Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Poulinos τα φώτα σου.

Μου ήρθε 7530ax από Γερμανία κ στα settings δεν είχε την Ελλάδα όπως ήταν λογικά κ έτσι πέρασα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις σύνδεσης. Το θέμα είναι  ότι η τηλεφωνία αρνείται να συνδεθεί. Στο προγούμενο fritz 7530 όταν είχα πάρει την εξυπηρέτηση μου το είχαν φτιάξει, αλλά αυτή τη φορά δεν το κατάφεραν. Καμιά ιδέα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατάφερα να περάσω το backup που είχα στο 7530 και έτσι δούλεψε η τηλεφωνία.,

το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ ώστε να δουν το router online.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.  Μόλις αγόρασα Fritz 7590 και έχω HOL 100άρα. Όπως και πολλοί άλλοι, έτσι και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη δήλωση του σταθερού μου. ( Το ίντερνετ συνδέθηκε αμέσως)

Διάβασα τί γράφει ο κόσμος πιο πίσω αλλά κάπου κολλάει το θέμα.

Πήρα από το ZTE H267a το αρχείο config. Βρήκα μέσα κάποιες από τις ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω αν βάζω τα σωστά. Συγκεκριμένα:

  • Στο Telephone number for registration βαζω 2313083103?

Αυτός είναι ο τηλεφωνικός μου αριθμός με κάποια αλλαγή προφανώς. Είμαι Θεσσαλονίκη

Τα βρήκα από εδώ

<DM name="AuthUserName" val="sip:[email protected]"/>
 

  • Password  nl*****8 ?

<DM name="AuthPassword" val="nl*****8"/>

  • Registrar 0.0.0.0  ή 5060 ? 

Το πήρα από 

name="RegistrarServer1" val="0.0.0.0"/>
<DM name="RegistrarServer2" val="0.0.0.0"/>
<DM name="RegistrarServerPort1" val="5060"/>
<DM name="RegistrarServerPort2" val="5060"/>

 

  • Proxy server  ngn.hol.net ?

<DM name="ProxyServer1" val="ngn.hol.net"/>
<DM name="ProxyServer2" val="0.0.0.0"/>
<DM name="ProxyServerPort1" val="5060"/>
<DM name="ProxyServerPort2" val="5060"/>

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες εκδοχές αλλά μου βγάζει fail to register.

Όποιος έχει παιδευτεί για κάτι παρόμοιο καταλαβαίνει πόσο εκνευριστικό είναι !!!

Κάθε βοήθεια θα είναι ανεκτίμητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάνθρωποι,,,

Δούλεψε. Μου απάντησε ο Lioner ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα παλιότερα.

Πρέπει να τον ευχαριστήσω δημόσια για την άμεση, λεπτομερή και ευγενέστατη απάντησή του.

Αξία,,ανεκτίμητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vespasuzuki είπε

Συνάνθρωποι,,,

Δούλεψε. Μου απάντησε ο Lioner ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα παλιότερα.

Πρέπει να τον ευχαριστήσω δημόσια για την άμεση, λεπτομερή και ευγενέστατη απάντησή του.

Αξία,,ανεκτίμητη

Καλημέρα. Αν θέλεις γράψε τα βήματα που ακολούθησες κ λειτούργησε ώστε να μπορεί κάποιος που θα βρεθεί μπροστά σε κάτι παρόμοιο να το χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leroy είπε

Καλημέρα. Αν θέλεις γράψε τα βήματα που ακολούθησες κ λειτούργησε ώστε να μπορεί κάποιος που θα βρεθεί μπροστά σε κάτι παρόμοιο να το χρησιμοποιήσει. 

Επισημαίνω.

Αναφέρομαι σε 

  • Fritzbox 7590
  • ZTE H267a
  • Hol 100άρα

Το ίντερνετ ρυθμίστηκε από μόνο του γιατί υπάρχει η επιλογή για Vodafone,,πλέον.

Όταν είχα ρωτήσει την εταιρεία αναφορικά με την τηλεφωνία, για να μην αγοράσω τζάμπα το ρούτερ, μου απάντησαν ότι θα έχω ιντερνετ αλλά όχι τηλεφωνία..απατεώνες!!

