Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα...κάτοχος 7530 για την επιχείρησή μου με cosmote 50ατα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος...Έχω συνδέσει 3 panasonic ασύρματα, φαξ,και καμιά δεκαριά ethernet συσκευές και όλα δουλεύουν ρολόι...σκέφτομαι να παραγγείλω και το 3000 repeater και να καλύψω το wifi παντού....αν βάζανε και ελληνικούς χαρακτήρες θα ήταν όλα τέλεια ...

Επεξ/σία από Baiosiak83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 07/12/2021 at 23:55, Baiosiak83 said:

Καλησπέρα...κάτοχος 7530 για την επιχείρησή μου με cosmote 50ατα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος...Έχω συνδέσει 3 panasonic ασύρματα, φαξ,και καμιά δεκαριά ethernet συσκευές και όλα δουλεύουν ρολόι...σκέφτομαι να παραγγείλω και το 3000 repeater και να καλύψω το wifi παντού....αν βάζανε και ελληνικούς χαρακτήρες θα ήταν όλα τέλεια ...

μια χαρα ειναι το 3000.το εχω κανει και review. τωρα βγηκε και το 6000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε ενα πρόβλημα που έχω; Έχω παρει μεταχειρισμένο το Fritzbox 7590 και προσπαθώ να το σετάρω με ενα ασύρματο τηλέφωνο Gigaset E370H και να χρησιμοποιώ το Fritzbox 7590 σαν βάση dect για το τηλέφωνο αυτό. Η γραμμη είναι αναλογική, όχι voip, με σύνδεση Nova 100αρα, μέσω χαλκού.  Έχω κανει enable την βάση dect στο Fritzbox, αλλά μου γράφει στο overview: no telephone numbers enabled. Πως μπορω να κάνω enable τον αριθμό τηλεφώνου μου; Δεν μπορώ ούτε να καλέσω, ούτε να με καλέσουν. Όσον αφορά τις συνδεσεις και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, έχω ένα καλώδιο του Fritz που η μια άκρη του μπαίνει στο dsl του splitter που έχω στο πριζάκι τοιχου και η άλλη άκρη μπαίνει στην υποδοχή dsl του Fritzbox. Επίσης έχω συνδέσει καλώδιο τηλεφωνικό από την υποδοχή line του splitter, στην υποδοχή Fon1 του Fritzbox. Στα καλώδια που παρέλαβα δεν είχε καλωδιο τύπου Υ που να μπαινουν οι 2 άκρες του στο splitter (στις θέσεις dsl και line αντίστοιχα) και η άλλη του στη υποδοχή dsl του Fritzbox. Δεν ξέρω αν θέλει αυτό για να λειτουργήσει. Μπορείτε να με βοηθήσετε ώστε να το φτιάξω να λειτουργεί σωστα;  Έχετε κάποιον οδηγό με ρυθμίσεις και φωτογραφιες για να το φτιάξω βάσει του οδηγού αυτού; Μπορεί να λειτουργεί με τις συνδεσεις καλωδίων όπως περιέγραψα ή απαιτεί να έχει αυτό το καλώδιο Υ για να λειτουργήσει; Αν απαιτεί αυτό ξέρετε που μπορώ να αγοράσω τέτοιο καλώδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ThanosDJ said:

