Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, mtifosi said:

Καλο ειναι πριν πουμε κατι να ξερουμε τι λεμε. Η οθονη της apple ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με της msi. Το αν αξιζει ή οχι τα χρηματα εξαρταται στην χρηση και στην αποδοση που θελει να εχει καποιος...

Αυτό πως προκύπτει, από το αυτοκόλλητο; Γιατί από τα specs προκύπτει ότι είναι απλά καλύτερη. Nothing more, nothing wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

8 hours ago, ThReSh said:

Σου έχει κάνει κάτι τέτοιο μια οθόνη των 300 ή 400+ euro? :o

Σε πολλές που έχουν και tilt επιλογή εκτός από ρύθμιση του ύψους (HP & Dell) και έπρεπε συχνά να τις αλλάζουμε θέσεις για τις ανάγκες παρουσιάσεων κλπ. 

Αν δεν υπάρξει σοβαρή ανάλυση για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της βάσης της Apple και το μηχανισμό που χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει περίπτωση να σχολιάσω στα σοβαρά αν αξίζει ή όχι. Ασε που δεν μου πέφτει και λόγος μιας και δεν πρόκειται να έχω μια τέτοια οθόνη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 minutes ago, billdanos said:

 😛

Σε πολλές που έχουν και tilt επιλογή εκτός από ρύθμιση του ύψους (HP & Dell) και έπρεπε συχνά να τις αλλάζουμε θέσεις για τις ανάγκες παρουσιάσεων κλπ. 

Αν δεν υπάρξει σοβαρή ανάλυση για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της βάσης της Apple και το μηχανισμό που χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει περίπτωση να σχολιάσω στα σοβαρά αν αξίζει ή όχι. Ασε που δεν μου πέφτει και λόγος μιας και δεν πρόκειται να έχω μια τέτοια οθόνη... 

Η φαση που ολοι νομιζουν οτι μια top-end βαση για οθονη με height/swivel/tilt επιλογες ειναι απλο πραγμα, εχω δει απειρες χαλια βασεις σε οθονες 500ων ευρω που ταχα ειχανε ολες αυτες τις επιλογες και καθε φορα που γυριζες την οθονη ετριζε το πλαστικο και προσεχες μην σου μεινει η οθονη στα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Kwsths67 said:

Η φαση που ολοι νομιζουν οτι μια top-end βαση για οθονη με height/swivel/tilt επιλογες ειναι απλο πραγμα, εχω δει απειρες χαλια βασεις σε οθονες 500ων ευρω που ταχα ειχανε ολες αυτες τις επιλογες και καθε φορα που γυριζες την οθονη ετριζε το πλαστικο και προσεχες μην σου μεινει η οθονη στα χερια.

Και σε πιο ακριβές των 500 έχω δει χάλια βάσεις που έπρεπε να κάνεις γυμναστική για να περιστρέψεις την οθόνη...

Δεν έχουν βγει ακόμη αναλυτικά reviews αλλά οι πρώτες περιγραφές μιλάνε για μια βάση που προσαρμόζεται με απίστευτη ακρίβεια σε κάθε κίνηση που κάνεις στην οθόνη με το ένα σου χέρι!

Ελάτε να σας δείξω την 27" Dell 4K που έχω για να δείτε πόσο "σκληρός" και δύσχρηστος είναι ο μηχανισμός της για την περιστροφή κλπ... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gate1908 είπε

πες μας μερικα μονιτορ αδερφε που κοστιζουν 20 και 40 χιλιαρικα αντιστοιχα... αν δεν βρεις δυο βρες μου ενα μονιτορ επαγγελματικο σε αυτες τις διαστασεις που κοστιζει 20 ή 40.000...

ColorEdge CG3145 και είναι 4Κ

τιμή; έλα ψάξε λίγο....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και σε πιο ακριβές των 500 έχω δει χάλια βάσεις που έπρεπε να κάνεις γυμναστική για να περιστρέψεις την οθόνη...

