Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Devotee είπε

Η συντήρηση κοστίζει 120 ευρώ,πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ από τους ίδιους και δύο φορές τον χρόνο για να ισχύει η εγγύηση!!!Επίσης,απαγορεύεται να ακουμπήσω τον ηλιακό μου για οποιονδήποτε λόγο...αλλιώς παύει να ισχύει η εγγύηση!!..."χέρι" θα του βάζουν μόνο αυτοί......

μηπως εννοεις καθε 2 χρονια?? αλλα και παλι 120 ευρω παρα πολλα ειναι..ευτυχως που δεν προλαβα να παραγγειλω..ακυρο απο εμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα μου.....Η εταιρεία δεν σε περιορίζει ΠΟΥΘΕΝΑ..ούτε με υποχρεώσεις ούτε τίποτα!!!Και μόνος μου μπορώ να αλλάζω το ανόδιο (κάθε δύο χρόνια) αρκεί να υπάρχει η απόδειξη του τιμήματος (για να ισχύει η εγγύηση)....ούτε σε υποχρεώνουν καν με δικό τους υδραυλικό!!!Το "ειρωνικό" πόστ ήταν για συγκεκριμένο μέλος,γιατί ρώτησε (σκωπτικά) για πράγματα τα οποία γνωρίζει!!Μάλλον ψάχνει για ελαττώματα στην e-solar....όσοι μπορείτε,διαβάστε προηγούμενα πόστ μου,έχω και φωτό από την εγκατάσταση!!

  υγ.πάντως,μου κάνει εντύπωση το πώς "μασήσατε" αμέσως..... και ένας αδαής θα καταλάβαινε οτι αυτά που γράφω δεν γίνονται πουθενά!!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΒΕL....😉

Επεξ/σία από Devotee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Devotee είπε

Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα μου.....Η εταιρεία δεν σε περιορίζει ΠΟΥΘΕΝΑ..ούτε με υποχρεώσεις ούτε τίποτα!!!Και μόνος μου μπορώ να αλλάζω το ανόδιο (κάθε δύο χρόνια) αρκεί να υπάρχει η απόδειξη του τιμήματος (για να ισχύει η εγγύηση)....ούτε σε υποχρεώνουν καν με δικό τους υδραυλικό!!!Το "ειρωνικό" πόστ ήταν για συγκεκριμένο μέλος,γιατί ρώτησε (σκωπτικά) για πράγματα τα οποία γνωρίζει!!Μάλλον ψάχνει για ελαττώματα στην e-solar....όσοι μπορείτε,διαβάστε προηγούμενα πόστ μου,έχω και φωτό από την εγκατάσταση!!

  υγ.πάντως,μου κάνει εντύπωση το πώς "μασήσατε" αμέσως..... και ένας αδαής θα καταλάβαινε οτι αυτά που γράφω δεν γίνονται πουθενά!!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΒΕL....😉

τωρα μαλιστα!!!! να σε ρωτησω κατι..στην τοποθετηση σου δινουν επιλογες υλικων?? πχ.τι σωληνες θελεις να βαλεις..μονωση ...αν θελεις να βαλεις δοχεια διαστολης...η' πρεπει να τα παρεις μονος σου απο αλλου και να τα βαλεις μετα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Ελπιζω να εχει γινει σωστα να σε ρωτησω τελος καλοκαιριου θα τον αδειασει να σηκωθει ωστε να γινει η μονωση και να μην υπαρχει τιποτα κατω στην μονωση.οποτε απο την στιγμη που θα αδειαστει θα πρεπει να ξαναβαλω το υγρο που λες!θα πρεπει να προσεξω κατι στο αδειασμα γεμισμα;;λογικα θα πρεπει να καλυψω τον συλλεκτη πριν ξαναμπει σωστα;

Αν θα εχει ηλιοφανεια να φροντισεις να καλυφθουν πληρως οι συλλεκτες!

5 ώρες πριν, Devotee είπε

Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα μου.....Η εταιρεία δεν σε περιορίζει ΠΟΥΘΕΝΑ..ούτε με υποχρεώσεις ούτε τίποτα!!!Και μόνος μου μπορώ να αλλάζω το ανόδιο (κάθε δύο χρόνια) αρκεί να υπάρχει η απόδειξη του τιμήματος (για να ισχύει η εγγύηση)....ούτε σε υποχρεώνουν καν με δικό τους υδραυλικό!!!Το "ειρωνικό" πόστ ήταν για συγκεκριμένο μέλος,γιατί ρώτησε (σκωπτικά) για πράγματα τα οποία γνωρίζει!!Μάλλον ψάχνει για ελαττώματα στην e-solar....όσοι μπορείτε,διαβάστε προηγούμενα πόστ μου,έχω και φωτό από την εγκατάσταση!!

