Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην προτείνεις με τόσο "ελαφριά την καρδία" τα 200/4 και 250/5. Είναι για τους λίγους και όχι για τους πολλούς. Για τους πολλούς είναι ακατάλληλα γιατί σε λίγα χρόνια θα το "πάρουν στο χέρι" το καζάνι. Ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία με την ηλιοφάνεια και χωρίς να είναι καλοκαίρι.

Λόγω ηλιοφάνειας που έχουμε τις τελευταίες ημέρες, χθες το δικό μου 200/4 έφτασε 91.5 βαθμούς και δεν το είδαμε ακόμα το Μάρτη. Προχθές είχε φτάσει 85. Είναι πολύ το ζεστό νερό με τέτοιο ηλιοφάνεια και δεν τελειώνει ότι χρήση και να κάνεις. Τι για λεκάνη, τι για χέρια και πιάτα, πλυντήρια να πλένουν και να ξεπλένουν με ζεστό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα είμαι Χανιά Κρήτης και τον Οκτώβριο έβαλα ένα ανοξείδωτο μέσα έξω  e-solar  160λιτρα με 2,5 επιλεκτικό λόγω ότι χτες και σήμερα δεν έκανα χρήση είδα κοντά 100 βαθμούς στο νερό που έχει το καζάνι , σήμερα βέβαια θα κάνουμε και οι 3 μπάνιο και θα πέσει η θερμοκρασία, τι λέτε να το σκεπάσω λίγο?   έχω αγοράσει αυτό.   Πάνω από πόσους βαθμούς αρχίζουν τα προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα είμαι Χανιά Κρήτης και τον Οκτώβριο έβαλα ένα ανοξείδωτο μέσα έξω  e-solar  160λιτρα με 2,5 επιλεκτικό λόγω ότι χτες και σήμερα δεν έκανα χρήση είδα κοντά 100 βαθμούς στο νερό που έχει το καζάνι , σήμερα βέβαια θα κάνουμε και οι 3 μπάνιο και θα πέσει η θερμοκρασία, τι λέτε να το σκεπάσω λίγο?   έχω αγοράσει αυτό.   Πάνω από πόσους βαθμούς αρχίζουν τα προβλήματα?

Πώς μέτρησες τη θερμοκρασία του νερού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vasilk είπε

Μην προτείνεις με τόσο "ελαφριά την καρδία" τα 200/4 και 250/5. Είναι για τους λίγους και όχι για τους πολλούς. Για τους πολλούς είναι ακατάλληλα γιατί σε λίγα χρόνια θα το "πάρουν στο χέρι" το καζάνι. Ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία με την ηλιοφάνεια και χωρίς να είναι καλοκαίρι.

Λόγω ηλιοφάνειας που έχουμε τις τελευταίες ημέρες, χθες το δικό μου 200/4 έφτασε 91.5 βαθμούς και δεν το είδαμε ακόμα το Μάρτη. Προχθές είχε φτάσει 85. Είναι πολύ το ζεστό νερό με τέτοιο ηλιοφάνεια και δεν τελειώνει ότι χρήση και να κάνεις. Τι για λεκάνη, τι για χέρια και πιάτα, πλυντήρια να πλένουν και να ξεπλένουν με ζεστό. 

Κοζάνη 4 ατομα 200/4 δεν ειναι υπερβολη! Για μενα ο πετυχημενος ηλιακος σε αποδοση ειναι να σου καλυπτει τις αναγκες σου και την επομενη μερα το πρωι να μπορει να σου δωσει τουλαχιστον 35β ωστε αν εχει συννεφια με ηλιο να μπορεσει να σου δωσει ή αν δεν βγαλει ηλιο να υπαρχει η επιθυμητη ωστε να βγαλεις κανενα ντουζ!

Τωρα επειδη εδω στην Ελλαδα ο καιρος κανει τα δικα του γι αυτο ανεφερα για εσκεμμενη χρηση και για κουβα-λεκανη προς αποφυγη προσωρινου σκεπασματος!

Αν το νερο υδρευσης ειναι παγωμενο και γεμισεις  2 κουβας συν μικρες αλλες καταναλωσεις πχ χερια  δειχνει οτι δεν μασαει αλλα αν δοκιμασεις την επομενη μερα το πρωι θα δεις οτι η θερμοκρασια θα εχει πεσει!

