Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Δυστυχώς είναι και δύσκολο το πέρασμα σωλήνων μέχρι κάτω, δεν υπάρχει φωταγωγός ούτε άλλη πρόσβαση στο μπάνιο παρά μόνο ένας σωλήνας για εξαερισμό. Δεν το  βλέπω να προχωράει το εγχείρημα εύκολα. Ευχαριστώ για την βοήθεια

Επίσης ο ηλιακός έχει τη λογική να κερδίσεις κάποια χρήματα σε βάθος χρόνου (μετά τα 10 χρόνια). Αν είναι δύσκολη (ακριβή) η εγκατάσταση δεν συμφέρει γιατι δεν αποσβαίνεις ποτε. (άσε που θέλει και να τον χρησιμοποιείς κάθε μέρα / σκέπασμα όταν φευγεις κλπ).

Αν τον πληρώνεις απο την τσέπη σου (και όχι μέσω εξοικονομώ πχ), ίσως όντως να μην αξίζει να ασχοληθείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απλά, κάνεις λάθος και δεν το είχες δει! Μέσα έχει μονωτικό, δεν έχει υποπίεση για να το τραβήξει προς τα μεσα.

Φυσικά παίζει να μετέφερε κάτι κάποιος στην ταράτσα και να το χτύπησε (αν έβαλαν πχ άλλο ηλιακό ή δορυφορικό πιάτο κλπ)

@sphinxgr Δες την φωτογραφία από πριν και από μετά, την παραμόρφωση που έχει υποστεί. Είναι στην άκρη της ταράτσας, κανένας δεν πάει εκεί.

 

solar.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

@sphinxgr Δες την φωτογραφία από πριν και από μετά, την παραμόρφωση που έχει υποστεί. Είναι στην άκρη της ταράτσας, κανένας δεν πάει εκεί.

solar.jpg

Όντως είναι θερμοκρασία υποπίεσης !!!! 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να έγινε. Υποθέτω δεν σε επηρεάζει κάπως όμως. Θα ήθελα όμως να ακούσω κάποιο πιθανό σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Wizard270 είπε

@sphinxgr Δες την φωτογραφία από πριν και από μετά, την παραμόρφωση που έχει υποστεί. Είναι στην άκρη της ταράτσας, κανένας δεν πάει εκεί.

solar.jpg

Η εταιρεια τι λεει? Ο Μαλτεζος φημιζεται πλεον μονο για το inox! Στα υπολοιπα πληρωνεις brand..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όντως είναι θερμοκρασία υποπίεσης !!!! 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί να έγινε. Υποθέτω δεν σε επηρεάζει κάπως όμως. Θα ήθελα όμως να ακούσω κάποιο πιθανό σενάριο

Δεν είναι υποπίεση. Τουλάχιστον όχι όπως την καταλαβαίνω εγώ (υποπίεση στο εσωτερικό του καζανιού, εκεί που είναι το νερό). Κάτι έχει γίνει με την πολυουρεθάνη. Ίσως όταν την έβαζαν ξέφυγε κάτι από τις παραμέτρους που επιβάλει η σωστή τοποθέτησή της (πχ θερμοκρασία) με αποτέλεσμα τη συρρίκνωσή της σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα να "τραβήξει" και το εξωτερικό κέλυφος το οποίος ως γνωστόν, σαν απλό προστατευτικό από τα καιρικά φαινόμενα (ήλιο, βροχή) δεν έχει και κανένα σημαντικό πάχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν είναι υποπίεση. Τουλάχιστον όχι όπως την καταλαβαίνω εγώ (υποπίεση στο εσωτερικό του καζανιού, εκεί που είναι το νερό). Κάτι έχει γίνει με την πολυουρεθάνη. Ίσως όταν την έβαζαν ξέφυγε κάτι από τις παραμέτρους που επιβάλει η σωστή τοποθέτησή της (πχ θερμοκρασία) με αποτέλεσμα τη συρρίκνωσή της σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα να "τραβήξει" και το εξωτερικό κέλυφος το οποίος ως γνωστόν, σαν απλό προστατευτικό από τα καιρικά φαινόμενα (ήλιο, βροχή) δεν έχει και κανένα σημαντικό πάχος.

 

1 ώρα πριν, Wizard270 είπε

@sphinxgr Δες την φωτογραφία από πριν και από μετά, την παραμόρφωση που έχει υποστεί. Είναι στην άκρη της ταράτσας, κανένας δεν πάει εκεί.

solar.jpg

 

14 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Η εταιρεια τι λεει? Ο Μαλτεζος φημιζεται πλεον μονο για το inox! Στα υπολοιπα πληρωνεις brand..!

