Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 16/01/2022 at 19:16, arsito777799 said:

και δεν θα παιξει ετσι απλα.τελευταια σελιδα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/763179-routerhak-το-απόλυτο-tool-για-να-ξεκλειδώσεις-το-router-σου/page/16/#comments

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, poulinos said:

Δηλαδή Fritz - NOVA VOIP δεν συνεργάζονται και δεν υπάρχει άλλη λύση... αν κατάλαβα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 16/01/2022 at 19:44, arsito777799 said:

Δηλαδή Fritz - NOVA VOIP δεν συνεργάζονται και δεν υπάρχει άλλη λύση... αν κατάλαβα καλά. 

σωστα. και να περασεις μεσα τα credentials δεν θα παιξει αφου δεν μπορεις να δωσεις dhcp id καπου εκειμεσα. πριν μερικα χρονια πριν τον ims server θα επαιζε για πλακα.οχι πλεον

On 16/01/2022 at 22:04, ilpapacha said:

Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί τρόπος, τουλάχιστον ακόμη, να παίξει η VoiP της Nova στο fritzbox.

και νομιζω και η wind το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα Fritzbox 7530 με Vodafone Πάροχο εδώ και έναν χρόνο δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα (internet & Voip) .

Όμως θα ήθελα να σετάρω ακόμα  μία Voip από την  yuboto.

Γνωρίζει κανείς να με κατατοπίσει ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GreekGod είπε

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα Fritzbox 7530 με Vodafone Πάροχο εδώ και έναν χρόνο δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα (internet & Voip) .

Όμως θα ήθελα να σετάρω ακόμα  μία Voip από την  yuboto.

Γνωρίζει κανείς να με κατατοπίσει ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

Τελικά τα κατάφερα μόνος μετά από μερικές δοκιμές :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/02/2022 at 00:36, GreekGod said:

Τελικά τα κατάφερα μόνος μετά από μερικές δοκιμές :) 

Καλο ειναι να αναφερεις πως το εκανες μηπως χρειαστει καποιος να το κανει.λογικα απλα φτιαχνεις ενα νεο νουμερο και βαζεις τους servers που σου εχουν δωσει απο την yuboto.Μετα θα κανεις assign το νουμερο αυτο στις fxs που θες ή στο dect αναλογως τι εχεις βαλει επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ευχαρίστως !!

Πατάμε πάνω στο μενού Telephony> Telephone Numbers

και μετά New Telephone Numbers .

Για τα υπόλοιπα μιλούν οι φωτογραφίες μόνες τους !

Και φυσικά μετά αφού ενεργοποιηθεί και αυτή η τηλεφωνική γραμμή, θα πρέπει να πας, από το μενού Telephony> Telephony Devices και μπαίνοντας στην κάθε συσκευή που έχεις ορίσει να του πεις εάν θες να χτυπάει και το δεύτερο νούμερο ή να ορίσεις σε ποια συσκευή θα χτυπάει το συγκεκριμένο τηλεφωνικό νούμερο που θέλεις.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση είμαι στην διάθεσή σας!

 

new_telephone2.jpg

 

 

Inkednew_telephone_LI.jpg

Inkednew_telephone3_LI.jpg

Επεξ/σία από GreekGod
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διαθέτω το κλασσικό modem rooter του ΟΤΕ (πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή σε 100Gbps), το οποίο είναι συνδεδεμένο με:

  1. gigabit router, που μοιράζει μέσω Gigabit ethernet σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού (ναι έχω σκάψει τοίχους και έχω περάσει καλώδια σε κάθε δωμάτιο.
  2. Ένα tplink deco m5, για να δημιουργήσω ένα wifi mesh, με τα πίσω δωμάτια (εκεί έχω τοποθετήσει το 2ο deco του set) και το υπόγειο (εκεί είναι τοποθετημένο το 3ο deco).

Το deco ΔΕΝ μπορεί να δεχθεί ίδιο SSID με αυτό του OTE, παρά μόνο αν το γυρίσω σε κατάσταση access point, που σημαίνει ότι παύει να κάνει qos, parental control, κοκ γενικότερα όλα τα καλούδια, αλλά λειτουργεί σαν ένα απλό access point. Από την άλλη λόγω του διαφορετικού SSID οι wifi συσκευές του σπιτιού ΔΕΝ μιλάνε με τις ethernet, κοκ.

 

Η ερώτηση είναι η εξής, αν αντικαταστήσω το router του ΟΤΕ με 7530 ή 7590, μπορώ να στήσω ένα wifi mesh με ένα ( ή και παραπάνω) avm wifi repeater 1200 ή 2400, στο ίδιο SSID με qos, parental control, guest_wifi, κοκ. 

