Προς το περιεχόμενο

200€ Για Αλλαγη Λαδιων...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, MTX είπε

ρε μάγκες υπάρχουνε συνεργεία που είναι ο Μπάμπης και ο αλλοδαπός βοηθός του χωρίς ένσημα και στεγάζεται σε ένα χώρο 5x5 , υπάρχει και η αντπροσωπεία με τους 15 εργαζομενους , αναγκαστικά με ένσημα και με τεράστιους χώρους και ενοίκια , λογικό είναι να υπάρχει αυτή η διαφορα τιμής , δεν μπορώ να καταλάβω κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε η τα βλέπετε όλα μονο από τι σκοπια σας , πάντως στον Μπάμπη με τα 50 μπορεί να σου πει ότι σου τα άλλαξε και να μην στα αλλάξει και καθόλου αυτό να το ξέρετε , 

Πολύ σωστά, αλλά όσες φορές έχω πάει στον εκάστοτε Μπάμπη, επειδή είναι και 5×5 όπως λες, είμαι δίπλα του και βλέπω ακριβώς τι κάνει οπότε κάπως δύσκολο να μην τα αλλάξει.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 363
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fanossst είπε

Επίσης να κάνω ένα σχόλιο στον τουρμπατο και να ενημερώσω πως εννέα στους δέκα μάστρο μήτσους είναι πολύ καλύτεροι και πολύ πιο γνωστές από τα επίσημα δίκτυα. Στα επίσημα δίκτυα από τους δέκα μηχανικούς έχουνε 9 μαθητευόμενους και μόνο έναν Άριστο τεχνικό

αυτός ο ένας που λες ο άριστος στην αντιπροσωπεία τα μπαλάκια του τα έχει όσο δέκα μάστρο Μήτσους μαζί , εκεί έξω δεν είναι εννέα στους δέκα που αξίζουν αλλα ένας στους δέκα είσαι λάθος , και αυτός ο ένας στους δέκα ήτανε σε κάποια αντιπροσωπεία άριστος και αποφάσισε να τραβήξει τον δρόμο του solo , επειδή τα περισσότερα πλέον αυτοκίνητα μηχανικά έχουνε γίνει πολύπλοκα οι περισσότεροι μαστρό μήτσοι κάθονται και τα βλέπουνε , πέρασε η εποχή που πιάνανε τα χερια τους και ανοίγανε καθαρίζανε μια τρόμπα ένα bek , πλέον ο τεχνικός θέλει γνώσης  σοβαρές πάνω στην ηλεκτρομηχανική , ανάλογος τα μοτέρ και τις τεχνολογίες , για αυτό στις αντιπροσωπείες  ανά τακτά διαστήματα τους στέλνουνε στο εξωτερικό για σεμινάρια , και έτσι ο αρχιμάστορας στην αντιπροσωπεία γίνετε βαρβάτος τεχνικός και αύριο μεθαύριο πάει ανοίγει δικό του μαγαζί

Επεξ/σία από MTX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τον τύπο τον έχω δει σε αρκετά βίντεο.Για μένα ένας παραμυθάς του youtube είναι που μόνο για like και πελατεία το κάνει.Δεν πιστεύω και δεν πάω σε τέτοιους μαστόρους.

Παππού θα σε μαλώσω, ο άνθρωπος αυτός είναι μηχανικός εκπαιδευμένος από τους λίγους. Ο άνθρωπος έχει συνεργείο στη Νότια Αφρική και κάνει βίντεο στα ελληνικά... Ακόμα και να ήθελες, πως να πας στο Γιοχάνεσμπουργκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NT1G είπε

Πολύ σωστά, αλλά όσες φορές έχω πάει στον εκάστοτε Μπάμπη, επειδή είναι και 5×5 όπως λες, είμαι δίπλα του και βλέπω ακριβώς τι κάνει οπότε κάπως δύσκολο να μην τα αλλάξει.

αυτό το κάθομαι διπλα του και βλέπω τι κάνει εμενα σαν τεχνικό μου γυρνάει τα άντερα , τυχαίνει και κάθεται κανέας όταν καθαρίζω κάνα laptop και πρόσεχε τι βίδα και μην βάζεις δύναμη και θα το γδάρεις και το άλλο και μου έρχεται σε κάποιες φάσης να τους πω πάρτε το laptop και άντε σάλτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, MTX είπε

πάντως στον Μπάμπη με τα 50 μπορεί να σου πει ότι σου τα άλλαξε και να μην στα αλλάξει και καθόλου αυτό να το ξέρετε , 

Εμενα πάλι έχει τύχει και σε επίσημη αντιπροσωπεία δε μου τα άλλαξαν μια φορά επιβεβαιωμένα........ο Μπαμπης θέλοντας και μη θα τα αλλάξει, κάθομαι ακριβώς δίπλα του..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

ο Μπαμπης θέλοντας και μη θα τα αλλάξει, κάθομαι ακριβώς δίπλα του..!

