Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/12/2022 at 23:23, georgeole said:

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να το συνδέσω, περιμένω τις αργίες. Ωστόσο, αν κατάλαβα καλά τα λεγόμενά σου, το συνδέω, μπαίνω στην ιστοσελίδα του, κάνω update και κατόπιν λειτουργεί απρόσκοπτα, σωστά;

σε cosmote ναι.θα τραβηξει αυτοματα τα στοιχεια.αν δεν τραβηξει την τηλεφωνια παιρνεις την τεχνικη υποστηριξη και θα το κανει αυτοματα οταν σου πει να δωσεις το τηλεφωνο ενεργοποιησης.μετα οταν μπεις μεσα απλα πας για να κανεις και το Update.ενα κουμπι πατας και το κατεβαζει και το περναει.δεν χρειαζεται δηλαδη να κατεβασεις το αρχειο εσυ χειροκινητα  και να το περασεις.εφοσον ειναι στο ιντερνετ θα το κατεβασει μονο του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση.. μετά τον 1o συγχρονισμό μεταξύ ρούτερ Fritz Box 7590 και Fritz Fon C6.. η έκδοση του fon είναι 03.04.89.. βλέπω όμως εδώ 
https://en.avm.de/service/fritzfon-changelog/
ότι υπάρχει η έκδοση 4.67.. δεν την παίρνουμε λόγο γλώσσας ή υπάρχει άλλος λόγος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Μια ερώτηση.. μετά τον 1o συγχρονισμό μεταξύ ρούτερ Fritz Box 7590 και Fritz Fon C6.. η έκδοση του fon είναι 03.04.89.. βλέπω όμως εδώ 
https://en.avm.de/service/fritzfon-changelog/
ότι υπάρχει η έκδοση 4.67.. δεν την παίρνουμε λόγο γλώσσας ή υπάρχει άλλος λόγος ?

Κάνε πρώτα το update στο 7590 στην έκδοση 7.50 και μετά θα σου βγει ειδοποίηση και για το C6.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, oXXo_nikosar είπε

Την 7.50 έχω ..

Απ'ότι βλέπω το δικό μου C6 έχει την την Version 4.89 η οποία είναι η πιο πρόσφατη.

Δοκίμασε restart το C6 ή και Factory reset. 

Το τελευταίο διάστημα η AVM τα έχει λίγο "χαμένα" με τις αναβαθμίσεις λογισμικού. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Απ'ότι βλέπω το δικό μου C6 έχει την την Version 4.89 η οποία είναι η πιο πρόσφατη.

Δοκίμασε restart το C6 ή και Factory reset. 

Το τελευταίο διάστημα η AVM τα έχει λίγο "χαμένα" με τις αναβαθμίσεις λογισμικού. 

Έκανα reset τίποτα.. είναι θέμα γλώσσας.. γύρισα το ρουτερ στα γερμανικά... βρήκε το fon C6 "αναβάθμιση" την έκανε.. και βλέπω ότι είναι στην ίδια έκδοση 03.04.89.. για κάποιο λόγο δείχνει εξαψήφια την έκδοση κι αν αφαιρέσουμε τα 2 πρώτα ψηφία .. τότε 04.89 ? Δεν ξέρω τι να υποθέσω..

IMG_0050.jpg

IMG_0051.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2023 at 00:42, oXXo_nikosar said:

Μια ερώτηση.. μετά τον 1o συγχρονισμό μεταξύ ρούτερ Fritz Box 7590 και Fritz Fon C6.. η έκδοση του fon είναι 03.04.89.. βλέπω όμως εδώ 
https://en.avm.de/service/fritzfon-changelog/
ότι υπάρχει η έκδοση 4.67.. δεν την παίρνουμε λόγο γλώσσας ή υπάρχει άλλος λόγος ?

