Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, RedEnergy είπε

Δε βλέπω το ΕΑΠ στη λίστα;

Την πάτησα... ειναι το Διεθνές :-D
Πέρυσι υπήρχε στη λίστα πάντως...

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, πρώτη φορά στο insomnia ελπίζω να μην κάνω βλακεία οπού ρωτάω εδώ και δεν ανοίγω καινούριο forum.
Είμαι 21 χρόνων, ασχολούμαι με προγραμματισμό για κάτι λιγότερο από 4 χρόνια, έχω τελειώσει μονό ΙΕΚ (πληροφορική) από το οποίο δεν έμαθα και κάτι καινούριο είναι η αλήθεια και θα ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποιο πανεπιστήμιο.
Για πανελλήνιες δεν το σκέφτομαι γιατί δεν έχω χρόνο να προετοιμαστώ για φέτος και δεν θέλω να περιμένω μέχρι το 2025... οπότε έχω δυο επιλογές - ΕΑΠ ή κάποιο άλλο πανεπιστήμιο οπού προλαβαίνω να κάνω apply στην Ευρώπη.
Γενικά δεν με ενδιαφέρει πολύ "το χαρτί" άλλα οι γνώσεις οπού θα πάρω, οπότε αν είναι να μάθω "πάνω κάτω" τα ίδια είτε πάω έξω είτε στο ΕΑΠ, δεν βλέπω τον λόγο για τα έξτρα έξοδα, plus ότι θα ήθελα να μείνω εδώ με την οικογένεια μου και φίλους μου, τουλάχιστον για λίγα χρόνια ακόμη, γιατί αν βγω πιστεύω πως δύσκολα θα γυρίσω, όπως και οι περισσότεροι δηλαδή...
Οπότε σας ρωτάω, τι θα κάνατε στην θέση μου ?
Επίσης αυτό που θέλω να μάθω είναι γιατί το ΕΑΠ θεωρείτε τόσο δύσκολο - είναι inherently δύσκολο ή θεωρείτε δύσκολο από τους φοιτητές του, λόγου ότι η πλειοψηφία είναι άτομα με δουλειά ή/και οικογένεια και ως λογικό δεν μπορούν να αφιερώσουν πολύ χρόνο ?
Καπού διάβασα ότι είναι δυσκολότερο ακόμη και από τα συμβατικά πανεπιστήμια
Σε περίπτωση οπού ισχύουν τα παραπάνω, όλη αυτή η δυσκολία έρχεται και με παραπάνω γνώσεις ή άπλα ταλαιπώρια ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H δυσκολία του ΕΑΠ και ειδικά της ΠΛΗ, βρίσκεται στο σύστημα λειτουργίας του ΕΑΠ. Είναι η καθοδηγούμενη αυτοδιδασκαλία. Στο πιο λαϊκό θα το πούμε σαν: τράβα κόψε το λαιμό σου και μάθε αυτά που σου ζητάμε και έλα να μας αποδείξεις οτι τα ξέρεις 😁

Όποιος δεν το 'χει με αυτό το σύστημα, σίγουρα θα δυσκολευτεί. Από την άλλη σε προετοιμάζουν τέλεια για τη μέση Ελληνική εταιρία (οικογενειακή επιχείρηση), στην οποία ο εργοδότης σε προσέλαβε με μια αγγελία-μειοδοτικό διαγωνισμό: ένα σκασμό πράγματα με το βασικό μισθό και μετά… τρέχεις.

(τα γράφω ξέρεις κάπως χύμα, γιατί πιστεύω στην ειλικρίνεια)

Στο ΕΑΠ παίρνεις όλη τη βασική υποδομή της επιστήμης υπολογιστών, απλά η ΠΛΗ δεν μπορεί να συγκριθεί με κάποιο απο τα κορυφαία ανοικτά όπως το Open UK. Αν αντέχει η τσέπη σου και επιμένεις στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, σε προτρέπω θερμά να γραφτείς στο τελευταίο. Αν θέλεις κάτι budget, η ΠΛΗ είναι το απολύτως VfM για τα Ελληνικά δεδομένα. 

