Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, georgeole said:

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το Fritz 7390 συνδέεται στη Vodafone (voip 100άρα - όχι fiber) με το τηλ να δουλεύει; Τους κωδικούς του voip, εντελώς ενημερωτικά τους έχω.

με βαση αυτα που εχουν γραψει ναι παιζει εφοσον πηρες τα στοιχεια του voip απο το  modem router του παροχου

8 minutes ago, mikevchq said:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω VDSL 100/10 cosmote με voip. Το modem router της cosmote είναι συνδεδεμένο σε δεύτερο router με το οποίο έχω δημιουργήσει Wi-Fi mesh σε 4 πατώματα. Το τηλέφωνο που έχω τώρα συνδεδεμένο είναι ένα ασύρματο dect πάνω στο router της cosmote. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καλή κάλυψη σε όλα τα πατώματα. Μπορώ να πάρω ένα Wi-Fi ip phone, όπως πχ το fritzfon c6 και να εκμεταλλευτώ την κάλυψη σε όλο το σπίτι από το Wi-Fi mesh?

τα fritz fon συνδεονται στο dect station του fritz και οχι στο wifi γενικα.αρα θες  fritz και dect repeaters. δεν παιζουν wifi

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, poulinos είπε

τα fritz fon συνδεονται στο dect station του fritz και οχι στο wifi γενικα.αρα θες  fritz και dect repeaters. δεν παιζουν wifi

Υπάρχει άλλη λύση εκτός από Fritz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

με βαση αυτα που εχουν γραψει ναι παιζει εφοσον πηρες τα στοιχεια του voip απο το  modem router του παροχου

Εκτός από ένα μεγάλο ευχαριστώ, μια ακόμα ερώτηση: όταν έρθει η οπτική ίνα στο σπίτι, θα πρέπει να αλλάξω ρούτερ, ή κρατάω τα παραδοσιακά vdsl;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, mikevchq said:

Υπάρχει άλλη λύση εκτός από Fritz?

το μονο που σκεφτομαι ειναι voip phone και να σεταρεις την τηλεφωνια εκει .να ειναι  wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/07/2022 at 22:49, georgeole said:

Εκτός από ένα μεγάλο ευχαριστώ, μια ακόμα ερώτηση: όταν έρθει η οπτική ίνα στο σπίτι, θα πρέπει να αλλάξω ρούτερ, ή κρατάω τα παραδοσιακά vdsl;

δυο περιπτωσεις.α.να σου δωσουν router που να παιρνει την οπτικη ινα κατευθειαν πανω οπως κανει η nova με τα Nokia ή να σου δωσουν ενα Ont δηλαδη σαν να λεμε εναν adapter απο fiber σε ethernet και μετα να χρησιμοποιησεις ενα vdsl router πχ zte288 που εχει wan και να συνδεσεις τον adapter αυτον στην wan ωστε το vdsl modem router να παιξει απλα σαν router.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

δυο περιπτωσεις.α.να σου δωσουν router που να παιρνει την οπτικη ινα κατευθειαν πανω οπως κανει η nova με τα Nokia ή να σου δωσουν ενα Ont δηλαδη σαν να λεμε εναν adapter απο fiber σε ethernet και μετα να χρησιμοποιησεις ενα vdsl router πχ zte288 που εχει wan και να συνδεσεις τον adapter αυτον στην wan ωστε το vdsl modem router να παιξει απλα σαν router.

Μεγάλη δουλειά να μοιράζεται κάποιος απλόχερα τις γνώσεις που διαθέτει. Θενκ γιου βέρι μουτς!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, georgeole said:

Μεγάλη δουλειά να μοιράζεται κάποιος απλόχερα τις γνώσεις που διαθέτει. Θενκ γιου βέρι μουτς!!!!

ως τωρα η nova ξερω οτι δινει fiber modem router. η cosmote δινει ενα zte h1600 που ειναι vdsl και απλα εχει  wan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

ως τωρα η nova ξερω οτι δινει fiber modem router. η cosmote δινει ενα zte h1600 που ειναι vdsl και απλα εχει  wan

Όταν, πρώτα ο Θεός, η Cosmote (αυτή διαχειρίζεται την περιοχή μου) φέρει FTTH, τότε σκέφτομαι σοβαρά να κάνω το απονενοημένον και να την επιλέξω και ο Θεός βοηθός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 01/08/2022 at 00:38, georgeole said:

Όταν, πρώτα ο Θεός, η Cosmote (αυτή διαχειρίζεται την περιοχή μου) φέρει FTTH, τότε σκέφτομαι σοβαρά να κάνω το απονενοημένον και να την επιλέξω και ο Θεός βοηθός...

