Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι,επειδή η ταράτσα της πολυκατοικίας έχει υγρασία και θα χρειαστεί να γίνει μόνωση, αναρωτιέμαι πώς θα γίνει η εργασία, εφόσον υπάρχει ο ηλιακός μου.Ειναι ο μοναδικός πάνω στην ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Να ρωτήσω κάτι,επειδή η ταράτσα της πολυκατοικίας έχει υγρασία και θα χρειαστεί να γίνει μόνωση, αναρωτιέμαι πώς θα γίνει η εργασία, εφόσον υπάρχει ο ηλιακός μου.Ειναι ο μοναδικός πάνω στην ταράτσα.

Δεν υπαρχει θεμα , ξερουν τι και πως οι μονωσαδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Θα πρέπει να γίνει απεγκατασταση του ηλιακού;

Υποθέτω θα βγάλουν τις βίδες στερέωσης πιάνουν στην πλάκα και θα τον σηκώσουν 10 πόντους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 26ska είπε

Θα πρέπει να γίνει απεγκατασταση του ηλιακού;

Ε αλλιώς πως θα περαστεί  η μόνωση. Αμα ρίξουν ασφαλτόπανο πρέπει να ξηλωθεί.

32 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Υποθέτω θα βγάλουν τις βίδες στερέωσης πιάνουν στην πλάκα και θα τον σηκώσουν 10 πόντους. 

Δεν ειναι τοσο εύκολο . Ξέρεις πόσο ζυγίζει γεμάτος ηλιακός ?? Γεματος δεν σηκώνεται με τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Σημερα Κυριακη εβγαλε ηλιο μεχρι τις 13κ30.  Ο ηλιακος πάτο απο το Σαββατο..! Εκαναν 2 ατομα ντουζ+λουσιμο και ο ενας ξυρίστηκε! Απλα στο 2ο ατομο στο τελειωμα δηλαδη στα τελευταια 3 λιτρα αρχισε να πεφτει η επιθυμητη και αυτο δεν θα συνεβαινε αν δεν χρησιμοποιουσε ο 1ος ζεστο νερο για ξυρισμα. Επισης το 2ο ατομο μπηκε αμεσως οταν βγηκε ο 1ος!!!

Μέχρι τις 1μιση στην Αθήνα στο κέντρο ήλιο δεν είχε... Εμένα με αυτή την ηλιοφάνεια ένα άτομο μπόρεσε κ έκανε μπάνιο. 

1 ώρα πριν, makevius είπε

Ε αλλιώς πως θα περαστεί  η μόνωση. Αμα ρίξουν ασφαλτόπανο πρέπει να ξηλωθεί.

Δεν ειναι τοσο εύκολο . Ξέρεις πόσο ζυγίζει γεμάτος ηλιακός ?? Γεματος δεν σηκώνεται με τίποτα

Φαντάζομαι ότι το συνεργείο που θα αναλάβει τη μόνωση θα έχει τρόπο,θα έχουν κ άλλες περιπτώσεις μονωσεις ταράτσας με ηλιακούς πάνω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μόνωση που θα μπει είναι κάνα ασφαλτόπανο ή καμιά επαλειφόμενη, που σημαίνει ότι δεν θα σηκωθεί πάνω από 1-2 πόντους τότε δεν πειράζεται ο ηλιακός. Οι περισσότεροι έχουν ένα περιθώριο 2-3 πόντων κάτω από τον συλλέκτη και άρα όλα καλά.

Αν η μόνωση αφορά αφρομπετόν ή άλλες λύσεις που θέλουν 5-15 πόντους ύψος τότε σαφώς και ξηλώνεται ο ηλιακός και επανατοποθετείται.

Ιδανικά θα ήταν ο ιδιοκτήτης του ηλιακού να μεριμνήσει για το ξήλωμα και ξαναστήσιμο με δικά του άτομα, αφού γίνει μία βάση για υπερύψωση. Και αυτό για λόγους σωστής λειτουργίας του ηλιακού αλλά και κάλυψης σε φάση εγγύησης. Φαντάσου να προκύψει θέμα και να πουν από την εταιρία "τον μετακίνησε μη εξουσιοδοτημένο άτομο".