Απο φέτος το ΕΑΠ μπαίνει σε τροχιά αυτοδυναμίας, ελπίζουμε οτι θα αποβάλλει τις παθογένειες της "διοικούσας επιτροπής" και θα αποκτήσει ικανό αριθμό ΔΕΠ (μονίμων του ΕΑΠ), έτσι ώστε να ανανεώνουν τακτικά το πρόγραμμα σπουδών, όπως γίνεται σε όλα τα συμβατικά ΑΕΙ. Υπενθυμίζω οτι η ΠΛΗ έχει μόνο έναν μόνιμο ΔΕΠ (τον διευθυντή της Δ. Καλλέ), ο οποίος ειναι συντονιστής στην ενότητα Τεχνητή Νοημοσύνη (3 συμβατικά μαθήματα ΑΕΙ) και όλες οι άλλες ενότητες διαχειρίζονται απο συνεργάτες συντονιστές (ΣΕΠ), οι οποίοι ειναι ΔΕΠ άλλων ΑΕΙ.

Αυτό έχει το μειονέκτημα οτι οι περισσότεροι απο αυτούς ειναι στο ΕΑΠ κυρίως για τα εξτραδάκια τους και δε δείχνουν και ιδιαίτερο ζήλο να ανανεώνουν την ύλη, χώρια τη θεωρία που λέει οτι προσπαθούν να κρατήσουν την ΠΛΗ κάπως υποβαθμισμένη, γιατί τη θεωρούν ανταγωνιστική προς τις σχολές τους (τους κλέβει... πελατεία). 

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Open UK δεν έχει "pure" computer science 😥, και από άλλα forums και Reddit posts έχω βρει πως τα courses δεν είναι και τόσο δύσκολα κάτι το οποίο με προβληματίζει.
Όσον αφορά το στύλ διδιασκαλίας, αυτό τον τρόπο δεν ακολουθάει και ένας μέσος φοιτητής σε κάποιο συμβατικό πανεπιστήμιο ?
Ξέρω πολλά άτομα οπού σπουδάζουν πληροφορική και δεν πατάνε στα μαθήματα, μονό στα εργαστήρια και διαβάζουν μονοί τους.
Επίσης δεν είπα ότι θέλω ντε και κάλα εξ αποστάσεως, για την ακρίβεια δεν το προτιμώ καν, ζυγίζω τι συμφέρει παραπάνω, αν τελικά βγω έξω (π.χ. Ολλανδία) προφανώς και δεν θα κάνω εξ αποστάσεως μαθήματα, θα πάω σε κάποιο κανονικό δημόσιο πανεπιστήμιο απ τήν άλλη αν κάτσω Ελλάδα θα μου είναι πιο εύκολο να έχω μια part time δουλειά και δεν θα χρειαστεί να ξοδέψουν οι δικοί μου τόσα χρήματα.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure computer science εχουν ελάχιστα τμήματα παγκοσμίως και καλά κάνουν, γιατί είναι αντικείμενο για σχεδόν καθαρή ακαδημαϊκή κατεύθυνση. Στην Ελλάδα χαρ/κο τέτοιο τμήμα είναι το πολύ καλό CSD του Κρήτης. 

Δεν ξέρω τι έχεις υπόψη σου απο αυτά που λένε κάποιοι Έλληνες φοιτητές, κάποια αντικείμενα της πληροφορικής ειναι απολύτως λάθος να μην τα παρακολουθήσεις σε αμφιθέατρο. Αν κάποιοι που τα λένε κάνουν ένα πασάλειμμα στο τέλος και πάνε να περάσουν το μάθημα με 5ρακι με x προσπάθειες, αυτό δεν είναι σπουδές, αλλά απόκτηση χαρτιού (μηδενικής αξίας).

Επίσης, ανέφερα το OU σαν το καλύτερο ανοικτό (δεδομένο). Το αν κάτι είναι εύκολο/δύσκολο κλπ. αυτό εκτός του ότι είναι υποκειμενικό, τίθεται και το θέμα αν χρειάζεται να είναι δύσκολο. Γενικά, το Αγγλοσαξωνικό σύστημα διαφέρει απο το μέσο Ευρωπαϊκό, πχ οι σχολές CS/CE σε Γερμανία/Γαλλία είναι πολύ δύσκολες αντικειμενικά.