το 4.67 μαλλον ειναι πιο παλιο.

https://download.avm.de/fritzfon/fritzfon-c6/deutschland/fritz.os/info_de.txt

εδω το τελευταιο Update οχι το αρχειο αλλα το info file.

On 08/01/2023 at 01:58, Andresalonika said:

Απ'ότι βλέπω το δικό μου C6 έχει την την Version 4.89 η οποία είναι η πιο πρόσφατη.

Δοκίμασε restart το C6 ή και Factory reset. 

Το τελευταίο διάστημα η AVM τα έχει λίγο "χαμένα" με τις αναβαθμίσεις λογισμικού. 

γιατι το λες αυτο? βγαινουν παντα beta που δεν θα γινουν αυτοματα αναβαθμιση και μετα βγαινουν οι κανονικες.αν εχεις beta θα σου περασει την κανονικη. επισης η νεα αναβαθμιση δεν βγαινει παντα για ολες τις συσκευες ασχετα που καποια στιγμη θα την παρουν ολες οι συσκευες.πχ το 7.50 βγηκε πρωτα για το 7590 και μετα σιγα σιγα για τα αλλα.

On 08/01/2023 at 12:31, oXXo_nikosar said:

Έκανα reset τίποτα.. είναι θέμα γλώσσας.. γύρισα το ρουτερ στα γερμανικά... βρήκε το fon C6 "αναβάθμιση" την έκανε.. και βλέπω ότι είναι στην ίδια έκδοση 03.04.89.. για κάποιο λόγο δείχνει εξαψήφια την έκδοση κι αν αφαιρέσουμε τα 2 πρώτα ψηφία .. τότε 04.89 ? Δεν ξέρω τι να υποθέσω..

 

 

συνηθως αν αλλαξεις γλωσσα στο ρουτερ μπορει να στην αλλαξει και στο fritz!fon.αλλα μην σε ανησυχει.θα κατεβαζει παντα την τελευταια .μονο τις beta δεν κατεβαζει εκτος αν τις περασεις εσυ.και αν εχεις beta ακομα τοτε οταν βγει μεγαλυτερη official θα στην περασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, poulinos είπε

γιατι το λες αυτο? βγαινουν παντα beta που δεν θα γινουν αυτοματα αναβαθμιση και μετα βγαινουν οι κανονικες.αν εχεις beta θα σου περασει την κανονικη. επισης η νεα αναβαθμιση δεν βγαινει παντα για ολες τις συσκευες ασχετα που καποια στιγμη θα την παρουν ολες οι συσκευες.πχ το 7.50 βγηκε πρωτα για το 7590 και μετα σιγα σιγα για τα αλλα.

 Φαίνεται ότι έδωσε βιαστικά την 7.50 για να κατευνάσει τον κόσμο που ρωτούσε κάτω από κάθε LAB πότε η stable o ένας...πότε η stable ο άλλος...

Έκανε release την 7.50 με λάθος στην μετάφραση των Αγγλικών ενώ στις lab ήταν μια χαρά. Επίσης το 7590 έγινε πιο αργό στην περιήγηση στο UI, εντάξει πάλιωσε αλλά και πάλι...

Ήδη στο 7490 έδωσε την 7.51 beta.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Andresalonika said:

 Φαίνεται ότι έδωσε βιαστικά την 7.50 για να κατευνάσει τον κόσμο που ρωτούσε κάτω από κάθε LAB πότε η stable o ένας...πότε η stable ο άλλος...

Έκανε release την 7.50 με λάθος στην μετάφραση των Αγγλικών ενώ στις lab ήταν μια χαρά. Επίσης το 7590 έγινε πιο αργό, εντάξει πάλιωσε αλλά και πάλι...

Ήδη στο 7490 έδωσε την 7.51 beta.

μερικες φορες οι χρηστες απλα ελεος.κατεβαζεις beta εν  γνωση σου και ρωτας ποτε θα βγει η official. ε καποια στιγμη θα βγει. λες και ειχε bug.αλλα μαλλον περιμεναν τα νεα features.