 

11 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν είναι υποπίεση. Τουλάχιστον όχι όπως την καταλαβαίνω εγώ (υποπίεση στο εσωτερικό του καζανιού, εκεί που είναι το νερό). Κάτι έχει γίνει με την πολυουρεθάνη. Ίσως όταν την έβαζαν ξέφυγε κάτι από τις παραμέτρους που επιβάλει η σωστή τοποθέτησή της (πχ θερμοκρασία) με αποτέλεσμα τη συρρίκνωσή της σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα να "τραβήξει" και το εξωτερικό κέλυφος το οποίος ως γνωστόν, σαν απλό προστατευτικό από τα καιρικά φαινόμενα (ήλιο, βροχή) δεν έχει και κανένα σημαντικό πάχος.

Απίθανο!!! Το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα!!

http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/3431-Παραμόρφωση-στο-περίβλημα-του-ηλιακού-θερμοσίφωνα

 

Κατά την κατασκευή των boiler ηλιακών, εγχέεται πολυουρεθάνη και μετά σφραγίζονται τα καπάκια μέχρι να κρυώσει η πολυουρεθάνη και να απορροφηθούν οι τρομερές πιέσεις που δημιουργούνται από την διόγκωση της πολυουρεθάνης.

Αυτή η διαδικασία χρειάζεται σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Επειδή πολλοί κατασκευαστές και πολλά εργοστάσια, δεν θερμαίνονται κατά την διάρκεια του χειμώνα και συνήθως είναι και ορθάνοιχτα, πιάνουν χαμηλές θερμοκρασίες τα πάντα. Αυτό επηρεάζει την ποιότητα της πολυουρεθάνης, όπου προκαλείται συρρίκνωση και παραμόρφωση.

Η χαμηλή πυκνότητα της πολυουρεθάνης, εντείνει το φαινόμενο, όπου πολλοί κατασκευαστές, ρίχνουν μικρότερη ποσότητα πολυουρεθάνης (η οποία θα διογκωθεί ούτως ή άλλως αρχικά), αλλά αργότερα θα συρρικνωθεί.

Κάποιοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ζελατίνα εσωτερικά του προστατευτικού του καζανιού. Η ζελατίνα χρησιμοποιείται ώστε τυχόν παραμόρφωση-συρρίκνωση της πολυουρεθάνης, να μην γίνει αντιληπτή από τον τελικό χρήστη γιατί δεν κολλάει και δεν παραμορφώνει το περίβλημα όταν συρρικνώνεται.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με Μαλτέζο, έστειλα μόνο mail με τη φωτογραφία και αν δε μου απαντήσουν, θα πάω εγώ.

Το θέμα είναι τι θα επικαλεστώ αν μου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας. Όντως μπορούν να αρνηθούν να κάνουν αντικατάσταση για τέτοιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τελικα μονο ο Nobel classic αξιζει! Οποιος θελει ηλιακο ΜΟΝΟ Nobel-Nobel-Nobel !!!!!!! Θα σας πω και το μαγαζι με τις χαμηλοτερες τιμες!!!!!!!!!!!!!

 

Παρακαλω ενας moderator να κλεισει το θεμα με τους ηλιακους!🙄

13 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με Μαλτέζο, έστειλα μόνο mail με τη φωτογραφία και αν δε μου απαντήσουν, θα πάω εγώ.

Το θέμα είναι τι θα επικαλεστώ αν μου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας. Όντως μπορούν να αρνηθούν να κάνουν αντικατάσταση για τέτοιο θέμα;

Επισης εχω δει σε καινουργιο Μαλτεζο τα λαστιχα στις γωνιες του συλλεκτη να εχουν φθαρθει-κοπει! Εχε το νου σου και κει..

Παντως στα βουλιαγματα πρωτοτυπει η Ηλιοακμη!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με Μαλτέζο, έστειλα μόνο mail με τη φωτογραφία και αν δε μου απαντήσουν, θα πάω εγώ.

Το θέμα είναι τι θα επικαλεστώ αν μου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας. Όντως μπορούν να αρνηθούν να κάνουν αντικατάσταση για τέτοιο θέμα;

Πρόβλημα λειτουργίας, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν υπάρχει. Η συρρίκνωση δείχνει εξωτερική και αν είναι τέτοια δεν σε επηρεάζει. Ακόμα και να σκεφτεί κανείς ότι σε εκείνο το σημείο το πάχος της μόνωσης έχει μειωθεί και άρα ίσως (οριακά) έχει μεγαλύτερες απώλειες, βλέπω ότι είναι από την μπροστινή πλευρά, δηλαδή αυτή που κοιτάει στο νοτιά και άρα δεν είναι στο σημείο που το τρώει το "ξεροβόρι".

Εκτός λειτουργίας βέβαια, ακόμα και σε αισθητικό επίπεδο, σίγουρα χαλιέται κάποιος όταν το μηχάνημά του έχει έστω και αισθητικές φθορές. Ειδικά για κάτι που που δείχνει να αγόρασε σχετικά πρόσφατα.

