Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, cumulus είπε

Ο καυσωνας δεν οριζεται μονο με την υψηλη θερμοκρασια.

http://www.kolydas.gr/content/τι-ειναι-καυσωνας

Εσυ πως τον οριζεις ρωτησα, επειδη ειπες κατι παλαβο (οτι το 2012 ξεκινησε τον Ιουνιο και τελειωσε μεσα Σεπτεμβριου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετώ από δροσερά Δωδεκάνησα. Προφανώς και δω έβαλε ζέστη αλλά με το βοριαδάκι -βοριοδυτικό είμαστε σε ανεκτά επίπεδα δίχως A/C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενείς από Ν. Σμύρνη μου έλεγαν ότι άρχισε να φυσάει το βράδυ οπότε να κλείσω τα κλιματιστικά και να ανοίξω τα τζάμια. Εγώ δεν έκανα κάτι διότι αέρα δεν βλέπω. Λογικά θα εχουμε ηρεμήσει από αύριο. 

Τετάρτη λένε ο νέος καύσωνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

Εσυ πως τον οριζεις ρωτησα, επειδη ειπες κατι παλαβο (οτι το 2012 ξεκινησε τον Ιουνιο και τελειωσε μεσα Σεπτεμβριου).

Εντάξει ήμουν λίγο υπερβολικός,αν πάρουμε μετρητοίς τον ορισμό .Λέει πχ ότι καύσωνας είναι αν κρατήσει πάνω από 39 βαθμούς για 3 ημερες.Αν λοιπόν για 2 ημερες έχει 40 βαθμούς και την Τρίτη ημέρα πάει 37 δε λέγεται καύσωνας ,αλλά από τη ζέστη τα έχουμε παίξει .Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το νόημα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα έτσι λένε. Δευτέρα-Τρίτη 35-36, και από Τετάρτη 37-38, αλλά Δευτέρα και Τρίτη "υποχωρεί" ο καύσωνας και επανέρχεται Τετάρτη - Παρασκευή. Το άκουσα με τα αυτιά μου :lol: Δηλαδή 36 δεν είναι καύσωνας, 37 είναι. Είναι σχετικός ο ορισμός του. Θεωρώ από 34 και πάνω, ειδικά όταν αυτό κρατάει ~βδομάδα, είναι δύσκολα.

Τώρα σε 30 λεπτάκια που πρέπει να φύγω δουλειά (πηγαίνω με τα πόδια, περπάτημα περί τα 17-18 λεπτά), θα δούμε την...υποχώρηση 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, Basilhs23___ said:

Συγγενείς από Ν. Σμύρνη μου έλεγαν ότι άρχισε να φυσάει το βράδυ οπότε να κλείσω τα κλιματιστικά και να ανοίξω τα τζάμια

Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι υψηλότερη από την εσωτερική, δεν έχει νόημα να ανοίξεις παράθυρα κι ας έχει "αεράκι"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι υψηλότερη από την εσωτερική, δεν έχει νόημα να ανοίξεις παράθυρα κι ας έχει "αεράκι"...

Εγώ ανοίγω παραθυράκι γιατί κρυώνω από το ac. Problem solved 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Συγγενείς από Ν. Σμύρνη μου έλεγαν ότι άρχισε να φυσάει το βράδυ οπότε να κλείσω τα κλιματιστικά και να ανοίξω τα τζάμια. Εγώ δεν έκανα κάτι διότι αέρα δεν βλέπω. Λογικά θα εχουμε ηρεμήσει από αύριο. 

Τετάρτη λένε ο νέος καύσωνας. 

Μου θυμίζεις τη γυναίκα μου μετά από κάποιες ώρες ταξιδιού με κλιματιστικό στο αμάξι, που μου λέει:

Να ανοίξουμε λίγο το παράθυρο να πάρουμε λίγο καθαρό αέρα, δεν κάνει ζέστη.

Spoiler

phoenix-wind1.jpg

 

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Μου θυμίζεις τη γυναίκα μου μετά από κάποιες ώρες ταξιδιού με κλιματιστικό στο αμάξι, που μου λέει:

Να ανοίξουμε λίγο το παράθυρο να πάρουμε λίγο καθαρό αέρα, δεν κάνει ζέστη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

phoenix-wind1.jpg

 

Τα ιδια και εδω.Στους 26 βαθμους ειναι το κλιματιστικο στο σπιτι και κρυωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ για να γλιτώσω από μάνα και κοπέλα, τους καύσωνες φροντίζω να μένω σε σπίτι φίλου ή σε κάποιο ξενοίκιαστο δικό μου αν υπάρχει εκείνη την περίοδο. Φέτος την πάτησα γιατί το ξενοίκιαστο σπίτι έχει ζημιές, ασυντήρητο κλιματισμό και διαλυμένη τέντα στη βεράντα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 10:41 ΠΜ, cumulus είπε

Εντάξει ήμουν λίγο υπερβολικός,αν πάρουμε μετρητοίς τον ορισμό .Λέει πχ ότι καύσωνας είναι αν κρατήσει πάνω από 39 βαθμούς για 3 ημερες.Αν λοιπόν για 2 ημερες έχει 40 βαθμούς και την Τρίτη ημέρα πάει 37 δε λέγεται καύσωνας ,αλλά από τη ζέστη τα έχουμε παίξει .Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το νόημα .

 

Ο καυσωνας οριζεται νομιζω για >35οC. Aλλα ποτέ δε ειχαμε τετοιες θερμοκρασιες απο Ιουνιο μεχρι Σεπτεμβριο.

Στις 28/6/2021 στις 12:25 ΜΜ, SabotazNic είπε

Εγώ ανοίγω παραθυράκι γιατί κρυώνω από το ac. Problem solved 

Παντα ανοιχτη εχω κι εγω τη μπαλκονοπορτα, και τις περσιδες στραμμενες προς τα κει ωστε το μεγαλυτερο μερος του ψυχρου αερα να βγαινει εξω.

Στις 28/6/2021 στις 1:27 ΜΜ, cumulus είπε

Τα ιδια και εδω.Στους 26 βαθμους ειναι το κλιματιστικο στο σπιτι και κρυωνει

Βαλτο λοιπον στους 29ο, να κανεις και οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προβλέψεις του Καλλιανου για Αθήνα λένε για πάνω από 40 αργά το απόγευμα της Πέμπτης. Θεσσαλία, Εύβοια, Κεντρική και Ανατολική Στερεά, Ανατολική και Νότια Πελοπόννησος, Νότια Κρήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Παντα ανοιχτη εχω κι εγω τη μπαλκονοπορτα, και τις περσιδες στραμμενες προς τα κει ωστε το μεγαλυτερο μερος του ψυχρου αερα να βγαινει εξω.

Και γιατί δεν κανουμε τράμπα εσωτερική με εξωτερική μονάδα? 

36 μέγιστη σήμερα επαρχία Φλώρινας 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...