Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Τι προτάσεις μπορείτε να δώσετε για 160αρι ηλιακό θερμοσίφωνα;

Περισσότερο ενδιαφέρον προσανατολίζεται σε διπλής λειτουργίας, ηλιακός και μέσω θέρμανσης (καλοριφέρ), όταν στις ελάχιστες μέρες του χειμώνα δεν θα υπάρχει ηλιοφάνεια, Αττική.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Περισσότερο ενδιαφέρον προσανατολίζεται σε διπλής λειτουργίας, ηλιακός και μέσω θέρμανσης (καλοριφέρ), όταν στις ελάχιστες μέρες του χειμώνα δεν θα υπάρχει ηλιοφάνεια, Αττική.

αυτός λέγετε τριπλής (ήλιος - ρεύμα -  καλοριφέρ) Για τις ελάχιστες όπως αναφέρεις εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει σε συνδυασμό κόστος  Εγώ σαν χρήστης ηλιακού προτείνω απλό ποιοτικο ηλιακό με συνδυασμό νυχτερινού ρεύματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2019 στις 1:56 ΜΜ, zoumbro είπε

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα μια συμβουλή για εγκατάσταση δοχείου διαστολής στο ανοιχτό κύκλωμα νερού. 

Το προηγούμενο το είχα εγκαταστήσει στην είσοδο του κρύου νερού στον ηλιακό (200lt) και μετά την ανεπίστροφη βαλβίδα εκτόνωσης. Θεωρώ πως έκανα κάποιο λάθος εξαρχής μιας και το δοχείο διαστολής από την πρώτη στιγμή γέμισε με νερό και παρέμεινε έτσι. Το αποτέλεσμα μετά από 1.5 χρόνο χρήσης φαίνεται στην φωτογραφία.

Η συνδεσμολογία είναι σωστή; τι χρώμα και λίτρα να χρησιμοποιήσω; 

IMG_20191024_164242.jpg

IMG_20191024_164521.jpg

IMG_20191024_164608.jpg

καλησπέρα και  από μένα,

πρώτον γιατί πρέπει να βάλουμε δοχείο διαστολής στον ηλιακό?

δεύτερον, αυτό το δοχείο (άσπρο) είναι για τα βεβιασμένης και μπαίνει πάντα ανάποδα, βαλβίδα  προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, D.PAT είπε

καλησπέρα και  από μένα,

πρώτον γιατί πρέπει να βάλουμε δοχείο διαστολής στον ηλιακό?

δεύτερον, αυτό το δοχείο (άσπρο) είναι για τα βεβιασμένης και μπαίνει πάντα ανάποδα, βαλβίδα  προς τα κάτω.

Οπουδήποτε σε κλειστό κύκλωμα έχουμε αυξομειώσεις θερμοκρασίας κρύο ζεστό κρύο έχουμε και συστολές διαστολές , για αυτό χρειάζεται το δοχείο διαστολής για να απορρόφησει αυτές τις διακυμάνσεις. Επίσης καλό είναι το δοχείο διαστολής να είναι για νερά χρήσης συνήθως χρώματος λευκού και όχι τα κόκκινα που χρησιμοποιούνται στα καλοριφέρ.

Το πώς θα το βάλεις δεν παίζει ρόλο γιατί είναι δοχεία υπό πίεση , τα βάζουν ανάποδα γιατί έτσι τους βολεύει συνήθως.Το σημαντικό είναι να είναι σωστά φουσκωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2019 στις 8:04 ΠΜ, lakisss είπε

Οπουδήποτε σε κλειστό κύκλωμα έχουμε αυξομειώσεις θερμοκρασίας κρύο ζεστό κρύο έχουμε και συστολές διαστολές , για αυτό χρειάζεται το δοχείο διαστολής για να απορρόφησει αυτές τις διακυμάνσεις. Επίσης καλό είναι το δοχείο διαστολής να είναι για νερά χρήσης συνήθως χρώματος λευκού και όχι τα κόκκινα που χρησιμοποιούνται στα καλοριφέρ.