Λοιπόν

  1. Πρέπει να έχετε τα στοιχεία από το παλιό ρούτερ. 
  • Κατεβάστε το routerpassview
  • Συνδέστε το παλιό ρούτερ στη γραμμή
  • συνδεθείτε στο παλιό ρούτερ (admin είναι το username kai password αρχικά)
  • Management and diagnosis
  • system management
  • kai patame to mple backup configuration management
  • κανει download με το ονομα config.bin

      2. ανοίγεις routerpassview

  • Options
  • Advanced options
  • Κάνεις επικόλληση το serial number tou ZTE H267a που βρίσκεται στο ταμπελάκι κάτω από τη συσκευή.
  • File
  • Open router config file
  • επιλέγεις το αρχείο config.bin που κατέβασες πιο πριν
  • Σου βγάζει ένα παράθυρο με εκατοντάδες σειρές εντολών
  • Έχει επιλογή search όπου βάζεις το τηλεφωνικό σου νούμερο
  • Σε πάει σε μια σειρά που θα δεις κάτι user sip/[email protected]. Είναι η μοναδική γραμμή που έχει το τηλέφωνό σου
  • Στην από κάτω γραμμή έχει τη λέξη password δίπλα έχει το  password

3. Πηγαίνεις στο Fritzbox

  • Telephony
  • Telephone numbers
  • Add
  • Πάνω πάνω επιλέγεις other provider
  • telephone number for registration 2310555555
  • internal telephone number in the fritzbox 555555
  • Username [email protected]
  • Authentication name [email protected]
  • Password που βρήκαμε στο τελευταιο βήμα στο 2 (λίγο πιο πάνω)
  • Registrar ngn.hol.net
  • Proxy server ngn.hol.net

Πατάτε επόμενο κάτω δεξιά και εκτός απροόπτου όλα θα έιναι καλά. Θα σας βγάλει μία λίστα με μοναδική εγγραφή το τηλεφωνικό σας νούμερο που θα έχει πράσινη βούλα αριστερά του

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/02/2022 at 19:26, vespasuzuki said:

Όταν είχα ρωτήσει την εταιρεία αναφορικά με την τηλεφωνία, για να μην αγοράσω τζάμπα το ρούτερ, μου απάντησαν ότι θα έχω ιντερνετ αλλά όχι τηλεφωνία..απατεώνες!!

 

καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε.σωστα σου ειπαν.οτι υπαρχει πλαγιος τροπος για να παιξει δεν σημαινει οτι εγκρινεται απο την εταιρεια. ειναι το ιδιο με το να λες μου ειπε η εταιρεια οτι πρεπει να παρω αυθεντικο το παιχνιδια αλλα εγω το κατεβασα απο torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2022 στις 10:37 ΜΜ, poulinos είπε

καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε.σωστα σου ειπαν.οτι υπαρχει πλαγιος τροπος για να παιξει δεν σημαινει οτι εγκρινεται απο την εταιρεια. ειναι το ιδιο με το να λες μου ειπε η εταιρεια οτι πρεπει να παρω αυθεντικο το παιχνιδια αλλα εγω το κατεβασα απο torrent.

Διαφωνω με την παρομοίωση. Έχω πληρώσει για τις υπηρεσίες τηλεφωνίας. Δε ζητώ κάτι επιπλέον παραβαίνοντας το συμφωνητικό μου. Οι κωδικοί τηλεφωνίας που απαιτούνται δεν έιναι της εταιρείας, είναι της γραμμής μου. Όσο πληρώνω για αυτή τη γραμμή είναι δικοί μου κωδικοί.

Η λέξη απατεώνες προκύπτει από τα παρακάτω:

1)Γνωρίζουν ότι με άλλο router θα έχω πρόσβαση σε υψηλότερες ταχύτητες, άρα μεγαλύτερο κομμάτι της "γραμμής" τους, άρα δε μου πουλάνε πλέον 100άρα δίνοντάς μου 30άρα

2)Όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός τους, μάλλον εκ παραδρομής, δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο router μου. Οπότε δεν μπορούν να το ρυθμίζουν όπως "απαιτεί" το τοπικό δίκτυο. Εγώ υποθέτω ότι εννοεί να υποβαθμίζει τη γραμμή μου για να προσθέτει επιπλέον πελάτες στην υπάρχουσα γραμμή του δικτύου της εκάστοτε περιοχής. Αυτός στο τέλος της συνομιλίας είπε ότι θα έιναι δύσκολο να μου παρέχουν τεχνική υποστήριξη. Όταν ρώτησα αν είναι αντίθετα στο συμφωνητικό να αλλάξω router μόνος μου, απάντησε ΟΧΙ. Όλα αυτά είναι ηχογραφημένα από αυτούς!!