το ξέρω φιλε αυτό κάνουμε 9 στους δέκα , αλλα αυτό καλλιεργήθηκε γιατί υπάρχει πουστιά και κοροϊδία, αλλα αυτό δεν είναι υγιές όμως πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η αντιπροσωπία δεν είναι πάντα εγγύηση. Ξέρω παράδειγμα αντιπροσωπία να μην βάζει σωστά ιμάντες και να χτυπάν βαλβίδες μετά στο αυτοκίνητο. Εχουν μαζέψει "παιδάκια" εκεί πέρα και τα κακοπληρώνουν. Αμα είναι κανένας καλός σιγά μην καθίσει πολύ. Φεύγει και με την εμπειρία ανοίγει δικό του.

Μήπως δεν έχουμε ακούσει ιστορίες από την κρύπτη κακοτεχνίας  με μηχανικούς αντιπρωσοπίας. Και ειδικά τώρα την εποχή της κρίσης γίνεται το έλα να δεις.

Καλύτερα να μην χαλάσει το αυτοκίνητο παρά να το φτιάξει οποιοσδήποτε. Για αυτό ΑΣΙΑΤΕΣ :P

Y.Γ. Τα λάδια που μιλάμε, δεν νομίζω ισχυρίζεται κανείς ότι θέλουν αντιπροσωπία να αλλαχθούν "σωστά".  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MTX είπε

αυτό το κάθομαι διπλα του και βλέπω τι κάνει εμενα σαν τεχνικό μου γυρνάει τα άντερα , τυχαίνει και κάθεται κανέας όταν καθαρίζω κάνα laptop και πρόσεχε τι βίδα και μην βάζεις δύναμη και θα το γδάρεις και το άλλο και μου έρχεται σε κάποιες φάσης να τους πω πάρτε το laptop και άντε σάλτα

Ακριβώς το ίδιο και εμένα.πρεπει να υπάρχει εμπιστοσύνη.δεν καθομε πάνω από τον άνθρωπο σαν κοράκι να του πω την δουλειά του.( εδω που τα λεμε οι περισοτεροι σιγα μην ξέρουν και κάθονται και βλέπουν).

Υ.γ (  τους λέω τι δουλειά κάνω Δλδ πως ξέρω καλύτερα από αυτούς την δουλειά,  και δεν τους παίρνει να μου κανουν μαιμουδιες.το αφήνω και φεύγω ).

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Παππού θα σε μαλώσω, ο άνθρωπος αυτός είναι μηχανικός εκπαιδευμένος από τους λίγους. Ο άνθρωπος έχει συνεργείο στη Νότια Αφρική και κάνει βίντεο στα ελληνικά... Ακόμα και να ήθελες, πως να πας στο Γιοχάνεσμπουργκ!

Νότια Αφρική!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Νόμιζα ότι είναι κάπου επαρχία.Τέλος πάντων μπορεί να είναι καλός μάστορας αλλά με στεναχώρησε που είπε κακό για το λάδι του Lidl.:P 

Σοβαρά τώρα ατυχή έκφραση η οποία δεν επιτρέπεται από κάποιον υποτίθεται σοβαρό και καλό μάστορα.Μπορείς εσύ και εγώ που δεν ξέρουμε πολλά να τη χρησιμοποιούμε αλλά αυτός δεν επιτρέπεται ούτε για πλάκα,εκτός και έχει κάνει αναλύσεις στο λάδι του lidl και τις παρουσίαζε.Αυτό και μόνο για μένα  πιστεύω καταρίπτει κάθε καλό που μπορεί να έχει ανεβάσει.

Εξάλλου χωρίς να αναφέρομαι σε αυτόν με το βίντεό μου καταρρίπτω κυριολεκτικά αυτόν το μύθο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Νότια Αφρική!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Νόμιζα ότι είναι κάπου επαρχία.Τέλος πάντων μπορεί να είναι καλός μάστορας αλλά με στεναχώρησε που είπε κακό για το λάδι του Lidl.:P 

Σοβαρά τώρα ατυχή έκφραση η οποία δεν επιτρέπεται από κάποιον υποτίθεται σοβαρό και καλό μάστορα.Μπορείς εσύ και εγώ που δεν ξέρουμε πολλά να τη χρησιμοποιούμε αλλά αυτός δεν επιτρέπεται ούτε για πλάκα,εκτός και έχει κάνει αναλύσεις στο λάδι του lidl και τις παρουσίαζε.Αυτό και μόνο για μένα  πιστεύω καταρίπτει κάθε καλό που μπορεί να έχει ανεβάσει.

Εξάλλου χωρίς να αναφέρομαι σε αυτόν με το βίντεό μου καταρρίπτω κυριολεκτικά αυτόν το μύθο.

