Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε εμενα εχει 2.5ρι χυμα και σωληνα pex-al-plex που δεν ειναι για να τρωνε uv και περιεργως 10 χρονια δεν εχει σκάσει τιποτα...

Και σε μενα 2,5αρι! Το εκανα βεβαια θεμα.. αλλα πονταρουν επειδη το καλωδιο ειναι απλωμενο και δεν θα κανεις συνεχεια χρηση της δεν προκειται να παθει τιποτα!

Δεν ειχαν θεμα να μου βαλουν 4αρι αλλα το 2,5 μπηκε με 3ευρω το μετρο μεσα σε σπιραλ! Στα 3ευρω και σπιραλ παρακαλω!!!😋

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τ μεταξυ η διαφορά στα πχ 15 μέτρα καλώδιο είναι το πολύ 7-10 ευρώ.ποιος ο λόγος να το κάνεις; αν ειναι πχ 40-50 μέτρα οκ, αλλα σε λίγα μέτρα δεν έχει νόημα... (χωρις Σπιράλ βεβαια, με τιμές μάστορα που παίρνουμε εμείς) 

😑😒

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν ειναι δικο μου το σπιτι ελπιζω να με βγαλει λιγους μηνες ακομα. Οσο αφορα τη σωληνα ισως επειδη ειναι πολυστρωματικη αντεχει μιας και εχει κανει επιφανειακα ρωγμες μικρες αλλα δε μασαει.

Καλά μην ανχώνεσαι, δεν σήμαινει 100% οτι θα χαλασει η θα γίνει ζημιά. 

Σε τέτοιες δουλειές ειπαμε, μπορεί να μην γίνει τίποτα ποτέ, μπορεί να πάθεις ζημιά και να τρέχεις μετά. 

Ολα παίζουν. 

Εδώ έχω δει πχ ηλιακούς χωρίς κανένα service 20 χρόνια και δουλεύουν ρόλοι, και άλλοι στα 5 χρόνια πάνε για πέταμα, τρυπάνε συλλέκτες και πολλά ακόμα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εν τ μεταξυ η διαφορά στα πχ 15 μέτρα καλώδιο είναι το πολύ 7-10 ευρώ.ποιος ο λόγος να το κάνεις; αν ειναι πχ 40-50 μέτρα οκ, αλλα σε λίγα μέτρα δεν έχει νόημα... (χωρις Σπιράλ βεβαια, με τιμές μάστορα που παίρνουμε εμείς) 

😑😒

Στελιο εγω τοτε σε πολλους ηλιακους ειδα οτι τους ειχαν βαλει 2,5αρι και ψυχολογικα επαναπαύτηκα..! Μονο στους Μαλτεζους βλεπω 4αρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Στελιο εγω τοτε σε πολλους ηλιακους ειδα οτι τους ειχαν βαλει 2,5αρι και ψυχολογικα επαναπαύτηκα..! Μονο στους Μαλτεζους βλεπω 4αρι!

Λαθος.

Αλλα εδω ότι θέλει κάνει ο καθένας, οπότε δεν νευριαζω πλέον. Αν θέλουν ας βάλουν και 1.5mm και να ψήσουν μπριζόλες πάνω του 😋

Το σωστό είναι 4αρι,ανεξαρτητη ασφάλεια στον πίνακα, το καλώδιο μέσα σε Σπιράλ, και πολλες άλλες παραμέτρους που μερικοί αγνοουν επιδεικτικά και γ αυτό πάνε και κάνουν εγκατάστασεις ηλιακών με 40 και 50 ευρω, επειδή κάνουν μιζεριες στην εγκατάσταση και δεν βάζουν ότι πρέπει.

Έτσι κάνουν και στα service ηλιακών μερικοί. 

