Προς το περιεχόμενο

Έτερος εγώ


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελειωσα και εγω. Βλέπεται μονορουφι και πολύ ευχάριστα. Για τα Ελληνικά δεδομένα δεν το συζητάμε ειναι όαση. 

Φαίνεται παντως οτι μια αξιοπρεπής ιδεα και ενα σωστό γραψιμο αρκουν για να κανουν κάτι τουλάχιστον ενδιαφέρον. 

Η 2η σεζόν στάθηκε πολύ καλα αλλά εγινε φανερό ότι οι ιδεες στέρεψαν και απο σειρά μυστηρίου έγινε αστυνομική σειρά 

Spoiler

Μονο στο τελευταίο επεισόδιο είχαμε ξανα τον πρωταγωνιστή να προσπαθεί να εξειχνιασει το εγκλημα.

ενα μικρό παράπονο που εχω και από άλλες σειρες/ταινίες του είδους:

Spoiler

Οταν κάνεις μια σειρά μυστηρίου, είναι ωραίο να δίνεις hint για να προσπαθεί και ο θεατής να εξιχνιάσει το έγκλημα. Όταν όμως η λύση ειναι σχετικά απρόβλεπτη εμένα προσωπικά με ξενερώνει. 

Δεν στέκει ιδιαιτερα η επιλογή του Σωτήρη; ως mastermind από τη στιγμή που τον εδειχνε παρκαδορο στην 1η σεζόν. Ειναι ξεκάθαρα μια ιδέα κλεμμένη από το usual suspects. 

Ελπίζω να συνεχίσει παντως και να δουμε τον Λαινη σε ρόλο Χολμς\Πουαρώ να εξιχνιάζει μυστήρια. Πιο καλά να αφήσουμε την αστυνομία σε δεύτερο ρόλο. Εκει βεβαια θελει πιο πολύ δουλειά απο τους σεναριογράφους γιατί ανεβαίνουν οι απαιτήσεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μούφα η 2η σεζόν.

Μπήκαν κάποιοι ηθοποιοί απλά για να μπουν, η σύνδεση με τον προηγούμενο psycho αχρείαστη και άστοχη, σενάριο ελειπές και η λύση του γρίφου προβλέψιμη αυτή τη φορά.

Αγωνία λίγη σε σχέση με την 1η σεζόν, κακό τέλος, βλέπεται όμως μονορούφι όπως και η 1η.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ.

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω, βλέπεται μονορουφι και για ελληνική παραγωγή είναι πάρα πολύ καλή. 

Αυτά που με ξενέρωσαν (λίγο-δεν μου χάλασαν καθόλου την διασκέδαση) είναι:

Spoiler

-Οι φυλακές όπως ανέφεραν και άλλοι καθώς είναι too much.

-το ότι άλλαξε λίγο το στυλ από την 1η σεζόν και είχαμε μια πιο αστυνομική σειρά και όχι τόσο μυστήριο.

Η 1η σεζόν είχε πιο ωραία ιδέα κατά την γνώμη μου αν και στην 2η είχε καλύτερη αποκορύφωση στο τέλος.

Σίγουρα υπάρχουν τρύπες και σεναριακές ευκολίες αλλά αυτά υπάρχουν παντού οπότε δε με πείραξε.

Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο:

Spoiler

-Ερμηνείες. κάποιοι με εξέπληξαν πολύ θετικά και γενικά τις περισσότερες πολύ καλές.

-Το τέλος. Ναι είναι ξεκάθαρα usual suspects και πολύ καλά εκτελεσμένο. Επίσης δεν το περίμενα καθόλου.

-Μου άρεσε η μουσική μπορώ να πω και ότι ταιριάζει με τα σκηνικά.

 

Γενικά είναι μια πολύ καλή ελληνική σειρά. Σίγουρα θα περιμένω να βγει και η 3η σεζόν και να την δω αμέσως.

Επεξ/σία από flyk
Διόρθωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eliasjuve είπε

Μούφα η 2η σεζόν.

Μπήκαν κάποιοι ηθοποιοί απλά για να μπουν, η σύνδεση με τον προηγούμενο psycho αχρείαστη και άστοχη, σενάριο ελειπές και η λύση του γρίφου προβλέψιμη αυτή τη φορά.

Αγωνία λίγη σε σχέση με την 1η σεζόν, κακό τέλος, βλέπεται όμως μονορούφι όπως και η 1η.

υπερβολική η κριτική σου, όπως και αυτών που ανεβαζουν ψηλά τον πήχη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, eliasjuve είπε

Μούφα η 2η σεζόν.

Μπήκαν κάποιοι ηθοποιοί απλά για να μπουν, η σύνδεση με τον προηγούμενο psycho αχρείαστη και άστοχη, σενάριο ελειπές και η λύση του γρίφου προβλέψιμη αυτή τη φορά.

Αγωνία λίγη σε σχέση με την 1η σεζόν, κακό τέλος, βλέπεται όμως μονορούφι όπως και η 1η.

Συμφωνω απολυτα.

Spoiler

 

Βλεπετε ανετα η σειρα αλλα πολλα αρνητικα.

Ερμηνειες, δεν με επεισε κανεις πλυν Μπαρασοπουλου, Παπαδοπουλου, Μασατου και ισως Γεννατα και Δαφνης.

Επειδη μολις την τελειωσα ακομα επεξεργαζομαι το τελος, ως πρωτη σκεψη πολυ τραβηγμενο να ειναι ο καιζερσοζε το καρτουν του σεναριου. 

