Προς το περιεχόμενο

200€ Για Αλλαγη Λαδιων...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, kleo1 είπε

καθίστε ρε μάγκες. τι λάδια παίρνει το s3 και πόσα λίτρα; επίσης ποιο φίλτρο.

τα castrol 5/30 4L κοστίζουν ανάλογα το κατάστημα 30-40€. Αυτά χρησιμοποιώ εγώ. λογικά αυτά παίρνει

γράψε ποιο φίλτρο έχεις.

τα παίρνεις όλα μαζί και πας να σου τα αλλάξουν. Αν είσαι μέσα σε εγγύηση απλά σε βάζουν να υπογράψεις ότι έφερες εσύ τα λάδια. Αυτό έκανα κι εγώ και δεν είπε κανείς κουβέντα

τι 200€ και μαλακίες σου λένε

Εγω δεν εχω καν s3.. ενα a3 1.5 tfsi εχω και μου ειπαν οτι παιρνει λαδια w20 και γι'αυτα θελουν 200 €.

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροιδεια σκέτη. Βρες ένα εξειδικευμένο και πήγαινε τους λάδια φίλτρα εσύ. Από όσο ξέρω δεν χάνεις εγγύηση σε εξειδικευμένα παρά μόνο στον Μπάμπη τον μηχανικό της γειτονιάς. Καλό θα ήταν να κάνεις και μια ερώτηση στην επίσημη Audi Γερμανίας μέσω εμαιλ για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Εγω δεν εχω καν s3.. ενα a3 1.5 tfsi εχω και μου ειπαν οτι παιρνει λαδια w20 και γι'αυτα θελουν 200 €.

Δηλαδή στην αρχική τιμή χωρις έκπτωση 280 ευρώ,τα εργατικά για μια αλλαγή λαδιών  πόσο τα χρεωνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25000 ευρώ αυτοκίνητο και κλσιγεσε για 200 ευρώ τον χρονο .ντροπη.να χαρώ εγώ τα premium και να κλσιγομε για 200 ευρώ.ελεος δηλαδή.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο θέμα αλλαγής λιπαντικών όσο ελέγχου του αυτοκινήτου.

Κανονικά πρέπει ο μηχανικός να το δει από κάτω ότι όλα είναι όπως πρέπει και δεν υπάρχει κάτι χαλαρό ή σκισμένο (μεταξύ άλλων).

Βέβαια το τί γίνεται στην Ελλάδα είναι άλλη φάση.

 

ΥΓ. Σε πολλά VW αν διαβάσετε το manual πρακτικά λέει service κάθε έτος με την αλλαγή λιπαντικών να γίνεται κάθε 2ο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

25000 ευρώ αυτοκίνητο και κλσιγεσε για 200 ευρώ τον χρονο .ντροπη.να χαρώ εγώ τα premium και να κλσιγομε για 200 ευρώ.ελεος δηλαδή.

Δηλαδή όποιος παίρνει 25.000+ αυτοκίνητο πρέπει να δέχεται να τον πιάνουν και κορόιδο, αλλιώς "ντροπή";

  • Like 15
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα 200 ευρώ δεν είναι για αλλαγή λαδιών. Είναι για service. Που μάλιστα είναι πιθανό να μην περιλαμβάνει αλλαγή λαδιών (αλλά περιλαμβάνει πολλά άλλα πράγματα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δηλαδή όποιος παίρνει 25.000+ αυτοκίνητο πρέπει να δέχεται να τον πιάνουν και κορόιδο, αλλιώς "ντροπή";

Και εγώ στο ρενω έδινα 180 ( ντίζελ) που ειχε 19000.αλλά οκ το αφήνω αυτό ας μην το πάμε αναλογικά.

25000 ευρώ αυτοκινητο και συγγνώμη που το λέω να κλαιγεσε τωρα  για 200 δεν είναι ότι καλύτερο.σκεψου το.