Τσιμπάνε 20-30 ευρώ, και σου βάζουν υγρά και τέλος. (κάτι σαν το service κλιματιστικων ένα πράγμα, με 20 ευρώ, ψεκαζουν τα φίλτρα και αντε γειά) 

Το σωστό service ηλιακου  πάει 50 με 60 ευρώ. Λύνεις, αλλάζεις λαστιχο, ανοδιο, υγρά, καθαρίζεις καζάνι όσο μπορείς από άλατα, κανείς ελενχους για διαρροές και πολλά ακόμα. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εν τ μεταξυ η διαφορά στα πχ 15 μέτρα καλώδιο είναι το πολύ 7-10 ευρώ.ποιος ο λόγος να το κάνεις; αν ειναι πχ 40-50 μέτρα οκ, αλλα σε λίγα μέτρα δεν έχει νόημα... (χωρις Σπιράλ βεβαια, με τιμές μάστορα που παίρνουμε εμείς) 

😑😒

Καλά μην ανχώνεσαι, δεν σήμαινει 100% οτι θα χαλασει η θα γίνει ζημιά. 

Σε τέτοιες δουλειές ειπαμε, μπορεί να μην γίνει τίποτα ποτέ, μπορεί να πάθεις ζημιά και να τρέχεις μετά. 

Ολα παίζουν. 

Εδώ έχω δει πχ ηλιακούς χωρίς κανένα service 20 χρόνια και δουλεύουν ρόλοι, και άλλοι στα 5 χρόνια πάνε για πέταμα, τρυπάνε συλλέκτες και πολλά ακόμα. 

Ισως το οτι ειναι πολυ πιο σκληρο και οχι τοσο ευκαμπτο σα το 2.5ρι οποτε θα φανε παραπανω χρονο να το περασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ισως το οτι ειναι πολυ πιο σκληρο και οχι τοσο ευκαμπτο σα το 2.5ρι οποτε θα φανε παραπανω χρονο να το περασουν.

Υπάρχει ευκαμπτο και σκληρό-κανονικο (μονόκλονο=σκληρο και πολυκλωνο =μαλακό) 

:)

(είδες για να είμαι εργολάβος, πρέπει να τα ξέρω όλα) 😎💪

Και συγνώμη που δεν απαντάω σε πολλές ερωτήσεις και ποστ, απλά οι ώρες δουλειάς και τα έργα που έχω αναλάβει δεν μου δινουν χρόνο να απαντάω στο φορουμ όπως και όσο θέλω. 😊 

(αυτό δεν πάει σε εσένα εννοείται αλλά σε όλα τα παιδιά που με ρωτάνε η μου στέλνουν διαφορά για δουλειές και συμβουλές ) 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Σκεφτομαι να βαλω ηλιακο σε διαμερισμα 2ου οροφου σε παλια πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας.

Το σπιτι προοριζεται για βραχυχρονια μισθωση κυριως καλοκαιρι(αλλα οχι αποκλειστικα).Χρηση του νερου θα γινεται απο 2 ατομα.

Καποιες αποριες που εχω

1.Η πολυκατοικια ειναι παλια,υποθετω δεν εχει παροχες στην ταρατσα.Χοντρικα υπολογιζω θα χρειαστουν 20μετρα σωληνες.Η πιεση θα ειναι ικανοποιητικη για ντουζ?

2.Το επομενο διαστημα θα γινει μονωση της ταρατσας,ειναι κατι που πρεπει να προσεξω αν τελικα βαλω τον θερμοσιφωνα?

3.Ποσα λιτρα/τι τυπο θερμοσιφωνα θα μου προτεινατε?Εχω δει πχ αυτον με καλες κριτικες στο σκρουτζ https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=36&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4MTcyMjA5NTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ειναι κατι που θα κρατησει/να παω σε κατι πιο ακριβο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theo11 είπε

Καλησπερα σε ολους

Σκεφτομαι να βαλω ηλιακο σε διαμερισμα 2ου οροφου σε παλια πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας.

Το σπιτι προοριζεται για βραχυχρονια μισθωση κυριως καλοκαιρι(αλλα οχι αποκλειστικα).Χρηση του νερου θα γινεται απο 2 ατομα.

