Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/7/2023 στις 7:25 ΜΜ, Niiikoc είπε

Δεν το βλέπω έτσι, σε μερικές εταιρείες που βάζουν σαν πρώτο προτέρημα το πτυχίο και όχι την εμπειρία. 

Γενικά δεν είναι απαραίτητο, αλλά είναι γεγονός ότι θα σου κάνει την ζωή πολύ πιο εύκολη ένα πτυχίο.

Γνώμη δική μου, που μπορεί να μην αρέσει σε αρκετούς αλλά αυτή είναι. Έχεις ήδη χρόνια στον τομέα, πιστεύω ότι πέρα από boost μισθολογικά-εργασιακές ευκαιρίες κτλ. δεν θα σε βοηθήσει τόσο το πτυχίο του ΕΑΠ και κατά συνέπεια εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα τον εαυτό μου στην διαδικασία να ματώσω 6 χρόνια.

Θα έλεγα μήπως έβλεπες την επιλογή του κολεγίου. Που δεν θα είναι τόσο hardcore, θα τελειώσεις σε 3 χρονάκια και κυρίως, θα τικάρεις το check box που βάζουν τα (άσχετα συνήθως) HR της κάθε εταιρίας.

Μην παρεξηγηθώ, δεν υποτιμώ καθόλου το ΕΑΠ και αν ήσουν 22-23 θα σου έλεγα go for it με τα χίλια. Στα 30 όμως, να ματώσεις για να πάρεις ένα πτυχίο στα 36 σου ενώ ήδη έχεις εργάζεσαι στον τομέα απλά δεν βρίσκω τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Μην παρεξηγηθώ, δεν υποτιμώ καθόλου το ΕΑΠ και αν ήσουν 22-23 θα σου έλεγα go for it με τα χίλια. Στα 30 όμως, να ματώσεις για να πάρεις ένα πτυχίο στα 36 σου ενώ ήδη έχεις εργάζεσαι στον τομέα απλά δεν βρίσκω τον λόγο.


Μιας και εργάζομαι σε σχετικό χώρο, είμαι στην ηλικία των 45+ και τελειώνω την ΠΛΗ, πρέπει να σου πω πως πολλοί συνάδελφοι επέλεξαν να κάνουν σπουδές σε κάποιο ΑΕΙ (+ΕΑΠ) σε αυτή την ηλικία, αφού έφτασαν σε κάποιο διοικητικό ταβάνι εντός της εταιρίας που δουλεύουν. Για νέα θέση (μπορεί και ευθύνης) ή μεταγραφή σε άλλο τμήμα, τους ζητήσανε και σχετικό πτυχίο. Αν εξαιρέσεις το πτυχίο του Deree που έχει κάποιο όνομα στην Ελλάδα (σε αντίθεση με κάποια Βρετανικά του πάτου του κουβά που δίνονται σαν διπλά πτυχία σε αποφοίτους κολεγίων), κυριαρχούν τα γνωστά 5ετη ή 4ετη πτυχία των Ελληνικών ΑΕΙ και φυσικά τα συμβατικά πτυχία των ΑΕΙ του εξωτερικού. Το δε ΕΑΠ εκτιμάται ιδιαίτερα για πιο μεγάλες ηλικίες έμπειρων εργαζομένων και ειδικά σαν 2ο βασικό πτυχίο (γιατί γίνεται κατανοητό ότι σπούδασες εκεί λόγω έλλειψης χρόνου ή δυσκολίας μετακινήσεων). Στους νεότερους, ειδικά στους juniors, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και ένα πτυχίο από γνωστό συμβατικό ΑΕΙ είναι ουσιαστικό προσόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tasos είπε


Μιας και εργάζομαι σε σχετικό χώρο, είμαι στην ηλικία των 45+ και τελειώνω την ΠΛΗ, πρέπει να σου πω πως πολλοί συνάδελφοι επέλεξαν να κάνουν σπουδές σε κάποιο ΑΕΙ (+ΕΑΠ) σε αυτή την ηλικία, αφού έφτασαν σε κάποιο διοικητικό ταβάνι εντός της εταιρίας που δουλεύουν. Για νέα θέση (μπορεί και ευθύνης) ή μεταγραφή σε άλλο τμήμα, τους ζητήσανε και σχετικό πτυχίο.

