Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δικη μου εκτιμηση οχι πανω απο 6-7μ!  Παρτον διπλης και να σου βαλουν μια βανα για να παιρνεις απο τον ηλεκτρικο σου οταν παγωνει ο ηλιακος..! Μπορεις να βαλεις και ηλεκτρικη και την αλλαγη να την κανεις απο τον πινακα!

Ναι αλλα αν οι απωλειες δεν ειναι νορμαλ θα δουλευει περισσοτερο ο λεβητας για να φτασει στην επιθυμητη! Συν η καθυστερηση για να σου ζεστανει το νερο!!!

Επισης θελει και ψαξιμο στα τεχνικα.. Δηλαδη η σερπατινα να εχει τα καταλληλα χαρακτηριστικα ωστε να ζεσταινει οσο το δυνατον πιο γρηγορα! Ενταξει calpak ειναι αλλα καλα θα ειναι να ξερουμε και μεις γιατι καμια φορα ποτε δεν ξερεις...!

Αυτα τα δουλευει που δουλευει ειναι σκιτζηδικα..! Δηλαδη και το αμαξι παει που παει να βαλω γαντζους να τραβαω κι αλλα! Το κλιματιστικο καιει που καιει ανοιγω πορτες να ζεστανω ολο το σπιτι!  

Αν του πω ομως του μαγαζατορα λειτουργει που λειτουργει η επιχειρηση σου με παιρνεις για υπαλληλο.. Δεν θα του αρεσει καθολου!!!!!

Το θεμα ειναι οτι το μαγαζι ειχε διπλης κΙ εγω τους εβαλα να παραγγειλουν τριπλης!!Ως προς την αποσταση εκει καπου ειναι μεταξυ 6 max 7 μετρα.Το θεμα ειναι τι κανω τωρα..;Ως προς την αντισταση θα αναβω κατευθειαν απο τον πινακα εαν χρειαστει το θεμα ειναι ποσο χρονο χρειαζεται καθως δεν ειχαμε παλαιοτερα ηλιακο παρα μονο θερμοσιφωνα ηλεκτρικο παταριου..Ως προς την συνδεση του θα  βαλω αυτα που θα εχει η συσκευασια η πρεπει να παω σε κατι συγκεκριμενο εννοω τι σωληνες πρεπει να μπουν πολυστρωματικες τουμποραμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Το θεμα ειναι οτι το μαγαζι ειχε διπλης κΙ εγω τους εβαλα να παραγγειλουν τριπλης!!Ως προς την αποσταση εκει καπου ειναι μεταξυ 6 max 7 μετρα.Το θεμα ειναι τι κανω τωρα..;Ως προς την αντισταση θα αναβω κατευθειαν απο τον πινακα εαν χρειαστει το θεμα ειναι ποσο χρονο χρειαζεται καθως δεν ειχαμε παλαιοτερα ηλιακο παρα μονο θερμοσιφωνα ηλεκτρικο παταριου..Ως προς την συνδεση του θα  βαλω αυτα που θα εχει η συσκευασια η πρεπει να παω σε κατι συγκεκριμενο εννοω τι σωληνες πρεπει να μπουν πολυστρωματικες τουμποραμα ;

Κοιτα επειδη εχεις το προγραμμα και σχετικα κοντινη αποσταση παρε τον τριπλης.. 

Θα τους πεις να σου βαλουν και μια βάνα στη συνδεση με τον λεβητα για να περναει το νερο επιλεκτικα οποτε θες εσυ..! 

Σωληνες με μονωση μποιλερ-συλλεκτη ειναι μεσα στο πακετο με τον ηλιακο. Απο κει και περα εσυ πληρωνεις και επιλεγεις τις σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης. Πλεον-συνηθως βαζουν πολυστρωματικες. Εγω εκει που πρεπει να σε πονηρεψω-προβληματισω να σου βαλουν την καλη μονωση-αλουμινιου γιατι η φθηνη θα σου βγει πιο ακριβη! Η καλη κραταει για πολλα χρονια!!! Να ξερεις η καλη δεν παει μαζι με τον σωληνα. Πουλιεται ξεχωριστα..