Καποιες αποριες που εχω

1.Η πολυκατοικια ειναι παλια,υποθετω δεν εχει παροχες στην ταρατσα.Χοντρικα υπολογιζω θα χρειαστουν 20μετρα σωληνες.Η πιεση θα ειναι ικανοποιητικη για ντουζ?

2.Το επομενο διαστημα θα γινει μονωση της ταρατσας,ειναι κατι που πρεπει να προσεξω αν τελικα βαλω τον θερμοσιφωνα?

3.Ποσα λιτρα/τι τυπο θερμοσιφωνα θα μου προτεινατε?Εχω δει πχ αυτον με καλες κριτικες στο σκρουτζ https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=36&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4MTcyMjA5NTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ειναι κατι που θα κρατησει/να παω σε κατι πιο ακριβο?

Για την καλυτερη αξιοπιστια του ηλιακου προτεινω 160λ 2τμ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, theo11 είπε

Καλησπερα σε ολους

Σκεφτομαι να βαλω ηλιακο σε διαμερισμα 2ου οροφου σε παλια πολυκατοικια στο κεντρο της Αθηνας.

Το σπιτι προοριζεται για βραχυχρονια μισθωση κυριως καλοκαιρι(αλλα οχι αποκλειστικα).Χρηση του νερου θα γινεται απο 2 ατομα.

Καποιες αποριες που εχω

1.Η πολυκατοικια ειναι παλια,υποθετω δεν εχει παροχες στην ταρατσα.Χοντρικα υπολογιζω θα χρειαστουν 20μετρα σωληνες.Η πιεση θα ειναι ικανοποιητικη για ντουζ?

2.Το επομενο διαστημα θα γινει μονωση της ταρατσας,ειναι κατι που πρεπει να προσεξω αν τελικα βαλω τον θερμοσιφωνα?

3.Ποσα λιτρα/τι τυπο θερμοσιφωνα θα μου προτεινατε?Εχω δει πχ αυτον με καλες κριτικες στο σκρουτζ https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=36&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4MTcyMjA5NTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ειναι κατι που θα κρατησει/να παω σε κατι πιο ακριβο?

1. Η πίεση δε θα επηρεαστεί, όλο το νέο κύκλωμα, με τον ηλιακό μέσα, θα έχει την πίεση του δικτύου.

 2. Αν βάλεις τον ηλιακό μετά τη μόνωση, θα πρέπει να προσέξεις να μην τρυπήσουν οι βίδες στερέωσης το ασφαλτόπανο που θα μπει για τη στεγάνωση. Ανάλογα τη μόνωση και τον τρόπο στεγάνωσης, χρησιμοποιούνται κοντές βίδες ή/και ρίχνουν ρητίνη στις τρύπες που ανοίγονται.

3. Αν είναι μικρό το διαμέρισμα και περιμένεις να τον χρησιμοποιούν δύο άτομα, τότε ο 120ρης είναι καλός. Για περισσότερη χρήση, θα πρέπει να βάλεις 160ρη. 

Επίσης, λογικά θα πρέπει να τον συνδέσεις και με το ρεύμα ώστε να έχει ζεστό νερό το σπίτι όταν δεν έχει ήλιο, εκτός αν κρατήσεις τον ηλεκτρικό που λογικά θα έχεις, αλλά αυτό θα είναι μπελάς να το εξηγείς στους φιλοξενούμενους αν το χρησιμοποιήσεις για βραχυχρόνια μίσθωση.
Επίσης θα πρέπει να έχει στο νου σου ότι κάθε 2-3 χρόνια θα χρειάζεται κάποια συντήρηση, αν δε θες να τον πετάξεις σε 10-15 χρόνια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

1. Η πίεση δε θα επηρεαστεί, όλο το νέο κύκλωμα, με τον ηλιακό μέσα, θα έχει την πίεση του δικτύου.