Να σημειωσω εδω πως ταινια και 1η σεζον μου αρεσαν παρα πολυ χωρις μα μου οπως σε αυτη.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα κι εγώ. Λίγο διαφορετική σε σχέση με την ταινία και τον προηγούμενο κύκλο, λόγω του ότι εισήχθησαν διάφορες ιστορίες σε σχέση με τις λιγότερες του προηγούμενου κύκλου. Παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα παρ' όλα αυτά.

Μην ανοίξετε το spoiler όσοι δεν έχετε δει την ταινία, το χαμένες ψυχές και το κάθαρσις.

Spoiler

Μου άρεσε πολύ ο νέος αστυνομικός, λιγότερο η αστυνομικός που ερευνούσε την παλιά υπόθεση, αλλά κι αυτή ήταν πολύ καλή.

Οι παλιοί χαρακτήρες παρέμειναν σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Θα ήθελα να είχε αφιερωθεί μόνο στις δολοφονίες και να μην υπήρχαν οι παράλληλες πλοκές με την πορνεία.

Το ερπετό μου άρεσε πολύ σαν αθώος τύπος, εξαιρετικές οι αλληλεπιδράσεις του με τον Μασάτο ( ο οποίες έριξε απίστευτα καλό μπινελίκι), αλλά θα προτιμούσα να μην ήταν αυτός το ερπετό. Θα δούμε και στον επόμενο κύκλο που λογικά θα εμφανιστεί αρκετά.

Η Δανάη δεν αξιοποιήθηκε όσο καλά μπορούσε να αξιοποιηθεί, αλλά μου άρεσαν οι σκηνές της πολύ.

Πολύ καλές σεναριακές αποφάσεις στο τέλος.

Φωτογραφία τοπ.

Και μια ερώτηση: Στο εστιατόριο η Δανάη, αφού της είπε ο Δημήτρης ότι κάτι συνέβη στο πανεπιστήμιο, του λέει αν ξέρει πόσοι είναι οι διαιρέτες του 1220, αυτός δεν καταλαβαίνει τι θέλει να πει και αυτή του λέει "άστο, κακό χιούμορ". Τι ήθελε να πει η Δανάη; Οι διαιρέτες είναι 11, έχει κάποια σχέση με τα μυστικά, παρόμοια σε φάση με το 11 που είχε κάνει ο Γρύπας στην αποθήκη;

Επίσης, λέτε να παίξει κάτι ερωτικό ανάμεσα στην Δανάη και τον Δημήτρη; Σκέφτομαι ότι και οι δύο απέκτησαν πολλά κοινά, και ο Δημήτρης όποτε έχανε έναν δικό του άνθρωπο έβρισκε κάποια κοπέλα. Αν και πιστεύω ότι ακόμα και αν δεν συνδεθούν ερωτικά, σίγουρα θα έχουν μια σημαντική φιλική σχέση. Ίσως να προσφερθεί να σκοτώσει το ερπετό, αν τον πιάσουν στον επόμενο κύκλο, αλλά ελπίζω να μην το κάνει.

 

Στις 16/12/2020 στις 7:22 ΜΜ, Ioannis1908 είπε

Επειδή μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη σειρά, ποία ξένη αντίστοιχου είδους θα προτείνατε;

La Mante

True Detective

Seven. Αυτό είναι ταινία, αλλά έχει κοινά με το Έτερος Εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις την τελείωσα δυστυχώς δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος του προηγούμενου κύκλου. Πολύ αργή σαν εξέλιξη, κάπως ρηχή και πολλές συνδέσεις με τα προηγούμενα ,ταινια κ σειρά, χωρίς λόγο. Γενικά γέμιζαν τα επεισόδια με άσκοπο υλικό,ενώ ο προηγούμενος κύκλος μας γέμιζε σε κάθε λεπτό και κρεμομασταν από κάθε λεπτομέρεια. Απορώ που μερικούς τους άρεσε ο Παπαδόπουλος σαν ερμηνεία, όλοι οι άλλοι"παλιοί" είναι τοπ,η επιλογή του ερπετού μας άφησε λίγο παγωτό. Τα σκηνικά σε φυλακές και η μάχη στο τελευταίο επεισόδιο μου θύμισαν the last of us όταν ο Τζόελ συνάντησε τον Τόμι στο εργαστασιο.

Επεξ/σία από beatshooter
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλο το Kαθαρσις ,αν και παραμενει καλυτερος ο πρωτος κυκλος .

Ο Παπαδοπουλος απαραδεκτος για το επιπεδο του υπολοιπου  cast  .

Ευτυχως που βγαινει και καμμια σειρα σαν αυτη γιατι ειδικα σε αυτο το ειδος μονο κωμωδιες βλεπαμε μεχρι τωρα  απο Ελληνικες παραγωγες ...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Πολυ καλο το Kαθαρσις ,αν και παραμενει καλυτερος ο πρωτος κυκλος .

Ο Παπαδοπουλος απαραδεκτος για το επιπεδο του υπολοιπου  cast  .

 

Επιτέλους το είπε κάποιος για τον Παπαδόπουλο! Σαν την μύγα μες το γάλα είναι ο τύπος, πολύ μέτριος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, beatshooter είπε

Επιτέλους το είπε κάποιος για τον Παπαδόπουλο! Σαν την μύγα μες το γάλα είναι ο τύπος, πολύ μέτριος....

το ειχαμε πει και στην πρώτη seazon........

Τι να πω .....τόσο ατάλαντος ήταν και παλιά....δεν τον θυμάμαι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...