Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kaklikos είπε

Καλησπερα. Γνωμη για ηλιοακμη 3πλης ενεργειας megasun 160λτ με 2.62τμ συλλεκτη; Ζευγαρι χωρις παιδια προς το παρον.

τα 160 L για 2 υπέρ αρκετό με την προϋπόθεση να γίνουν σεβαστοί οι στοίχοι του άσματος στη μπανιέρα δυο δυο :D Το τριπλής πονεμένη ιστορία Θέλει προϋποθέσεις και έχει και αρκετό αρχικό κόστος Αν υπάρχει υποδομή τριπλής το συζητάς αν όχι θέλει σκέψη

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kaklikos είπε

Καλησπερα. Γνωμη για ηλιοακμη 3πλης ενεργειας megasun 160λτ με 2.62τμ συλλεκτη; Ζευγαρι χωρις παιδια προς το παρον.

Γιατί πας σε 3πλης; Δουλεύεις καυστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kaklikos είπε

Καλησπερα. Γνωμη για ηλιοακμη 3πλης ενεργειας megasun 160λτ με 2.62τμ συλλεκτη; Ζευγαρι χωρις παιδια προς το παρον.

Τριπλής θα βάλεις μόνο εάν έχεις ήδη έτοιμη την εγκατάσταση και ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ αντλία θερμότητας για την θέρμανση της οικείας.

Έτσι κάπως αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Τριπλής θα βάλεις μόνο εάν έχεις ήδη έτοιμη την εγκατάσταση και ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ αντλία θερμότητας για την θέρμανση της οικείας.

Έτσι κάπως αξίζει.

 

40 λεπτά πριν, Klausx είπε

Γιατί πας σε 3πλης; Δουλεύεις καυστήρα;

 

1 ώρα πριν, hp8 είπε

τα 160 L για 2 υπέρ αρκετό με την προϋπόθεση να γίνουν σεβαστοί οι στοίχοι του άσματος στη μπανιέρα δυο δυο :D Το τριπλής πονεμένη ιστορία Θέλει προϋποθέσεις και έχει και αρκετό αρχικό κόστος Αν υπάρχει υποδομή τριπλής το συζητάς αν όχι θέλει σκέψη

Τον εχω ηδη κανει εγκατασταση. Εγινε ολικη ανακαινιση στο σπιτι και ακομα δεν εχω παρει εντυπωσεις καθως το σπιτι τωρα μπηκε στην τελικη ευθεια να τελειωσει. Απλα ηθελα μια γνωμη καθως αυτον εβαλε ο μαστορας και μ εγγυηθηκε οτι ειναι πολυ καλη μαρκα. Ειμαι τελειως ασχετος επι του θεματος και μπαινοντας στο σκρουτζ διαβασα κακες κριτικες και ηθελα μια ακομα αποψη. Τριπλης επειδη εγινε εγκατασταση και τζακι ενεργειακο με μποιλερ για τα σωματα σε παραλληλη συνδεση με λεβητα για οταν μενει απο ξυλο και πεφτει η θερμοκρασια του σπιτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaklikos είπε

Τον εχω ηδη κανει εγκατασταση. Εγινε ολικη ανακαινιση στο σπιτι και ακομα δεν εχω παρει εντυπωσεις καθως το σπιτι τωρα μπηκε στην τελικη ευθεια να τελειωσει. Απλα ηθελα μια γνωμη καθως αυτον εβαλε ο μαστορας και μ εγγυηθηκε οτι ειναι πολυ καλη μαρκα. Ειμαι τελειως ασχετος επι του θεματος και μπαινοντας στο σκρουτζ διαβασα κακες κριτικες και ηθελα μια ακομα αποψη. Τριπλης επειδη εγινε εγκατασταση και τζακι ενεργειακο με μποιλερ για τα σωματα σε παραλληλη συνδεση με λεβητα για οταν μενει απο ξυλο και πεφτει η θερμοκρασια του σπιτιου.