  υγ.πάντως,μου κάνει εντύπωση το πώς "μασήσατε" αμέσως..... και ένας αδαής θα καταλάβαινε οτι αυτά που γράφω δεν γίνονται πουθενά!!!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΒΕL....😉

Φιλε μου κανεις μεγαλο λαθος! Εγω δεν εχω κατι με την esolar εξαλλου και σε post μου την εχω προτεινει..! Το μονο που εχω να πω οτι ο Βιολαρης εχει καλυτερες τιμες απο την esolar.. Και την πονηρια που ειχε κανει σε μελος μας να πει ψεματα πως ο ενας συλλεκτης που του εβαλε εiναι navi!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ρωτάω (ως άσχετος) βοήθεια για επιλογή επιλογής ηλιακού θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας (η΄λιος - ηλκετρικό) για το διαμέρισμα (2ου από συνολικά 4 ορόφους) των γονιών μου στην Αθήνα. Πρόκειται για πολυκατοικία κατασκευής του '75. Οι γονείς χρειάζονται αλλαγή του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και θέλουν ηλιακό με δόσεις. Τώρα μενουν 1-2 άτομα στο σπίτι. Κοίταξαν στο Praktiker και σκέφτονται για Sunseeker by Elko 160 lt (@ 500 E) ή Pyramis Eco Line (@ 529 E). Θεωρώ πολύ πιθανό να υπάρχουν (πολύ) καλύτερες προτάσεις. Τί προτάσεις έχετε να κάνετε και τί πρέπει να προσέξουν για τις σωληνώσεις;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrayseven είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ρωτάω (ως άσχετος) βοήθεια για επιλογή επιλογής ηλιακού θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας (η΄λιος - ηλκετρικό) για το διαμέρισμα (2ου από συνολικά 4 ορόφους) των γονιών μου στην Αθήνα. Πρόκειται για πολυκατοικία κατασκευής του '75. Οι γονείς χρειάζονται αλλαγή του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και θέλουν ηλιακό με δόσεις. Τώρα μενουν 1-2 άτομα στο σπίτι. Κοίταξαν στο Praktiker και σκέφτονται για Sunseeker by Elko 160 lt (@ 500 E) ή Pyramis Eco Line (@ 529 E). Θεωρώ πολύ πιθανό να υπάρχουν (πολύ) καλύτερες προτάσεις. Τί προτάσεις έχετε να κάνετε και τί πρέπει να προσέξουν για τις σωληνώσεις;

Ευχαριστώ!

Μπαίνεις στο σκρουτζ.

Και θα βρεις με 400 ευρώ 160 λίτρων αρίστης ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrayseven είπε

Ok, κάποιες ενδεικτικές προτάσεις;;;

Θα κοιταξεις καποια εταιρεια που να πουλαει και οι καταναλωτες να μην εχουν παραπονα..

Επισης στο οικονομικο κομματι κοιτας και τιμη τοποθετησης και σωληνα,καλωδιο/μετρο

Για τοποθετηση συνηθως ειναι απο 50-80ευρω

Για σωληνα ειναι απο 3-6ευρω.

Για να εχεις μετρο συγκρισης πρεπει να ξερεις και τι υλικα σε χρεωνουν.. πχ τυπος σωληνα.. μονωση.. οπως και για καλωδιο 2,5 ή 4αρι!

Θεωρω στο ιδιο level esolar,violaris,mastersol. Αυτες οι εταιρειες πουλανε απροβληματιστα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2.5mm καλώδιο για ηλιακό, όποιος πάει να σας βάλει, πείτε του όχι

 😋😁

4αρι βάζουμε. + μέσα σε Σπιράλ για προστασία.(αν έχει διάθεση να πληρώσει ο πελάτης βεβαια) και δεν λέει "πέτα μου ένα καλώδιο φθηνό απλά να δουλεύει" 

+ η σωλήνα πάει από 3.5 έως 4.5 ευρώ/μετρο χοντρικά. 

+εγκατάσταση (εκεί παίζουν πολλοι παράγοντες) αλλά γενικά από 60-70 ευρώ αν δεν εχει ξηλωμα παλαιού, και είναι εύκολο γενικά, έως 100-120 φεύγα ευρώ, αν θέλει ξηλωμα παλαιού, κατέβασμα από ταράτσακι,είναι στην άκρη της οικοδομής και κινδυνεύεις να σκοτωθείς, και άλλους πολλούς δυσκολους-επικινδυνους παράγοντες που αλλάζουν τις τιμές. 

(και για να προλάβω μερικούς που θα πουν, ναι εμένα μου τον έβαλαν τον ηλιακό με πχ 50 ευρώ, λογικά τον αγοράσατε από αυτούς, και έβγαλαν κέρδος, οπότε δεν έχουν θέμα με το 50αρικο της εγκατάστασης καθότι έβγαλαν το λιγότερο 100++ και βάλε αέρα από την αγορά σας 😉

 

Ps 

Μάρκες δεν προτείνω, μην με ρωτάτε! 👍

Καλά και ζεστά μπάνια σε όλους, και προσοχή ποιους βάζετε να σας κάνουν την εγκατάσταση, η φτήνια τρώει τον παρά 😉

😁😎

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

2.5mm καλώδιο για ηλιακό, όποιος πάει να σας βάλει, πείτε του όχι

 😋😁

4αρι βάζουμε. + μέσα σε Σπιράλ για προστασία.(αν έχει διάθεση να πληρώσει ο πελάτης βεβαια) και δεν λέει "πέτα μου ένα καλώδιο φθηνό απλά να δουλεύει" 

+ η σωλήνα πάει από 3.5 έως 4.5 ευρώ/μετρο χοντρικά. 

