Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για 5 ατομα η χρυση τομη ειναι 250λ 4τμ.  Κανονικα θες 300λ 5τμ για μηνες Δεκεμβρη-Μαρτη!

Για ποσα ντουζ τον θελεις την ημερα(χειμωνα)???

ΥΓ. Δεν μου αρεσει ο υδραυλικος σου..

Κοιτα, δεν κανουμε καθε μερα ντους! Εξαρταται..Θα κανουμε οταν χρειαστει..βεβαια ακομη ειναι μικρα τα παιδια (ολες γυναικες) οποτε με τα χρονια αλλαζουν τα πραγματα.

Οσο για τον υδραυλικο δεν ειναι κανας κολλητος απλα μου κανε κατι ελαφριες δουλιτσες πριν μπουμε σπιτι, οποτε πηρα τη γνωμη του,θα ρωτησω κι αλλου..

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου από απλα και συνοπτικά.

5 άτομα θέλεις σίγουρα 200 λίτρα.

Όσο μεγαλύτερη επιφάνεια βάλεις θα κερδίσεις των χειμώνα περισσότερο ζεστό νερό.Για το καλοκαίρι δεν σε νοιάζει καν διότι στην Θεσσαλία έχουμε  πολύ ζέστα.(όχι ζέστη :-).) Προσωπική μου άποψη 4 μέτρα αλλά από Μάιο μέχρι Οκτώβριο σκέπασμα την μια πλάκα.

Συμφωνώ με τον ποιο κάτω σχολιαστή ότι ο υδραυλικός δεν έχει καλή άποψη χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν θα κάνει σωστή εγκατάσταση.

Αν και το ότι δεν είναι ψαγμενος για μένα σημαίνει πολλά.

Η wilco είναι πολύ καλή αλλά ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά θα βρεις αρκετά ποιο φθηνό.

Σ ευχαριστω για την απαντηση! Ναι για του υδραυλικο εχεις δικιο, απλα ο συγκεκριμενος ξερω πως δεν θα με κλεψει..θα το ψαξω κι αλλου! Αρκετα ποιο φτηνο ποιο εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...μετα απο μηνες διαβαζοντας και ψαχνοντας περι ηλιακου ειμαι στο τελευταιο σταδιο..μια δυο μερες δηλαδη πριν τον παραγγειλω...εχω καταληξει σε 2 μαρκες 200 λιτρα με 4 μετρα επικεκτικο για το χειμωνα και σκεπασμα ο ενας το καλοκαιρι...η μια προταση ειναι της εσολαρ τον premium glass με τους navi ...αναφορικα καποιος πωλητης ομως αλλων εταιριων μου ειπε οτι ειναι φασον η συγκεκρημενη μαρκα....η αλλη προταση ειναι της sammler που εχει εργιστασιο στον ασπροπυργο..περημενω αυριο μια τελευταια προσφορα απο αυτην..ειναι πιο ακριβη απο εσολαρ και δεν βγαινει με ανοξειδωτο εξωτερικο στο μποιλερ...κοιταγα επισης για sol violaris αλλα ηθελα τους navi συλλεκτες και τα 4 μετρα τα δινει στον 250ρη...επειδη ομως θα μπει σε σκεπη πανω ηθελα να αποφυγω το εξτρα βαρος....επισης απεφυγα προς nobel μερια γιατι με ξενισε πολυ οτι τον εμπορευονται οι παντες..τους βρισκεις σε 50 καταστηματα και σε αλλους τοσους ιδιωτες..οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο αλλα με ξενισε...ευχαριστω το φορουμ για το υλικο που διαβασα και διαβαζω τοσο καιρο και καθε σχολιασμος για προτιμηση στις 2 παραπανω μαρκες δεκτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Napo2 είπε