Αν κρυωσει το νερο στον 200αρη θες πανω απο 1 ωρα με ρευμα για την επιθυμητη θερμοκρασια 35β! ενω καταναλωνοντας νερο θα παρατηρησεις οτι θα πεσει και γρηγορα η θερμοκρασια! Με εναν καινουργιο ηλεκτρικο 60λ σου βγαζει ζεστο μεσα σε 15λ!!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Κοιτα επειδη εχεις το προγραμμα και σχετικα κοντινη αποσταση παρε τον τριπλης.. 

Θα τους πεις να σου βαλουν και μια βάνα στη συνδεση με τον λεβητα για να περναει το νερο επιλεκτικα οποτε θες εσυ..! 

Σωληνες με μονωση μποιλερ-συλλεκτη ειναι μεσα στο πακετο με τον ηλιακο. Απο κει και περα εσυ πληρωνεις και επιλεγεις τις σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης. Πλεον-συνηθως βαζουν πολυστρωματικες. Εγω εκει που πρεπει να σε πονηρεψω-προβληματισω να σου βαλουν την καλη μονωση-αλουμινιου γιατι η φθηνη θα σου βγει πιο ακριβη! Η καλη κραταει για πολλα χρονια!!!

Ευχαριστω για την βοηθεια.εννοεις ηλεκτροβανα σωστα;εχω σκοπο να βαλω μια .Ως προς την μονωση λογικα θα εχει το καταστημα απλα θα ζητησω να ειναι η καλη αλουμινιου σωστα;στον λεβητα μου εχουν βαλει λευκη αλλα δεν ξερω εαν ειναι καλη η οχι καπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι 13mm και οχι 9mm γισ καλυτερα αποτελεσματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια.εννοεις ηλεκτροβανα σωστα;εχω σκοπο να βαλω μια .Ως προς την μονωση λογικα θα εχει το καταστημα απλα θα ζητησω να ειναι η καλη αλουμινιου σωστα;στον λεβητα μου εχουν βαλει λευκη αλλα δεν ξερω εαν ειναι καλη η οχι καπου διαβασα οτι πρεπει να ειναι 13mm και οχι 9mm γισ καλυτερα αποτελεσματα!!

Στην καλη δεν χαλαει απο τον ηλιο το εξωτερικο υλικο που προστατευει το αρμαφλεξ-μονωση!!!

Το σωστο πρεπει να εχεις βανα για τα σωματα και βανα για τον ηλιακο. Για να το λειτουργεις οπως σε συμφερει!

πχ μπορει να θες να ζεστανεις το νερο με το λεβητα. Κλεινεις την βανα των σωματων και ετσι ολες οι θερμιδες πανε στον ηλιακο! Οικονομια και αμεση αποδοση!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ρωτάω (ως άσχετος) βοήθεια για επιλογή επιλογής ηλιακού θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας (η΄λιος - ηλκετρικό) για το διαμέρισμα (2ου από συνολικά 4 ορόφους) των γονιών μου στην Αθήνα. Πρόκειται για πολυκατοικία κατασκευής του '75. Οι γονείς χρειάζονται αλλαγή του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και θέλουν ηλιακό με δόσεις. Τώρα μενουν 1-2 άτομα στο σπίτι. Κοίταξαν στο Praktiker και σκέφτονται για Sunseeker by Elko 160 lt (@ 500 E) ή Pyramis Eco Line (@ 529 E). Θεωρώ πολύ πιθανό να υπάρχουν (πολύ) καλύτερες προτάσεις. Τί προτάσεις έχετε να κάνετε και τί πρέπει να προσέξουν για τις σωληνώσεις;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Στην καλη δεν χαλαει απο τον ηλιο το εξωτερικο υλικο που προστατευει το αρμαφλεξ-μονωση!!!

Το σωστο πρεπει να εχεις βανα για τα σωματα και βανα για τον ηλιακο. Για να το λειτουργεις οπως σε συμφερει!