Αν υπάρχει σχολή πληροφορικής στην πόλη σου πάντως, σε προτρέπω να πας σε αυτή. Το πρώτο πτυχίο καλό είναι να είναι απο συμβατικό ΑΕΙ. Προσοχή μόνο στις πρώην σχολές ΤΕΙ, νυν και καλά πολυτεχνικές ΗΜΜΥ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 21, ούτε εγώ το θεωρώ σωστό ούτε οι γονείς μου να ξοδέψω ακόμη ένα χρόνο για να διαβάσω ώστε να δώσω πανελλήνιες ΜΗΠΩΣ και μπω σε κάποιο συμβατικό ΑΕΙ το 2025, ενώ μπορώ να αρχίσω φέτος τις σπουδές μου και ταυτόχρονα να πιάσω και μια δουλειά (έστω part time) αφού ήδη έχω αρκετές γνώσεις για μια junior θέση.

Επίσης παραλού που πιστεύω ότι πλέον έχω παραπάνω πιθανότητες να πετύχω στις πανελλήνιες λόγου του ότι έχω αλλάξει αρκετά mindset από όταν ήμουν 18 + τώρα έχω έναν actual στόχο, συνεχίζω να έχω μια αμφιβολία / φοβία οπού πιστεύω θα με επηρεάσει αρνητικά στο διάβασμα και στην επίδοση μου, κάτι το οποίο δεν θέλω ρισκάρω.

Δυστυχώσ ή ευτυχώς, νομίζω το εξωτερικό είναι μονόδρομος από την στιγμή που μου δίνουν την επιλογή οι γονείς μου.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρείς δουλειά στο εξωτερικό και σκεφτείς και για σπουδές τουτόχρονα, θα πρέπει να τις συνδυάσεις καλά. Μήπως θα ήθελες να μας πεις με τι ασχολείσαι στην πληροφορική; Ίσως οι σπουδές σε ΑΕΙ να μην είναι απαραίτητες, ίσως μια εταιρική πιστοποίηση να είναι καλύτερη, πχ CCNP, CISSP κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσουν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα γραφικά και προσομοιώσεις σε C++.

Μια ιδανική δουλειά για έμενα θα ήταν να εργάζομαι σε κάποιο game engine ή για κάποια εταιρία με simulations / analysis software για τα γραφικά τους (π.χ. κάποιες οπού έχουν εγκαταστάσεις στην Ελλάδα είναι Altair Engineering (έχω κάνει και interview εκεί) και BETA CAE Systems).

Γενικά δεν θεωρώ το πανεπιστήμιο απαραίτητο έκτος αν θέλει κάποιος να κάνει κάποιου είδους έρευνα, είτε ακαδημαϊκή ή σε κάποια εταιρία, προφανώς όμως και θα βοηθάει πάρα πολύ (Ναι ξέρω, στο πανεπιστήμιο δεν μαθαίνεις μονό να γράφεις κωδικά blah blah blah, προφανώς και δεν εννοώ να μάθεις μονό κωδικά παραμελώντας την θεωρία και τα μαθηματικά, κάτι οπού γίνετε συχνά ανάμεσα στους αυτοδίδακτους).

Εγώ προσωπικά θέλω να πάω για δυο λόγους, ένας είναι για την γνώση οπού θα πάρω, γιατί κάλος κακός όταν μαθαίνεις μονός είσαι περιορισμένος στα topics τα οποία σε απασχολούν (και γνωρίζεις ότι υπάρχουν lol), από την μια είναι κάλο αυτό άλλα από την άλλη γιατί να μην ξέρεις και τα "έξτρα", εγώ θα ήθελα να τα ξέρω.

Ο δεύτερος λόγος είναι ψυχολογικός γιατί μου έχει μείνει απωθημένο και δεν θέλω να το μετανιώσω στο μέλλον ενώ μου δίνετε ακόμη μια ευκαιρία τώρα.