Δε θεωρώ άδικη τη λέξη που χρησιμοποίησα. Τόσα χρόνια πληρώνω για υπηρεσίες που μου έχουν πουληθεί, υποσχεθεί και ποτέ δεν τις έιχα λάβει.

Τέλος, έχω δεκαπλάσια ταχύτητα σε download kai upload,,και είμαι επιεικής με το 10x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, vespasuzuki said:

Διαφωνω με την παρομοίωση. Έχω πληρώσει για τις υπηρεσίες τηλεφωνίας. Δε ζητώ κάτι επιπλέον παραβαίνοντας το συμφωνητικό μου. Οι κωδικοί τηλεφωνίας που απαιτούνται δεν έιναι της εταιρείας, είναι της γραμμής μου. Όσο πληρώνω για αυτή τη γραμμή είναι δικοί μου κωδικοί.

Η λέξη απατεώνες προκύπτει από τα παρακάτω:

1)Γνωρίζουν ότι με άλλο router θα έχω πρόσβαση σε υψηλότερες ταχύτητες, άρα μεγαλύτερο κομμάτι της "γραμμής" τους, άρα δε μου πουλάνε πλέον 100άρα δίνοντάς μου 30άρα

2)Όπως παραδέχτηκε και ο τεχνικός τους, μάλλον εκ παραδρομής, δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο router μου. Οπότε δεν μπορούν να το ρυθμίζουν όπως "απαιτεί" το τοπικό δίκτυο. Εγώ υποθέτω ότι εννοεί να υποβαθμίζει τη γραμμή μου για να προσθέτει επιπλέον πελάτες στην υπάρχουσα γραμμή του δικτύου της εκάστοτε περιοχής. Αυτός στο τέλος της συνομιλίας είπε ότι θα έιναι δύσκολο να μου παρέχουν τεχνική υποστήριξη. Όταν ρώτησα αν είναι αντίθετα στο συμφωνητικό να αλλάξω router μόνος μου, απάντησε ΟΧΙ. Όλα αυτά είναι ηχογραφημένα από αυτούς!!

Δε θεωρώ άδικη τη λέξη που χρησιμοποίησα. Τόσα χρόνια πληρώνω για υπηρεσίες που μου έχουν πουληθεί, υποσχεθεί και ποτέ δεν τις έιχα λάβει.

Τέλος, έχω δεκαπλάσια ταχύτητα σε download kai upload,,και είμαι επιεικής με το 10x

για να σου λυθουν μερικες απορίες και σε εσενα αλλα και γενικοτερα.

α.το συμφωνητικο σου δεν λεει οτι θα σου δωσουν τα στοιχεια τηλεφωνιας.
β.οι κωδικοι τηλεφωνιας παγκοσμιως απο ελαχιστους παροχους δινονται.περισσοτερα για αυτο πιο κατω.
γ.οτι πληρωνεις για προσβαση στο ιντερνετ δεν σημαινει οτι κανεις οτι θελεις. ολα υποκεινται σε κανονες οπως σε οτιδηποτε αγοραζεις που αυτοματα μπορει να σημαινει εκτος εγγυησης αμα τους παραβεις ή και ληξη της συμφωνιας.