Βάση της δικής μου εμπειρίας, αυτά τα πτυχία είναι συνήθως ένας λόγος filtering για ανώτερες θέσεις και ελάχιστη σημασία δίνουν από τον τύπο του ιδρύματος εκτός αν μιλάμε για την αφρόκρεμα των Ελληνικών ΑΕΙ ή αν μιλάμε για πολύ ψηλές θέσεις (Operational Manager κτλ. κτλ.)

Αν μιλάμε πχ για θέση Dev Team Lead συνήθως δεν ασχολείται κανείς αν το πτυχίο σου είναι από το ΕΑΠ ή από το University of ότι δίνει το κάθε κολέγιο. Υπάρχει πιο πολύ σαν requirement για λόγους filtering.

Για να το ξεκαθαρίσω επειδή το βλέπω να έρχεται. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία που προφανώς δεν θα ισχύει και παντού. Ούτε έχω σκοπό ούτε την όρεξη να μπω σε ανούσιες συγκρίσεις μεταξύ ιδιωτικών κολεγίων και ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Βάση της δικής μου εμπειρίας, αυτά τα πτυχία είναι συνήθως ένας λόγος filtering για ανώτερες θέσεις και ελάχιστη σημασία δίνουν από τον τύπο του ιδρύματος εκτός αν μιλάμε για την αφρόκρεμα των Ελληνικών ΑΕΙ ή αν μιλάμε για πολύ ψηλές θέσεις (Operational Manager κτλ. κτλ.)

Αν μιλάμε πχ για θέση Dev Team Lead συνήθως δεν ασχολείται κανείς αν το πτυχίο σου είναι από το ΕΑΠ ή από το University of ότι δίνει το κάθε κολέγιο. Υπάρχει πιο πολύ σαν requirement για λόγους filtering.

Για να το ξεκαθαρίσω επειδή το βλέπω να έρχεται. Αυτή είναι η δική μου εμπειρία που προφανώς δεν θα ισχύει και παντού. Ούτε έχω σκοπό ούτε την όρεξη να μπω σε ανούσιες συγκρίσεις μεταξύ ιδιωτικών κολεγίων και ΑΕΙ.

Δεν έρχεται κάτι, αν αυτό σε απασχολεί, και οι συγκρίσεις μεταξύ ΑΕΙ και κολεγίων είναι ουσίας, όταν μιλάμε για σοβαρά τυπικά προσόντα και όχι για bullets σε CV & Linkedin. Ενα οποιοδήποτε πτυχίο, είναι φιλτρο για θέσεις juniors ή έστω mid. Εκει που τους ενδιαφέρει η εργασιακή εμπειρία, μεταξύ υποψηφίων όμοιας εμπειρίας, προφανώς θα επιλέξουν αυτόν που έχει πτυχίο. Σε θέσεις στελεχών παίζουν και άλλα και ειδικά σε σοβαρές εταιρίες (όχι σε τρύπες που φτιάχνουν σελίδες για σκρουτζομάγαζα).

Πρώτο, υπάρχουν λόμπι αποφοίτων σχολών, πχ ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Αν ο "από πάνω σου" έχει παρόμοιο πτυχίο, πιθανόν να σε επιλέξει, αν φρόντισες φυσικά να έχεις καλλιεργήσεις τις σωστές σχέσεις μαζί του. Αν το όνομά σου θα φαίνεται σε επαφές με πελάτες, προφανώς ενα γνωστό υψηλόβαθμο ΑΕΙ θα είναι προτιμώτερο απο το ΕΑΠ. Ολα αυτά είναι γνωστά σε όλους τους χώρους και δεν ισχύουν μόνο στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος κατα πόσο αξίζει το παρακάτω online πακέτο μελέτη στην PLH12?
https://www.arnos.gr/product/pli-12-full-pack/
 

Επεξ/σία από pbernalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την εξής ερώτηση: Είμαι απόφοιτος του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ και επειδή με βλέπω να κάνω εγγραφή στο Πληροφορικής ΕΑΠ, καθώς έχω περάσει Γραμμικες Αλγεβρες και Λογισμούς, ξέρει κανείς αν η ΠΛΗ12 αναγνωρίζεται, ή δεν υπάρχουν αντιστοιχίες από τα άλλα ΑΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sot Wes είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την εξής ερώτηση: Είμαι απόφοιτος του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ και επειδή με βλέπω να κάνω εγγραφή στο Πληροφορικής ΕΑΠ, καθώς έχω περάσει Γραμμικες Αλγεβρες και Λογισμούς, ξέρει κανείς αν η ΠΛΗ12 αναγνωρίζεται, ή δεν υπάρχουν αντιστοιχίες από τα άλλα ΑΕΙ;