 2. Αν βάλεις τον ηλιακό μετά τη μόνωση, θα πρέπει να προσέξεις να μην τρυπήσουν οι βίδες στερέωσης το ασφαλτόπανο που θα μπει για τη στεγάνωση. Ανάλογα τη μόνωση και τον τρόπο στεγάνωσης, χρησιμοποιούνται κοντές βίδες ή/και ρίχνουν ρητίνη στις τρύπες που ανοίγονται.

3. Αν είναι μικρό το διαμέρισμα και περιμένεις να τον χρησιμοποιούν δύο άτομα, τότε ο 120ρης είναι καλός. Για περισσότερη χρήση, θα πρέπει να βάλεις 160ρη. 

Επίσης, λογικά θα πρέπει να τον συνδέσεις και με το ρεύμα ώστε να έχει ζεστό νερό το σπίτι όταν δεν έχει ήλιο, εκτός αν κρατήσεις τον ηλεκτρικό που λογικά θα έχεις, αλλά αυτό θα είναι μπελάς να το εξηγείς στους φιλοξενούμενους αν το χρησιμοποιήσεις για βραχυχρόνια μίσθωση.
Επίσης θα πρέπει να έχει στο νου σου ότι κάθε 2-3 χρόνια θα χρειάζεται κάποια συντήρηση, αν δε θες να τον πετάξεις σε 10-15 χρόνια. 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

2 ατομα αυστηρα θα το χρησιμοποιουν,το σπιτι ειναι 50τμ με ελαχιστη λατζα.Απλα καποια στιγμη θα υπαρξει σεναριο με 4 ντουζ την ημερα 2 πρωι 2 βαδυ,θα με φτασουν τα 120 λιτρα η να παω 160?

Τον ηλεκτρικο θα τον βγαλω για το λογο που ειπες για αυτο και θελω να μην το παρακανω με τη χωρητικοτητα του ηλιακου ωστε να ζεστενεται γρηγορα οποτε χρειαστει με αντισταση.

Επειδη διαβασα σχεδον ολο το θεμα και ειδα και αλλες προτασεις τους παρακατω πως θα τους κατετασες σε σειρα προτεραιοτητας?Η inox εξωτερικη επενδυση στον esolar αξιζει?Τελος,υπαρχει καποιο μοντελο που να μπορω να βαλω θερμομετρο χωρις πατεντα?(wifi δεν πιανει στην ταρατσα που θα τοποθετηθει)

1.https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=37&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4ODAxMTcwMjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

2.https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/120l/hliakosglass120ep-detail.html?skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4Nzk4MzQyMTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#sk[79][36]=2

3.https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-120lt-2-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/?skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4ODAyMTU2MzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

4.https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-diplis-energeias-epilektikos-elco-v-tech-160l-glass-61910436/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..αν και εχει ξανασυζητηθει θελω τις γνωμες σας παιδια..κατα την εγκατασταση του ηλιακου να βαλω η' οχι δοχεια διαστολης στο κλειστο και στο ανοιχτο κυκλωμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, theo11 είπε

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

2 ατομα αυστηρα θα το χρησιμοποιουν,το σπιτι ειναι 50τμ με ελαχιστη λατζα.Απλα καποια στιγμη θα υπαρξει σεναριο με 4 ντουζ την ημερα 2 πρωι 2 βαδυ,θα με φτασουν τα 120 λιτρα η να παω 160?

Τον ηλεκτρικο θα τον βγαλω για το λογο που ειπες για αυτο και θελω να μην το παρακανω με τη χωρητικοτητα του ηλιακου ωστε να ζεστενεται γρηγορα οποτε χρειαστει με αντισταση.