παμε τωρα στα υπολοιπα.
ο μονος παροχος που δινει τα στοιχεια τηλεφωνιας ειναι μονο ο οτε. Οι λογοι που ενας παροχος δεν δινει τα στοιχεια ειναι οι παρακατω:
α.εχουν δοκιμαστει συγκεκριμενα cpe και αυτα υποστηριζονται.αν εσυ βαζεις το δικο σου μετα θα ειχες και απαιτηση να σε εξυπηρετησουν σε καθε προβλημα που θα εχεις.οποτε ο παροχος σου λεει
η τηλεφωνια παιζει με αυτο το cpe που το εχω δοκιμασει. Ουτε ο τεχνικος θα μυριζει τα δαχτυλα του για το πως θα παιξει το δικο σου cpe
β.αν εσυ περασεις τους κωδικους σε ενα cpe δικο σου που δεν τηρει καποια μετρα ασφαλειας και καποιος μπει στο cpe και αρχιζει να κανει κλησεις προς τιποτα παραξενα νουμερα με τρελες χρεωσεις μετα εσυ θα βγεις να πεις οτι φταιει ο παροχος. και δεν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.εχει γινει.
γ.οταν υπογραφεις ενα συμβολαιο ερχεται με συσκεκριμενους ορους.οτι αγορασες την χ υπηρεσια δεν σημαινει οτι οι κωδικοι ειναι δικοι σου.
αν εσυ πας και αγορασεις metro ethernet υπηρεσια το switch συνηθως cisco ειναι κλειδωμενο και διαχείριση απο τον isp και οχι απο εσενα.αν δεν σου αρεσει απλα βαζεις δικο σου router.το switch
θα ειναι του παροχου U like it or not και δεν θα εχεις προσβαση.
παμε σε αυτα που γραφεις εσυ. οτι θα παρεις ενα fritz router δεν σημαινει οτι θα συγχρονιζει περισσοτερο απο του παροχου οποτε αυτο που γραφεις στο α ειναι εκτος.
εχω πετυχει και cpe που συγχρονιζουν οχι μονο καλυτερα απο fritz αλλα καλυτερα και απο argus analyzer που χρησιμοποιουν οι  τεχνικοι στα ραντεβου.
β.αν ηθελε ο παροχος να σου κοψει ταχυτητα δεν θα σου εδινε σαπιο cpe αλλα απλα θα σου βαζε ενα profile με 11 margin και θα σου ελεγα αυτο ειναι και αν σου κανει. οπως πχ ο οτε στο adsl σου λεει δεν στο ριχνω κατω απο 9. ο παροχος δινει ομως φτηνα cpe.
πλεον τα περισσοτερα cpe που δινουν οι παροχοι σε sync ειναι αρκετα καλα και ειναι και dual band χωρις βεβαια να σημαινει οτι ειναι καλυτερα απο το fritz.
οι διαφορες αναμεσα στα cpe ειναι σχετικα μικρες στο θεμα sync.δεν γινεται ενα cpe να κανει sync στα 100 και το αλλο στα 30. το να κατεβαζεις με 30 μπορει να γινεται αν εισαι στα 2,4 ghz που πλεον οι παροχοι δινουν cpe με 5ghz.
2.ο παροχος δεν εχει προσβαση στο δικο σου cpe.για να εχει ενας παροχος προσβαση στο δικο σου cpe σημαινει οτι πρεπει να ειναι pre configured to tr069 το οποιο στου εμποριου δεν ειναι.τα fritz ειναι μια μικρη εξαιρεση για συγκεκριμενους λογους.αρα ο παροχος δεν μπορει να μπει στο cpe σου. αυτο ελειπε να επαιρνα router του εμποριου και να μπαινε χυμα ο παροχος.
2β.δεν θα σου σεταρουν την τηλεφωνια στο δικο σου cpe ακομα και να ειχαν προσβαση ή τους δωσεις προσβαση εκτος αν και οι ιδιοι εχουν το συγκεκριμενο cpe.βλεπε οτε που δινει το fritz.
να υποβαθμιζει την γραμμη σου τα εγραψα παραπανω.ναι δεν απαγορευται να αλλαξεις router.μπορεις να βαλεις οτι θες απλα δεν θα παιξει η τηλεφωνια. το internet θα παιξει κανονικα σε ολα τα vdsl cpe.οποτε ναι δεν ειναι αντιθετο στο συμφωνητικο.
ακομα και αν ενα cpe εχει θεματα λογω 2,4 ghz ζητας από τον παροχο να σου δωσει cpe με 5ghz ή εναλλακτικα το αφηνεις και βαζεις access point με 5 ghz.