Κορόιδο δεν σε πιάνουν.μονος σου το αγόρασες αρα ήξερες το κόστος του σέρβις.τωρα μην ακούω σε καινούργιο αυτοκίνητο μέσα στην εγγύηση να τους πας τα λάδια.θα γελάνε στην audi. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mp123 είπε

25000 ευρώ αυτοκίνητο και κλσιγεσε για 200 ευρώ τον χρονο .ντροπη.να χαρώ εγώ τα premium και να κλσιγομε για 200 ευρώ.ελεος δηλαδή.

Δεν ξερω φιλε μου αν εχεις αλλαξει ποτε λαδια αυτοκινητου μονος σου αλλα οταν το κανεις θα καταλαβεις οτι η ολη διαδικασια δεν αξιζει ουτε 30 euro..

Επισης αν θελουν 200 για αλλαγη λαδιων δεν θελω να φανταζομαι τι θα μου ζητησουν για το γενικο service..

21 λεπτά πριν, nickolas είπε

Οπότε τα 200 ευρώ δεν είναι για αλλαγή λαδιών. Είναι για service. Που μάλιστα είναι πιθανό να μην περιλαμβάνει αλλαγή λαδιών (αλλά περιλαμβάνει πολλά άλλα πράγματα).

Δεν ειναι για service ενα χρονο το εχω 3000 χλμ τι service θελει? Κανονικα ουτε αλλαγη λαδιων δεν θελει...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimos15 είπε

Δεν ξερω φιλε μου αν εχεις αλλαξει ποτε λαδια αυτοκινητου μονος σου αλλα οταν το κανεις θα καταλαβεις οτι η ολη διαδικασια δεν αξιζει ουτε 30 euro..

Επισης αν θελουν 200 για αλλαγη λαδιων δεν θελω να φανταζομαι τι θα μου ζητησουν για το γενικο service..

Μην ανησυχείς εγώ αλλάζω σε μηχανές όχι 4 5 λίτρα αλλά έχει τύχει να αλλάξω 18 τόνους λάδια σε μηχανή.παμε παρακάτω λοιπόν.

Εγώ το λέω ότι έχεις ένα καλό αυτοκίνητο,  ακριβό μπράβο μαγκιά σου το ήθελες το πήρες.τωρα το να λες είναι ακριβό το σέρβις δεν είναι πρέπον.οταν αγοράζουμε κάτι βλέπουμε και το μετά.στην τελική δλδ audi έχεις. Τι περίμενες ;  Τώρα δωστα όσο είναι το αμάξι στην εγγύηση ( πάντα σε εξουσιοδοτημένο) να μην την χάσεις και όταν τελειώσει πήγαινε στα φτηνά.ετσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mp123 είπε

Και εγώ στο ρενω έδινα 180 ( ντίζελ) που ειχε 19000.αλλά οκ το αφήνω αυτό ας μην το πάμε αναλογικά.

25000 ευρώ αυτοκινητο και συγγνώμη που το λέω να κλαιγεσε τωρα  για 200 δεν είναι ότι καλύτερο.σκεψου το.

Κορόιδο δεν σε πιάνουν.μονος σου το αγόρασες αρα ήξερες το κόστος του σέρβις.τωρα μην ακούω σε καινούργιο αυτοκίνητο μέσα στην εγγύηση να τους πας τα λάδια.θα γελάνε στην audi

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη νοοτροπία. Κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν τον έλεγχο πάνω στο τι μπαίνει στο αυτοκίνητό τους. Δεν θέλουν όλοι την ξεγνοιασιά του στυλ "το πάω, το αφήνω, δε ξέρω τι έκαναν, πληρώνω - το παίρνω". Αν η αντιπροσωπεία βάζει τα τάδε λάδια, ενώ εσύ θες να βάλεις τα δείνα (που δε τα φέρνουν), γιατί να μη τους τα πας; Και λάδια θα τους πάω, και φίλτρα θα τους πάω, και οτιδήποτε άλλο θελήσω. Με το ζόρι να κάνουν ότι θέλουν αυτοί στο αμάξι μου μόνο και μόνο επειδή "είναι στην εγγύηση"; 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη νοοτροπία. Κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν τον έλεγχο πάνω στο τι μπαίνει στο αυτοκίνητό τους. Δεν θέλουν όλοι την ξεγνοιασιά του στυλ "το πάω, το αφήνω, δε ξέρω τι έκαναν, πληρώνω - το παίρνω". Αν η αντιπροσωπεία βάζει τα τάδε λάδια, ενώ εσύ θες να βάλεις τα δείνα (που δε τα φέρνουν), γιατί να μη τους τα πας; Και λάδια θα τους πάω, και φίλτρα θα τους πάω, και οτιδήποτε άλλο θελήσω. Με το ζόρι να κάνουν ότι θέλουν αυτοί στο αμάξι μου μόνο και μόνο επειδή "είναι στην εγγύηση"; 