Δεν έχουν βγει ακόμη αναλυτικά reviews αλλά οι πρώτες περιγραφές μιλάνε για μια βάση που προσαρμόζεται με απίστευτη ακρίβεια σε κάθε κίνηση που κάνεις στην οθόνη με το ένα σου χέρι!

Ελάτε να σας δείξω την 27" Dell 4K που έχω για να δείτε πόσο "σκληρός" και δύσχρηστος είναι ο μηχανισμός της για την περιστροφή κλπ... 

Dell Ultrasharp 27'' χρησιμοποιω και καθε μα καθε φορα που χρειαζεται να κουνησω την οθονη ή να ρυθμισω / περιστρεψω προς καποια κατευθυνση, ευχαριστω την Dell για την εξαιρετικη δουλεια που εχει κανει στη βαση και ειναι στοιβαρη σαν τανκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πολύ έξυπνη διαφήμιση από την MSI και εδώ διαβάζουμε τρομερά πράγματα.

"Παραπλανητική" λέει η διαφήμιση. Ναι γιατί θα πάει κάποιος να πάρει την οθόνη της MSI για βάση, να βάζει πάνω της την οθόνη της Apple ή αγόρασε κάποιος τη βάση της Apple και δεν μπορεί να δει YouTube πάνω της. Λυπηθείτε μας, έπιασαν κι οι ζέστες.

Δεν συγκρίνονται λέει οι δυο οθόνες. Μα ποιος έκανε σύγκριση; Πιστεύει μήπως η ίδια η MSI ότι είναι καλύτερη η οθόνη της; Κοροϊδεύει την ανοησία της Apple να βγάλει μια... βάση στα $1000. Λέει ότι με λίγο παραπάνω παίρνεις μια οθόνη με αυτά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μια χαρά τον πέτυχε τον στόχο της, έπαιξε σε μεγάλα σάιτ στο εξωτερικό, κέρδισε με μια απλή εικόνα διαφημιστικό χώρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάνοντας τότε έρευνα για το πιο οικονομικό σερβις στην Ελλάδα. Μάλλον ο δογματισμός σου δε σου επιτρέπει να σκεφτείς καθολου. Μόνη μασημένη τροφή κατεβάζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gate1908 είπε

πες μας μερικα μονιτορ αδερφε που κοστιζουν 20 και 40 χιλιαρικα αντιστοιχα... αν δεν βρεις δυο βρες μου ενα μονιτορ επαγγελματικο σε αυτες τις διαστασεις που κοστιζει 20 ή 40.000...

Αν έβλεπες το keynote θα έβλεπες ότι η σύγκριση γινόταν με ένα reference monitor της sony που κοστίζει 40K. 

Και δεν καταλαβαίνω το ερώτημά σου.

Μήπως πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν τέτοια μόνιτορς επειδή δεν τα βγάζει στο Σκρούτζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, stafaf είπε

 Αν έβλεπες το keynote θα έβλεπες ότι η σύγκριση γινόταν με ένα reference monitor της sony που κοστίζει 40K. 

Και δεν καταλαβαίνω το ερώτημά σου.

 Μήπως πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν τέτοια μόνιτορς επειδή δεν τα βγάζει στο Σκρούτζ;

Νομιζω αυτο γινεται εδω μεσα γιατι ειδα καποιον να μου linkarei monitor stands στο σκρουτζ και να νομιζει οτι γιατι το πιο ακριβο στο σκρουτζ ειναι 600 ευρω καπως κανει validate αυτα που λεει. Ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ethereum είπε

παραπλανητική και γελοία η διαφήμιση της msi εκτός του ότι δεν λέει τίποτα , δηλαδή όταν ένα ποδήλατο δρόμου PINARELLO κάνει 10.000 ευρώ θα βγει η  IDEAL που είναι ελληνική και θα πεί κοιτάξτε με τα ίδια λεφτά παίρνετε 20 ποδήλατα δικά μας ? ή θα πεί κοιτάξτε όσο κάνει μία ρόδα του PINARELLO παίρνεις δύο ποδήλατα δικά μας ? χαζομάρες ξεκολλάτε απο την apple δεν είναι η πιο ακριβή εκτός άν έχετε κολλήσει αππλίαση οπότε κλείστε ένα ραντεβού να σας δεί ένας αππλολόγος :)

