Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Wizard270 είπε

Πώς να το προσέξω αυτό;

Λογικα θα ειναι σε ναυλον με φενιζολ απο μηχανημα που αναγκαστικα το κοβεις για να τον ανοιξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Πώς να το προσέξω αυτό;

Δυστυχώς δε μπορείς να το δεις , μου έχει τύχει σε n.... να είναι καινούργιο απ' έξω και μεταχειρισμένο μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 2:38 ΜΜ, gia_nnis είπε

Λογικα θα ειναι σε ναυλον με φενιζολ απο μηχανημα που αναγκαστικα το κοβεις για να τον ανοιξεις!

Να σου φέρουν καινούργιο και να πάρουν πίσω το ελαττωματικό. Αν δεν γίνει μάλλον θα σου φέρουν το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα νεος στο σαιτ..ενδοιαφερομαι για ηλιακο..προσπαθω αυτες τις μερες να διαβαζω ολο το προηγουμενο θρεντ..μου εχουν μεινει λιγες σελιδες καθως και αυτες του καινουργιου...η αληθεια οτι τα συναισθηματα αναμικτα..και τεινω πλεον στο οτι τιποτα στις μερες μας δεν φτιαχνεται οπως παλια..δηλδη για να κρατησει...εχω διαφορες ερωτησεις να πω οτι στην οικογενεια εχω 3 παιδια μικρα προς το παρον αλλα και μελοντικα πιστευετε οτι θα με καλυψουν τα 200 λιτρα?? Επισης προσανατολιζομαι σε χαλκινη κατασκευη...σε επομενο ποστ θα βαλω και λινκς απο τι μαρκες εχω δει να μου πειτε τη γνωμη σας...αυτο που θελω να ρωτησω κυριως ομωςειναι..σκεφτομαι να κρατησω τον ηλεκτρικο που εχω στο παταρι..και να συνδεσω το ζεστο απο τον ηλιακο να μπαινει στο κρυο του ηκεκτρικου στο παταρι και να μοιραζεται απο εκει στο σπιτι...η αποσταση τους θα ειναι μικρη μενω στον τελευταιο οροφο..υπαρχουν αναμονες στο παταρι προς ταρατσα....ευχαριστω και συγνωμη για το σεντονι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Napo2 είπε

Καλημερα νεος στο σαιτ..ενδοιαφερομαι για ηλιακο..προσπαθω αυτες τις μερες να διαβαζω ολο το προηγουμενο θρεντ..μου εχουν μεινει λιγες σελιδες καθως και αυτες του καινουργιου...η αληθεια οτι τα συναισθηματα αναμικτα..και τεινω πλεον στο οτι τιποτα στις μερες μας δεν φτιαχνεται οπως παλια..δηλδη για να κρατησει...εχω διαφορες ερωτησεις να πω οτι στην οικογενεια εχω 3 παιδια μικρα προς το παρον αλλα και μελοντικα πιστευετε οτι θα με καλυψουν τα 200 λιτρα?? Επισης προσανατολιζομαι σε χαλκινη κατασκευη...σε επομενο ποστ θα βαλω και λινκς απο τι μαρκες εχω δει να μου πειτε τη γνωμη σας...αυτο που θελω να ρωτησω κυριως ομωςειναι..σκεφτομαι να κρατησω τον ηλεκτρικο που εχω στο παταρι..και να συνδεσω το ζεστο απο τον ηλιακο να μπαινει στο κρυο του ηκεκτρικου στο παταρι και να μοιραζεται απο εκει στο σπιτι...η αποσταση τους θα ειναι μικρη μενω στον τελευταιο οροφο..υπαρχουν αναμονες στο παταρι προς ταρατσα....ευχαριστω και συγνωμη για το σεντονι...