+εγκατάσταση (εκεί παίζουν πολλοι παράγοντες) αλλά γενικά από 60-70 ευρώ αν δεν εχει ξηλωμα παλαιού, και είναι εύκολο γενικά, έως 100-120 φεύγα ευρώ, αν θέλει ξηλωμα παλαιού, κατέβασμα από ταράτσακι,είναι στην άκρη της οικοδομής και κινδυνεύεις να σκοτωθείς, και άλλους πολλούς δυσκολους-επικινδυνους παράγοντες που αλλάζουν τις τιμές. 

(και για να προλάβω μερικούς που θα πουν, ναι εμένα μου τον έβαλαν τον ηλιακό με πχ 50 ευρώ, λογικά τον αγοράσατε από αυτούς, και έβγαλαν κέρδος, οπότε δεν έχουν θέμα με το 50αρικο της εγκατάστασης καθότι έβγαλαν το λιγότερο 100++ και βάλε αέρα από την αγορά σας 😉

Ps 

Μάρκες δεν προτείνω, μην με ρωτάτε! 👍

Καλά και ζεστά μπάνια σε όλους, και προσοχή ποιους βάζετε να σας κάνουν την εγκατάσταση, η φτήνια τρώει τον παρά 😉

😁😎

Σε εμενα εχει 2.5ρι χυμα και σωληνα pex-al-plex που δεν ειναι για να τρωνε uv και περιεργως 10 χρονια δεν εχει σκάσει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

2.5mm καλώδιο για ηλιακό, όποιος πάει να σας βάλει, πείτε του όχι

 😋😁

4αρι βάζουμε. + μέσα σε Σπιράλ για προστασία.(αν έχει διάθεση να πληρώσει ο πελάτης βεβαια) και δεν λέει "πέτα μου ένα καλώδιο φθηνό απλά να δουλεύει" 

+ η σωλήνα πάει από 3.5 έως 4.5 ευρώ/μετρο χοντρικά. 

+εγκατάσταση (εκεί παίζουν πολλοι παράγοντες) αλλά γενικά από 60-70 ευρώ αν δεν εχει ξηλωμα παλαιού, και είναι εύκολο γενικά, έως 100-120 φεύγα ευρώ, αν θέλει ξηλωμα παλαιού, κατέβασμα από ταράτσακι,είναι στην άκρη της οικοδομής και κινδυνεύεις να σκοτωθείς, και άλλους πολλούς δυσκολους-επικινδυνους παράγοντες που αλλάζουν τις τιμές. 

(και για να προλάβω μερικούς που θα πουν, ναι εμένα μου τον έβαλαν τον ηλιακό με πχ 50 ευρώ, λογικά τον αγοράσατε από αυτούς, και έβγαλαν κέρδος, οπότε δεν έχουν θέμα με το 50αρικο της εγκατάστασης καθότι έβγαλαν το λιγότερο 100++ και βάλε αέρα από την αγορά σας 😉

Ps 

Μάρκες δεν προτείνω, μην με ρωτάτε! 👍

Καλά και ζεστά μπάνια σε όλους, και προσοχή ποιους βάζετε να σας κάνουν την εγκατάσταση, η φτήνια τρώει τον παρά 😉

😁😎

Προσωπικα εγω τον πηρα στην χαμηλοτερη τιμη μετα απο ερευνα αγορας και μου πηρε 60ευρω τοποθετηση χωρις φπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε εμενα εχει 2.5ρι χυμα και σωληνα pex-al-plex που δεν ειναι για να τρωνε uv και περιεργως 10 χρονια δεν εχει σκάσει τιποτα...

Θα έρθει η ώρα του. 

Μειώνεται ο χρόνος ζωής του. 

Αν ήταν να αντέξει πχ 10 χρονια αντέχει πολύ λιγότερο + παίζει ρόλο πόσο και πόσες ώρες το ανάβεις + πόσα μέτρα είναι το καλώδιο. 

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Προσωπικα εγω τον πηρα στην χαμηλοτερη τιμη μετα απο ερευνα αγορας και μου πηρε 60ευρω τοποθετηση χωρις φπα!

Καλή τιμή Γιάννη 👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Θα έρθει η ώρα του. 

Μειώνεται ο χρόνος ζωής του. 

Αν ήταν να αντέξει πχ 10 χρονια αντέχει πολύ λιγότερο + παίζει ρόλο πόσο και πόσες ώρες το ανάβεις + πόσα μέτρα είναι το καλώδιο. 

Δεν ειναι δικο μου το σπιτι ελπιζω να με βγαλει λιγους μηνες ακομα. Οσο αφορα τη σωληνα ισως επειδη ειναι πολυστρωματικη αντεχει μιας και εχει κανει επιφανειακα ρωγμες μικρες αλλα δε μασαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...