Υπάρχει η έννοια της καταχόρυσης/αναγνώρισης θεματικών ενοτήτων στο ΕΑΠ, αλλά είναι δύσκολο κάποιος να σου απαντήσει στην ερώτηση σου, εκτός αν είναι απόφοιτος του ίδιου με εσένα τμήματος και αιτήθηκε την αναγνώριση των ίδιων μαθημάτων. Κάθε περίπτωση την μελετάνε ατομικά, αλλά δεν χάνεις τίποτα να στείλεις ένα email στην ΠΛΗ του ΕΑΠ.

https://www.eap.gr/wp-content/uploads/2020/12/kanonismos-spoudwn.pdf

Γενικά μπορούν να σου αναγνωριστούν το μέγιστο 3 απο τις 12 θεματικές ενότητες. Θα πρέπει να προσκομίσεις Βεβαίωση Σπουδών με αναλυτική βαθμολογία και σαφή αναφορά στις πιστωτικές μονάδες (ECTS) ανά γνωστικό αντικείμενο/μάθημα. Αν υπάρχει πλήρη ταύτιση σου αναγνωρίζουν τα μαθήματα. Ολα γίνονται ηλεκτρονικά μέσο της πλατφόρμας του ΕΑΠ, εφόσον έχεις εγγραφεί στο τμήμα.

Εκτός αν θέλεις για δικούς σου λόγους το προπτυχιακό της ΠΛΗ του ΕΑΠ, απο την στιγμή που έχεις ένα πτυχίο, ίσως να ήταν καλύτερη ιδέα να δοκιμάσεις το "Μεταπτυχιακή Εξειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα (ΠΛΣ)" του ΕΑΠ. Έτσι θα έχεις μεταπτυχιακό αντί για ένα ακόμα προπτυχιακό, το οποίο μεταπτυχιακό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάθε θέση εργασίας που σε καλύπτει η ΠΛΗ και μάλιστα με μεγαλύτερη βαρύτητα απο την ΠΛΗ. Επιπλέον αποφεύγεις τα μαθηματικά, γιατί θεωρούν ότι τα έκανες στο προπτυχιακό και είναι συντομότερο.

https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/postgraduate-specialization-in-information-systems/

 

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sot Wes είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω την εξής ερώτηση: Είμαι απόφοιτος του τμήματος Στατιστικής ΟΠΑ και επειδή με βλέπω να κάνω εγγραφή στο Πληροφορικής ΕΑΠ, καθώς έχω περάσει Γραμμικες Αλγεβρες και Λογισμούς, ξέρει κανείς αν η ΠΛΗ12 αναγνωρίζεται, ή δεν υπάρχουν αντιστοιχίες από τα άλλα ΑΕΙ;

Μπορείς να υποβάλλεις αίτηση για απαλλαγή απο την πλη12 και το πιθανότερο να την πάρεις. Ισχύει μέχρι 3 ΘΕ συνολικά

11 ώρες πριν, fast8 είπε

Έτσι θα έχεις μεταπτυχιακό αντί για ένα ακόμα προπτυχιακό, το οποίο μεταπτυχιακό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάθε θέση εργασίας που σε καλύπτει η ΠΛΗ και μάλιστα με μεγαλύτερη βαρύτητα απο την ΠΛΗ

Θεωρώ πως σε καμία περίπτωση ενα bridge μεταπτυχιακό (και ειδικά το συγκεκριμένο), μπορει να θεωρηθεί ανώτερο από ενα προπτυχιακό πληροφορικής. Ειδικά της ΠΛΗ που είναι ισότιμο και αντίστοιχο των 4ετών πτυχίων πληροφορικής Ελλάδας και εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasos είπε

Θεωρώ πως σε καμία περίπτωση ενα bridge μεταπτυχιακό (και ειδικά το συγκεκριμένο), μπορει να θεωρηθεί ανώτερο από ενα προπτυχιακό πληροφορικής. Ειδικά της ΠΛΗ που είναι ισότιμο και αντίστοιχο των 4ετών πτυχίων πληροφορικής Ελλάδας και εξωτερικού.