Το σωστο παραδειγμα θα ηταν, να βγει η pinarello και να βγαλει ενα μοντελο των 10.000 χωρις σταντ, το οποιο να πουλαει ξεχωριστα 1.000-2.000 ευρω, και να ειναι ετσι φτιαγμενη η θεση, ωστε να μην μπαινει σταντ απο αλλα ποδηλατα, οποτε επρεπε να το ακουμπας στον τοιχο για να το παρκαρεις. Εκει η καθε ideal θα μπορουσε να σου πει, οτι το δικο της ποδηλατο (ναυαρχιδα) των 1.000 - 2.000 ευρω, κανει οσο το σταντ της pinarello , και εχει και σταντ στο βασικο εξοπλισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ελάτε να σας δείξω την 27" Dell 4K που έχω για να δείτε πόσο "σκληρός" και δύσχρηστος είναι ο μηχανισμός της για την περιστροφή κλπ... 

Καλή επιλογή έχεις, μην την αλλάξεις για την apple :) 2 Dell Ultrasharp 27" 4Κ (U2718Q) και εδώ αριστερά, δεξιά και στην μεση μια κλασσική παραδοσιακή Ultrasharp  24" (U2412M) κάθετη για τον κώδικα μου. Δεν βλέπω να χαλάστηκε κανένας στην εταιρία μας με τις βάσεις από αυτές τις οθόνες (πάνω από 5-6 χιλιάδες συνολικά έχουμε). Σε workstation οι οθόνες δεν κάνουν rotate κάθε λίγο και λιγάκι ... μην τρελαθούμε. Η apple θα μπορούσε τουλάχιστον να βάλει το VESA adapter included ... ούτε καν αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, KnightRider είπε

Εγώ απορώ γιατί ο κόσμος δεν αντιδράει γι αυτό το παράλογο κόστος της βάσης ???

1000$ για μία βάση οθόνης ??? Ούτε διαμάντια έχει ούτε είναι από χρυσό ούτε έχει κάτι το special.

Τι εννοεις δεν αντιδράει ο κοσμος ρε φίλε; Εχει βουίξει ο τοπος να πουμε. Fanboys, haters, χρηστες Apple και μη αντεδρασαν. Πολλά απο τα μεγαλα τεχνολογικα site εγραψαν και αρθρο.Τι αλλο πρεπει να γινει για να πεις οτι αντιδράει ο κοσμος δηλαδή; Να βγουνε με αξινες και ζουγράνες στα γραφεια της Apple;

4 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Με την καταντια της Apple μεχρι και "οι οθονες του κυρ θυμιου" θα την δουλευουν. Μολις περασει η μοδα της, οπως περνανε ολες οι μοδες, θα καταλαβουν ολοι πως ειναι προτιμοτερο να παρεις ολα σου τα λεφτα και να τα καψεις παρα να αγορασεις Apple 

Ναι φίλε 12 χρονια μόδα η Apple. Η πιο μακροχρονια μοδα ever.

4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Βάση είναι για οθόνη. Σαν προιόν το χρησιμοποιεί όποιος δεν θέλει ή βαριέται να αγοράσει VESA mount. Εξορισμού ας πούμε, είναι κατώτερο ένος VESA. Επίσης εξορισμού, η βάση πρέπει απλά να κάνει καλα τη δουλειά της, η οποία δουλειά της είναι απλή. Είναι σαν τα σπίρτα ένα πράμα. Δεν γίνεται να κοστίζουν 10€ γιαυτό που κάνουν. Έτσι και η βάση,  είναι ηλίθιο να κοστίζει 999€. Πόσο μάλλον η συγκεκριμένη που είναι meh γενικά από θέμα design