Τωρα χειμωνα αν ο δικος σου εφτασε 90β πολυ απλα δεν κανετε χρηση! Στα 200/4 αν καθε μερα κανεις πχ πιατα,χερια,προσωπο,δοντια και πες μερα παρα μερα 1 ντουζ για χειμωνα δεν θα  δεις  90β! Καταπονείται ο ηλιακος αν την επομενη μερα το πρωι εχει μεγαλες θερμοκρασιες και τον  ξαναχτυπησει ο ηλιος!

Οταν το νερο υδρευσης ειναι παγωμενο και γεμισεις 2 κουβαδες μεσα στη μερα κατεβαζεις ευκολα την θερμοκρασια γιατι δεν κανεις χρηση του μικτη. Αφαιρεις λιτρα ζεστου!!!

Θυμαμαι στις αρχες(δεν γνωριζα) ειχε μεγαλες θερμοκρασιες.. Μεσημεριανη ωρα τραβηξα πολλα λιτρα ζεστου νερου(μονομιάς) φανηκε οτι δεν καταλαβαινει και πολλα.. Λοιπον το βραδυ πηγε μελος της οικογενειας να κανει ντουζ, το εκανε σκωτσεζικο!!!

 

47 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα είμαι Χανιά Κρήτης και τον Οκτώβριο έβαλα ένα ανοξείδωτο μέσα έξω  e-solar  160λιτρα με 2,5 επιλεκτικό λόγω ότι χτες και σήμερα δεν έκανα χρήση είδα κοντά 100 βαθμούς στο νερό που έχει το καζάνι , σήμερα βέβαια θα κάνουμε και οι 3 μπάνιο και θα πέσει η θερμοκρασία, τι λέτε να το σκεπάσω λίγο?   έχω αγοράσει αυτό.   Πάνω από πόσους βαθμούς αρχίζουν τα προβλήματα?

Γιατι να σκεπασεις? Μονιμα σου δινει καυτο νερο???

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κανενα παιδι απο το φορουμ να ειναι εγκαταστατης υδραυλικος να εχει ορεξη για μερακλιδικη δουλεια..😂😂..οποιος θελει παιδια στελνει μυνημα..περιοχη περιστερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2020 στις 10:42 ΠΜ, vasilk είπε

Μην προτείνεις με τόσο "ελαφριά την καρδία" τα 200/4 και 250/5. Είναι για τους λίγους και όχι για τους πολλούς. Για τους πολλούς είναι ακατάλληλα γιατί σε λίγα χρόνια θα το "πάρουν στο χέρι" το καζάνι. Ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία με την ηλιοφάνεια και χωρίς να είναι καλοκαίρι.

Λόγω ηλιοφάνειας που έχουμε τις τελευταίες ημέρες, χθες το δικό μου 200/4 έφτασε 91.5 βαθμούς και δεν το είδαμε ακόμα το Μάρτη. Προχθές είχε φτάσει 85. Είναι πολύ το ζεστό νερό με τέτοιο ηλιοφάνεια και δεν τελειώνει ότι χρήση και να κάνεις. Τι για λεκάνη, τι για χέρια και πιάτα, πλυντήρια να πλένουν και να ξεπλένουν με ζεστό. 

Όπως τα λέει ο φίλος. Το 200 / 4 , αυτή την περίοδο μου, δίνει επιπλέον 40 βαθμούς απ ότι το αφήνω το πρωί. Δηλαδή το αφήνω 25 και το βρίσκω 65 και μετά πρέπει να το αδειάσω για την επόμενη.

Οπότε ήρθε η περιόδος που σκέπασα ήδη τα 2m2. Εγω τα 2 τέτραγωνικά τα έχω σκεπασμένα Μάρτιο έως Νοέμβριο (το καλοκαίρι σκεπάζω άλλο 1 τετραγωνικο.)

*Η χρήση είναι μόνο μπάνιο για 3 άτομα στην Αττική.