Δεν ξέρω, μακάρι να είναι έτσι, γιατί αυτό που λες έκανα και εγώ. Παρόλο που είχα προπτυχιακό απο ΤΕΙ, αντί να κάνω ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής, πήρα την ΠΛΗ του ΕΑΠ. Το θέμα είναι ότι δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό το μεταπτυχιακό, γύρω στο 3ο έτος μου το ανέφερε ως επιλογή κάποιος και μούτζωνα τον εαυτό μου. Απλά το αναφέρω για να έχει υπόψην του ο άνθρωπος πως υπάρχουν περισσότεροι απο ένας δρόμοι να διαλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, fast8 είπε

Δεν ξέρω, μακάρι να είναι έτσι, γιατί αυτό που λες έκανα και εγώ. Παρόλο που είχα προπτυχιακό απο ΤΕΙ, αντί να κάνω ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής, πήρα την ΠΛΗ του ΕΑΠ. Το θέμα είναι ότι δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό το μεταπτυχιακό, γύρω στο 3ο έτος μου το ανέφερε ως επιλογή κάποιος και μούτζωνα τον εαυτό μου. Απλά το αναφέρω για να έχει υπόψην του ο άνθρωπος πως υπάρχουν περισσότεροι απο ένας δρόμοι να διαλέξει.

Αυτος που αναφέρεις σε παραπληροφόρησε 100%. Πρώτα απ ολα είμαστε στην Ελλάδα και ενα μεταπτυχιακό (ειδικά  πληροφορικής) δε σε κανει πληροφορικό. Δεν υπάρχουν δλδ μεταπτυχιακά accredited όπως στην Αγγλία, που σου εκχωρούν επαγγελματικά δικαιώματα (με δικαίωμα εγγραφής στο BCS)

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σας ευχαριστήσω και τους δύο σας! Θα μιλήσω με τη γραμματεία και ευελπιστώ να την πάρω, καθώς έχω κάνει το καθένα μάθημα ξεχωριστά, αλλά και με τη συνέχειά τους προφανώς(Γραμμική 2, Λογισμό πολλών μεταβλητών). Τώρα όσον αφορά μεταπτυχιακό, θα συμφωνήσω με τον @Tasos, καθώς ούτε εγώ θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό θα με καλύψει. Σίγουρα θα με βγάλει από τα βαθιά νερά των μαθηματικών, αλλά ένας από τους λόγους που του χρόνου θα στείλω αίτηση είναι αυτός(κυρίως να μάθω εις βάθος τα CS fundamentals που δεν έμαθα τόσον καιρό). Γενικά, οι δύο αυτές επιστήμες είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους και για αυτό θέλω να τα πιάσω από την αρχή(όχι όμως γραμμικές και ολοκληρώματα😂). Αυτήν τη στιγμή εργάζομαι κιόλας σαν προγραμματιστής σε βάσεις δεδομένων(PL/SQL Developer πιο συγκεκριμένα) και τα έχω φρέσκα επειδή πέρυσι αποφοίτησα από τη Στατιστική. Πιστεύετε ότι με 2 ΘΕ το χρόνο θα είμαι καλά; Γενικά έχω ελεύθερο χρόνο εκτός της δουλειάς, καθώς είμαι 23(καμιά βόλτα να βγω, λίγη γυμναστική για να ξελαμπικάρω και κάνα PS5..) και την όρεξη να ασχοληθώ και πέρα του ότι με πιάνει η ανασφάλεια του ότι είμαι σε έναν τομέα χωρίς να έχω σχετικό background, με πιάνει και ο ψυχαναγκασμός μου να μάθω και το επιστημονικό κομμάτι(ως λάτρης της επιστήμης!) μαζί με το πρακτικό κομμάτι(το οποίο το βλέπω και στην δουλειά). Επίσης, γίνεται να κάνω αναβολή σπουδών στα μέσα για να πάω για για τη θητεία, έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2023 στις 6:47 ΜΜ, Sot Wes είπε

Επίσης, γίνεται να κάνω αναβολή σπουδών στα μέσα για να πάω για για τη θητεία, έτσι δεν είναι;

Μπορείς να ζητήσεις προσωρινή διακοπή σπουδών για ένα ακαδημαϊκό έτος. Εγώ είχα κάνει χρήση αυτής της δυνατότητας. Μετά έχεις πάντα την επιλογή να πάρεις μια θεματική ενότητα την οποία θα πληρώσεις αλλά δεν θα παρακολουθήσεις. 

