Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

 

17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Οι τιμές στο χάρτη που παρέθεσα είναι από τους σταθμούς του ΕΑΑ.

Μάλλον το μπερδεψα με άλλη σελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μεσημέρι που βγήκα από το σπίτι στις 12, χθες ο αισθητήρας της τηλεθερμανσης έδειχνε 30.5 σήμερα 33.5. Δεν ξεπέρασε τα 37-38 εδώ απλά ανέβηκε σήμερα από αρκετά νωρίς η θερμοκρασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, great είπε

δεν ειναι τρομολάγνοι, ειναι "μετεωρολόγοι".

επιστημονικά και αξιοπιστίας λίγο πιο πάνω από τους "σεισμολόγους"

Κάτι έλεγες;

FB_IMG_16251537942395008.jpg.7af339ef410cba1fbb112686882becf9.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Τα ΒΠ έχουν υψηλότερη θερμοκρασία από το κέντρο. WTF. 🤐

Ναι, αυτό συμβαίνει πάντα στο Νοτιά, απλά επειδή δεν είθισται η Αττική να έχει Νοτιά το Καλοκαίρι, δεν μας πολυαπασχολεί.

Επί της ουσίας, παίρνει αυτός ο αέρας όλη την υπέρμετρη ζέστη που δημιουργεί η αστική τσιμεντονησίδα της Αθήνας, και τη μεταφέρει προς τα πάνω.

Συνήθως συμβαίνει σε συντριπτική πλειονότητα το αντίστροφο: Τα ΒΠ απολαμβάνουν δροσερό μελτέμι που περνάει μέσα από τα δάση της Εύβοιας και την Πάρνηθα ή την Πεντέλη πριν προσγειωθεί σε αυτά, και το οποίο εν συνεχεία μέχρι να φτάσει στο Φάληρο ή τη Γλυφάδα, θυμίζει πιστολάκι μαλλιών στην καλύτερη περίπτωση ενεργοποιημένο στη μεσαία σκάλα.

Μια χρονιά με ακραίο μελτέμι, τύπου 2015 ή 2017, θυμάμαι ότι είχα απογοητευτεί από τις διακοπές μου, γιατί όπου πήγα έβρισκα χειρότερη ζέστη και υγρασία από την Κηφισιά, οπότε χρειαζόμουν κλιματισμό. Έλεγα τι διάολο τις χρειάζομαι τις διακοπές, αν υποχρεώνομαι να πηγαίνω στη θάλασσα για να δροσιστώ, ενώ θα μπορούσα να αποφύγω όλη αυτή τη μανούρα in the first place? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι έλεγες;

FB_IMG_16251537942395008.jpg.7af339ef410cba1fbb112686882becf9.jpg

Ναι και εξακολουθω να το λεω. Ενα αθλιο κειμενο βλεπω, πηγη το meteo (EAA), που δεν εχει πεσει ΠΟΤΕ εξω. Εκτος γκρινιας τωρα αυτο που ξερω ειναι:

Αυτοκινητο στον Ν. Κοσμο (κεντρο δηλαδη) παρκαρισμενο ολη μερα στον ηλιο, βγηκα να παρω φαγητο το μεσημερι ναι ειχε ζεστη. Στις 17:00 ελεγε 38 η οθονη. Sorry δεν ειναι θεμα τρομολαγνιας των καναλιων και τον τιτλων στο Πρωτο Θεμα. Μετεωρολογος ειπε «Την Πέμπτη θα ''καούμε'', θα τη θυμόμαστε για καιρό» 

εγω την εχω ηδη ξεχασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, great είπε

Μετεωρολογος ειπε «Την Πέμπτη θα ''καούμε'', θα τη θυμόμαστε για καιρό» 

εγω την εχω ηδη ξεχασει

Αυτό όντως ισχύει 

Σημερα είχα πάρει άδεια και βγήκα για δουλειές ντάλα μεσημέρι 

Έχω σίγουρα αντιμετωπίσει πολύ πολύ χειρότερες συνθήκες με την μηχανή από τις σημερινές. Γενικά ο Πειραιάς ήταν ανέλπιστα καλός σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ανοίξω το παράθυρο και βγω στην βεράντα, μικρή κόλαση έξω ακόμα και 9 το βράδυ. Ατμόσφαιρα αποπνικτική και ακόμα ακτινοβολουν οι επιφάνειες των εξωτερικών τοίχων. Μάλλον βγαίνει αληθές αυτό που ακούστηκε ότι θα έχουμε ζεστό και ζόρικο βράδυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Thresh είπε

meteo.gr: Μετεωρολογικοι Σταθμοί Δικτύου

Σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο είναι 30+ βαθμούς ακόμα και τώρα, damn...

Xάλια... Πήγα με 2 φίλους διόνυσο και καθόσουν οριακά έξω μεταξύ 9-11. Κατεβήκαμε Κηφισιά, κι εκεί το ίδιο οριακά στις 12 με το 9-11 του Διονύσου. Βλέπω Κρήτη, έπιασε ένας δυτικός άνεμος - θάνατος τώρα, έχει 37 βαθμούς στο ρέθυμνο και τον αγ. Νικόλαο. Απορώ αν δεν είχαμε κλιματισμό τι θα κάνανε εκεί οι άνθρωποι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Thresh είπε

meteo.gr: Μετεωρολογικοι Σταθμοί Δικτύου

Σχεδόν όλο το λεκανοπέδιο είναι 30+ βαθμούς ακόμα και τώρα, damn...

Οπως έγραψα πριν, αισθάνεσαι αρκετή ζέστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...