** Λόγω της μίξης ζεστού και κρύου, όταν έχει γενικά ζέστη, δεν τελειώνει με τίποτα το ζεστό γιατί απαιτείται λίγο κατά την μίξη. Δεν είναι όπως στα μεγάλα κρύα που με 200 λίτρα βγάζεις 2 άτομα μπάνιο. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Napo2 είπε

καλημερα κανενα παιδι απο το φορουμ να ειναι εγκαταστατης υδραυλικος να εχει ορεξη για μερακλιδικη δουλεια..😂😂..οποιος θελει παιδια στελνει μυνημα..περιοχη περιστερι

Καλύτερα να ξεχάσεις τη μερακλίδικη δουλειά γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις στην ελλάδα. Τουλάχιστον συμφώνησε να γινουν τα βασικά. Αν υπαρχει μονωση στη ταράτσα να μη τη χαλάσουν και οι σωληνες αν δεν υπάρχουν να ειναι κατάληλες να τρώνε ηλιο και να εχουν κάποια στερέωση και μόνωση αν γινεται- αλλα και χυμα που τις πετάνε πολλοι δε θα εχεις θεμα. Οσο το δυνατον πιο κοντα βεβαια στο μπανιο. Το γεμισμα να γινει σωστά με τα υγρα πχ να μην εχει ντάλα ηλιο.. καλυτερα να σου βάλει καταληλο αντιψυκτικο για ηλιακούς αλλα πολλοί υδραυλικοί με τεράστια εμπειρία επιμένουν πως παραφλου αυτοκινητου ειναι καλύτερο (αιθυλενογλυκόλη). Επισης σωστο προσανατολισμο κτλ. Δοχεία διαστολης κτλ αναλογα τη πιεση που εχεις αν και δε τα βάζουν συνηθως και πολλοί υδραυλικοι διαφωνουν. 

 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Napo2 είπε

καλημερα κανενα παιδι απο το φορουμ να ειναι εγκαταστατης υδραυλικος να εχει ορεξη για μερακλιδικη δουλεια..😂😂..οποιος θελει παιδια στελνει μυνημα..περιοχη περιστερι

Ότι σου είπε ο απο πάνω. Αν είσαι μερακλής και ασχολείσαι, τράβα και utp να συνδέσεις και θερμόμετρο να τον παρακολουθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ότι σου είπε ο απο πάνω. Αν είσαι μερακλής και ασχολείσαι, τράβα και utp να συνδέσεις και θερμόμετρο να τον παρακολουθείς. 

για θερμομετρο το σκεφτηκα αλλα πονταρω στο οτι σε λιγο διαστημα τον μαθαινεις πως δουλευει και δεν θα χρειαζεται να τον τσεκαρω...δεν εχω καταλληξει ακομα στις σκεψεις μου αν κρατησω τον ηκεκτρικο στο παταρι για τις κρυες μερες...

44 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Καλύτερα να ξεχάσεις τη μερακλίδικη δουλειά γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις στην ελλάδα. Τουλάχιστον συμφώνησε να γινουν τα βασικά. Αν υπαρχει μονωση στη ταράτσα να μη τη χαλάσουν και οι σωληνες αν δεν υπάρχουν να ειναι κατάληλες να τρώνε ηλιο και να εχουν κάποια στερέωση και μόνωση αν γινεται- αλλα και χυμα που τις πετάνε πολλοι δε θα εχεις θεμα. Οσο το δυνατον πιο κοντα βεβαια στο μπανιο. Το γεμισμα να γινει σωστά με τα υγρα πχ να μην εχει ντάλα ηλιο.. καλυτερα να σου βάλει καταληλο αντιψυκτικο για ηλιακούς αλλα πολλοί υδραυλικοί με τεράστια εμπειρία επιμένουν πως παραφλου αυτοκινητου ειναι καλύτερο (αιθυλενογλυκόλη). Επισης σωστο προσανατολισμο κτλ. Δοχεία διαστολης κτλ αναλογα τη πιεση που εχεις αν και δε τα βάζουν συνηθως και πολλοί υδραυλικοι διαφωνουν. 

ευχαριστω για τις συμβουλες..βασικα δεν θα τρυπησω ταρατσα.θα μπει σε μια σκεπη απο πανελ που εχω..τωρα περημενω σιδερα να μου φτιαξει μια βαση..αντιψυκτικο εχει μεσα το σετ..προπυνελο....πρεπει να ναι..αλλα δεκ γραφει τιποτα το μπουκαλι απεξω...σωληνες συνδεσης σκεφτομαι για χαλκινες...και δοχειο διαστολης σιγουρα στο κλειστο..για το ανοιχτο κυκλωμα δεν εχω αποφασισει ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα αποφασισα και εβαλα  inox μαλτεζο 160 lt με 2τετραγωνικα συλλεκτη. Επειδη ειναι ο πρωτος χειμωνας που λειτουργησε εχω να κανω την εξης παρατηρηση.Ενεπαρκη επιφανεια συλλεκτη αφου με ηλιοφανεια ολη μερα με το ζορι φτανει για ντουζ 2 ατομων χωρις λαντζα. Ευτυχως ειναι τριπλης κ ειχα ζεστο νερο απο το καλοριφερ...