Φίλε μου ενετει 2020 έβαλες τζάκι για κύρια πηγή θέρμανσης?

Ο ηλιακός μια χαρά ειναι.

Αλλά σοβαρά τζάκι??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου ενετει 2020 έβαλες τζάκι για κύρια πηγή θέρμανσης?

Ο ηλιακός μια χαρά ειναι.

Αλλά σοβαρά τζάκι??

Γιατι οχι ; Και στην αλλη οικια χρησιμοποιουμε ενεργειακο σαν κυρια απο το 2008 και δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Κοιταξα και για αντλια θερμοτητας αλλα πολλοι μου ειπαν οτι στην περιοχη που μενω λογω χαμηλων θερμοκρασιων κατα τους χειμερινους μηνες οτι δεν θα μπορει να ανταπεξελθει και ετσι πηγα σε τζακι. Παντα μου αρεσε το τζακι η αληθεια ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Φίλε μου ενετει 2020 έβαλες τζάκι για κύρια πηγή θέρμανσης?

Ο ηλιακός μια χαρά ειναι.

Αλλά σοβαρά τζάκι??

Έβαλε και γνωστός μου πριν 3-4 χρόνια για θέρμανση και μπόιλερ για ζεστό νερό.Μεγάλο κόστος και φυσικά μεγάλη φασαρία.Ούτε το ένα ούτε το άλλο είχε.Το σκυλομετάνοιωσε.

Φυσικά από τον επόμενο χρόνο έβαλε κανονικό ηλιακό και καυστήρα πετρελαίου.Ζεστάθηκε το κοκαλάκι του.Το έχει αφήσει γιατί το κόστος ξηλώματος είναι πολύ μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaklikos είπε

Γιατι οχι ; Και στην αλλη οικια χρησιμοποιουμε ενεργειακο σαν κυρια απο το 2008 και δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Κοιταξα και για αντλια θερμοτητας αλλα πολλοι μου ειπαν οτι στην περιοχη που μενω λογω χαμηλων θερμοκρασιων κατα τους χειμερινους μηνες οτι δεν θα μπορει να ανταπεξελθει και ετσι πηγα σε τζακι. Παντα μου αρεσε το τζακι η αληθεια ειναι

Σε όλους αρέσει αλλά δυστυχώς τα λεφτά που σπαταλάς τόσα χρόνια με το τζάκι είναι το κόστος 2 φορές μιας αντλίας.

1 βαψιμτα σπιτιού

2 ατελείωτη κούραση μεταφοράς των ξύλων.

3 δεν μπορείς να φύγεις από το σπίτι για ώρες πρέπει να το ξανααναψεις.

4 δεν έχεις σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι.

5 και δυστυχώς όπως και στον πατέρα μου όταν θα αρχίσει να στραβωνει η μέση σου τενοντίτιδα κλπ θα το σκυλομετανιωσεις.(έξι μήνες δεν μπορούσε να περπατήσει)

Καλά έκανες και έβαλες ηλιακό είναι πολύ σημαντικός αλλά αν και δεν είναι του θέματος σε αυτό το thread κάνε κάτι και με την θέρμανση σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 12:06 ΠΜ, gia_nnis είπε

Μεχρι να ομογενοποιηθει το αντιψυκτικο.. Τον χειμωνα την πρωτη μερα με ηλιοφανεια δεν θα δεις το 100%. Προφανως θα ειναι εντονα ζεστο 45-50β

Εχει να κανει και με ποιο τροπο σου εβαλαν το αντιψυκτικο..

Καλοριζικος και απροβληματιστος..!