Το πώς θα το βάλεις δεν παίζει ρόλο γιατί είναι δοχεία υπό πίεση , τα βάζουν ανάποδα γιατί έτσι τους βολεύει συνήθως.Το σημαντικό είναι να είναι σωστά φουσκωμένο.

Ίσως να μην τα γνωρίζεις τόσο καλά φίλε μου. στα έργα δεν πρέπει να γίνετε κάτι όπως βολεύει τον κάθε μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Ίσως να μην τα γνωρίζεις τόσο καλά φίλε μου. στα έργα δεν πρέπει να γίνετε κάτι όπως βολεύει τον κάθε μάστορα.

Ίσως φίλε μου ...ότι ανέφερα είναι από προσωπική εμπειρία και μόνο , αν έχεις να συμπληρώσεις κάτι για να λυθούν οι απορίες του ts , please do it !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μένω σε διπλοκατοικία και είμαι στον 2ο όροφο. Από πάνω έχει κεραμίδι. Το σπίτι διαθέτει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ο οποίος ζεσταίνει και με το καλοριφερ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι δυνατόν να βάλω στα κεραμίδια ηλιακά πάνελ, ώστε να ζεσταίνεται ο θερμοσίφωνας και με τον ήλιο. Δηλαδή να έχω εσωτερικό θερμοσίφωνα και εξωτερικά από πάνω να έχω το πάνελ.

Ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό; Αν ναι, ποιο είναι περίπου το κόστος μόνο για τα πάνελ, γιατί εψαξα και δεν έχω βρει κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Καλησπέρα σας,

Μένω σε διπλοκατοικία και είμαι στον 2ο όροφο. Από πάνω έχει κεραμίδι. Το σπίτι διαθέτει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ο οποίος ζεσταίνει και με το καλοριφερ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι δυνατόν να βάλω στα κεραμίδια ηλιακά πάνελ, ώστε να ζεσταίνεται ο θερμοσίφωνας και με τον ήλιο. Δηλαδή να έχω εσωτερικό θερμοσίφωνα και εξωτερικά από πάνω να έχω το πάνελ.

Ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό; Αν ναι, ποιο είναι περίπου το κόστος μόνο για τα πάνελ, γιατί εψαξα και δεν έχω βρει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα. Γίνεται με solar kit , εξαναγκασμένης κυκλοφορίας, αλλά ο θερμοσίφωνας που έχεις δεν κάνει. κόστος? ένα καλό σύστημα περίπου 2-3 χιλιάδες . Δε σε συμφέρει . Κοίταξε εάν μπορεί να μπει ένας κλασικός ηλιακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2019 στις 2:38 ΜΜ, hp8 είπε

αυτός λέγετε τριπλής (ήλιος - ρεύμα -  καλοριφέρ) Για τις ελάχιστες όπως αναφέρεις εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει σε συνδυασμό κόστος  Εγώ σαν χρήστης ηλιακού προτείνω απλό ποιοτικο ηλιακό με συνδυασμό νυχτερινού ρεύματος 

Sorry, έκανα λάθος, τελικά το ζητούμενο είναι ηλιακός ο οποίος να μπορεί να συνδυαστεί και με ρεύμα όταν δεν υπάρχει ηλιοφάνεια ή δεν επαρκεί. Με καλοριφέρ δεν μπορεί να συνδυαστεί καθότι είναι τελείως αντίθετα τα σημεία τους.

Οπότε έχετε προτάσεις πάνω σε μάρκες μοντέλα;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gousias είπε

Οπότε έχετε προτάσεις πάνω σε μάρκες μοντέλα;