  • Πας για 200m2 και 4m2. Θεωρώ μια χαρά θα σου φτάνει. Εκτός αν θέλετε 5 άτομα απο μια ώρα νερό ο καθένας κάθε μέρα.
  • ο ηλιακός είναι για να κάνεις απόσβεση κάποια στιγμή. Θεωρώ ότι οι Glass είναι η χρυσή τομή. Επίσης για να κρατήσει θέλει προσοχή και συντήρηση. Αυτό είναι το βασικό
  • Αν συνδέσεις τον ηλιακό στον ηλεκτρικό, θα κατεβάζεις ζεστό νερό και μετά θα παγώνει στον ηλεκτρικό. Δεν έχει καμία ουσία. Μόνες λύσεις:
    • Να βάλεις μια απλή βάνα που με το χέρι θα επιλέγεις απο που θα έρθει νερό. Απο ηλιακό ή ηλεκτρικό. Ή
    • Ο ηλιακός θα είναι και ηλεκτρικός. Τις 5 φορές το χρόνο που δεν θα έχει ζεστό νερό, ανάβεις κατευθείαν τον ηλιακό
    • έχε στα υπόψη επειδή ο ηλεκτρικός δεν θα χρησιμοποιείται παρά μετρημένες στα δάχτυλα φορές στο χρόνο, λόγω του στάσιμου νερού, θα έχει μικρόβια και θα είναι αρκετά πιθανό να αναπτυχθεί το βακτήριο της λεγεώνας . Για αυτό η πιο συνετή επιλογή είναι να καταργηθεί ο ηλεκτρικός
  • Ο ηλιακός θέλει κάποιες παραχωρήσεις να έχεις κατα νου. Δεν έχει την ευκολία του ηλεκτρικού όπως νομίζουν αρκετοί
    • Θέλει σκέπασμα το καλοκαίρι
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις αρκετό νερό ακόμα και αν δεν θες για να πέσει η θερμοκρασία του
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις λίγο νερό για να φτάσει για όλους
    • Ελάχιστες φορές το χειμώνα μπορείς να μην έχεις ζεστό νερό για 2-3 μέρες
    • Θέλει κανονικά παρακολούθηση η θερμοκρασία του νερού
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε
  • Πας για 200m2 και 4m2. Θεωρώ μια χαρά θα σου φτάνει. Εκτός αν θέλετε 5 άτομα απο μια ώρα νερό ο καθένας κάθε μέρα.
  • ο ηλιακός είναι για να κάνεις απόσβεση κάποια στιγμή. Θεωρώ ότι οι Glass είναι η χρυσή τομή. Επίσης για να κρατήσει θέλει προσοχή και συντήρηση. Αυτό είναι το βασικό
  • Αν συνδέσεις τον ηλιακό στον ηλεκτρικό, θα κατεβάζεις ζεστό νερό και μετά θα παγώνει στον ηλεκτρικό. Δεν έχει καμία ουσία. Μόνες λύσεις:
    • Να βάλεις μια απλή βάνα που με το χέρι θα επιλέγεις απο που θα έρθει νερό. Απο ηλιακό ή ηλεκτρικό. Ή
    • Ο ηλιακός θα είναι και ηλεκτρικός. Τις 5 φορές το χρόνο που δεν θα έχει ζεστό νερό, ανάβεις κατευθείαν τον ηλιακό
    • έχε στα υπόψη επειδή ο ηλεκτρικός δεν θα χρησιμοποιείται παρά μετρημένες στα δάχτυλα φορές στο χρόνο, λόγω του στάσιμου νερού, θα έχει μικρόβια και θα είναι αρκετά πιθανό να αναπτυχθεί το βακτήριο της λεγεώνας . Για αυτό η πιο συνετή επιλογή είναι να καταργηθεί ο ηλεκτρικός
  • Ο ηλιακός θέλει κάποιες παραχωρήσεις να έχεις κατα νου. Δεν έχει την ευκολία του ηλεκτρικού όπως νομίζουν αρκετοί
    • Θέλει σκέπασμα το καλοκαίρι
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις αρκετό νερό ακόμα και αν δεν θες για να πέσει η θερμοκρασία του
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις λίγο νερό για να φτάσει για όλους
    • Ελάχιστες φορές το χειμώνα μπορείς να μην έχεις ζεστό νερό για 2-3 μέρες
    • Θέλει κανονικά παρακολούθηση η θερμοκρασία του νερού