συνηθως στις beta πετυχαινα θεμα με τις μεταφρασεις των αγγλικων που κλασσικα ηταν στα γερμανικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,να ρωτήσω κάτι, όσο ήμουν στην κοσμοτε δεν είχα θέμα,με την 100αρα συγχρονίζονταν γύρω, πάνω κάτω στα 88...όταν πήγα στην Vodafone άρχισαν το προβλήματα, γύρισα στην κοσμοτε πάλι εντός μήνα (δεν έμεινα και πολύ στην Vodafone) είχα πρόβλημα  αποσυνδεσεων... έχει αρκετη απόσταση το καλώδιο γύρω στα 500 μέτρα ο χαλκός από το μποξ της κοσμοτε, ήρθε ο τεχνικός με είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή σου και θέλει αλλαγή ζεύγος, ήρθαν μετά από καιρό και το άλλαξαν (υποτίθεται)αλλά πάλι τα ίδια και χειρότερα για να μην έχω αποσυνδέσεις άλλαξα όλους τους παραμέτρους της ανοχής στο ρούτερ τα κατέβασα όλα μέχρι και την ταχύτητα έπεσα στα 75 για να ανέβω από τα 6 dB θορυβου στα 9 dB download,αλλά δεν είναι λύση αυτό... εχθές το βράδυ έβαλα το νέο ρούτερ τις κοσμοτε ZTE βλέπω dB στα 6.6 αλλά αποσύνδεση δεν κάνει μέχρι στιγμής και συγχρονίζει γύρω στα 90.... δεν ξέρω αν σήμερα μπουν όλες οι συσκευές σε λειτουργία αν θα έχω αποσυνδέσεις η κατέβει η ταχύτητα για να μην έχω... αλλά με το Fritz μάλλον κάτι κάνω λάθος...

Επεξ/σία από TERIS_KAR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TERIS_KAR είπε

Καλημέρα,να ρωτήσω κάτι, όσο ήμουν στην κοσμοτε δεν είχα θέμα,με την 100αρα συγχρονίζονταν γύρω, πάνω κάτω στα 88...όταν πήγα στην Vodafone άρχισαν το προβλήματα, γύρισα στην κοσμοτε πάλι εντός μήνα (δεν έμεινα και πολύ στην Vodafone) είχα πρόβλημα  αποσυνδεσεων... έχει αρκετη απόσταση το καλώδιο γύρω στα 500 μέτρα ο χαλκός από το μποξ της κοσμοτε, ήρθε ο τεχνικός με είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή σου και θέλει αλλαγή ζεύγος, ήρθαν μετά από καιρό και το άλλαξαν (υποτίθεται)αλλά πάλι τα ίδια και χειρότερα για να μην έχω αποσυνδέσεις άλλαξα όλους τους παραμέτρους της ανοχής στο ρούτερ τα κατέβασα όλα μέχρι και την ταχύτητα έπεσα στα 75 για να ανέβω από τα 6 dB θορυβου στα 9 dB download,αλλά δεν είναι λύση αυτό... εχθές το βράδυ έβαλα το νέο ρούτερ τις κοσμοτε ZTE βλέπω dB στα 6.6 αλλά αποσύνδεση δεν κάνει μέχρι στιγμής και συγχρονίζει γύρω στα 90.... δεν ξέρω αν σήμερα μπουν όλες οι συσκευές σε λειτουργία αν θα έχω αποσυνδέσεις η κατέβει η ταχύτητα για να μην έχω... αλλά με το Fritz μάλλον κάτι κάνω λάθος...