Καλησπέρα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε ενα πρόβλημα που έχω; Έχω παρει μεταχειρισμένο το Fritzbox 7590 και προσπαθώ να το σετάρω με ενα ασύρματο τηλέφωνο Gigaset E370H και να χρησιμοποιώ το Fritzbox 7590 σαν βάση dect για το τηλέφωνο αυτό. Η γραμμη είναι αναλογική, όχι voip, με σύνδεση Nova 100αρα, μέσω χαλκού.  Έχω κανει enable την βάση dect στο Fritzbox, αλλά μου γράφει στο overview: no telephone numbers enabled. Πως μπορω να κάνω enable τον αριθμό τηλεφώνου μου; Δεν μπορώ ούτε να καλέσω, ούτε να με καλέσουν. Όσον αφορά τις συνδεσεις και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, έχω ένα καλώδιο του Fritz που η μια άκρη του μπαίνει στο dsl του splitter που έχω στο πριζάκι τοιχου και η άλλη άκρη μπαίνει στην υποδοχή dsl του Fritzbox. Επίσης έχω συνδέσει καλώδιο τηλεφωνικό από την υποδοχή line του splitter, στην υποδοχή Fon1 του Fritzbox. Στα καλώδια που παρέλαβα δεν είχε καλωδιο τύπου Υ που να μπαινουν οι 2 άκρες του στο splitter (στις θέσεις dsl και line αντίστοιχα) και η άλλη του στη υποδοχή dsl του Fritzbox. Δεν ξέρω αν θέλει αυτό για να λειτουργήσει. Μπορείτε να με βοηθήσετε ώστε να το φτιάξω να λειτουργεί σωστα;  Έχετε κάποιον οδηγό με ρυθμίσεις και φωτογραφιες για να το φτιάξω βάσει του οδηγού αυτού; Μπορεί να λειτουργεί με τις συνδεσεις καλωδίων όπως περιέγραψα ή απαιτεί να έχει αυτό το καλώδιο Υ για να λειτουργήσει; Αν απαιτεί αυτό ξέρετε που μπορώ να αγοράσω τέτοιο καλώδιο; 

καταρχην θες το y cable το οποιο μπορεις να το φτιαξεις.χωρις αυτο δεν γινεται να παιξεις no matter what.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

καταρχην θες το y cable το οποιο μπορεις να το φτιαξεις.χωρις αυτο δεν γινεται να παιξεις no matter what.

Επειδή δεν ξέρω να το φτιάχνω, υπάρχει κάπου να μπορέσω να το παραγγείλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ThanosDJ είπε

Επειδή δεν ξέρω να το φτιάχνω, υπάρχει κάπου να μπορέσω να το παραγγείλω;

Κάνε πρώτα μια ερώτηση στην ΑΜΥ, που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος

https://www.amy.gr/product/avm-y-cable-for-fritz-box/

Αν δεν βρεις άκρη, ψάξε amazon, eBay κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Κάνε πρώτα μια ερώτηση στην ΑΜΥ, που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος

https://www.amy.gr/product/avm-y-cable-for-fritz-box/

Αν δεν βρεις άκρη, ψάξε amazon, eBay κτλ

Ευχαριστώ. 

Μόλις τώρα, ThanosDJ είπε

Ευχαριστώ. 

Απο παλιότερο μοντέλο Fritzbox, θα κάνει το καλώδιο ή δεν παιζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ThanosDJ είπε

Ευχαριστώ. 

Απο παλιότερο μοντέλο Fritzbox, θα κάνει το καλώδιο ή δεν παιζει ρόλο;

Το καλώδιο είναι το ίδιο, είτε είναι από το πχ 7490 είτε από το 7590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ThanosDJ είπε

Οκ, θα το ψαξω τότε.

Τελικά μου έδωσε ένας φιλος μου να δω αν δουλεύει και με το καλώδιο αυτό δουλέυει άψογα, οπότε θα το παραγγείλω απο AMY, μου είπαν ότι το διαθέτουν. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ThanosDJ είπε

Τελικά μου έδωσε ένας φιλος μου να δω αν δουλεύει και με το καλώδιο αυτό δουλέυει άψογα, οπότε θα το παραγγείλω απο AMY, μου είπαν ότι το διαθέτουν. Ευχαριστώ και πάλι.

Μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/12/2021 at 20:15, ThanosDJ said:

Επειδή δεν ξέρω να το φτιάχνω, υπάρχει κάπου να μπορέσω να το παραγγείλω;

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7490/56_Assignment-of-cables-adapters-and-sockets/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Πριν λίγες ημέρες απέκτησα το fritzbox 7590 καθώς και το fritzfon c6 .

Το ρούτερ  σεταρίστηκε επιτυχώς σε γραμμή Cosmote vdsl 50 .