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση..και εγω σκεφτομουνα στην αρχη τελειως καταργηση του ηλεκτρικου..γιατι δεν υοαρχει περιπτωση να ανεβοκατεβαινω παταρι να παιζω με βανες...αλλα μετα ηρθε στο μυαλο μου που το καλοκαιρι με λιγο αναμα τη μερα ο θερμοσιφωνας κραταγε το νερο ως την αλλη μερα...εννοειτε και αλλες οι θερμοκρασιες του νερου..αν λειτουργει ομως θελω να το δοκιμασω ισως τελικα να κραταει παραπανω ζεστο νερο..αυτο θα το δω στην πραξη...ροη νερου θα υπαρχει οποτε θα ειναι και καθαρο...εχω παρει προσφορα απο εναν ηλιακο https://www.skroutz.gr/s/8862371/Advance-Plus-200lt-2-75m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html μου τον αφηνουν μεχρι 1300 ευρω με το ινοξ περιβλημα...προβληματιζομαι ομως με το συλεκτη..βγαινει μονος με αυτην την επιφανεια....θελωτη γνωμη σας απο τα παιδια του φορουμ και για αυτους τους συλεκτες..https://www.skroutz.gr/products/show/7787520 πηρα τηλεφωνο να ρωτησω και μου ειπε για τξ μονωση οτι ειναι χυτης πολυουρεθανης και πετροβαμβακα..και νομιζω δινουν μεγαλη εγγυηση...ακουω γνωμες παιδια και εχω και αλλες ερωτησεις πολλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • πρέπει να πας σε 4m2
  • το +50% του χαλκού δεν αποσβένεται. Τσάμπα λεφτά.
  • Το να βάλεις σε σειρά, ηλιακό για να κατεβάζει νερό μέσα ηλεκτρικό δεν έχει καμία ουσία! Κατεβάζεις νερό 80 βαθμών, για να μπει σε καζάνι με 30 βαθμούς και για να βγαλεις ζεστό νερό θα πρέπει να πετάξεις το μισό νερό του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα, και μόλις το πετάξεις θα τελειώνει του ηλιακού το νερό και όλα αυτά για να μην πετάξεις τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που καινουργιος ούτως ή αλλως έχει 80€ !?!??!?! WTF?!?!?!?!?!!?!?!?!?

Περι ορέξεως όμως ...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • πρέπει να πας σε 4m2
  • το +50% του χαλκού δεν αποσβένεται. Τσάμπα λεφτά.
  • Το να βάλεις σε σειρά, ηλιακό για να κατεβάζει νερό μέσα ηλεκτρικό δεν έχει καμία ουσία! Κατεβάζεις νερό 80 βαθμών, για να μπει σε καζάνι με 30 βαθμούς και για να βγαλεις ζεστό νερό θα πρέπει να πετάξεις το μισό νερό του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και όλα αυτά για να μην πετάξεις τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που καινουργιος ούτως ή αλλως έχει 80€ !?!??!?! WTF?!?!?!?!?!!?!?!?!?

Περι ορέξεως όμως ...

Αυτο το σεναριο ειναι υπο σκεψην ακομα..και πιστευω δεν ειναι δυσκολο αν δε μεινω ευχαρηστημενος να αλλαξει....λογικα το δυσκολο θα ειναι το χειμωνα που οπωςτο σκεφτομαι με τον ηλεκτρικο θα ζεσταινω 80 λιτρα νερο..για τον ηλιακο που εβαλα?? Επισης στο δευτερο σαιτ με τους συλεκτες εχει απο χαλκινο αυτονRECORD_SOLAR_m2q6-5f.PNG αλλα νομιζω ειναι με αλλους συλεκτες αν κρινω απο τη περιγραφη ..τους ξερει κανενας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε
  • Πας για 200m2 και 4m2. Θεωρώ μια χαρά θα σου φτάνει. Εκτός αν θέλετε 5 άτομα απο μια ώρα νερό ο καθένας κάθε μέρα.
  • ο ηλιακός είναι για να κάνεις απόσβεση κάποια στιγμή. Θεωρώ ότι οι Glass είναι η χρυσή τομή. Επίσης για να κρατήσει θέλει προσοχή και συντήρηση. Αυτό είναι το βασικό
  • Αν συνδέσεις τον ηλιακό στον ηλεκτρικό, θα κατεβάζεις ζεστό νερό και μετά θα παγώνει στον ηλεκτρικό. Δεν έχει καμία ουσία. Μόνες λύσεις:
    • Να βάλεις μια απλή βάνα που με το χέρι θα επιλέγεις απο που θα έρθει νερό. Απο ηλιακό ή ηλεκτρικό. Ή
    • Ο ηλιακός θα είναι και ηλεκτρικός. Τις 5 φορές το χρόνο που δεν θα έχει ζεστό νερό, ανάβεις κατευθείαν τον ηλιακό
    • έχε στα υπόψη επειδή ο ηλεκτρικός δεν θα χρησιμοποιείται παρά μετρημένες στα δάχτυλα φορές στο χρόνο, λόγω του στάσιμου νερού, θα έχει μικρόβια και θα είναι αρκετά πιθανό να αναπτυχθεί το βακτήριο της λεγεώνας . Για αυτό η πιο συνετή επιλογή είναι να καταργηθεί ο ηλεκτρικός
  • Ο ηλιακός θέλει κάποιες παραχωρήσεις να έχεις κατα νου. Δεν έχει την ευκολία του ηλεκτρικού όπως νομίζουν αρκετοί
    • Θέλει σκέπασμα το καλοκαίρι
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις αρκετό νερό ακόμα και αν δεν θες για να πέσει η θερμοκρασία του
    • μερικές φορές πρέπει να καταναλώσεις λίγο νερό για να φτάσει για όλους
    • Ελάχιστες φορές το χειμώνα μπορείς να μην έχεις ζεστό νερό για 2-3 μέρες
    • Θέλει κανονικά παρακολούθηση η θερμοκρασία του νερού