Όσον άφορα σπουδές και δουλειά αυτό που έχω σκεφτεί είναι το έξης: Τον πρώτο χρόνο μάλλον δεν θα δουλέψω γιατί πρέπει να συγκεντρώσω ένα συγκεκριμένο ποσοστό ECTS, από την αρχή του δεύτερου χρόνου θα αρχίσω να ψάχνω για part time δουλειά, κατά προτίμηση κάτι εύκολο οπού μπορείς να βρεις και με μια απλή πιστοποίηση πάνω στο web dev, έστω για να βοηθάω λίγο τους γονείς μου, ξέρω και λίγα πραγματάκια απο ΙΕΚ, δεν πιστεύω να με δυσκολέψει πολύ.
Θα το θεωρούσα λίγο υπερβολή να ψάξω για κάτι πάνω σε graphics ενώ πηγαίνω και σχόλη, πέρα ότι δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλές part time δουλειές στο αντικείμενο, δεν είναι και εύκολο άθλημα το συγκεκριμένο.
Αν δεν "κάτσει" αυτό, το πολύ πολύ βρίσκω μια "ότι νάνε" part time δουλειά οπού θα είναι και πολύ πιο εύκολο.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πολύ ωραία πράγματα ασχολείσαι και επίσης θέλεις να ασχοληθείς! Οπότε οι υποδείξεις μου θα είναι πολυ συγκεκριμένες. Πρώτο και σημαντικότερο: μην ασχοληθείς με ΕΑΠ/ΠΛΗ, δεν ταιριάζει στο προφίλ σου. Θα ήθελα να μάθω σε ποια πόλη είσαι, αν επιτρέπεις (και σε msg αν θες), για να σου πω αναλυτικά ποιες σχολές αξίζουν γι' αυτά που θέλεις.

Εν συντομία: πρέπει να επενδύσεις σε υποδομή software engineer και ο μόνο τρόπος να το κάνεις είναι μέσω κάποιου ΑΕΙ. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είσαι διατεθειμένος να πας σε άλλη πόλη (απ' ότι καταλαβαίνω όχι). Στην περίπτωση του εξωτερικού ( ? ) τώρα, είναι μεγάλο κεφάλαιο και το συνιστώμενο είναι αυτό που σκέφτεσαι: full time δουλειά και part time σπουδές.

(τα γράφω στο φόρουμ για να σχολιάσουν και άλλοι αυτά που γράφω)

Φαντάζομαι οτι στη C++ θα έχεις ήδη πιάσει και κάποιο framework, πχ .ΝΕΤ, Qt κλπ. Αν όχι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις, θα ενισχύσεις πολύ το βιογραφικό σου για εξωτερικό (devs με εμπειρία σε γραφικά μπορούν να βρoύν remote δουλειες). Επίσης, σε αυτές τις εταιρίες που ανέφερες, συνιστώνται σπουδές σε τμήμα μηχανικών υπολογιστών και όχι επιστήμης υπολογιστών. Να έχεις πάντα υποψη σου το μέλλον και πως τη δουλειά του dev δεν θα την κανεις για πάντα. Σε τέτοιες εταιρίες (σε σοβαρές, γενικά) θα φτάσεις ταβάνι γρήγορα και την έλλειψη ενός στιβαρού τίτλου θα την βρεις μπροστά σου

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πια πόλη είμαι θεωρώ δεν παίζει και πολύ ρόλο μιας και τις πανελλήνιες τις έχω αποκλείσει και σκέφτομαι μονό εξωτερικό και ΕΑΠ (πιο πολύ τείνω προς έξω).

Επίσης με βάση τα frameworks οπού αναφέρατε νομίζω δεν καταλάβατε τι εννοώ γραφικά.
Ασχολούμαι με graphics programming, (βλέπε OpenGL, glsl shaders, Vulkan, κ.τ.λ.), όχι GUI / Desktop Apps, είναι διαφορετικό, πολλοί τα μπερδεύουν.

Τώρα που το διευκρίνισα, συνεχίζετε να πιστεύετε ότι το ΕΑΠ κακή επιλογή ?
Τα γραφικά θέλουν αρκετά μαθηματικά, και το ΕΑΠ στα προσφέρει κάλος κακός.