αν ερθει το ftth οπως και με το vdsl οτι παροχο και να βαλεις θα παρεις απο το ιδιο dslam ή αντιστοιχα απο το ιδιο μηχανημα του ftth ασχετα με τον παροχο.το μονο που αλλαζει ειναι το cpe. η forthnet δινει nokia η wind δεν ξερω ενω ο οτε δινει zte 1600.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα σας παιδια ,θελω τα φωτα σας, οποιος μπορει να βοηθησει βεβαια, εχω το fritz 7530 οσο ειχα την cosmote εδώ και κάποιους μηνεσ τα πηρε ολα κανονικα τις ρυθμίσεις...τωρα καλήν κακός πηγα στην vodafone ...εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω τηλεφωνια...απο αυτα που βρηκα εδω μου λειπει ο κωδικος για να δουλεψει απο οτι κατάλαβα... ενω κατεβασα το routerpassview εκτος που τα αντιικα που χτηπησαν ολα για trojan malware ...τα απενεργοποίησα το ανοιξα στην τελική...αλλα δεν εκανε κατι για να τρεξει το αρχειο config.bin....ξερει καποιος πως το βρίσκουμε τον κωδικό..γιατι απο την εταιρία με ειπαν οτι δεν μπορούν να με βοηθήσουν σε κατι τετοιο και καλα δεν επιτρέπεται...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TERIS_KAR είπε

καλησπερα σας παιδια ,θελω τα φωτα σας, οποιος μπορει να βοηθησει βεβαια, εχω το fritz 7530 οσο ειχα την cosmote εδώ και κάποιους μηνεσ τα πηρε ολα κανονικα τις ρυθμίσεις...τωρα καλήν κακός πηγα στην vodafone ...εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω τηλεφωνια...απο αυτα που βρηκα εδω μου λειπει ο κωδικος για να δουλεψει απο οτι κατάλαβα... ενω κατεβασα το routerpassview εκτος που τα αντιικα που χτηπησαν ολα για trojan malware ...τα απενεργοποίησα το ανοιξα στην τελική...αλλα δεν εκανε κατι για να τρεξει το αρχειο config.bin....ξερει καποιος πως το βρίσκουμε τον κωδικό..γιατι απο την εταιρία με ειπαν οτι δεν μπορούν να με βοηθήσουν σε κατι τετοιο και καλα δεν επιτρέπεται...ευχαριστω

Καλησπερα. Ποιο router σου εδωσαν απο Voda. H300s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το zte zxhn h 268q... αλλά βλέπω σαν να κολλάει το ίντερνετ και τα ping έχουν ανέβει σχετικά με την κοσμοτε, αλλά σίγουρα με το Fritz θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 20/10/2022 at 19:10, TERIS_KAR said:

καλησπερα σας παιδια ,θελω τα φωτα σας, οποιος μπορει να βοηθησει βεβαια, εχω το fritz 7530 οσο ειχα την cosmote εδώ και κάποιους μηνεσ τα πηρε ολα κανονικα τις ρυθμίσεις...τωρα καλήν κακός πηγα στην vodafone ...εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω τηλεφωνια...απο αυτα που βρηκα εδω μου λειπει ο κωδικος για να δουλεψει απο οτι κατάλαβα... ενω κατεβασα το routerpassview εκτος που τα αντιικα που χτηπησαν ολα για trojan malware ...τα απενεργοποίησα το ανοιξα στην τελική...αλλα δεν εκανε κατι για να τρεξει το αρχειο config.bin....ξερει καποιος πως το βρίσκουμε τον κωδικό..γιατι απο την εταιρία με ειπαν οτι δεν μπορούν να με βοηθήσουν σε κατι τετοιο και καλα δεν επιτρέπεται...ευχαριστω

η vodafone δεν δινει τα στοιχεια του voip οπως δεν τα δινει και η wind και η forthnet.μονο ο οτε τα εδινε και νομιζω τα δινει ακομα.οποτε το fritz δεν θα παιξει οπως επαιξε με cosmote που το υποστηριζει.απο εκει και περα πρεπει με καποιο τροπο να παρεις τα username/password της τηλεφωνιας για να παιξει η τηλεφωνια στο fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2022 στις 8:52 ΜΜ, TERIS_KAR είπε

Όχι το zte zxhn h 268q... αλλά βλέπω σαν να κολλάει το ίντερνετ και τα ping έχουν ανέβει σχετικά με την κοσμοτε, αλλά σίγουρα με το Fritz θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα

 

Τωρα το ειδα το μνμ. Δεν ξερω με το συγκεκριμενο πως να βρεις τους κωδικους τηλεφωνιας. Με Η300 ισως να μπορεις αν δεν ειναι αναβαθμισμενο στο τελευταιο firmware. Με το παλιο ZTE που εδιναν επισης μπορεις. Με αυτο δεν εχω ιδεα πως και τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 30/10/2022 at 18:21, Ashaman said:

Τωρα το ειδα το μνμ. Δεν ξερω με το συγκεκριμενο πως να βρεις τους κωδικους τηλεφωνιας. Με Η300 ισως να μπορεις αν δεν ειναι αναβαθμισμενο στο τελευταιο firmware. Με το παλιο ZTE που εδιναν επισης μπορεις. Με αυτο δεν εχω ιδεα πως και τι.

δυστυχως δεν ξερω.πρεπει να δεις αν τα παιδια που εχουν φτιαξει το προγραμμα που τραβαει τους κωδικους υποστηριζει και το συγκεκριμενο μοντελο.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...