Σωστά όλα αυτά που λες στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι ότι θα χρειαστεί μόνο 2-3 φορές τον ηλεκτρικό.

Εξαρτάται που μένει βέβαια αλλά ακόμα και στην Κρήτη θα χρειαστεί περισσότερη χρήση.

Αμελητέα βέβαια διότι ο ηλιακός είναι σωστοτατη επιλογή για τους Έλληνες και όποιος δεν έχει ηλιακό θερμοσίφωνα εγκληματει εις βάρος του οικογενειακού του προϋπολογισμού.

Και ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΣΚΈΠΑΣΜΑ από τέλη μαϊου έως μέσα Σεπτεμβρίου το 60% των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Σωστά όλα αυτά που λες στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι ότι θα χρειαστεί μόνο 2-3 φορές τον ηλεκτρικό.

Εξαρτάται που μένει βέβαια αλλά ακόμα και στην Κρήτη θα χρειαστεί περισσότερη χρήση.

Αμελητέα βέβαια διότι ο ηλιακός είναι σωστοτατη επιλογή για τους Έλληνες και όποιος δεν έχει ηλιακό θερμοσίφωνα εγκληματει εις βάρος του οικογενειακού του προϋπολογισμού.

Και ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΣΚΈΠΑΣΜΑ από τέλη μαϊου έως μέσα Σεπτεμβρίου το 60% των συλλεκτών.

Αθηνα περιστερι..ανοιχτος σε κουβεντα θελω να το εξαντλησω το θεμα μεχρι να μαζεψω λεφτα να τον βαλω...εγω βασικα δεν ηθελα να βαλω μην χαλασω τη μοστρα της ταρατσας μου που μελοντικα θελω να χρησιμοποιω πιο πολυ κτλπ..με παρετρεψε ενας συναδελφος στη δουλεια που εχει και αυτος 3 παιδια...ξεχασα να πω ο τεχνιτης που πηρα προσφορα για το πρωτο ηλιακο θελει 450 ευρω για τοποθετηση με δοχειο διαστολης 20 λιτρα επεμενε ομως να μη βαλω δοχειο διαστολης κλειστου κυκλωματος..προσωπικα μου φανηκαν πολλα δε ξερω ομως...σωληνα χαλκινη θα βαλω αλλα ειναι λιγα τα μετρα γιατι εχω υποδοχες στη ταρατσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Napo2 είπε

Αθηνα περιστερι..ανοιχτος σε κουβεντα θελω να το εξαντλησω το θεμα μεχρι να μαζεψω λεφτα να τον βαλω...εγω βασικα δεν ηθελα να βαλω μην χαλασω τη μοστρα της ταρατσας μου που μελοντικα θελω να χρησιμοποιω πιο πολυ κτλπ..με παρετρεψε ενας συναδελφος στη δουλεια που εχει και αυτος 3 παιδια...ξεχασα να πω ο τεχνιτης που πηρα προσφορα για το πρωτο ηλιακο θελει 450 ευρω για τοποθετηση με δοχειο διαστολης 20 λιτρα επεμενε ομως να μη βαλω δοχειο διαστολης κλειστου κυκλωματος..προσωπικα μου φανηκαν πολλα δε ξερω ομως...σωληνα χαλκινη θα βαλω αλλα ειναι λιγα τα μετρα γιατι εχω υποδοχες στη ταρατσα..