καλησπερα παιδια...μετα απο μηνες διαβαζοντας και ψαχνοντας περι ηλιακου ειμαι στο τελευταιο σταδιο..μια δυο μερες δηλαδη πριν τον παραγγειλω...εχω καταληξει σε 2 μαρκες 200 λιτρα με 4 μετρα επικεκτικο για το χειμωνα και σκεπασμα ο ενας το καλοκαιρι...η μια προταση ειναι της εσολαρ τον premium glass με τους navi ...αναφορικα καποιος πωλητης ομως αλλων εταιριων μου ειπε οτι ειναι φασον η συγκεκρημενη μαρκα....η αλλη προταση ειναι της sammler που εχει εργιστασιο στον ασπροπυργο..περημενω αυριο μια τελευταια προσφορα απο αυτην..ειναι πιο ακριβη απο εσολαρ και δεν βγαινει με ανοξειδωτο εξωτερικο στο μποιλερ...κοιταγα επισης για sol violaris αλλα ηθελα τους navi συλλεκτες και τα 4 μετρα τα δινει στον 250ρη...επειδη ομως θα μπει σε σκεπη πανω ηθελα να αποφυγω το εξτρα βαρος....επισης απεφυγα προς nobel μερια γιατι με ξενισε πολυ οτι τον εμπορευονται οι παντες..τους βρισκεις σε 50 καταστηματα και σε αλλους τοσους ιδιωτες..οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο αλλα με ξενισε...ευχαριστω το φορουμ για το υλικο που διαβασα και διαβαζω τοσο καιρο και καθε σχολιασμος για προτιμηση στις 2 παραπανω μαρκες δεκτος

εγώ έβαλα Sonne χάλκινο 160 λίτρα 3,4 m2 , 4 άτομα (2 μικρά παιδιά) πριν 10 ημέρες και είμαι προς το παρόν ευχαριστημενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Napo2 είπε

η μια προταση ειναι της εσολαρ

Πάντως δίνουν 8 χρόνια γραπτή εγγύηση στο μποίλερ απο οτι λένε στο site. 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/mpoiler-iliakou-glass/mpoiler-iliakou-glass-160lt.html

Επεξ/σία από makevius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makevius είπε

Πάντως δίνουν 8 χρόνια γραπτή εγγύηση στο μποίλερ απο οτι λένε στο site. 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/mpoiler-iliakou-glass/mpoiler-iliakou-glass-160lt.html

10 όχι 8...Προεπισκόπηση εικόνας.😉

18 ώρες πριν, Napo2 είπε

καλησπερα παιδια...μετα απο μηνες διαβαζοντας και ψαχνοντας περι ηλιακου ειμαι στο τελευταιο σταδιο..μια δυο μερες δηλαδη πριν τον παραγγειλω...εχω καταληξει σε 2 μαρκες 200 λιτρα με 4 μετρα επικεκτικο για το χειμωνα και σκεπασμα ο ενας το καλοκαιρι...η μια προταση ειναι της εσολαρ τον premium glass με τους navi ...αναφορικα καποιος πωλητης ομως αλλων εταιριων μου ειπε οτι ειναι φασον η συγκεκρημενη μαρκα....η αλλη προταση ειναι της sammler που εχει εργιστασιο στον ασπροπυργο..περημενω αυριο μια τελευταια προσφορα απο αυτην..ειναι πιο ακριβη απο εσολαρ και δεν βγαινει με ανοξειδωτο εξωτερικο στο μποιλερ...κοιταγα επισης για sol violaris αλλα ηθελα τους navi συλλεκτες και τα 4 μετρα τα δινει στον 250ρη...επειδη ομως θα μπει σε σκεπη πανω ηθελα να αποφυγω το εξτρα βαρος....επισης απεφυγα προς nobel μερια γιατι με ξενισε πολυ οτι τον εμπορευονται οι παντες..τους βρισκεις σε 50 καταστηματα και σε αλλους τοσους ιδιωτες..οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο αλλα με ξενισε...ευχαριστω το φορουμ για το υλικο που διαβασα και διαβαζω τοσο καιρο και καθε σχολιασμος για προτιμηση στις 2 παραπανω μαρκες δεκτος

Αυτά είναι...συγκεκριμένος-ολιγόλογος και σαφής ο "εξπέρ" πωλητής!!!....δεν χρειάζονται περαιτέρω αναλύσεις....

Επεξ/σία από Devotee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εμενα δεν με πολυχαλαει να ισχυει κατι τετοιο..το παιδι που μικησα ηταν ευγενικος..μου εκανε και καλη τιμη πιστευω στον ηλιακο...επισης ο πωλητης στο μαγαζι που μου το ειπε παλι σωστος μου ακουστηκε και μαλλον και ιδιοκτητης...τελικα ξερουμε αν ειναι φασον οι εσολαρ..και αν αυτο εχει να παιξει καποιο ρολο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Devotee είπε

10 όχι 8...Προεπισκόπηση εικόνας.😉

Αυτά είναι...συγκεκριμένος-ολιγόλογος και σαφής ο "εξπέρ" πωλητής!!!....δεν χρειάζονται περαιτέρω αναλύσεις....