πχ μπορει να θες να ζεστανεις το νερο με το λεβητα. Κλεινεις την βανα των σωματων και ετσι ολες οι θερμιδες πανε στον ηλιακο! Οικονομια και αμεση αποδοση!!!

Ωραια λογικα τωρα υπαρχει ηδη μια βανα για τα σωματα και θα μπει και αλλη μια ηλεκτροβανα ωστε οταν παταω το κουμπι του θερμοστατη για τα ζεστα νερα μονο να παιρνει μπροστα μονο για το νερο.Μπορεις να μου ξαναπεις λιγο πως μπορω να χρησιμοποιησω τον ηλελτρικο που εχω τωρα εφ'οσον μπει ο ηλιακος η βανα που λες πως θα συνδεθει;εαν θελει τοση πολυ ωρα για να ζεστανει τα 200 λιτρα καλυτερα να μην συνδεσω την ηλεκτρικη αντισταση και να χρησιμοποιω τον ηλεκτρικο οπως λες σε 15 λεπτα εχεις νερο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ που έχω ηλιακό 160 λίτρα όταν η έξω θερμοκρασία τείνει κάτω των 5 βαθμων κελσίου χωρίς ηλιοφάνεια,θέλει χαλαρά μια ωρίτσα για ζεστό νερό...Και εννοείται ότι μετά τα ντουζ πρέπει να γίνουν με σειρά χωρίς διακοπές,διότι το κρύο νερό που εισέρχεται μειώνει δραματικά την θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Ωραια λογικα τωρα υπαρχει ηδη μια βανα για τα σωματα και θα μπει και αλλη μια ηλεκτροβανα ωστε οταν παταω το κουμπι του θερμοστατη για τα ζεστα νερα μονο να παιρνει μπροστα μονο για το νερο.Μπορεις να μου ξαναπεις λιγο πως μπορω να χρησιμοποιησω τον ηλελτρικο που εχω τωρα εφ'οσον μπει ο ηλιακος η βανα που λες πως θα συνδεθει;εαν θελει τοση πολυ ωρα για να ζεστανει τα 200 λιτρα καλυτερα να μην συνδεσω την ηλεκτρικη αντισταση και να χρησιμοποιω τον ηλεκτρικο οπως λες σε 15 λεπτα εχεις νερο!!

Τριοδη βανα! Επιλεγεις που θελεις να παει το νερο υδρευσης ηλιακο ή ηλεκτρικο θερμ.

Τι να κανω ρε γαμωτο.. Να ρθω να στα φτιαξω εγω και μετα να με πας για παϊδάκια!!!! 🙄😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, naive είπε

Αν έχεις μικρά παιδιά κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται η θερμομικτική. 

Πέρα από τον κίνδυνο του ζεματίσματος, βοηθάνε στην προστασία των σωληνώσεων και των μπαταριών το καλοκαίρι που το νερό μπορεί να κατεβαίνει βραστό.

Μεταξύ  50 και 55 βαθμών είναι μια συνιστώμενη οικιακή ρύθμιση, για να μπορεί να γίνει και η απαραίτητη απολύμανση στην κουζίνα και το μπάνιο.

Πλέον θα βρεις αρκετά εύκολα σε καταστήματα, 40-60€ είναι μια καλή τιμή να την πάρεις, μη δώσεις καμιά 100ρα.

Σ'ευχαριστώ φίλε. Άρα κάποιο αρνητικό δεν έχουν ε? Η οικονομία που γίνεται στο ζεστό νερό είναι αισθητή? Είμαστε 3 άτομα με 200ρη και πάλι πολλές φορές ξεμένω, οπότε σκέφτομαι μήπως δω διαφορά με τη θερμομικτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, katbo είπε

Σ'ευχαριστώ φίλε. Άρα κάποιο αρνητικό δεν έχουν ε? Η οικονομία που γίνεται στο ζεστό νερό είναι αισθητή? Είμαστε 3 άτομα με 200ρη και πάλι πολλές φορές ξεμένω, οπότε σκέφτομαι μήπως δω διαφορά με τη θερμομικτική

Θα δεις διαφορα αν ανοιγεις το ζεστο μονο για ντουζ!  Ξεχνας για προσωπο,δοντια,ξυρισμα..  Καλα για χερια δεν το συζηταω θεωρειται σπαταλη!!!