Αν ναι, επειδή η υπάρχουσα ασύρματη τηλεφωνική συσκευή είναι πολύ ταλαιπωρημένη, μπορείτε να προτείνετε και κάποια που να μπορεί να υποστηρίξει όλα τα νέα features από το νέο δίκτυο που σκέφτομαι να στίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kezm said:

Διαθέτω το κλασσικό modem rooter του ΟΤΕ (πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή σε 100Gbps), το οποίο είναι συνδεδεμένο με:

  1. gigabit router, που μοιράζει μέσω Gigabit ethernet σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού (ναι έχω σκάψει τοίχους και έχω περάσει καλώδια σε κάθε δωμάτιο.
  2. Ένα tplink deco m5, για να δημιουργήσω ένα wifi mesh, με τα πίσω δωμάτια (εκεί έχω τοποθετήσει το 2ο deco του set) και το υπόγειο (εκεί είναι τοποθετημένο το 3ο deco).

Το deco ΔΕΝ μπορεί να δεχθεί ίδιο SSID με αυτό του OTE, παρά μόνο αν το γυρίσω σε κατάσταση access point, που σημαίνει ότι παύει να κάνει qos, parental control, κοκ γενικότερα όλα τα καλούδια, αλλά λειτουργεί σαν ένα απλό access point. Από την άλλη λόγω του διαφορετικού SSID οι wifi συσκευές του σπιτιού ΔΕΝ μιλάνε με τις ethernet, κοκ.

 

Η ερώτηση είναι η εξής, αν αντικαταστήσω το router του ΟΤΕ με 7530 ή 7590, μπορώ να στήσω ένα wifi mesh με ένα ( ή και παραπάνω) avm wifi repeater 1200 ή 2400, στο ίδιο SSID με qos, parental control, guest_wifi, κοκ. 

Αν ναι, επειδή η υπάρχουσα ασύρματη τηλεφωνική συσκευή είναι πολύ ταλαιπωρημένη, μπορείτε να προτείνετε και κάποια που να μπορεί να υποστηρίξει όλα τα νέα features από το νέο δίκτυο που σκέφτομαι να στίσω;

λογω του mesh στο fritz οτι κανεις στο  fritZbox περνιεται και στις υπολοιπες συσκευες οπως θα δεις

https://en.avm.de/mesh/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήσπέρα θέλω να πάρω το συγκεκριμένο ρουτερ και θα ηθελα οδηγό να ρυθμίσω το AVM FRITZ!Box 7530 AX VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 6 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet???  Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από MYLOPOTAMOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2022 στις 5:36 ΜΜ, kezm είπε

Αν ναι, επειδή η υπάρχουσα ασύρματη τηλεφωνική συσκευή είναι πολύ ταλαιπωρημένη, μπορείτε να προτείνετε και κάποια που να μπορεί να υποστηρίξει όλα τα νέα features από το νέο δίκτυο που σκέφτομαι να στίσω;

Μην δώσεις επιπλέον χρήματα * για ασύρματο τηλέφωνο, δουλεύει άψογα η εφαρμογή τους fritz fon σε όποιες smartphone συσκευές την εγκαταστήσεις. Επίσης με τις εφαρμογές  myFritz και wlan έχεις την απόλυτη πληροφόρηση και έλεγχο του fritz.

* Δώσε λίγα παραπάνω και πάρε την νέα σειρά AX. Τα fritzbox είναι επένδυση και σε μια επένδυση (hardware) δεν κοιτάς στο παρελθόν, αλλά στο μέλλον. 

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2022 at 12:24, MYLOPOTAMOS said:

Καλήσπέρα θέλω να πάρω το συγκεκριμένο ρουτερ και θα ηθελα οδηγό να ρυθμίσω το AVM FRITZ!Box 7530 AX VDSL2 Ασύρματο Modem Router Wi‑Fi 6 με 4 Θύρες Gigabit Ethernet???  Ευχαριστώ 

το βαζεις και παιζει.εχει profile cosmote.αν δεν παιξει η τηλεφωνια μιλας με οτε

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritz-7530-ax-μία-ωραία-ανανέωση-r813/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

το βαζεις και παιζει.εχει profile cosmote.αν δεν παιξει η τηλεφωνια μιλας με οτε

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritz-7530-ax-μία-ωραία-ανανέωση-r813/

Έχω Vodafone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να παρεις τα στοιχεια τηλεφωνιας.εχει μεσα provider vodafone αλλα δεν ξερω αν μπορει να τα τραβηξει αυτοματα

35 minutes ago, MYLOPOTAMOS said:

Έχω Vodafone 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...