Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, -Mikasa- είπε

Μετεωρολογικο σταθμο; 🤯 

 

Ναι. Έτσι ονομάζονται. Υπάρχουν πολύ εξελιγμένοι για home use. Έχω κι εγώ έναν απλό, συμφωνεί όμως στο 95% των περιπτώσεων με τα προγράμματα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ενδιαφέρον "γκατζετάκι" , καθώς σου δείχνει εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία με αρκετά καλή "ακρίβεια". Σίγουρα θα είναι +/- 0.5-1 βαθμό, αλλά you get the idea :)

Εντάξει, μην νομίζεις, κι εγώ accu αλλά και foreca κοιτούσα (και ακόμη κοιτάζω) :lol: 

Βλέπω πως ο σταθμούλης συμφωνεί αρκετά με αυτά. Η μόνη στιγμή που δεν συμφωνεί είναι όταν πέφτει ο ήλιος κοντά στην εξωτερική μονάδα, οπότε δείχνει και 2-3 βαθμούς πιο πάνω.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, rus είπε

Οταν λες καυσωνα, απο ποια θερμοκρασια και πανω?

Ο καυσωνας δεν οριζεται μονο με την υψηλη θερμοκρασια.

http://www.kolydas.gr/content/τι-ειναι-καυσωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμάς μέσα στο σπίτι σχεδόν τα ίδια με εχτές. Έξω λιγο καλύτερα. 

1 ώρα πριν, -Mikasa- είπε

Μετεωρολογικο σταθμο; 🤯 

Σε λίγο εδώ μέσα θα διαβάσω ότι κάποιος έχει και τηλεσκόπιο! 🙉

Προφανώς εννοεί κάποιο σύστημα που μετράει διαφορά στοιχεία και τιμές στο σημείο που βρίσκεται, δίνει μια ικανοποιητική ανάλυση μόνο για το σημείο που υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Είναι ενδιαφέρον "γκατζετάκι" , καθώς σου δείχνει εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία με αρκετά καλή "ακρίβεια". Σίγουρα θα είναι +/- 0.5-1 βαθμό, αλλά you get the idea :)

Εντάξει, μην νομίζεις, κι εγώ accu αλλά και foreca κοιτούσα (και ακόμη κοιτάζω) :lol: 

Βλέπω πως ο σταθμούλης συμφωνεί αρκετά με αυτά. Η μόνη στιγμή που δεν συμφωνεί είναι όταν πέφτει ο ήλιος κοντά στην εξωτερική μονάδα, οπότε δείχνει και 2-3 βαθμούς πιο πάνω.

Αυτα τα έχουμε και στις περιοχές με τηλεθερμανση (χρήση νερού ΔΕΗ για θέρμανση τον χειμώνα). 

Επαρχία Φλώρινας το σπίτι με δυσκολία είναι στους 29 βαθμούς νωρίς το πρωί. 2 ac ανοιχτά τα έχουμε απόγευμα/βράδυ (στο χαμηλό βέβαια γιατί και κατανάλωση) 

Υπομονή μέχρι την Παρασκευή από ότι φαίνεται. Πάντως και πέρυσι είχε καύσωνα πάλι μια περίοδο τον Ιούνιο και κάπου στις 10-20 Ιουλίου (το θυμάμαι γιατί κάναμε και δουλειές στο σπίτι την ίδια περίοδο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Υπομονή μέχρι την Παρασκευή από ότι φαίνεται. Πάντως και πέρυσι είχε καύσωνα πάλι μια περίοδο τον Ιούνιο και κάπου στις 10-20 Ιουλίου (το θυμάμαι γιατί κάναμε και δουλειές στο σπίτι την ίδια περίοδο) 

Kι εγώ ρε γμτ, αυτό θυμάμαι να γίνεται κάθε χρόνο εδώ και τουλάχιστον μια 10ετία. Μπαίνει δροσερά κι ωραία ο Ιούνιος, λες τι φλωροκαλόκαιρο είναι αυτό, και τότε τρως ένα 3ήμερο-7ήμερο φοβερής ζέστης έως και καύσωνα. Μετά, αρχές Ιουλίου, πιάνουν μελτέμια και η κατάσταση ηρεμεί ως τις αρχές Αυγούστου, που συνήθως σκάει επόμενος καύσωνας, αλλά όχι τόσο σκληρός - εν μέρει και γιατί η μέρα έχει μικρύνει κατά 1 ώρα σχεδόν από τα μέσα Ιουνίου.

Η διαφοροποίηση του τρέχοντος καύσωνα, είναι η διάρκεια. Αν επαληθευτούν οι προβλέψεις, θα κλείσουμε 13 μέρες με πολλή ζέστη για όλη τη χώρα, εκ των οποίων τουλάχιστον οι 5-6 θα σημαίνουν καύσωνα για τις περισσότερες εξ αυτών. Εγώ προσωπικά, δε θυμάμαι τόσες μέρες συνεχόμενες ελάχιστη θερμοκρασία άνω των 26-27 στην Κηφισιά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 κλιματιστικά στο σπίτι, δεν νομίζω ότι έχουν κλείσει εδώ και και μια βδομάδα και δεν προβλέπεται να κλείσουν μέχρι την Παρασκευή που θα φύγω για λίγες μέρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...