Επίσης καλό είναι αυτή η διαδικασία να γίνει πριν το στρώσιμο της μόνωσης και για να μονωθούν τα σημεία που πατάνε τα ποδαράκια της βάσης αλλά και προκειμένου να ισχύσει και η εγγύηση της μόνωσης, καθώς πολλοί μονωσάδες δίνουν εγγύηση υπό την προϋπόθεση να μην τρυπηθεί ή με τον όποιο τρόπο "τραυματιστεί" η μόνωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2019 στις 4:05 ΜΜ, gia_nnis είπε

Το φθηνο δεν λεει κατι σε μια ελευθερη αγορα!  Βαση τιμης για 160λ σιγουρα ο συλλεκτης σου θα ειναι με strip! Αυτο δεν ειναι κακο.. Κακο ειναι αν ειναι 2τμ γιατι θα εχεις θεμα τον χειμωνα!!!  Αν ο ηλιακος αποδιδει σωστα γι αυτο που ειναι και δεν σε καλυπτει τον χειμωνα προτεινω να βαλεις βανα για συνδεση με τον ηλεκτρικο σου και να κανεις χρηση του ηλιακου μονο οταν εχει ζεστο νερο.. απο 45β και πανω

Επισης η διαφορα απο 2 σε 3 τμ θα ηταν κανενα 80αρι ευρω!  Τουλαχιστον να στο ελεγε να πληρωνες εσυ την διαφορα και θα εκανες συντομα την αποσβεση και με καλυτερη ποιοτητα στο θεμα του ζεστου! 

Συνηθως δεν υπαρχει κανονικη εγγυηση.. γιατι οταν σου κατσει η ζημια βρισκουν 10χιλιαδες δικαιολογιες  προκειμενου να χρεωσουν κατι τον καταναλωτη!

Αν για τεχνικους λογους ο ηλιακος δεν αποδιδει σωστα δεν τον σωνει ακομα και να εβαζε μονο νερο μεσα!

Τωρα που του ειπε να συμπληρωσει νερο  δεν λεει κατι γιατι ειναι φρεσκα τα υγρα.. Υποθετει οτι δεν θα παρει πανω απο 200-300ml

 

Στις 8/10/2019 στις 4:26 ΜΜ, haris_216 είπε

200-300ml σε ένα κύκλωμα 10-12 λίτρων μικρή επίπτωση έχει στην απόδοση. Και ούτε θα το πάρει χαμπάρι ο χρήστης. Αν φτάσει να λείπει το ζεστό νερό σαφώς μιλάμε για παραπάνω.

That being said, σταματώ εδώ αφού νομίζω το σκεπτικό μου είναι ξεκάθαρο και δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε αυτό.

 

Στις 9/10/2019 στις 4:42 ΜΜ, troi.g είπε

Πριν κάνεις οτιδήποτε, τσεκαρισε όλες τις ενώσεις, μηπως και υπάρχει διαρροή , και παρατήρησε την ταράτσα , κάτω από κάθε ένωση για τυχόν αποτυπώματα διαρροής υγρού. Δε δικαιολογείται σε τόσο μικρό διάστημα να έχει μειωμένη απόδοση, και αφού λες ότι ακόμα και το καλοκαίρι δεν είχες επαρκεια νερού, τότε μπορει να έχει διαρροή , ή τσακισμένη σωλήνα , ή να έχει δημιουργήσει μεγάλο σιφωνι στην εισαγωγή της σωλήνας από τους συλλέκτες.

 

Στις 9/10/2019 στις 8:28 ΜΜ, gia_nnis είπε

Ποσα τμ συλλεκτη???

 

Στις 9/10/2019 στις 8:46 ΜΜ, papoys1 είπε

Και εγώ με μονό συλέκτη έχω δύο μάλιστα και μια χαρά ζεσταίνουν.Ο δικός μου χτες το βράδυ ήταν παγωμένος και σήμερα κατά τις 12 το μεσημέρι ξεφλούδιζες κοτόπουλο.:P

Κάτι δεν έχει γίνει σωστά.Για ανέβασε καμία φωτο να την δουν οι ειδικοί να μας που απόψεις.

 

Στις 10/10/2019 στις 12:50 ΠΜ, gia_nnis είπε

Να ξερεις ο ηλιακος ξεκιναει να ζεσταινει απο τις 11 μεχρι 14:30. Κοιτα το βραδυ τι σου δινει.. και την επομενη μερα μην κανεις χρηση του ζεστου.. Δοκιμασε τι σου δινει στις 15:00. Eννοειται να εχει ηλιοφανεια!  πχ αν ειναι χλιαρο και σου δωσει καυτο τοτε εισαι οκ! Αν ομως απο χλιαρο σου δωσει εντονο ζεστο δηλαδη κοντα στους 45β τοτε κατι δεν παει καλα..

