοβολταϊκά που καλύπτουν εμβαδόν λιγότερο από ένα...χωράφι;

Βάλε μας κάνα link να γελάσει λίγο το χειλάκι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2019 στις 11:44 ΜΜ, 26ska είπε

Τον esolar έχω καλά θυμάσαι,3 μέρες συννεφιά, αν δεν κάνω λάθος. 

Πως τα παει ο ηλιακος τωρα???

Εμενα πατωσε και περιμενα χθες(Παρασκευη) να βγαλει ηλιο αλλα τελικα εβγαλε ηλιο με συννεφια με αποτελεσμα στις 12 το μεσημερι που ηθελα για ντουζ δεν μου εδωσε την επιθυμητη!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Πως τα παει ο ηλιακος τωρα???

Εμενα πατωσε και περιμενα χθες(Παρασκευη) να βγαλει ηλιο αλλα τελικα εβγαλε ηλιο με συννεφια με αποτελεσμα στις 12 το μεσημερι που ηθελα για ντουζ δεν μου εδωσε την επιθυμητη!

Μία από τα ίδια χλιαρό νεράκι χθες, αλλά ήταν στραγγισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 2:31 ΜΜ, haris_216 είπε

Ενδιαφέρον ακούγεται (θα έλεγα "ενδιαφέρουσα παπάτζα" αλλά είπα να είμαι ανοιχτός σε νέες τεχνολογικές ανακαλύψεις :P)

Δηλαδή κάποιος ανακάλυψε τρόπο να παρέχει ενέργεια σε 4άρα αντίσταση (ή κάποια παρεμφερούς κατανάλωσης) σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με φωτοβολταϊκά που καλύπτουν εμβαδόν λιγότερο από ένα...χωράφι;

Βάλε μας κάνα link να γελάσει λίγο το χειλάκι μας.

Δεν άντεξα και το googlαρα, το μόνο που βρήκα ήταν ηλιοθερμικο βεβιασμένης κυκλοφορίας, με χρήση του φωτοβολταϊκού για την κυκλοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makevius είπε

Σήμερα ειχε φουλ ήλιο ολη μέρα. Ξεκίνησα με 23 βαθμούς το πρωί και έφτασε 64 . ΜΙα χαρά για την εποχή.

Που είχε φουλ ήλιο όλη μέρα;Αθηνα πάντως όχι,εμένα τεζα,δεν πρόλαβε να ζεστάνει σχεδόν καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Που είχε φουλ ήλιο όλη μέρα;Αθηνα πάντως όχι,εμένα τεζα,δεν πρόλαβε να ζεστάνει σχεδόν καθόλου...

Σημερα Κυριακη εβγαλε ηλιο μεχρι τις 13κ30.  Ο ηλιακος πάτο απο το Σαββατο..! Εκαναν 2 ατομα ντουζ+λουσιμο και ο ενας ξυρίστηκε! Απλα στο 2ο ατομο στο τελειωμα δηλαδη στα τελευταια 3 λιτρα αρχισε να πεφτει η επιθυμητη και αυτο δεν θα συνεβαινε αν δεν χρησιμοποιουσε ο 1ος ζεστο νερο για ξυρισμα. Επισης το 2ο ατομο μπηκε αμεσως οταν βγηκε ο 1ος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι  δεν ειμαι Αθήνα όντως. Πάντως τώρα δειχνει την αξία του η δεύτερη πλάκα που έβαλα 160 λιτρα με 4,2 μ2 πλάκες. Ναι το καλοκαίρι τις σκεπάζω σχεδόν ολόκληρες, για να προλάβω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...