προσωπικά οχι Στο κτίριο έχουμε 3 διαφορετικους 550-700 € 6-8-10 ετών  (ο ένας τριπλής Αλλα δεν συνδέθηκε ποτέ στο καλοριφέρ)   Μια χαρά λειτουργούν Κάθε 2 χρόνια συντήρηση μονοι μας  Για μένα μόνο ο συλλέκτης θέλει προσοχή Να έχει όσο το δυνατόν λειγοτερες ενώσεις και ο ηλιακος να υπολογιστει για + 1 άτομο από όσα θα τον χρησιμοποιουν  Εδω  θα διαβάσεις πάρα πολλά  για αποδόσεις ποιότητα κλπ Ο ήλιος στη χώρα μας είναι υπέρ αρκετός οπότε όλοι θα λειτουργησουν  σε οικιακή  χρήση Αστοχια υλικού υπήρχε και θα  υπάρχει Απλα  να μην τύχει σε σένα Τώρα αυτοί που δεινουν 10 και 15 χρόνια εγγύηση δεν ξέρεις αν θα υπάρχουν σαν εταιρεία αύριο αφ ενός αφ ετέρου σε υποχρεώνουν να κάνουν αυτοί την συντήρηση και χρεώνουν τόσο ώστε στις 5-6 συντηρήσεις να έχουν βγάλει το κόστος του ηλιακού καθ όσον το κόστος δεν έχει καμιά σχέση με την τιμή πωλησης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα ηλιακό τριπλής 160 lt και έχω θέμα με την βαλβίδα ασφάλειας στάζει αρκετά όταν ζεσταίνω με ρεύμα (έχω παρατηρήσει) Δεν έχει δοχείο διαστολής

Κάποιοι λένε ότι πρέπει να βάλω ρυθμιστή πίεσης και δεν θα στάζει

Κάποιοι άλλοι  ότι πρέπει να βάλω δοχείο διαστολής στην εισαγωγή του παγωμένου

Τι από τα 2 είναι το σωστό ?

Για το δοχείο διαστολής τι εξαρτήματα χρειάζονται για να το τοποθετήσω και ποσο θα μου κοστισει περιπου?

ευχαριστώ

Επεξ/σία από hanes30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, hanes30 είπε

Έχω ένα ηλιακό τριπλής 160 lt και έχω θέμα με την βαλβίδα ασφάλειας στάζει αρκετά όταν ζεσταίνω με ρεύμα (έχω παρατηρήσει) Δεν έχει δοχείο διαστολής

Κάποιοι λένε ότι πρέπει να βάλω ρυθμιστή πίεσης και δεν θα στάζει

Κάποιοι άλλοι  ότι πρέπει να βάλω δοχείο διαστολής στην εισαγωγή του παγωμένου

Τι από τα 2 είναι το σωστό ?

Για το δοχείο διαστολής τι εξαρτήματα χρειάζονται για να το τοποθετήσω και ποσο θα μου κοστισει περιπου?

ευχαριστώ

εγώ θα έλεγα να αλλάξεις τη βαλβίδα και να ελέγξεις το θερμοστάτη να είναι στου 60-65 βαθμούς ρυθμισμένος max. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 6:05 ΜΜ, gousias είπε

Sorry, έκανα λάθος, τελικά το ζητούμενο είναι ηλιακός ο οποίος να μπορεί να συνδυαστεί και με ρεύμα όταν δεν υπάρχει ηλιοφάνεια ή δεν επαρκεί. Με καλοριφέρ δεν μπορεί να συνδυαστεί καθότι είναι τελείως αντίθετα τα σημεία τους.

Οπότε έχετε προτάσεις πάνω σε μάρκες μοντέλα;

Τα εργοστάσια που κατασκευάζουν ηλιακούς είναι πολύ λίγα. Οι περισσότερες φίρμες είναι φασόν.

Κάνε έναν έλεγχο από τα μέλη της ΕΒΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 6:05 ΜΜ, gousias είπε

Sorry, έκανα λάθος, τελικά το ζητούμενο είναι ηλιακός ο οποίος να μπορεί να συνδυαστεί και με ρεύμα όταν δεν υπάρχει ηλιοφάνεια ή δεν επαρκεί. Με καλοριφέρ δεν μπορεί να συνδυαστεί καθότι είναι τελείως αντίθετα τα σημεία τους.

Οπότε έχετε προτάσεις πάνω σε μάρκες μοντέλα;

Τα εργοστάσια που κατασκευάζουν ηλιακούς είναι πολύ λίγα. Οι περισσότερες φίρμες είναι φασόν.

Κάνε έναν έλεγχο από τα μέλη της ΕΒΗΕ. (www.ebhe.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...