to zte 267 ειναι 2.4 ghz οσο θυμαμαι οποτε λογικο να μην εχεις 100mbit αφου τα 2,4 ghz δεν μπορουν να στα δωσουν.εκει ζητας αλλο cpe ή μπορεις να αγορασεις access point ή αν νιωθεις αδικημενος απλα ζητας να ληξει το συμβολαιο.σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν τα στοιχεια του voip/

απλα εχουν βρεθει ενα δυο τροποι για να τα παρεις.οπως ειπα και πιο πανω οτι επαιξε δεν σημαινει οτι ο παροχος τα δινει.αλλο βρηκα πλαγιο τροπο αλλο μου τα εδωσε ο παροχος.πχ σε nova και wind δεν μπορεις να τα παρεις και δεν θα παιξουν.και δεν θα στα δωσουν ουτε σε voip ουτε σε sip trunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσε να βοηθησει καποιος. Προσπαθω να βαλω το 7530ax πισω απο το Ηuawei HA35 (cosmote speed booster) για να μην χασω τις αυξημενες ταχυτητες αλλα δεν μπορω να βρω ακρη με την τηλεφωνια. Αν παρω τηλ cosmote θα μπορεσουν να βοηθησουν σε αυτην την περιπτωση ή θα κολλησουν με το ολο θεμα? Αν σεταρω αρχικα μονο του το 7530ax, τους παρω τηλ για σεταρισμα και κωδικους τηλεφωνιας, θα μπορεσει να τους κρατησει ωστε να το συνδεσω μετα πισω απο το cosmote router? Σε καθε περιπτωση φοβαμαι μην τα κανω σαλατα και μεινω χωρις τηλ., αν καποιος εχει προσπαθησει κατι παρομοιο, θα ηταν πολυτιμη οποιαδηποτε βοηθεια. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 25/03/2022 at 21:33, akalexop2 said:

Καλησπερα. Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορουσε να βοηθησει καποιος. Προσπαθω να βαλω το 7530ax πισω απο το Ηuawei HA35 (cosmote speed booster) για να μην χασω τις αυξημενες ταχυτητες αλλα δεν μπορω να βρω ακρη με την τηλεφωνια. Αν παρω τηλ cosmote θα μπορεσουν να βοηθησουν σε αυτην την περιπτωση ή θα κολλησουν με το ολο θεμα? Αν σεταρω αρχικα μονο του το 7530ax, τους παρω τηλ για σεταρισμα και κωδικους τηλεφωνιας, θα μπορεσει να τους κρατησει ωστε να το συνδεσω μετα πισω απο το cosmote router? Σε καθε περιπτωση φοβαμαι μην τα κανω σαλατα και μεινω χωρις τηλ., αν καποιος εχει προσπαθησει κατι παρομοιο, θα ηταν πολυτιμη οποιαδηποτε βοηθεια. Ευχαριστω εκ των προτερων.

to 7530 θα σεταριστει ειτε μονο του ειτε οταν παρεις τηλεφωνο και βαλεις το νουμερο τηλεφωνου και πριν μιλησεις με ατομο.απο εκει και περα πως θα βαλεις το speed booster να παιζει ταυτοχρονα με το 7530 δεν ξερω. οτι θα το συνδεσεις πανω δεν σημαινει οτι θα παιξει. γιατι οσο ξερω στο booster το load balancing το κανει το ρουτερ.εσυ τωρα εχεις δυο ενω κανονικα με το speed booster οσο ξερω εχεις ενα που παιρνει και sim και vdsl. το 6890 το κανει αυτο μονο απο fritz αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η sim εκει ή αν την κλειδωνει καπως η cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/02/2022 at 16:01, GreekGod said:

Πολύ ευχαρίστως !!

Πατάμε πάνω στο μενού Telephony> Telephone Numbers

και μετά New Telephone Numbers .

Για τα υπόλοιπα μιλούν οι φωτογραφίες μόνες τους !

Και φυσικά μετά αφού ενεργοποιηθεί και αυτή η τηλεφωνική γραμμή, θα πρέπει να πας, από το μενού Telephony> Telephony Devices και μπαίνοντας στην κάθε συσκευή που έχεις ορίσει να του πεις εάν θες να χτυπάει και το δεύτερο νούμερο ή να ορίσεις σε ποια συσκευή θα χτυπάει το συγκεκριμένο τηλεφωνικό νούμερο που θέλεις.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση είμαι στην διάθεσή σας!