Αντί για λάδια του lidl έπρεπε να πει για εμφιαλωμένα στο Κερατσίνι κτλ 🤣
Υπάρχει μεγάλο παρά-εμπόριο... μηχανικοί που φιλτράρουν τα παλιά και τα ξανά πουλάνε.. και σίγουρα υπάρχουν και πιο οργανωμένοι που έχουν αντιγράψει την συσκευασία της ΧΧ γνωστής εταιρίες και βάζουν μέσα "καθαρισμένα" με σιτα μπαλκονιού. Μια φορά έπεσα σε τέτοια τα καταλαβαίνεις από την μυρωδιά που είναι βαριά και σαν καμένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα με τα λάδια του lidl είναι ότι δεν φέρνει τις τελευταίες προδιαγραφές.

Ειδάλλως σου προσφέρει την φοβερή υπεραξία του να μην φοβάσαι τί είναι αυτό που αγοράζεις. Είναι ό.τι λέει η ετικέτα._

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/07/2019 at 15:38, dimos15 said:

Πρεπει να κανω το πρωτο service σε audi a3 του 2018 και μου ειπαν αλλαγη λαδιων 200€ με την εκπτωση.. ( κανονικα εχει 280€ 😂 )

Το επομενο αμαξι θα ειναι ηλεκτροκινητο...

Εγώ καίω λάδια γενικότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Το μόνο πρόβλημα με τα λάδια του lidl είναι ότι δεν φέρνει τις τελευταίες προδιαγραφές.

Ειδάλλως σου προσφέρει την φοβερή υπεραξία του να μην φοβάσαι τί είναι αυτό που αγοράζεις. Είναι ό.τι λέει η ετικέτα._

Πλεον αναγραφει api sn αν θυμαμαι καλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Το μόνο πρόβλημα με τα λάδια του lidl είναι ότι δεν φέρνει τις τελευταίες προδιαγραφές.

Ειδάλλως σου προσφέρει την φοβερή υπεραξία του να μην φοβάσαι τί είναι αυτό που αγοράζεις. Είναι ό.τι λέει η ετικέτα._

Εγώ θα πρότεινα το άλλο.Βάλτε το σωστό ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής αλλά κάντε πιο συχνά αλλαγές και όχι στα τρελά νούμερα των 15.000 - 20.000 και 25.000 χιλιομέτρων που προτείνουν κάποιοι κατασκευαστές.

Τι λάδι είναι αυτό που διατηρεί τα συστατικά του με τις θερμοκρασίες που ανεβάζει η μηχανή ιδιαίτερα το καλοκαίρι μετά από 15 - 20 και 25 χιλιάδες χιλιόμετρα.Ενδεχομένως αυτά να ισχύουν για το Γερμανό το Γάλλο τον Ολανδό το βέλγο τον Ελβετό που αγοράζει ένα καινούργιο αυτοκίνητο για 100  άντε 150.000 χιλιόμετρα οπότε σκασίλα του αν μετά τα 100.000 χιλιόμετρα το μοτέρ πάρει τον κατήφορο και αρχίζει να καίει λάδια.Το δίνει το στέλνουν Ελλάδα και άλλες παρόμοιες τρίτες χώρες το αγοράζει ο Έλληνας και αρχίζει να πληρώνει ζημιές.

Θεωρώ ότι το καλύτερο για τα αυτοκίνητα δεν είναι να του βάζουμε λαδι και να το πληρώνουμε 200 - 300 ευρώ γιατί πάνω γράφει πλατίνιουμ - διαμάντιουμ -  χρυσάφιουμ ή ατσάλιουμ. Αυτά είναι μαρκετίστικες λέξεις που καμία σχέση δεν έχουν με το περιεχόμενο.

Δεν λέω να του βάλετε σώνει και καλά λάδι lidl (εγώ το κάνω και δεν έχω πρόβλημα).Βάλτε του ένα παρόμοιο λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής με 25-30 ευρώ απλά κάντε πιο συχνές αλλαγές. Αυτή η κίνηση θα δώσει ζωή στον κινητήρα σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκεί το ιξώδες. Πρέπει να βάλεις τις προδιαγραφές που ζητάει ο κατασκευαστής.

...και όχι, πρόωρη αλλαγή λαδιού είναι κυριολεκτικά πρόωρη, και αχρείαστη.

Με τις θερμοκρασίες δεν υπάρχει πρόβλημα, το αντίθετο.

Φθορές έχουν τα μοτέρ κρύα και σε αυτό η Ελλάδα προφανώς υπερτερεί της Γερμανίας για παράδειγμα.

Το καλοκαίρι σε μοντέρνο μοτέρ (όλα τα μοτέρ της τελευταίας 10ετίας και παλαιότερα μοτέρ που έχουν ηλεκτρόγκαζο) δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με τη θερμοκρασία λαδιού. Μάλιστα όπως διάβαζα σε άλλο φορουμ με αντοιχτό κλιματιστικό επειδή αναγκάζεις τη λειτουργία του ψηγείου η θερμοκρασία του λαδιού είναι χαμηλότερη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...