Στις 12/8/2023 στις 6:47 ΜΜ, Sot Wes είπε

πέρα του ότι με πιάνει η ανασφάλεια του ότι είμαι σε έναν τομέα χωρίς να έχω σχετικό background, με πιάνει και ο ψυχαναγκασμός μου να μάθω και το επιστημονικό κομμάτι(ως λάτρης της επιστήμης!)

Αυτός ήταν ο λόγος που και εγώ πήρα την ΠΛΗ.  Δεν νομίζω να κέρδισα πολλά ως software developer, είχα ήδη κάποια χρόνια εμπειρίας, αλλά σε προσωπικό επίπεδο δεν το μετάνιωσα, με άφησε ικανοποιημένο.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fast8 είπε

Αυτός ήταν ο λόγος που και εγώ πήρα την ΠΛΗ.  Δεν νομίζω να κέρδισα πολλά ως software developer, είχα ήδη κάποια χρόνια εμπειρίας, αλλά σε προσωπικό επίπεδο δεν το μετάνιωσα, με άφησε ικανοποιημένο.

Είχες διαφορετικό υπόβαθρο; Αντιμετώπισες καμιά δυσκολία με αυτό; Γενικά θέλω να νιώθω future proof και θεωρώ ότι χωρίς ένα τέτοιο υπόβαθρο δε θα έχεις την ίδια αυτοπεποίθηση σε σχέση με άλλους που έχουν σπουδάσει πληροφορική. Κι ας έχει κανείς την όρεξη να μάθει όλα τα θεμέλια της επιστήμης υπολογιστών από την αρχή, πως θα αποδείξει στον άλλον ότι τα ξέρει; Εγώ προσωπικά είχα στείλει μήνυμα στην γραμματεία του μεταπτυχιακού πληροφορικής ΕΚΠΑ και μου είπαν μόνο ηλεκτρολόγους παίρνουν και αποφοίτους Πληροφορικής άντε βαριά βαριά με το ζόρι κανέναν φυσικό- μαθηματικό που να έχει πολλά μαθήματα πληροφορικής σαν επιλογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2023 στις 6:47 ΜΜ, Sot Wes είπε

 Πιστεύετε ότι με 2 ΘΕ το χρόνο θα είμαι καλά; Γενικά έχω ελεύθερο χρόνο εκτός της δουλειάς, καθώς είμαι 23(καμιά βόλτα να βγω, λίγη γυμναστική για να ξελαμπικάρω και κάνα PS5..) και την όρεξη να ασχοληθώ και πέρα του ότι με πιάνει η ανασφάλεια του ότι είμαι σε έναν τομέα χωρίς να έχω σχετικό background, με πιάνει και ο ψυχαναγκασμός μου να μάθω και το επιστημονικό κομμάτι(ως λάτρης της επιστήμης!) μαζί με το πρακτικό κομμάτι(το οποίο το βλέπω και στην δουλειά). Επίσης, γίνεται να κάνω αναβολή σπουδών στα μέσα για να πάω για για τη θητεία, έτσι δεν είναι;

Στην ΠΛΗ του ΕΑΠ θα αποκτήσεις όλο το θεωρητικό υπόβαθρο για να ασχοληθείς με ότι θέλεις στη συνέχεια, στο χώρο της πληροφορικής. Απλά να έχεις υπόψη σου ότι επειδή ο χώρος αυτός είναι ταχύτατα εξελισσόμενος, πρέπει να διατηρείς  στενή επαφή. Σαν developer στην Ελλάδα (που ανέφερε κάποιος φίλος), είναι λίγο σπάνιο να σου χρησιμεύσουν γνώσεις CS, γιατί στη πλειοψηφία των θέσεων ζητάνε γνώσεις εφαρμοσμένης πληροφορικής επιπέδου ΙΕΚ. Παρόλα αυτά, το να αποκτήσεις αλγοριθμική σκέψη, θα σου είναι πολύ χρήσιμο σαν επαγγελματία.