Επειδη διαβασα σχεδον ολο το θεμα και ειδα και αλλες προτασεις τους παρακατω πως θα τους κατετασες σε σειρα προτεραιοτητας?Η inox εξωτερικη επενδυση στον esolar αξιζει?Τελος,υπαρχει καποιο μοντελο που να μπορω να βαλω θερμομετρο χωρις πατεντα?(wifi δεν πιανει στην ταρατσα που θα τοποθετηθει)

1.https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=37&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4ODAxMTcwMjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

2.https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/120l/hliakosglass120ep-detail.html?skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4Nzk4MzQyMTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#sk[79][36]=2

3.https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-120lt-2-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/?skr_prm=WyJiZDMxYzE2OS00NjAwLTRiOTItOWFjYS1kY2ZmMjA4YTRlOGMiLDE1ODI4ODAyMTU2MzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

4.https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-diplis-energeias-epilektikos-elco-v-tech-160l-glass-61910436/

Για 4 ντουζ χωρίς λάντζα φτάνει ο 120ρης, αλλά τα πρωϊνά μπάνια ίσως να είναι θέμα σε κάθε περίπτωση το Χειμώνα. Οπότε καλά το σκέφτεσαι για μικρότερο με το δεδομένο ότι είναι πολύ πιθανό οι επισκέπτες να μην θυμούνται να τον κλείσουν. Ίσως για αυτό να έβαζες κάποιο χρονοδιακόπτη να κλείνει μόνο του στα 30λεπτά ας πούμε, ή κάποιο διακόπτη που να τον βλέπεις και προγραμματίζει μέσω wifi. . 
Το εξωτερικό υλικό για την Αθήνα που δεν έχει ιδιαίτερα διαβρωτικό περιβάλλον δε νομίζω ότι χρειάζεται να σε απασχολεί. 
Για θερμόμετρο, είτε πατέντα σαν αυτά που έχουν περιγραφεί στο θέμα, είτε με κατάλληλη υποδοχή επί του ηλιακού, θα πρέπει να περάσεις καλωδια μέχρι το σπίτι. Αν τραβήξεις νέας γραμμή από τον πίνακα στην ταράτσα, ευκαιρία είναι να περάσεις μαζί και ένα επιπλέον ζευγάρι λεπτά καλώδια για το θερμόμετρο. Αν είναι δύσκολο αυτό, κάνε αυτό με το χρονοδιακόπτη. 
Τους ηλιακούς που κοιτάς δεν τους ξέρω για να σου πω κάποια ιδιαίτερη εμπειρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theo11 είπε

 

2 ατομα αυστηρα θα το χρησιμοποιουν,το σπιτι ειναι 50τμ με ελαχιστη λατζα.Απλα καποια στιγμη θα υπαρξει σεναριο με 4 ντουζ την ημερα 2 πρωι 2 βαδυ,θα με φτασουν τα 120 λιτρα η να παω 160?

Τον ηλεκτρικο θα τον βγαλω για το λογο που ειπες για αυτο και θελω να μην το παρακανω με τη χωρητικοτητα του ηλιακου ωστε να ζεστενεται γρηγορα οποτε χρειαστει με αντισταση.

 

Σε καλοκαιρινους μηνες δεν εχεις θεμα για 4 ντουζ! Να ξερεις ομως 120λ 1.5τμ για χειμωνα ειναι καθαρα για ενα ατομο!!! Τα περισσοτερα λιτρα εχουν το καλο οτι σε καλες συνθηκες μπορουν να αποθηκευσουν περισσοτερα λιτρα ζεστου νερου και ετσι να εισαι ανετος με περιοδο χαριτος βεβαια!!!

Εν κατακλειδι σε σχεση με αυτον που προτεινεις με τον 160 2τμ θα χρειαστει να ανοιξεις λιγοτερες ωρες την αντισταση!!! Συν καλυτερη ποιοτητα ζεστου νερου!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Συν καλυτερη ποιοτητα ζεστου νερου!!!

τι εννοείς  ποιότητα του ζεστού νερού Περιέχει αλκαλικά άλατα κάποια καταπραυντικα μια ευωδία λιγότερο χλώριο  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, hp8 είπε

τι εννοείς  ποιότητα του ζεστού νερού Περιέχει αλκαλικά άλατα κάποια καταπραυντικα μια ευωδία λιγότερο χλώριο  ?

Σχημα λογου.. Περισσοτερο ζεστο νερο στην επιθυμητη..!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...