Όσον άφορα το εξωτερικό, το ανάποδο είπα, part time job και full time study, δεν θέλω να βγάλω την σχολή σε 5-6 χρόνια  !
Ακόμη αυτό που είπατε για computer engineering vs computer science, εγώ θέλω καθαρή πληροφορική δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ το τεχνικό / hardware κομμάτι. Μου αρέσει η θεωρία, μου αρέσουν τα μαθηματικά πίσω από την θεωρία και πάνω από όλα μου αρέσει να κάνω visualize αυτά τα δύο (a.k.a. graphics programming και simulations)

Ορίστε και μια photo με μερικά από τα projects μου μαζεμένα όλα μαζί 😛

Untitled design (2).png

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δείχνεις λέει τίποτε έως λίγα.
Έχεις καταλάβει τι είναι αυτά που σχεδιάζεις;
Π.χ., τι είναι το σύνολο Mandelbrot;

Διότι αν δεν ξέρεις, τότε δεν έχεις κάνει και πολλά.
Το framework είναι μόνον το εργαλείο για την υλοποίηση.
Είναι σημαντικό να ξέρεις το εργαλείο στο βαθμό που σου επιτρέπει να υλοποιήσεις την ιδέα και τη θεωρία.
Αν δεν ξέρεις τη θεωρία, δεν έχεις τίποτε στα χέρια σου και δεν ξέρεις τι κάνεις.


Εγώ τέτοια έκανα με fortran πριν χρόνια (και μάλιστα με επιλέγοντας με το ποντίκι περιοχή για μεγέθυνση). 
Ακόμη τρέχει το πρόγραμμα. 
Αλλά ήξερα καλά τη θεωρία, δεν έγραφα στο γάμο του καραγκιόζη...


-

mandlgraph.png

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ ξέρω γω, μπράβο σου ?

Προς τι η επιθετικοί και ή ανωτερότητα ?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν ξέρω τι είναι το Mandelbrot Set ?

Επίσης κυριολεκτικά στο κείμενο με την photo έγραψα ότι μου αρέσει η θεωρία και τα μαθηματικά, δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της απάντησης σου.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καμιά επιθετικότητα, εξάλλου εγώ δεν ενδιαφέρομαι να γίνω προγραμματιστής, 
ούτε ανταγωνίζομαι κάποιον.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι τέτοια πρότζεκτ για σοβαρές εταιρείες δεν έχουν μεγάλη αξία, καθώς οι περισσότεροι με βασικές γνώσεις μπορούν να τα κάνουν. Εγώ π.χ.
Το να ξέρεις το εργαλείο είναι μόνον η μισή γνώση (ή και λιγότερο).
Η άλλη μισή είναι το θεωρητικό υπόβαθρο - εξίσου σημαντικό, κι ίσως και πιο δύσκολο.

Γιατί να προτιμηθείς εσύ κι όχι κάποιος που το έχει (αν εσύ δεν το έχεις) ;
Αυτός που ξέρει ή μπορεί να καταλάβει τη θεωρία,  μπορεί σχεδόν πάντα να μάθει και το εργαλείο.
Το ανάποδο είναι αρκετά πιο δύσκολο να συμβεί - ειδικά αν δεν έχεις φοιτήσει σε θετική σχολή.
Γι αυτό πιθανολογώ ότι δεν ξέρεις.


Έχω δει στο παρελθόν ένα σωρό απόφοιτους λυκείου - επίδοξους προγραμματιστές, που ήθελαν να ασχοληθούν με γραφικά και game programming αλλά δεν ήξεραν στοιχειώδη πράγματα από τη γεωμετρία...
Κι αν τους έλεγες ότι πριν ορμήξουν στο πληκτρολόγιο να γράψουν ξέρω 'γω μια collision detection ρουτίνα,
έπρεπε τουλάχιστον να ξέρουν τι είναι το εξωτερικό γινόμενο παρεξηγούνταν και αμφισβητούσαν. 
Τι να τους πεις....
Γράφεις θες να ασχοληθείς με προσομοιώσεις. Πώς θα προσομοιώσεις ένα φαινόμενο αν δεν ξέρεις τη φυσική και τα μαθηματικά που το διάγουν;

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...