Επεξ/σία από Ppd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ppd είπε

Τελικα αποφασισα και εβαλα  inox μαλτεζο 160 lt με 2τετραγωνικα συλλεκτη. Επειδη ειναι ο πρωτος χειμωνας που λειτουργησε εχω να κανω την εξης παρατηρηση.Ενεπαρκη επιφανεια συλλεκτη αφου με ηλιοφανεια ολη μερα με το ζορι φτανει για ντουζ 2 ατομων χωρις λαντζα. Ευτυχως ειναι τριπλης κ ειχα ζεστο νερο απο το καλοριφερ...

Μου θυμησες που ειχα επισκεφθει τον Μαλτεζο και τους εκανα συζητηση για τα 2τμ... Ηταν απολυτοι οχι δεν χρειαζεται.. δεν θες παραπανω.. ειναι αποδοτικος!!! Ε μετα απο καποιο καιρο ακουσα αρνητικα σχολια απο κατοχους Μαλτεζου 160λ 2τμ!  Ειναι οι πωλητες που σου κανουν πλυση εγκεφαλου.. και απο την αλλη σκεφτεσαι να βαλεις περισσοτερα τμ γιατι ήδη και με τα 2τμ ειναι ακριβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονταρισα στο γεγονος οτι ειναι επιλλεκτικος ο συλλεκτης αρα πιο αποδοτικος αφου ο συλλεκτης του πατερα μου 2.3 τ.μ απλος μαυρος (amcor) κανει καυτο το νερο στο 160αρι δοχειο του. Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Μου θυμησες που ειχα επισκεφθει τον Μαλτεζο και τους εκανα συζητηση για τα 2τμ... Ηταν απολυτοι οχι δεν χρειαζεται.. δεν θες παραπανω.. ειναι αποδοτικος!!! Ε μετα απο καποιο καιρο ακουσα αρνητικα σχολια απο κατοχους Μαλτεζου 160λ 2τμ!  Ειναι οι πωλητες που σου κανουν πλυση εγκεφαλου.. και απο την αλλη σκεφτεσαι να βαλεις περισσοτερα τμ γιατι ήδη και με τα 2τμ ειναι ακριβος!

Όλοι οι ηλιακοί είναι άψογοι.

Να το ξαναπούμε άλλη μια φορά εφόσον δεν καταλαβαίνετε.

Ο καθένας έχει ξεχωριστες ανάγκες για ζεστό νερό.

Ένα άτομο μπορεί να χρειάζεται έναν 160αρι μόνος του και άλλοι να την βγάζουν 3 άτομα.

Για χειμώνα λέμε φυσικά διότι καλοκαίρι και με 80 λίτρα είσαι καλά.

Άρα εσύ δεν μελετησες καλά τις ανάγκες σου για να βάλεις μεγαλύτερο συλλέκτη η μία καζάνι δεν φταίει κάτι στον ηλιακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 200ρι με 3.6 συλλεκτες επιλεκτικους, δεν καλύπτομαι επαρκώς για τις ανάγκες της οικογένειας μου. 4μελης οικογένεια είμαστε χθες κάναμε μπάνιο οι 3 και σήμερα το πρωί είχε απλά ζεστουτσικο νερό, που πήγε να λουστει η γυναίκα μου. 

Δεν ξέρω τι φταίει... Ίσως δεν επαρκούν οι συλλεκτες, ίσως είναι λάθος η εγκατάσταση γιατί υπάρχει μπροστά από τον ηλιακό το κλιμακοστασιο και κόβει ήλιο... 

Περίμενα καλύτερη απόδοση πάντως  σε χειμώνα από ηλιακό που μου κοστισε 850 ευρώ, ίσως είχα πολλές απαιτήσεις. Ο χειμώνας φέτος Αττική είχε πολύ σύννεφο.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...