Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/01/2023 at 16:50, TERIS_KAR said:

Όλα αυτά που λες οκ και άλλα πολλά, απλά επειδή το έχω βγαλμένο αυτή τι στιγμή δεν ξέρω ποια έκδοση έχω,θα αφήσω λίγο της κοσμοτε να δω πώς θα πάει... όσο για το θέμα σταθερότητας αυτό έκανα αλλά τα έκανα όλα και τα 4(αν θυμάμαι καλά τόσα έχει)εκεί πιστεύω είναι το θέμα ποίο κατεβάζω και ποιο όχι.. γιατί και τα 4 αν κατεβάσεις τέρμα χάνεις περίπου 20 mbps,γιατί μέχρι τρία σκαλιά που έκανα (5 έχει αν δεν κάνω λάθος ,ότι θυμάμαι λέω) έχω αποσυνδέσεις το έχω στο προτελευταίο κάτω (αριστερά) και εκεί έπεσα στα 75 ενώ τώρα με την κοσμοτε είμαι στα 90 και δείχνει να μην έχω αποσύνδεση....

Κανεις δοκιμες και βλεπεις πως θα παιξει η γραμμη οταν πειραζεις την σταθεροτητα.σιγουρα καλο ειναι να ξερεις οτι και η καλωδιωση στο σπιτι ειναι σωστη διοτι το vdsl οπως εγραψα δεν θελει τα παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα στην παρέα.  Έχω το Fiber 100 πρόγραμμα της ΝOVA , δεν έχω voip τηλεφωνία. Αγόρασα το fritz!box 5430 γιατί θέλω να έχω αυτό ως modem/ router , ξέρω τα credentials, μπορείτε να μου πείτε τις ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ωστε να συνδεθεί στο δίκτυο της;  (VCI etc)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dimitrios Davis said:

Καλημέρα στην παρέα.  Έχω το Fiber 100 πρόγραμμα της ΝOVA , δεν έχω voip τηλεφωνία. Αγόρασα το fritz!box 5430 γιατί θέλω να έχω αυτό ως modem/ router , ξέρω τα credentials, μπορείτε να μου πείτε τις ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ωστε να συνδεθεί στο δίκτυο της;  (VCI etc)

αν εννοεις να το βαλεις να παιξει ως ftth modem router δεν μπορεις.το port  κλειδωνει με το  serial number του ont σπυ και θα πρεπει να στο αλλαξουν το οποιο δεν το κανει κανεις ως τωρα. οποτε μονο ως router αν παιξει με  wan υποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν εννοεις να το βαλεις να παιξει ως ftth modem router δεν μπορεις.το port  κλειδωνει με το  serial number του ont σπυ και θα πρεπει να στο αλλαξουν το οποιο δεν το κανει κανεις ως τωρα. οποτε μονο ως router αν παιξει με  wan υποδοχη.

Όχι δεν εννοώ αυτό δεν έχω FTTH, εννοώ να αντικαταστήσω το modem/router της Huawei που μου έχει δώσει η NOVA, τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω πέρα από το να εισάγω username και password

7 λεπτά πριν, Dimitrios Davis είπε

Όχι δεν εννοώ αυτό δεν έχω FTTH, εννοώ να αντικαταστήσω το modem/router της Huawei που μου έχει δώσει η NOVA, τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω πέρα από το να εισάγω username και password

Έχω VDSL2 απλώς η NOVA λέει το πρόγραμμα FIBER 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Dimitrios Davis είπε

Όχι δεν εννοώ αυτό δεν έχω FTTH, εννοώ να αντικαταστήσω το modem/router της Huawei που μου έχει δώσει η NOVA, τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω πέρα από το να εισάγω username και password

Έχω VDSL2 απλώς η NOVA λέει το πρόγραμμα FIBER 100

Θα "παίξει" κανονικά" ιντερνετ μόνο του δεν χρειάζεσαι περαιτέρω ρυθμίσεις.. τώρα για τηλέφωνο στο συγκεκριμένο fritz box 5430.. δεν το ξέρω

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oXXo_nikosar είπε

Θα "παίξει" κανονικά" ιντερνετ μόνο του δεν χρειάζεσαι περαιτέρω ρυθμίσεις.. τώρα για τηλέφωνο στο συγκεκριμένο fritz box 5430.. δεν το ξέρω

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Dimitrios Davis said:

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω. Καλή συνέχεια.

δεν θα παιξει η τηλεφωνια.

το 5430 δεν υπαρχει.ή εχεις 7430 η 5530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimitrios Davis είπε

Ναι 7430 λάθος έγραψα, δεν εχω voip τηλεφωνία. Σε ευχαριστώ.

Οπότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις το ρουτερ της Nova για τηλεφωνία και ΑΝ θέλεις για ιντερνετ αυτό της AVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/01/2023 at 04:22, Dimitrios Davis said:

Ναι 7430 λάθος έγραψα, δεν εχω voip τηλεφωνία. Σε ευχαριστώ.

