Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Shadows είπε

Εδω στον πειραια ειναι το παρκο δηλαβερη στην θηβων,συνορα νικαια πειραια καμινια και ενω δεν εχει τρελο πρασινο,μονο και μονο που ειναι μια μεγαλη εκταση χωρις καθολου τσιμεντο,τιγκα στο χωμα και το πρασινο,η αισθηση απο την καυτη ασφαλτο και τα πεζοδρομια με εκει ειναι αναλογο σαν να μπηκες σε κλιματιζομενο χωρο.Και πραγματικα αναρωτιεμαι πως θα ηταν η ζωη μας αν δεν ειχε καλυφθει και το παραμικρο κομματι πρασινου στην αθηνα?

 

Απλα ανούσια η σκέψη σου. 

Η ανέγερση κατοικιών και υποδομών έχει ως επακόλουθο την απώλεια του "πρασίνου". 

Μόνο βελτιώσεις και επιδιορθωσεις μπορούν να υπάρξουν οπως ύπαρξη κήπου στο κτίριο, πρασίνου δώματος κτλ. 

Επίσης, η συνύπαρξη πρασίνου και με δομημένο περιβάλλον δημιουργεί προβλήματα που σε βάθος χρόνου είναι κατά του πρώτου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η οδός που μένω που έχει παντού δέντρα. Ένα δέντρο ακριβώς μπροστά από την είσοδο μας φαίνεται πως δεν είναι ίδιο με τα υπόλοιπα δέντρα, όταν το φύτεψαν έριξαν άλλον σπόρο, το δέντρο κοντεύει να φτάσει μέχρι την ταράτσα, τώρα είναι στα 10 μέτρα ύψος, κλαδιά έχουν καλύψει έντονα την είσοδο μας και εμποδίζουν μέχρι και το άνοιγμα των παντζουριων στον πρώτο όροφο, το χειρότερο όλων που είδαμε πριν 3 χρόνια σε κάτι εργασίες που κάναμε είναι ότι ρίζες του δέντρου έχουν εισέλθει τουλάχιστον δύο μέτρα μέσα από την οικοδομική γραμμή, το δέντρο απέχει 1.5 μετρό από το σπίτι, οπότε 3 και βάλε μέτρα ρίζες οριζόντια, έχουν εισέλθει ρίζες και μέσα στην αποχέτευση η οποία είναι σε βάθος 1.1 μέτρα από το δαπεδο, ούτε που ξέρουμε τι άλλο μπορεί να γίνετε, έχει πετάξει και κάτι πλακάκια του πεζοδρομίου. Συνεπώς, δεν γίνεται να υπάρχει άλλο εκεί πέρα γιατί δημιουργεί πρόβλημα, θα αιτηθω στον δήμο να το κόψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακή πτώση της θερμοκρασίας από τους περίπου 37 στους περίπου 32 μέσα σε μια ώρα στις 16:30μμ. Εμφανώς πιο δροσερό το σημερινό βράδυ:

6cb8db807d89833ecc7e718a712e6177.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς παιδιά, αλλά προσωπικά δε θυμάμαι παρόμοιο καύσωνα διαρκείας!

Είδα πριν λίγο στο meteo ότι σε κάποιες περιοχές θα είναι μέχρι και την Παρασκευή έτσι! 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το απόγευμα είμαστε με τα κλιματιστικά. 

Το βράδυ άνοιξα ένα παράθυρο από τον ακάλυπτο και ένιωθα σαν να είναι επάνω από μια κατσαρόλα με νερό να βγάζει υδρατμούς προς εμένα. 

Από θερμοκρασίες, το μεσημέρι είχαμε 34.5 υπό σκιά και 39% υγρασία, ενώ στο σπίτι 31.2 με 55%.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, -Mikasa- είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς παιδιά, αλλά προσωπικά δε θυμάμαι παρόμοιο καύσωνα διαρκείας!

Είδα πριν λίγο στο meteo ότι σε κάποιες περιοχές θα είναι μέχρι και την Παρασκευή έτσι! 😐

Το 2012 ξεκινησε τον Ιουνιο και τελειωσε μεσα Σεπτεμβριου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, -Mikasa- είπε

:Ο Δε θυμάμαι να είχαμε τόσες μέρες συνεχόμενα καύσωνα!! 😯

Πιστεψε με ειχαμε.Εχω μετεωρολογικο σταθμο και εχω ολα τα δεδομενα.Τον εχω απο το 2011 και μεχρι σημερα εχει καταγραψει το υψηλοτερο μ.ο και για τους 3 μηνες Ιουνιο,Ιουλιο και Αυγουστο.Απο οτι φαινεται τα ρεκορ θα σπσουν φετος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Πιστεψε με ειχαμε.Εχω μετεωρολογικο σταθμο και εχω ολα τα δεδομενα.Τον εχω απο το 2011 και μεχρι σημερα εχει καταγραψει το υψηλοτερο μ.ο και για τους 3 μηνες Ιουνιο,Ιουλιο και Αυγουστο.Απο οτι φαινεται τα ρεκορ θα σπσουν φετος.

Οταν λες καυσωνα, απο ποια θερμοκρασια και πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Πιστεψε με ειχαμε.Εχω μετεωρολογικο σταθμο και εχω ολα τα δεδομενα.

Μετεωρολογικο σταθμο; 🤯 

Σε λίγο εδώ μέσα θα διαβάσω ότι κάποιος έχει και τηλεσκόπιο! 🙉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντυπωσιακή πτώση της θερμοκρασίας από τους περίπου 37 στους περίπου 32 μέσα σε μια ώρα στις 16:30μμ. Εμφανώς πιο δροσερό το σημερινό βράδυ:

6cb8db807d89833ecc7e718a712e6177.png

Το είδα κι εγώ, εντυπωσιακό.

Πάλι έσκαγες βέβαια το βράδυ Κηφισιά, αλλά φαντάζομαι ότι χωρίς αυτή την πτώση - βοήθεια από το ξαφνικό και μη αναμενόμενο βοριαδάκι που έπιασε για 1 ώρα, θα ήταν ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...