Σε ότι αφορά το Fritzbox C6 τελώ σε σύγχυση! Το αγορασα για να αντικαταστήσει την μοναδική τηλεφωνική ασυρματη συσκευή  ( Gigaset )  που είχα και μου χάλασε.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πως το συνδέω για να δεχομαι αλλά και για να πραγματοποιώ τηλεφωνήματα;

Tα ερωτηματά μου είναι συγκεριμένα.

1) Μου είναι αρκετό το ένα καλώδιο που έχω συνδέσει το router (επιτυχώς) με την μπριζα στο τοίχο ή χρειάζομαι και δεύτερο καλώδιο ( με spliter) που να συνδεθεί στο ρούτερ (  π.χ. στην θύρα FON1 ) για να δουλέψει επιτυχώς

το fritz phone c6 ;;

2) Oι ρυθμίσεις στο router ποιές ακριβώς είναι για να μπορέσει να δουλέψει το τηλέφωνο;;

3) Για να δουλέψω με το VO ip στο τηλέφωνο ( να δεχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις ) πρέπει να επικοινωνήσω με τον πάροχο (Cosmote ) για να το χρησιμοποιήσω ;;

To πρώτο βημα για να κάνω registration το fritz phone στο fritz box το έχω κάνει επιτυχώς(πάτησα το πλήκτρο dect στο ρούτερ).

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, siopilos_1 said:

Καλησπέρα ,

Πριν λίγες ημέρες απέκτησα το fritzbox 7590 καθώς και το fritzfon c6 .

Το ρούτερ  σεταρίστηκε επιτυχώς σε γραμμή Cosmote vdsl 50 .

Σε ότι αφορά το Fritzbox C6 τελώ σε σύγχυση! Το αγορασα για να αντικαταστήσει την μοναδική τηλεφωνική ασυρματη συσκευή  ( Gigaset )  που είχα και μου χάλασε.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει πως το συνδέω για να δεχομαι αλλά και για να πραγματοποιώ τηλεφωνήματα;

Tα ερωτηματά μου είναι συγκεριμένα.

1) Μου είναι αρκετό το ένα καλώδιο που έχω συνδέσει το router (επιτυχώς) με την μπριζα στο τοίχο ή χρειάζομαι και δεύτερο καλώδιο ( με spliter) που να συνδεθεί στο ρούτερ (  π.χ. στην θύρα FON1 ) για να δουλέψει επιτυχώς

το fritz phone c6 ;;

2) Oι ρυθμίσεις στο router ποιές ακριβώς είναι για να μπορέσει να δουλέψει το τηλέφωνο;;

3) Για να δουλέψω με το VO ip στο τηλέφωνο ( να δεχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις ) πρέπει να επικοινωνήσω με τον πάροχο (Cosmote ) για να το χρησιμοποιήσω ;;

To πρώτο βημα για να κάνω registration το fritz phone στο fritz box το έχω κάνει επιτυχώς(πάτησα το πλήκτρο dect στο ρούτερ).

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

πρεπει να εχεις σεταρει και την τηλεφωνια στο router(πρεπει να την παρει αυτοματα) .αν εχεις tdm δηλαδη ΟΧΙ  voip τοτε πρεπει να παιξεις με το y cable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε δεδομένο ότι η Cosmote μπορεί να μου παρέχει την voip μπορώ με το ένα καλώδιο , εναλλακτικά εάν δεν μου παρέχει (voip) θα δουλέψω με το Y cable; 

Kατάλαβα καλά; Σε ποια θύρα του ρουτερ θα μπεί για το fritz phone που κατέχω (για την περίπτωση της tdm );;

Στο voip (εφόσον μου το παρέχει -είμαι επαρχία - ) χρειάζεται επιπλέον σετάρισμα πάνω στο router πέρα απο αυτά που δείχνει ο οδηγός που κατέγραψες; Πρέπει να επικοινωνήσω μ τους τεχνικούς της Cosmote για αυτό;

Το σεταρισμα της τηλεφωνίας θα το κάνω (ή θα ελέγξω εάν ήρθε αυτόματα)

Μια αφελή απορία ....συμφέρει οικονομικά την Cosmote να παρεχει δυνατότητα voip  ??

ΞΑΝΑ ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσοχή σας!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...