Πολύ σωστος. Δεν είναι μόνο το θέμα κόστους. Και εγώ όλα τα ανταλλακτικά εγώ τα πηγαινω γιατί θέλω ακριβώς να μπαίνει αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτά που βάζουν αυτοί. Ειδικά για το δικό μου υπάρχουν πολύ καλύτερα λάδια όπως και μπουζί απο τις αντιπροσωπείας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη νοοτροπία. Κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν τον έλεγχο πάνω στο τι μπαίνει στο αυτοκίνητό τους. Δεν θέλουν όλοι την ξεγνοιασιά του στυλ "το πάω, το αφήνω, δε ξέρω τι έκαναν, πληρώνω - το παίρνω". Αν η αντιπροσωπεία βάζει τα τάδε λάδια, ενώ εσύ θες να βάλεις τα δείνα (που δε τα φέρνουν), γιατί να μη τους τα πας; Και λάδια θα τους πάω, και φίλτρα θα τους πάω, και οτιδήποτε άλλο θελήσω. Με το ζόρι να κάνουν ότι θέλουν αυτοί στο αμάξι μου μόνο και μόνο επειδή "είναι στην εγγύηση"; 

Ο κατασκευαστής λέει βάλτε αυτό.το εξουσιοδοτημένο σέρβις το κάνει.σου δίνει εγγύηση τέλος.οταν βγει από την εγγύηση το πας οπου θες βάλε ότι θες.αλλα οκ ξέχασα τι να ξέρει ο κατασκευαστής. 

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ο κατασκευαστής λέει βάλτε αυτό.το εξουσιοδοτημένο σέρβις το κάνει.σου δίνει εγγύηση τέλος.οταν βγει από την εγγύηση το πας οπου θες βάλε ότι θες.αλλα οκ ξέχασα τι να ξέρει ο κατασκευαστής. 

Ο κατασκευαστής έχει μια συνεργασία με κάποια εταιρία για τα ανταλλακτικά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα.. πολλά ανταλλακτικά ταιριάζουν, το θέμα είναι πιο είναι το βέλτιστο.. για να μην συνεχίσω με τις εξωφρενικές τιμές που αν πάρεις ακριβώς τα ίδια πράγματα από αλλού θα σου κοστίσουν κάτω του μισού..

Δεύτερον δεν σημαίνει ότι επειδή πήρες audi πρέπει να πληρώνεις και κερατιατικα.. αυτά γινόντουσαν παλιά που ο κόσμος είχε άγνοια. Πλέον ξύπνησε ο κόσμος.

Εντελώς φιλικά και χωρίς καμία παρεξήγηση.

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καμία ανάγκη να τα πάει σε εξουσιοδοτημένο. Αν το σέρβις  γίνεται στα προβλεπόμενα διαστήματα και αποστάσεις με σωστών προδιαγραφών αναλώσιμα και ανταλλακτικά, (με σωστή συμπλήρωση του βιβλιου σέρβις και να κρατούνται τα τιμολόγια για να φαίνονται τα αναλώσιμα και τα ανταλλακτικά αν τηρούν τις προδιαγραφές) από οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο ισχύει κανονικά η εγγύηση της εταιρείας.  Αν τώρα η αντιπροσωπεία δίνει επιπλέον εγγύηση κλπ εκεί μπορεί να θέτει τους όρους που θέλει αλλά και πάλι ισχύει η εγγύηση της ίδιας της εταιρείας (της Audi στην περίπτωση μας.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...