Προς το περιεχόμενο

The Batman - Matt Reeves new movie


gnsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Το Batman VS Superman ειναι το καλυτερο Batman;

8 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

το fight scene στην αποθήκη με Batfleck ήταν άψογο, αλλα μέχρι εκεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2022 στις 7:53 ΜΜ, john_dr είπε

Δεν με ενθουσίασε είναι η αλήθεια. ΟΚ είναι σκοτεινό κάτι που σπανίζει επειδή οι ταινίες της Marvel είναι το εντελώς αντίθετο. Προσπαθεί να διατηρήσει έναν κάποιο ρεαλισμό, με μοναδική εξαίρεση το ότι ο πρωταγωνιστής μάλλον έχει κόκαλα από τιτάνιο, αλλά είναι υποτονικό, ακόμα και στις υποτίθεται δυνατές σκηνές. Το καστ επίσης δεν με πολύ έπεισε, αλλά αυτό οφείλεται μάλλον στην επιλογή οι βασικοί πρωταγωνιστές να δείχνουν περισσότερο ως ρεαλιστικοί άνθρωποι, παρά ως κάτι το τραβηγμένο όπως στα κόμικ ή τις ταινίες της Marvel.

Θεωρώ ότι όσοι ήθελαν μια σκοτεινή μεταφορά με αρκετή σοβαροφάνεια σε αντίθεση με την "μες την τρελή χαρά" που βγάζουν οι ταινίες της Marvel θα το χάρηκαν, όπως θα το χάρηκαν και όσοι είναι σε νεαρή ηλικία και δεν έχουν υπερκορεστεί με τις σχετικές ταινίες των τελευταίων 35 ετών. Αλλά εγώ θα βάλω απλά ένα 7/10(πιο πολύ για την ποιοτική δουλειά που έχει γίνει στα σκηνικά, τα κοστούμια, την σκηνοθεσία) και θα πω ότι προς το τέλος νύσταξα κιόλας.

Και εγώ γενικά μια από τα ίδια. Με βάση όλα αυτά τα πολύ θετικά σχόλια που διάβαζα, περίμενα να δώ πολύ περισσότερα από αυτά που έδειξαν συνολικά. Αλλά έβγαλαν πολλά πράγματα για να τα προσθέσουν στις επόμενες.

Ψιλό αδιάφορος Alfred, αδιάφορος πιγκουίνος(απορώ τι τον έβαζαν στα εξώφυλλα αφού είναι κομπάρσος) και cat woman, ψιλό ανύπαρκτος bruce wayne(ασχέτως αν το κάνανε σκόπιμα ή όχι), ότι να ναι batmobile(ούτε καν έδειξαν πως προέκυψε αυτό). Ακόμα και ο Falc για major πρόσωπο ήταν αρκετά underwhelming.

Ο Riddler είχε ενδιαφέρον μέχρι να φτάσουμε στο τέλος που απλά το όλο ''πλημμύρα'' ήταν ότι να ναι. 

Από την μια διαβάζεις για απουσία gadgets και μέτα σκέφτεσαι αυτό που έδωσε στην catwoman....

Α και φυσικά η έκρηξη μέσα στα μούτρα από τα χειρότερα πράγματα που μπορούσαν να κάνουν.

Δεν ξέρω η ταινία έχει κάποιες πολύ ωραίες ιδέες και δεν είναι κακή(μια χαρά βρήκα πχ τον Patt),αλλά ή λόγω covid ή λόγω του τί έχουν να βγάλουν στο μέλλον, ήταν αρκετά απότομη σε διάφορα σημεία. Και εγώ στο τελευταίο κομμάτι το βρήκα πολύ πιο αδύναμο/βαρετό από την πχ εισαγωγική πρώτη ώρα με 1.5ώρα.

Ελπίζω στην συνέχεια να βελτιώσουν αρκετά πράγματα.

Τέλος βλέπω πέρασε απαρατήρητη η αλλαγή ''χρώματος'' στον Gordon(ο ηθοποιός πολύ καλός παρόλα αυτά),ενώ σε άλλες ταινίες/σειρές για κάτι τέτοια ορισμένα έγραφαν κατεβατά για woke/sjw και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Για τα περι ταινίας/DC τα έχουμε πει και παλιότερα, οτι γενικά ο πήχης είναι αρκετά χαμηλά(όπως και σε marvel τον τελευταίο καιρό έχουμε πτώση μετά τους Avengers)και ο παραμικρός ενθουσιασμός μετατρέπεται σε θριάμβους.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ναι σε ποια σκηνη αναφερεσαι, δεν θυμαμαι. Ο Batfleck σε δυο ταινιες εχει παιξει.