Γι αυτο σε καταστασεις με αρκετη συννεφια δεν αξιζει να τραβας ζεστο απο τον ηλιακο την στιγμη που δεν μπορει να σου δωσει την επιθυμητη..! τραβας απο τον ηλεκτρικο σου ωστε ο ηλιακος να φορτωσει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katbo είπε

Σ'ευχαριστώ φίλε. Άρα κάποιο αρνητικό δεν έχουν ε? Η οικονομία που γίνεται στο ζεστό νερό είναι αισθητή? Είμαστε 3 άτομα με 200ρη και πάλι πολλές φορές ξεμένω, οπότε σκέφτομαι μήπως δω διαφορά με τη θερμομικτική

Η θερμομικτική ανακμιγνύει το νερό στην έξοδο του ηλιακού αντί για τη βρύση. Οπότε η διαφορά είναι μικρότερες απώλειες στις σωληνώσεις από τον ηλιακό μέχρι τη βρύση (ο ρυθμός απωλειών θερμότητας είναι ανάλογος της διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ ενός σώματος και του περιβάλλοντός του) και ότι τελικά βγαίνει από τον ηλιακό μικρότερη ποσότητα  ζεστού που θα ξεμείνει να κρυώσει στις σωληνώσεις μόλις τελειώσεις το πλύσιμο και κλείσεις τη βρύση. Δεν πιστεύω όμως ότι αυτά αρκούν για να παρατηρήσεις αισθητή διαφορά.

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουν, Στην ασφάλεια του ηλιακού στον ηλεκτρικό πίνακα, δεν ανάβει το λαμπάκι όταν βάζουμε την ασφάλεια προς τα πάνω για να ζεστάνει και φυσικά δεν ζεσταίνει το νερό. Έχει χαλάσει η ασφάλεια και θέλει αλλαγή ή κάποιο καλώδιο, αντίσταση του ηλιακού; Εννοείται θα φωνάξω ηλεκτρολόγο αλλά θα ήθελα γνώμη. Ο ηλιακός είναι καινούργιος αγορασμένος πριν 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Επρεπε να εβαζα διπλης;οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες βεβαια δεν ξερω ποση αποσταση ειναι λιγη η πολυ!!βασικα στο προγραμμα ειχα βαλει διπλης αλλα λογω του οτι εχω και λεβητα πετρελαιου ειπα να βαλω τριπλης καθως δεν ξερω τι συμφερει περισσοτερο να αναβω την αντισταση η το πετρελαιο.βεβαια απο την αλλη αφου θα δουλευουν τα καλοριφερ μου ειπε ο υδραυλικος θα εχω και ζεστο νερο..

Το πετρέλαιο είναι πανάκριβο δεν αξίζει για κανένα τρόπο χρήσης, δλδ ούτε για παραγωγή ζεστού νερού αλλά ούτε και για θέρμανση.

Βάλε διπλής και τις λίγες μέρες που χρειάζεσαι ζεστό νερό λόγω συννεφιάς τραβάς από το μποιλερ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς κάποια μεταφορική που να διαθέτει και γερανό? για να ανεβάσουν τον ηλιακό που έχω παραγγείλει σε ταράτσα 2οροφης πολυκατοικίας? Περιοχή Χαλκίδα

Επεξ/σία από sfiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις, πείτε μου τι να πω στον ηλεκτρολόγο να μου βάλει για να βλέπω την θερμοκρασία του νερού και αν αυτό που θα βάλω μπορεί να είναι και διακόπτης έναρξης λειτουργίας της αντίστασης, 2η ερώτηση, η ηλεκτροβανα καθορίζει με ηλεκτρικό τρόπο την εναλλαγή μεταξύ ηλιακού και μιας άλλης συσκευής παραγωγής ζεστού νερού; πχ απλός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...