Εκείνο που θα πρέπει να ξέρεις βέβαια είναι ότι όλες οι εγγυήσεις (δεν μιλάω μόνο για ηλιακούς αλλά γενικότερα για εγγυήσεις συσκευών) έχουν μία παράγραφο που λέει ότι καλύπτουν το προβληματικό εξάρτημα ή μηχάνημα χωρίς όμως να καλύπτουν έξοδα μεταφοράς ή τοποθέτησης. Στο λέω γιατί υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις (και να πετύχεις) αλλαγή και τελικά αυτό να σου στοιχίσει ένα χ ποσό (δεν γνωρίζω πόσο). Οπότε ίσως τελικά μία αντικατάσταση, ειδικά στην περίπτωση που τώρα δεν έχεις λειτουργικό πρόβλημα, να μην σε συμφέρει. Αυτό δεν στο λέω για να μην "κυνηγήσεις" το δίκιο σου αλλά απλά για να είσαι προετοιμασμένος για πράγματα που ίσως ειπωθούν ή συμβούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haris_216 Σε ευχαριστώ, το γνώριζα για το κόστος μεταφοράς και τοποθέτησης. Θα περιμένω τις εξηγήσεις τους και θα δω. Το πρόβλημά μου είναι αν συνεχιστεί αυτή η συρρίκνωση ή έμεινε ως εκεί. Έχω και κάποια χρόνια εγγύησης ακόμα και θα δω πώς θα πάει μιας και τώρα θα είναι ο πρώτος χειμώνας με αυτόν τον ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

@haris_216 Σε ευχαριστώ, το γνώριζα για το κόστος μεταφοράς και τοποθέτησης. Θα περιμένω τις εξηγήσεις τους και θα δω. Το πρόβλημά μου είναι αν συνεχιστεί αυτή η συρρίκνωση ή έμεινε ως εκεί. Έχω και κάποια χρόνια εγγύησης ακόμα και θα δω πώς θα πάει μιας και τώρα θα είναι ο πρώτος χειμώνας με αυτόν τον ηλιακό.

Κοιτα να δεις αν τον εβαλες τωρα εγω θα απαιτουσα αντικατασταση του μποιλερ χωρις επιβαρυνση! Θα εστιαζα στο brand και στην διαφορα τιμης με εναν no name... Και θα τους ελεγα αν ειστε σωστοι επαγγελματιες και αντιπροσωπευετε το ονομα σας δεν πρεπει να χρεωσετε τον πελατη! Ενας λογος που δεν πρεπει να σε χρεωσουν ειναι οτι το εβγαλε και αμεσα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Κοιτα να δεις αν τον εβαλες τωρα εγω θα απαιτουσα αντικατασταση του μποιλερ χωρις επιβαρυνση! Θα εστιαζα στο brand και στην διαφορα τιμης με εναν no name... Και θα τους ελεγα αν ειστε σωστοι επαγγελματιες και αντιπροσωπευετε το ονομα σας δεν πρεπει να χρεωσετε τον πελατη! Ενας λογος που δεν πρεπει να σε χρεωσουν ειναι οτι το εβγαλε και αμεσα!

+1000!!!Αυτό ακριβώς να ζητήσεις....χωρίς δεύτερη κουβέντα!!Υπάρχει και η εγγύηση....

  υγ.πολύ απλά:αντί για 4 πόντους(όπως το κόβω απο τη φωτό) πολυουρεθάνης ο τύπος έβαλε 1 με 1.5 πόντο....για να μειώσει το κόστος!!!Μαζί με το κόστος όμως πέφτει αντίστοιχα και ανάλογα και η ποιότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devotee είπε

+1000!!!Αυτό ακριβώς να ζητήσεις....χωρίς δεύτερη κουβέντα!!Υπάρχει και η εγγύηση....

  υγ.πολύ απλά:αντί για 4 πόντους(όπως το κόβω απο τη φωτό) πολυουρεθάνης ο τύπος έβαλε 1 με 1.5 πόντο....για να μειώσει το κόστος!!!Μαζί με το κόστος όμως πέφτει αντίστοιχα και ανάλογα και η ποιότητα....

Εγω εχω βγαλει το συμπερασμα αναλογα το πως θα μιλησει ο καταναλωτης θα κερδισει κατι..!  Αν σε κοψει ο αλλος μαλθακο και σε κανει οτι θελει με τα λογια του στο τελος θα του πεις και ευχαριστω! 

4 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Από Μαλτέζο: είδαν το mail και θα μου το αλλάξουν χωρίς επιβάρυνση!!!

Μην επαναπαυεσαι.. Να προσεξεις το μποιλερ να ειναι καινουργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...