Γενικα τα 2τμ στα 160λ(χειμωνας) ειναι για 2 ατομα και μονο για χρηση ντουζ! Το καλοκαιρι ομως βοηθαει για την μακροζωία του ηλιακου!

Λοιπόν, λόγω απροόπτου κατάφερα χθες να ανέβω στην ταράτσα έχοντας 1 λίτρο αντιψυκτικό μαζί μου.

Αρχικά, δεν παρατήρησα πουθενά διαρροή, τόσο στο καζάνι όσο και στα υπόλοιπα μέρη. Φαντάζομαι θα φαινόταν, αν και τώρα που το γράφω δεν ξέρω αν η βροχή μπορεί να έχει σβήσει τέτοια ίχνη.

Τελικά συμπλήρωσα 250 ml αντιψυκτικού.

Ο συλλέκτης είναι μικρός, δεν είχα μέτρο μαζί μου εκείνη την ώρα, αλλά με την παλάμη τον μέτρησα στο 1.80*1.00. Δύσκολο να απέχει πολύ απ' την πραγματικότητα η μέτρηση.

Το καζάνι δεν ξέρω τι μόνωση έχει, πάντως για 160 λίτρα δεν το κόβω. Ο προηγούμενος χαλασμένος ηλιακός που είναι ακόμα πάνω στην ταράτσα (αποσυναρμολογημένος), έχει καζάνι με αυτοκόλλητο Siemens πάνω, και γράφει ότι είναι 120 λίτρα, το οποίο είναι σαφώς πιο ογκώδες απ' το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Τελικά συμπλήρωσα 250 ml αντιψυκτικού.

Ο συλλέκτης είναι μικρός, δεν είχα μέτρο μαζί μου εκείνη την ώρα, αλλά με την παλάμη τον μέτρησα στο 1.80*1.00. Δύσκολο να απέχει πολύ απ' την πραγματικότητα η μέτρηση.

Το καζάνι δεν ξέρω τι μόνωση έχει, πάντως για 160 λίτρα δεν το κόβω. Ο προηγούμενος χαλασμένος ηλιακός που είναι ακόμα πάνω στην ταράτσα (αποσυναρμολογημένος), έχει καζάνι με αυτοκόλλητο Siemens πάνω, και γράφει ότι είναι 120 λίτρα, το οποίο είναι σαφώς πιο ογκώδες απ' το δικό μου.

Για να συμπληρώσεις τόσο κάπου έχεις απώλεια.Αν δεν βλέπεις πουθενά υγρασία μήπως δεν έχεις σφίξει καλά τις από πάνω τάπες και χάνει κάπου από εκεί;;;;; Το καζάνι εξωτερικά ή στις τάπες προς τα κάτω μήπως έχει τίποτε σκούρες γραμμές που αφήνει μαυρισμένο νερό;;;;;

Τόσος είναι ο συλλέκτης του γυιου μου και το καζάνι και το καζάνι 160 λίτρα.Τον έχω πάρει πριν 2 χρόνια σε προσφορά 380 ευρώ από leroy.

Μπορώ να σου πω ότι ζεσταίνει όχι καλά πάρα πολύ καλά αν έχει ήλιο σαν το σημερινό είναι καυτή όχι μόνο η εισαγωγή στο μπόιλερ αλλά και η κάτω εισαγωγή - επιστροφή στο συλλέκτη. Ο συλέκτης είναι επιλεκτικός είμαι ενθουσιασμένος για την τιμή - απόδοση και αν τα παίξει ο δικός μου που ξεπέρασε  τα 20 χρόνια έναν ίδιο θα πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, makevius είπε

Ο easy planet που φέρνουν το leroy δεν ειναi noname. Τον κατασκευάζει η thermic

Δεν ξέρω ποιος τον κατασκευάζει είχα τις επιφυλάξεις μου όταν τον πήρα στην χώμα τιμή των 380 ευρώ,αλλά βγήκε τέλειος.

Στις 26/11/2019 στις 10:45 ΠΜ, πάνοσ2 είπε

Πόσα άτομα είστε?

Με βάση τα άτομα θα υπολογίσουμε τον ηλιακό, διότι αν δεν καταναλώνεται όλο το νερό ο ηλιακός φθείρεται

Πάνο καλημέρα.

Σήμερα διαβάζοντας έπεσε το μάτι μου σε αυτό.Δηλαδή ο ηλιακός έχει μεγαλύτερη φθορά αν καταναλώνει κάποιος λιγότερο νερό;;;;;;;; Αυτό δεν το ήξερα.Μπορείς να μας το κάνεις πιο λιανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω ποιος τον κατασκευάζει είχα τις επιφυλάξεις μου όταν τον πήρα στην χώμα τιμή των 380 ευρώ,αλλά βγήκε τέλειος.