τοτε θα παιξει μια χαρα το internet /username/password και vlan id 835 και εισαι ετοιμος

2 hours ago, oXXo_nikosar said:

Τελικά σήμερα 28/01/2023, πήρε το Fon C6 την 4.91.. χωρίς να έχει πάρει το ρουτερ (7590) νεο update (7.50)

δεν χρειαζεται να παρει το router πιο καινουρια για να παρει το c6 την πιο νεα εκδοση. καποια στιγμη θα παρει και το 7590 την 7.50.  εκανες check για update και δεν στην βγαζει διαθεσιμη?

On 27/01/2023 at 11:34, oXXo_nikosar said:

Οπότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις το ρουτερ της Nova για τηλεφωνία και ΑΝ θέλεις για ιντερνετ αυτό της AVM.

δεν εχει καθολου voip.

On 26/01/2023 at 13:14, oXXo_nikosar said:

Θα "παίξει" κανονικά" ιντερνετ μόνο του δεν χρειάζεσαι περαιτέρω ρυθμίσεις.. τώρα για τηλέφωνο στο συγκεκριμένο fritz box 5430.. δεν το ξέρω

δεν παιζει η Nova τηλεφωνια σε fritz!box.

On 26/01/2023 at 12:26, Dimitrios Davis said:

Όχι δεν εννοώ αυτό δεν έχω FTTH, εννοώ να αντικαταστήσω το modem/router της Huawei που μου έχει δώσει η NOVA, τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω πέρα από το να εισάγω username και password

Έχω VDSL2 απλώς η NOVA λέει το πρόγραμμα FIBER 100

αρα ειναι το 7430 και οπως εγραψα username/password,vlan 835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέμε.. Θα βάλει μπροστά το ρουτερ της Nova για την τηλεφωνία και ΑΝ θέλει το ρουτερ της AVM με σύνδεση WAN για το ίντερνετ..  Αν και από τις απαντήσεις δεν το βλέπω να το κάνει.

Για το Fon επειδή το συζητάγαμε εδώ αλλά και αλλού.. έμεινε η εντύπωση ότι παίρνει update ΟΤΑΝ παίρνει και το ρουτερ.. αλλά τελικά δεν γίνεται έτσι γιατί έβγαλε ενημέρωση στην συσκευή του τηλεφώνου κι έγινε και η ενημέρωση. Το ρούτερ 7590 είναι στην 7.50 από την 1η ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, oXXo_nikosar said:

Το ίδιο λέμε.. Θα βάλει μπροστά το ρουτερ της Nova για την τηλεφωνία και ΑΝ θέλει το ρουτερ της AVM με σύνδεση WAN για το ίντερνετ..  Αν και από τις απαντήσεις δεν το βλέπω να το κάνει.

Για το Fon επειδή το συζητάγαμε εδώ αλλά και αλλού.. έμεινε η εντύπωση ότι παίρνει update ΟΤΑΝ παίρνει και το ρουτερ.. αλλά τελικά δεν γίνεται έτσι γιατί έβγαλε ενημέρωση στην συσκευή του τηλεφώνου κι έγινε και η ενημέρωση. Το ρούτερ 7590 είναι στην 7.50 από την 1η ημέρα. 

αν κανει αυτο θα χασει πολλα πλεονεκτηματα του fritz και θα εχει και διπλo nat οποτε θα θελει διπλα port forward. το βασικο θα ηταν αν μπορουσε να το κανει αναποδα.το Fritz μπροστα και απο πισω τΗς Nova για την τηλεφωνια το οποιο δεν ειναι ευκολο για να παιξει. οχι οσο ξερω τα updates ειναι ξεχωριστα. εχω δει σε αλλες συσκευες να ειναι embedded .στην αρχη τα ειχαν ξεχωριστα και μετα εκανες Update το ενα και το δευτερο εκανε απο το πρωτο αφου ηταν πανω με Usb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα έχω στο δεύτερο όροφο ένα fritz 7490, θα στείλω ethernet στο υπόγειο από switch αν γίνεται αλλιώς κατευθείαν από το fritz, τι πρέπει να έχω στο υπόγειο για να πάρουν σήμα τα fritzfon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2023 at 18:14, konandrio said:

Θα έχω στο δεύτερο όροφο ένα fritz 7490, θα στείλω ethernet στο υπόγειο από switch αν γίνεται αλλιώς κατευθείαν από το fritz, τι πρέπει να έχω στο υπόγειο για να πάρουν σήμα τα fritzfon;

τα fritz@fon παιρνουν αποτο dect του fritz!box και οχι Wifi/ethernet. αρα αν το σημα του dect δεν φτανει κατι υπαρχουν 2 λυσεις.ενα να βαλεις ως Repeater ενα δευτερο Fritz!box αν σου περισσευει (δεν ειναι η καλυτερη λυση) β.να παρεις fritz!!dect repeater που δινει η fritz και θα παιζει μεχρι και roaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...