Δεν ειναι τοσο απλά τα πραγματα. Επουδενι δεν συμφωνω με την τιμη ουτε και με τον τροπο που προωθειται η οθονη (χωρις βαση) αλλα ειναι μεγάλη υπόθεση να λειτουργει σωστα ο μηχανισμός. Είμαι οδοντιατρος και χρησιμοποιώ τετοιου ειδους μηχανισμούς καθημερινα (μετακινηση πανω-κατω χωρις ομως να αλλάζει η γωνιωση) τοσο στο φως της οδοντιατρικης εδρας οσο και στο ακτινογραφικο και κάνει μεγάλη διαφορα ενας καλός μηχανισμός. Πιστεψε με εχω δει σε οδοντιατρικη εδρα των 20 χιλιαδων ο μηχανισμος να μην φρενάρει σωστα 2-3 χρονια μετα. Το ιδιο και σε ακτινογραφικά. (Σε μας βεβαια λιγα εκατοστα εχουν σημασία απλά εξηγω οτι ειναι δυνατον και ακριβά επαγγελματικά προιόντα να μην λειτουργουν πάντα σωστα χωρις να ειναι ο κανονας φυσικα). Γενικα δεν πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια να κρινουμε επαγγελματικες λυσεις ως προς την τιμη η την χρησιμοτητα τους οταν δεν ξερουμε.

Εγω πιστευω οτι σαν μηχανισμός η βαση θα ειναι καλυτερη απο την VESA (αλλα σε καμια περιπτωση 5 φορες καλυτερη προς θεου). Προσωπικά αν ειχα αναγκη για μια τετοια reference οθονη και διεθετα τα 5k (6k με την anti-glare επιστρωση) δε θα το σκεφτομουν καθόλου αν θα εδινα αλλα 1000 για την βάση εκτος κι αν ειχα ηδη εξειδικευμένο εξοπλισμο οποτε θα επαιρνα απλα τον VESA ανταπτορα.

3 ώρες πριν, gate1908 είπε

πες μας μερικα μονιτορ αδερφε που κοστιζουν 20 και 40 χιλιαρικα αντιστοιχα... αν δεν βρεις δυο βρες μου ενα μονιτορ επαγγελματικο σε αυτες τις διαστασεις που κοστιζει 20 ή 40.000...

Για ρίξε μια ματιά εδω, εδώ και εδω. Υπόψιν οτι αυτα τα monitor στα link κοστίζουν απο 3 εως 9 φορές περισσότερα (15000$ εως 45000$) και πάλι ειναι χειρότερα απο την XDR της Apple και σε specs και φυσικα σε εμφάνιση και μεγεθος.

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Αυτό πως προκύπτει, από το αυτοκόλλητο; Γιατί από τα specs προκύπτει ότι είναι απλά καλύτερη. Nothing more, nothing wow.

Δεν υπάρχει συγκριση φιλε μου. Το ενα ειναι reference monitor το αλλο απλα μια οθόνη. Χαοτικη διαφορα. Το μονο που με κανει να κραταω μικρο καλάθι ειναι η πολυ μικρη τιμη της οθονης για τα χαρακτηριστικά της. Αν ειναι οπως μας τα ειπαν τα specs, η οθόνη ειναι παρα πολυ χαμηλα τιμολογημένη.

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Choulio είπε

Για ρίξε μια ματιά εδω, εδώ και εδω. Υπόψιν οτι αυτα τα monitor στα link κοστίζουν απο 3 εως 9 φορές περισσότερα (15000$ εως 45000$) και πάλι ειναι χειρότερα απο την XDR της Apple και σε specs και φυσικα σε εμφάνιση και μεγεθος.

Αν έχει όντως καταφέρει να προσεγγίσει reference monitor quality, πάσο θα την αγοράσουν ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ όσοι το χρειάζονται με 6Κ + βάση 7 κτλ. Δεν έγινε κάτι. Αλλά πως θα το κάνει χωρίς SDI είσοδο ρε παιδιά, τόσο μάγκες? Θα δείξει ο καιρός και τα benchmarking.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...