Πάνο καλημέρα.

Σήμερα διαβάζοντας έπεσε το μάτι μου σε αυτό.Δηλαδή ο ηλιακός έχει μεγαλύτερη φθορά αν καταναλώνει κάποιος λιγότερο νερό;;;;;;;; Αυτό δεν το ήξερα.Μπορείς να μας το κάνεις πιο λιανά.

Πχ Αν για 2 άτομα πάρεις 200 λίτρα σύστημα, μένει μέσα ζεστό νερό το οποίο συνεχώς ανεβαίνει (η θερμοκρασία του) με αποτέλεσμα να φθείρει τα υλικά του μπόιλερ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2019 στις 5:02 ΜΜ, papoys1 είπε

Για να συμπληρώσεις τόσο κάπου έχεις απώλεια.Αν δεν βλέπεις πουθενά υγρασία μήπως δεν έχεις σφίξει καλά τις από πάνω τάπες και χάνει κάπου από εκεί;;;;; Το καζάνι εξωτερικά ή στις τάπες προς τα κάτω μήπως έχει τίποτε σκούρες γραμμές που αφήνει μαυρισμένο νερό;;;;;

Τόσος είναι ο συλλέκτης του γυιου μου και το καζάνι και το καζάνι 160 λίτρα.Τον έχω πάρει πριν 2 χρόνια σε προσφορά 380 ευρώ από leroy.

Μπορώ να σου πω ότι ζεσταίνει όχι καλά πάρα πολύ καλά αν έχει ήλιο σαν το σημερινό είναι καυτή όχι μόνο η εισαγωγή στο μπόιλερ αλλά και η κάτω εισαγωγή - επιστροφή στο συλλέκτη. Ο συλέκτης είναι επιλεκτικός είμαι ενθουσιασμένος για την τιμή - απόδοση και αν τα παίξει ο δικός μου που ξεπέρασε  τα 20 χρόνια έναν ίδιο θα πάρω.

Σήμερα που είχε (απ' όσο είδα) όλη μέρα ήλιο, ναι μεν είχε ζεστό νερό όταν έκανα μπάνιο κατά τις 17:30 που γύρισα (εν τω μεταξύ άναψα για λίγο αντίσταση νωρίς το πρωί) και έχει ακόμα, όμως θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο ζεστό.

Δυστυχώς δε μπορώ να γνωρίζω τι θερμοκρασία έπιασε, που και να γνώριζα, άντε βγάλε άκρη πόση θα έπρεπε να είναι μια λογική θερμοκρασία για μια μέρα σαν τη σημερινή. Πάντως είχα το διακόπτη της μπαταρίας στη μέση, που εμπειρικά ξέρω ότι όταν ο καιρός είναι πιο ζεστός έχω το διακόπτη προς το κρύο.

Θεωρώ δηλαδή ότι κάτι δεν πάει καλά. Όχι όμως απαραίτητα ότι είναι θέμα δυσλειτουργίας. Μπορεί να είναι καθαρά θέμα ηλιακού.

Απλά, στην πρώτη περίπτωση λογικά βελτιώνεται η κατάσταση αν εντοπίσεις το πρόβλημα, και στη δεύτερη δε μπορείς να κάνεις κάτι πέρα απ' το να τον πετάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν προχτές το απόγευμα το νερό ήταν παγωμένο επειδή στο κύκλωμα έλειπε νερό όσο καλή και αν ήταν η σημερινή ζέστη δεν θα μπορούσε να ήταν καυτό.

Αύριο που κατά τα φαινόμενα θα έχει ίδιο καιρό θα δεις τη θερμοκρασία του νερού και θα διαπιστώσεις αν λειτουργεί σωστά ή όχι με τα τη συμπλήρωση.

Και της κόρης μου πριν καμιά 10αριά μέρες συμπλήρωσα περίπου μισό λίτρο (κάπου έχω διαρροή) και μετά από δύο μέρες ήταν καυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές κυκλοφορούν μπόιλερ 100 λίτρα, βαπτισμένα 150 λίτρα ντυμένα με επένδυση 150 λίτρα.

Φοράνε έναν συλλέκτη 2.0 ή 2.5 τμ επιλεκτικό ζεσταίνουν πάρα πολύ καλά και ο χρήστης ικανοποιημένος.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...