Βρες άλλον μάστορα.

Με 450 αγοράζεις και δεύτερο ηλιακό.

Εάν σου λείπει ένα ποσό πάρε δανεικά και αυτά που θα γλυτώνεις από το ρεύμα τα κρατάς και τα επιστρέφεις.

Για εμένα είναι τραγικό να είστε 5 άτομα και ειδικά στην Αθήνα πού έχει περισσότερες μέρες ηλιοφάνειας και να μην έχεις τόσα χρόνια τοποθετήσει ηλιακό.

Όσο για την επιλογή μην κολλάς τόσο στα ονόματα απλά Βάλτα κάτω και εάν έχουν τις ίδιες πιστοποιήσεις πάρε τον ποιο οικονομικό.

Όταν βάλεις τον ηλιακό θα καταλάβεις πόσο χρήσιμος ειναι και πόσα λεφτά γλυτωνεις διότι και εγώ μέχρι πριν 5 χρόνια που δεν είχα έλεγα σιγά μωρέ πόσα λεφτά χαλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Βρες άλλον μάστορα.

Με 450 αγοράζεις και δεύτερο ηλιακό.

Εάν σου λείπει ένα ποσό πάρε δανεικά και αυτά που θα γλυτώνεις από το ρεύμα τα κρατάς και τα επιστρέφεις.

Για εμένα είναι τραγικό να είστε 5 άτομα και ειδικά στην Αθήνα πού έχει περισσότερες μέρες ηλιοφάνειας και να μην έχεις τόσα χρόνια τοποθετήσει ηλιακό.

Όσο για την επιλογή μην κολλάς τόσο στα ονόματα απλά Βάλτα κάτω και εάν έχουν τις ίδιες πιστοποιήσεις πάρε τον ποιο οικονομικό.

Όταν βάλεις τον ηλιακό θα καταλάβεις πόσο χρήσιμος ειναι και πόσα λεφτά γλυτωνεις διότι και εγώ μέχρι πριν 5 χρόνια που δεν είχα έλεγα σιγά μωρέ πόσα λεφτά χαλαω.

Για να μην αδικησω..την προσφορα ξεχασα να πω οτι θα φτιαξουμε μια ψευτοβαση για να βιδωσει στο στηθαιο..δεν θελω να τρυπησω πατωμα γιατι εχω βαλει πλακακι....κοιτα τα παιδια ακομα ειναι μικρα και βλεπω οτι με ενα αναμα καλο κανουμε μπανακι ολοι μας φτανει...αλλα αν βαλω κατι στο μυαλο μου δεν ξεκολλαει με τιποτα οποτε λογικα του χρονου θα προβω στην τοποθετηση...απλα δεν θα κατσω να δω πιστοποιητικα κτλπ αλλα διαβαζοντας σχεδον ολο το θρεντ αυτες τις μερες..θα προσπαθησω να παρω εναν που να εχει καλους συλεκτες με τα κριτηρια που εχω διαβασει εδω μεσα..και μποιλερ απλα ενα χαλκινο...επισης βαση με τις σωστες μοιρες..και εδω ηθελα να ρωτησω μηοως με το συλεκτη οχι καθετα μπορουμε να εχουμε καλυτερη γωνιΑ για το χειμωνα?να ειναι στο ξαπλα δηλαδη..γιατι το καλοκαιρι ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αποδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Napo2 είπε

Για να μην αδικησω..την προσφορα ξεχασα να πω οτι θα φτιαξουμε μια ψευτοβαση για να βιδωσει στο στηθαιο..δεν θελω να τρυπησω πατωμα γιατι εχω βαλει πλακακι....κοιτα τα παιδια ακομα ειναι μικρα και βλεπω οτι με ενα αναμα καλο κανουμε μπανακι ολοι μας φτανει...αλλα αν βαλω κατι στο μυαλο μου δεν ξεκολλαει με τιποτα οποτε λογικα του χρονου θα προβω στην τοποθετηση...απλα δεν θα κατσω να δω πιστοποιητικα κτλπ αλλα διαβαζοντας σχεδον ολο το θρεντ αυτες τις μερες..θα προσπαθησω να παρω εναν που να εχει καλους συλεκτες με τα κριτηρια που εχω διαβασει εδω μεσα..και μποιλερ απλα ενα χαλκινο...επισης βαση με τις σωστες μοιρες..και εδω ηθελα να ρωτησω μηοως με το συλεκτη οχι καθετα μπορουμε να εχουμε καλυτερη γωνιΑ για το χειμωνα?να ειναι στο ξαπλα δηλαδη..γιατι το καλοκαιρι ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αποδοση...