Να σαι καλα ευχαριστω.βασικα αυτες τις ημερες δεν εχει καθολου ηλιο οποτε θα τον τσεκαρω και θα σου πω.παντως με αναμα ηλεκτρικης κραταει αρκετα σε καλο επιπεδο την επομενη μερα.δυστυχως στην πληρωση επρεπε να παω να φερω εξαρτηματα .Υπαρχει περιπτωση να εγινε λαθος πληρωση;;Πως θα το καταλαβω;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Να σαι καλα ευχαριστω.βασικα αυτες τις ημερες δεν εχει καθολου ηλιο οποτε θα τον τσεκαρω και θα σου πω.παντως με αναμα ηλεκτρικης κραταει αρκετα σε καλο επιπεδο την επομενη μερα.δυστυχως στην πληρωση επρεπε να παω να φερω εξαρτηματα .Υπαρχει περιπτωση να εγινε λαθος πληρωση;;Πως θα το καταλαβω;;

Πρεπει να στο εχει γεμισει μεχρι πανω και να εχει βαλει τη σωστη αναλογια.. Συνηθως με την αγορα του ηλιακου υπαρχει και το αντιψυκτικο..

Τουλαχιστον τωρα που ειναι χειμωνας πρεπει να αναμιγνυεται πρωτα σ ενα δοχειο νερο-αντιψυκτικο και μετα να μπαινει. Για μενα καλα θα ειναι να μπαινει απιονισμενο νερο και οχι της βρυσης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Πρεπει να στο εχει γεμισει μεχρι πανω και να εχει βαλει τη σωστη αναλογια.. Συνηθως με την αγορα του ηλιακου υπαρχει και το αντιψυκτικο..

Τουλαχιστον τωρα που ειναι χειμωνας πρεπει να αναμιγνυεται πρωτα σ ενα δοχειο νερο-αντιψυκτικο και μετα να μπαινει. Για μενα καλα θα ειναι να μπαινει απιονισμενο νερο και οχι της βρυσης!

Ελπιζω να εχει γινει σωστα να σε ρωτησω τελος καλοκαιριου θα τον αδειασει να σηκωθει ωστε να γινει η μονωση και να μην υπαρχει τιποτα κατω στην μονωση.οποτε απο την στιγμη που θα αδειαστει θα πρεπει να ξαναβαλω το υγρο που λες!θα πρεπει να προσεξω κατι στο αδειασμα γεμισμα;;λογικα θα πρεπει να καλυψω τον συλλεκτη πριν ξαναμπει σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 3:23 ΜΜ, gia_nnis είπε

Ποσο κοστιζει η συντηρηση και ανα ποσα χρονια για ισχυει η εγγυηση???

Η συντήρηση κοστίζει 120 ευρώ,πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ από τους ίδιους και δύο φορές τον χρόνο για να ισχύει η εγγύηση!!!Επίσης,απαγορεύεται να ακουμπήσω τον ηλιακό μου για οποιονδήποτε λόγο...αλλιώς παύει να ισχύει η εγγύηση!!..."χέρι" θα του βάζουν μόνο αυτοί......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devotee είπε

Η συντήρηση κοστίζει 120 ευρώ,πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ από τους ίδιους και δύο φορές τον χρόνο για να ισχύει η εγγύηση!!!Επίσης,απαγορεύεται να ακουμπήσω τον ηλιακό μου για οποιονδήποτε λόγο...αλλιώς παύει να ισχύει η εγγύηση!!..."χέρι" θα του βάζουν μόνο αυτοί......

Μόνο και μόνο για αυτούς τους όρους θα έτρωγαν άκυρο από μένα. Έτσι όπως τα λες τους πληρώνεις άλλον έναν ηλιακό σε 4-5 χρόνια. Και δεν τον αγοράζω μόνος μου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Μόνο και μόνο για αυτούς τους όρους θα έτρωγαν άκυρο από μένα. Έτσι όπως τα λες τους πληρώνεις άλλον έναν ηλιακό σε 4-5 χρόνια. Και δεν τον αγοράζω μόνος μου;

Ακριβως

Αστον χωρίς συντήρησης θα πάει 15-20 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...