Στο BvS δεν είναι που πάει να σώσει την μάνα του Sups? Εκεί που σκάει μέσα στην αποθήκη και δίνει το ξύλο του αιώνα straight out the video game. Δεν ξεχνιέται αυτό το fight, η υπόλοιπη ταινία ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No surprise here: The Batman 2 is happening with Matt Reeves returning as director and Robert Pattinson as the Caped Crusader, Warner Bros. Motion Picture Group Boss Toby Emmerich announced today during the studio’s CinemaCon presentation in Las Vegas.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

No surprise here: The Batman 2 is happening with Matt Reeves returning as director and Robert Pattinson as the Caped Crusader, Warner Bros. Motion Picture Group Boss Toby Emmerich announced today during the studio’s CinemaCon presentation in Las Vegas.

Μακάρι να μην είναι ο Joker ο main villain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Μακάρι να μην είναι ο Joker ο main villain.

Λίγο δύσκολο. Γιατί? Δεν ήταν κακός, Ledger μάλλον δεν θα είναι, αλλα ήταν o πιο ρεαλιστικός Joker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 8:00 ΠΜ, panagiotis54 είπε

No surprise here: The Batman 2 is happening with Matt Reeves returning as director and Robert Pattinson as the Caped Crusader, Warner Bros. Motion Picture Group Boss Toby Emmerich announced today during the studio’s CinemaCon presentation in Las Vegas.

γουσταρωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Λίγο δύσκολο. Γιατί? Δεν ήταν κακός, Ledger μάλλον δεν θα είναι, αλλα ήταν o πιο ρεαλιστικός Joker.

Γιατί τον Joker τον έχουν κάνει σε άπειρες παραλλαγές, τι άλλο να δώσει. Να υπάρχει ως χαρακτήρας όπως ο Penguin ναι, αλλά για κύριος κακός θα πρέπει ο Reeves να κατεβάσει πολύ καινοτόμες ιδέες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Γιατί τον Joker τον έχουν κάνει σε άπειρες παραλλαγές, τι άλλο να δώσει. Να υπάρχει ως χαρακτήρας όπως ο Penguin ναι, αλλά για κύριος κακός θα πρέπει ο Reeves να κατεβάσει πολύ καινοτόμες ιδέες.

Μιλάμε για έναν από τους top villains, εννοείτε ότι είναι λογικό να τον βάλουν σαν main villain σε κάποια από τις επόμενες ταινίες. Καταλαβαίνω τι λες αλλα από μεριάς studio νομίζω makes no sense. Προσωπικά άμα έχει ίδιο τόνο και η επομενη ταινία με απλά λίγο πιο καλο ξύλο και περισσότερο detective work είμαι happy με οποιοδήποτε villain. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Γιατί τον Joker τον έχουν κάνει σε άπειρες παραλλαγές, τι άλλο να δώσει. Να υπάρχει ως χαρακτήρας όπως ο Penguin ναι, αλλά για κύριος κακός θα πρέπει ο Reeves να κατεβάσει πολύ καινοτόμες ιδέες.

Εγώ θα πρότεινα Court of Owls. Θα μπορούσαν έτσι να δείξουν έναν Bruce πιο φανερό, καλό ξύλο, detective work και λίγο πιο creepy στοιχείο όπως έγινε και με τον Riddler.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ποτε περιπου θα βγει η καλη εκδοση με τον ηχο;

Σε δύο εβδομάδες περίπου αν δεν γίνει κάποια έκπληξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Speculoos είπε

Γιατί τον Joker τον έχουν κάνει σε άπειρες παραλλαγές, τι άλλο να δώσει. Να υπάρχει ως χαρακτήρας όπως ο Penguin ναι, αλλά για κύριος κακός θα πρέπει ο Reeves να κατεβάσει πολύ καινοτόμες ιδέες.

Τα χρόνια περνάνε και νέα πλήθη κατακτούν τις αίθουσες. Θέλω να πω ότι και εγώ ως πρώτο Joker έμαθα τον Τζακ Νίκολσον και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε, όσο και αν απείχε από την εικόνα ενός ρεαλιστικού κακού, έχω φάει άλλους 10 joker στην μούρη, ότι και αν δείξουν, ναι το έχουμε ξανά δει. Αλλά δεν χρειάζεται να καινοτομήσουν. Μπορούν απλά να φτιάξουν έναν καλό Joker και ας ομοιάζει με οποιονδήποτε Joker του παρελθόντος, είτε αυτός είναι joker από ταινία, είτε ακόμα και Joker από DC animated movie. Η ταινία να είναι καλή, σενάριο να έχει καλό και από εκεί και πέρα ο Joker και ο Batman θα κριθούν από αυτό, από το πόσο καλή ήταν η ταινία. Έτσι και αλλιώς το κοινό στο οποίο θα απευθύνονται μπορεί να μην έχει δει καν τον joker του Λέτζερ.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...