Εφόσον ο τεχνικός ήρθε κι εντόπισε το πρόβλημα στο καλώδιο προς την πολυκατοικία.. θα πρέπει κι εσύ να τσεκάρεις αν η καλωδίωση του διαμερίσματος είναι σε καλή κατάσταση, η παλαιότητα παίζει τον ρόλο της, αν είσαι στην 1η τηλεφωνική πρίζα, να αποσυνδέσεις τις υπόλοιπες, να κοιτάξεις την σύνδεση της τηλεφωνικής πρίζας με το ρούτερ αν είναι με το σωστό καλώδιο αφαίρεσε τα διάφορα φίλτρα που τυχών δεν χρειάζονται... μετά κοιτάμε στη σελίδα του ρούτερ.. -->Internet-->DSL Information της πληροφορίες σύνδεσης.. όπως θόρυβο, απόσταση γραμμής, προφίλ κλπ Στο ίδιο μενού (DSL Information) άνοιξε την καρτέλα Line Settings-->interference Resistance Settings και αν είσαι στο "Maximum Performance" μετακινήσου πρός το Maximum Stability. Σημαντικό να έχεις κάνει update το ρούτερ στην έκδοση 7.50

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oXXo_nikosar είπε

Εφόσον ο τεχνικός ήρθε κι εντόπισε το πρόβλημα στο καλώδιο προς την πολυκατοικία.. θα πρέπει κι εσύ να τσεκάρεις αν η καλωδίωση του διαμερίσματος είναι σε καλή κατάσταση, η παλαιότητα παίζει τον ρόλο της, αν είσαι στην 1η τηλεφωνική πρίζα, να αποσυνδέσεις τις υπόλοιπες, να κοιτάξεις την σύνδεση της τηλεφωνικής πρίζας με το ρούτερ αν είναι με το σωστό καλώδιο αφαίρεσε τα διάφορα φίλτρα που τυχών δεν χρειάζονται... μετά κοιτάμε στη σελίδα του ρούτερ.. -->Internet-->DSL Information της πληροφορίες σύνδεσης.. όπως θόρυβο, απόσταση γραμμής, προφίλ κλπ Στο ίδιο μενού (DSL Information) άνοιξε την καρτέλα Line Settings-->interference Resistance Settings και αν είσαι στο "Maximum Performance" μετακινήσου πρός το Maximum Stability. Σημαντικό να έχεις κάνει update το ρούτερ στην έκδοση 7.50

 

Όλα αυτά που λες οκ και άλλα πολλά, απλά επειδή το έχω βγαλμένο αυτή τι στιγμή δεν ξέρω ποια έκδοση έχω,θα αφήσω λίγο της κοσμοτε να δω πώς θα πάει... όσο για το θέμα σταθερότητας αυτό έκανα αλλά τα έκανα όλα και τα 4(αν θυμάμαι καλά τόσα έχει)εκεί πιστεύω είναι το θέμα ποίο κατεβάζω και ποιο όχι.. γιατί και τα 4 αν κατεβάσεις τέρμα χάνεις περίπου 20 mbps,γιατί μέχρι τρία σκαλιά που έκανα (5 έχει αν δεν κάνω λάθος ,ότι θυμάμαι λέω) έχω αποσυνδέσεις το έχω στο προτελευταίο κάτω (αριστερά) και εκεί έπεσα στα 75 ενώ τώρα με την κοσμοτε είμαι στα 90 και δείχνει να μην έχω αποσύνδεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TERIS_KAR είπε

Όλα αυτά που λες οκ και άλλα πολλά, απλά επειδή το έχω βγαλμένο αυτή τι στιγμή δεν ξέρω ποια έκδοση έχω,θα αφήσω λίγο της κοσμοτε να δω πώς θα πάει... όσο για το θέμα σταθερότητας αυτό έκανα αλλά τα έκανα όλα και τα 4(αν θυμάμαι καλά τόσα έχει)εκεί πιστεύω είναι το θέμα ποίο κατεβάζω και ποιο όχι.. γιατί και τα 4 αν κατεβάσεις τέρμα χάνεις περίπου 20 mbps,γιατί μέχρι τρία σκαλιά που έκανα (5 έχει αν δεν κάνω λάθος ,ότι θυμάμαι λέω) έχω αποσυνδέσεις το έχω στο προτελευταίο κάτω (αριστερά) και εκεί έπεσα στα 75 ενώ τώρα με την κοσμοτε είμαι στα 90 και δείχνει να μην έχω αποσύνδεση....