Το σύστημα με την απαλλαγή στο ΕΑΠ έχει ως εξής: πρέπει να δηλώσεις την ΘΕ απο την αρχή, μόλις αρχίσει η χρονιά (απο Οκτώβριο) θα συνεδριάσει η ΟΔΠ της ΘΕ, θα εξετάσει το θέμα σου και θα σου εγκρίνει την απαλλαγή (θα σου βγάλει και βαθμό). Δυστυχώς πρέπει να την δηλώσεις και να την πληρώσεις, τα λεφτά όμως επιστρέφονται άμεσα. Αυτό συμβαίνει επειδή στην ΟΔΠ (συμβούλιο των καθηγητών της κάθε ενότητας) συμμετέχουν και καθηγητές ΣΕΠ, δηλαδή άνθρωποι που δεν είναι μόνιμοι (ΔΕΠ) στο ΕΑΠ. Φαντάσου ότι τωρα γίνεται η προκήρυξη θέσεων για το ποιοι θα είναι ΣΕΠ του χρόνου. Για το παραπάνω, ρώτησε στο ΕΑΠ για επιβεβαίωση, καλού-κακού.

Θεωρώντας δεδομένο ότι θα πάρεις την απαλλαγή, σου συνιστώ να πάρεις 4 ΘΕ για τον πρώτο χρόνο: ΠΛΗ10, ΠΛΗ11, ΠΛΗ12 και ΠΛΗΠΡΟ. Από αυτές η μόνη πραγματικά απαιτητική (αν δεν εχεις επαφή με λογισμικό) είναι η εργαστηριακή ΠΛΗΠΡΟ (προγραμματισμός σε Python). Εξετάσεις θα δώσεις γραπτές και προφορικές εξ' αποστάσεως σε όλες που ανέφερα. Μέσα στον πρώτο χρόνο θα βρεις το ρυθμό σου και θα δεις πόσες θα παίρνεις στη συνέχεια. Η σκέψη που έκανες για 2 ΘΕ/χρόνο είναι σωστή, γιατί απο τον 2ο χρόνο και μετά ανεβαίνουν οι απαιτήσεις κατακόρυφα. Αν μάλιστα κάνεις ενα ντου και πάρεις 3 ΘΕ τον τελευταίο χρόνο, έχεις πάρει πτυχίο σε 5 χρόνια, που είναι καλός χρόνος για την ΠΛΗ.

14 ώρες πριν, Sot Wes είπε

 Εγώ προσωπικά είχα στείλει μήνυμα στην γραμματεία του μεταπτυχιακού πληροφορικής ΕΚΠΑ και μου είπαν μόνο ηλεκτρολόγους παίρνουν και αποφοίτους Πληροφορικής άντε βαριά βαριά με το ζόρι κανέναν φυσικό- μαθηματικό που να έχει πολλά μαθήματα πληροφορικής σαν επιλογής

Αναφέρεσαι στην μάλλον δυσκολότερη σχολή πληροφορικής στην Ελλάδα. Στα μεταπτυχιακά τους παίρνουν κεφάλια, οπότε μάλλον καλά σου είπανε. Χρειάζεσαι υπόβαθρο πληροφορικού για να επιβιώσεις εκεί (μη νομίσεις ότι και τα μεταπτυχιακά της ΠΛΗ είναι περίπατος, κάνουν και κάποιοι του ΕΚΠΑ σε αυτά)

Στις 12/8/2023 στις 6:47 ΜΜ, Sot Wes είπε

Σίγουρα θα με βγάλει από τα βαθιά νερά των μαθηματικών, αλλά ένας από τους λόγους που του χρόνου θα στείλω αίτηση είναι αυτός(κυρίως να μάθω εις βάθος τα CS fundamentals που δεν έμαθα τόσον καιρό). Επίσης, γίνεται να κάνω αναβολή σπουδών στα μέσα για να πάω για για τη θητεία, έτσι δεν είναι;

Τα μαθηματικά της επιστήμης υπολογιστών, είναι ένας κλάδος των εφαρμοσμένων μαθηματικών (συναφής με τη  μαθηματική λογική), ο οποίος έχει πλέον διαχωριστεί περίπου απο τα μέσα του 20 αιώνα απο το σώμα των μαθηματικών και εξελίσσεται (ερευνητικά) με ταχείς ρυθμούς, Η απαρχή γίνεται κυρίως με τη δουλειά του Alan Turing και κάποιων συνεργατών του.

Τέλος, φυσικά και γίνεται διακοπή για αναβολή και ότι άλλο θέλεις, μπορείς να διακόψεις έως και 6 χρόνια και πάνω από μια φορά.

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...