Εφόσον είσαι Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλά εργοστάσια που τα παράγουν 100% στον χώρο τους και κοντά στο Περιστέρι.

Παίρνεις έναν από εκεί απευθείας έχεις την εγγύηση σου και θα σε κατευθύνουν και ακριβώς για της μοίρες που χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην ομαδα.

εχω ενα ηλιακο skyland 15ετιας με 2 συλλεκτες 1*1,5 μετρο ο καθενας.

προχθες του συμπληρωσα αποιονισμενο απο τη βαλβιδα και την επομενη μερα ειδα οτι σταζει κατω χαμηλα ο ενας συλλεκτης.

-αρα παω για αλλαγη του ενος απο του δυο συλλεκτες η λογω του καινουργιου συλλεκτη και των πιεσεων θα τρυπησει και ο παλιος δευτερος συλλεκτης;

- βαζω ενα συλλεκτης 2.5τ.μ και τους ξηλωνω και τους 2 παλιους;

- η τον κολλαω με καμινετο και αν και οσο κρατησει;

υ.γ. το σπιτι δεν ειναι δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Napo2 είπε

σκεφτομαι να κρατησω τον ηλεκτρικο που εχω στο παταρι..και να συνδεσω το ζεστο απο τον ηλιακο να μπαινει στο κρυο του ηκεκτρικου στο παταρι και να μοιραζεται απο εκει στο σπιτι...η αποσταση τους θα ειναι μικρη μενω στον τελευταιο οροφο..υπαρχουν αναμονες στο παταρι προς ταρατσα....ευχαριστω και συγνωμη για το σεντονι...

Αυτο που λες ειναι κουτο..! Για να σου ερθει το ζεστο νερο του ηλιακου πρεπει να αδειασεις τα λιτρα του ηλεκτρικου!!! Θελεις ταχυθερμαντηρα με αποσκληρυντη! Το κοστος θα παει στα υψη!!! Ρυθμιζεις τον ταχυθερμαντηρα στην θερμοκρασια που θες και οταν πεσει κατω απο την επιθυμητη τοτε ανοιγει!

Το αλλο.. Να ξερεις αν παγωσει το μποιλερ του 200αρι για να το ζεστανεις με την αντισταση ειναι ασυμφορο και χρονοβορο!!!

14 λεπτά πριν, surf80 είπε

καλησπερα στην ομαδα.

εχω ενα ηλιακο skyland 15ετιας με 2 συλλεκτες 1*1,5 μετρο ο καθενας.

προχθες του συμπληρωσα αποιονισμενο απο τη βαλβιδα και την επομενη μερα ειδα οτι σταζει κατω χαμηλα ο ενας συλλεκτης.

-αρα παω για αλλαγη του ενος απο του δυο συλλεκτες η λογω του καινουργιου συλλεκτη και των πιεσεων θα τρυπησει και ο παλιος δευτερος συλλεκτης;

- βαζω ενα συλλεκτης 2.5τ.μ και τους ξηλωνω και τους 2 παλιους;

- η τον κολλαω με καμινετο και αν και οσο κρατησει;

υ.γ. το σπιτι δεν ειναι δικο μου.

Το μποιλερ σε τι κατασταση βρισκεται? Στον καθαρισμο εχεις δει την φθορα του glass? Για μενα η πιο σωστη λυση ειναι αυτη που ειπες.. να βαλεις 2.5τμ αλλα θα θελεις και καινουργια βαση-εργατικα! Το καλοκαιρι να τον προστατευεις απο την υπερθερμανση γιατι εχεις γερικο μποιλερ..! Αν εισαι Αθηνα παρε συλλεκτη απο τον Δημα τον οικονομικο-strip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...