Είμαστε offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, TERIS_KAR said:

Καλημέρα,να ρωτήσω κάτι, όσο ήμουν στην κοσμοτε δεν είχα θέμα,με την 100αρα συγχρονίζονταν γύρω, πάνω κάτω στα 88...όταν πήγα στην Vodafone άρχισαν το προβλήματα, γύρισα στην κοσμοτε πάλι εντός μήνα (δεν έμεινα και πολύ στην Vodafone) είχα πρόβλημα  αποσυνδεσεων... έχει αρκετη απόσταση το καλώδιο γύρω στα 500 μέτρα ο χαλκός από το μποξ της κοσμοτε, ήρθε ο τεχνικός με είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή σου και θέλει αλλαγή ζεύγος, ήρθαν μετά από καιρό και το άλλαξαν (υποτίθεται)αλλά πάλι τα ίδια και χειρότερα για να μην έχω αποσυνδέσεις άλλαξα όλους τους παραμέτρους της ανοχής στο ρούτερ τα κατέβασα όλα μέχρι και την ταχύτητα έπεσα στα 75 για να ανέβω από τα 6 dB θορυβου στα 9 dB download,αλλά δεν είναι λύση αυτό... εχθές το βράδυ έβαλα το νέο ρούτερ τις κοσμοτε ZTE βλέπω dB στα 6.6 αλλά αποσύνδεση δεν κάνει μέχρι στιγμής και συγχρονίζει γύρω στα 90.... δεν ξέρω αν σήμερα μπουν όλες οι συσκευές σε λειτουργία αν θα έχω αποσυνδέσεις η κατέβει η ταχύτητα για να μην έχω... αλλά με το Fritz μάλλον κάτι κάνω λάθος...

το καθε ρουτερ εχει διαφορετικο chipset και διαφορετικες ανοχες οποτε δεν ειναι παραξενο αυτο που βλεπεις. το θεμα ειναι αν μπορει να φτιαχτει το εξω και αν μπορει να φτιαχτει και το μεσα με βαση αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ωστε να εχεις και εσυ τα μεγιστα στον δικο σου χωρο.

18 hours ago, oXXo_nikosar said:

Εφόσον ο τεχνικός ήρθε κι εντόπισε το πρόβλημα στο καλώδιο προς την πολυκατοικία.. θα πρέπει κι εσύ να τσεκάρεις αν η καλωδίωση του διαμερίσματος είναι σε καλή κατάσταση, η παλαιότητα παίζει τον ρόλο της, αν είσαι στην 1η τηλεφωνική πρίζα, να αποσυνδέσεις τις υπόλοιπες, να κοιτάξεις την σύνδεση της τηλεφωνικής πρίζας με το ρούτερ αν είναι με το σωστό καλώδιο αφαίρεσε τα διάφορα φίλτρα που τυχών δεν χρειάζονται... μετά κοιτάμε στη σελίδα του ρούτερ.. -->Internet-->DSL Information της πληροφορίες σύνδεσης.. όπως θόρυβο, απόσταση γραμμής, προφίλ κλπ Στο ίδιο μενού (DSL Information) άνοιξε την καρτέλα Line Settings-->interference Resistance Settings και αν είσαι στο "Maximum Performance" μετακινήσου πρός το Maximum Stability. Σημαντικό να έχεις κάνει update το ρούτερ στην έκδοση 7.50

 

αν ειναι κατανεμητης δεν μπορει να κανει τιποτα.αν το καλωδιο ειναι απο κανα box σε χωνευτη εκει οκ υπαρχουν καποιοι τροποι.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...