Ποσο κοστιζει η συντηρηση και ανα ποσα χρονια για ισχυει η εγγυηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Napo2 είπε

τελικα ξερουμε αν ειναι φασον οι εσολαρ..και αν αυτο εχει να παιξει καποιο ρολο??

Ναι το esolar είναι "φασον" (όπως και το violaris που είχες αναφέρει). Είναι έμποροι και όχι κατασκευαστές δηλαδή. Το sammler είναι κατασκευαστής (όπως και το nobel που είχες επίσης αναφέρει).

Σημασία έχει να είναι καλό το προϊόν. Αυτό πρέπει να είναι το κύριο κριτήριο και όχι ποιος σου το πουλάει και με τι αυτοκόλλητο. Δηλαδή θα αγοράσεις ένα προϊόν μόνο και μόνο επειδή το αγοράζεις από το κατασκευαστή άσχετα αν θα μπορούσες να αγοράσεις ένα άλλο καλύτερο προϊόν από έμπορο ή ακόμα και το ίδιο προϊόν με άλλο αυτοκόλλητο; Πχ. το sammler που σε ενδιαφέρει θα μπορούσες να το βρεις σε πολλούς εμπόρους και κάτω από πολλά αυτοκόλλητα. Σημασία έχει αυτό καθ'εαυτό το προϊόν ή αν το αυτοκόλλητο πάνω γράφει sammler ή dammler ή fufutos solar; Ή το προϊόν που πουλάει το esolar (και ο κάθε άλλος έμπορος) δεν θα το αγοράσεις επειδή είναι "φασον" αλλά το ίδιο προϊόν θα το αγόραζες από το κατασκευαστή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο ειπα δεν με χαλαει αν ειναι φασον..αρκει να ειναι κατι καλο...τον sammler παντως τον εχω βρει μεχρις τωρα στα 950 την καλυτερη τιμη και ρωτησα σε 4 προμηθευτες...απλα κανω μια προσπαθεια ακομα μηπως και τον παρω απο το εργοστασιο σε καλυτερη τιμη...τον εσολαρ μου τον δινουν πιο κατω...απλα σκεφτομαι μηπως ισχυει το οτι πληρωσεις παιρνεις..και οντως ειναι πιο ποιοτικο μηχανημα ο σαμμλερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ Ο MARK 4 200 .Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΙΣ 01:30 ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΝΝΕΦΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑ ΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ..ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ..ΚΑΘΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΗΛΙΑΚΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ? BEBAIA ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΗΛΙΑΚΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ.Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Napo2 είπε

και εγω αυτο ειπα δεν με χαλαει αν ειναι φασον... πιο ποιοτικο μηχανημα ο σαμμλερ....

Πόσο τον βρήκες τον esolar ?

2 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ Ο MARK 4 200 ..

Μία μέρα φούλ ήλιο θα σου δώσει καυτό νερό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2020 στις 1:33 ΠΜ, athinamj είπε

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουν, Στην ασφάλεια του ηλιακού στον ηλεκτρικό πίνακα, δεν ανάβει το λαμπάκι όταν βάζουμε την ασφάλεια προς τα πάνω για να ζεστάνει και φυσικά δεν ζεσταίνει το νερό. Έχει χαλάσει η ασφάλεια και θέλει αλλαγή ή κάποιο καλώδιο, αντίσταση του ηλιακού; Εννοείται θα φωνάξω ηλεκτρολόγο αλλά θα ήθελα γνώμη. Ο ηλιακός είναι καινούργιος αγορασμένος πριν 3 χρόνια.

Το ότι δεν ανάβει το λαμπάκι σημαίνει πως δεν έχεις τάση στον πίνακα εκεί στην ασφάλεια του θερμοσίφωνα. 

Ο θερμοσίφωνας μπορεί να είναι μια χαρά. 

Σίγουρα κάτι με - λαμπάκι καμένο 

-χαλασμένος διακόπτης

-Χαλαρό / κομμένο καλώδιο 

Όλα στον πίνακα μέσα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ Ο MARK 4 200 .Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΙΣ 01:30 ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΝΝΕΦΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑ ΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ..ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ..ΚΑΘΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΗΛΙΑΚΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ? BEBAIA ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΗΛΙΑΚΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ.Thanks

Μεχρι να ομογενοποιηθει το αντιψυκτικο.. Τον χειμωνα την πρωτη μερα με ηλιοφανεια δεν θα δεις το 100%. Προφανως θα ειναι εντονα ζεστο 45-50β

Εχει να κανει και με ποιο τροπο σου εβαλαν το αντιψυκτικο..

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...