 

thanxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερώτηση. 

Ζαχαρώνω το καινούριο μοντεμ της fritz 7590 AX και το C5 μιας που μου ακούγεται καλή ιδέα να γλυτώσω απο καλώδια. 

Τώρα, αυτό που με προβληματίζει είναι. Πως συνδέεται το μοντεμ στη πρίζα του τηλεφώνου; Γτ απ οτι είδα η θύρα dsl είναι διαφορετική απ τη κλασική RJ11 ή κάνω λάθος; 

Επίσης έχω OTE fiber. θα χρειαστεί να μιλήσω με τον παροχο μ να μου στείλει τους κωδικούς voip ή παίρνει άμεσα τις ρυθμίσεις; 

Τελειώνοντας πάνω στο speedport μου έχω 2 συσκευές. Για να τις βάλω στο box θα πρέπει να κάνω όλες τις ρυθμίσεις του οδηγού ή γίνεται αυτόματα; 

 

Να φανταστώ οι usb έχουν δυνατότητα NAS για να βλέπω πχ ταινίες στην Android tv μου; 

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποδοχή ADSL είναι RJ12 αλλά δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί ταιριάζουν και οι ακροδέκτες RJ11.

Με 1-2 restart θα πάρει τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας του ΟΤΕ αν είναι η international version του μοντέλου.

Ναι έχει δυνατότητες NAS αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί σε δυνατότητες με έναν σκέτο NAS sever.

Για ασύρματη συσκευή κοίταξε το C6 που είναι το νεότερο μοντέλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 07/04/2022 at 12:28, stelakis1914 said:

Η υποδοχή ADSL είναι RJ12 αλλά δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί ταιριάζουν και οι ακροδέκτες RJ11.

Με 1-2 restart θα πάρει τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας του ΟΤΕ αν είναι η international version του μοντέλου.

Ναι έχει δυνατότητες NAS αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί σε δυνατότητες με έναν σκέτο NAS sever.

Για ασύρματη συσκευή κοίταξε το C6 που είναι το νεότερο μοντέλο. 

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η υποδοχη ειναι rj45 (8 pin) και οχι rj12 (6 pin) εφοσον μιλαμε για το 7590

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7590-ax/technical-specifications/

επισης θα πρεπει να διαλεξει στο profile cosmote για να παρει τις ρυθμισεις αυτοματα.

On 05/04/2022 at 18:54, rackal said:

Μια γρήγορη ερώτηση. 

Ζαχαρώνω το καινούριο μοντεμ της fritz 7590 AX και το C5 μιας που μου ακούγεται καλή ιδέα να γλυτώσω απο καλώδια. 

Τώρα, αυτό που με προβληματίζει είναι. Πως συνδέεται το μοντεμ στη πρίζα του τηλεφώνου; Γτ απ οτι είδα η θύρα dsl είναι διαφορετική απ τη κλασική RJ11 ή κάνω λάθος; 

Επίσης έχω OTE fiber. θα χρειαστεί να μιλήσω με τον παροχο μ να μου στείλει τους κωδικούς voip ή παίρνει άμεσα τις ρυθμίσεις; 

Τελειώνοντας πάνω στο speedport μου έχω 2 συσκευές. Για να τις βάλω στο box θα πρέπει να κάνω όλες τις ρυθμίσεις του οδηγού ή γίνεται αυτόματα; 

 

Να φανταστώ οι usb έχουν δυνατότητα NAS για να βλέπω πχ ταινίες στην Android tv μου; 

 

Ευχαριστώ! 

εχει μεσα καλωδιο.αλλα γενικα και το Rj11 κουμπωνει κανονικα. αν βαλεις το c6 θα πρεπει να ενεργοποιησεις το dect και μολις γινει setup το voip να το δρομολογησεις και στο dect.δεν ειναι τιποτα παραξενο ουτε δυσκολο. μαλλον εχεις vdsl και οχι Fiber δηλαδη οπτικη ινα μεχρι μεσα το σπιτι. απλα marketing tricks να λενε το vdsl fiber.και το Fiber fiber :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...