Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεξιά(όπως πάντα ) είναι ο 9700K με 143 έναντι 129 fps. Το 143 μου φαίνεται μεγαλύτερο.

υ.γ.: Περιμένω τώρα μπαρούφα για τα 1% lows που ούτε καν ξέρετε τι ακριβώς δείχνουν, πόσο επηρεάζονται από το ίδιο το game engine και ποιες διαφορές γίνονται αντιληπτές στην πράξη.

Ρε συ, trollaris? Τα frametimes τα βλεπεις? Ανεπάρκεια πυρήνων δείχνει αυτό

8 ώρες πριν, MTX είπε

άμα του περισσεύανε του φίλου σου καλά έκανε , καυλωμένα άτομα που αλλάζουνε κάθε χρόνο σύστημα επειδή απλά έχουνε την οικονομική δυνατότητα πάντα υπήρχανε και πάντα θα υπάρχουνε , αυτοί είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό και από τις δυο ομάδες , (να πούμε το 1% ), όμως εδώ με τους Ρίζεν το τελευταίο καιρό παρα έγινε το κακό όταν σχεδόν οι μισοί αλλάζουνε επεξεργαστές σαν τα πουκάμισα , και σε αυτό ήθελα να σταθώ , τώρα όσο για τις επίδοσης των Ρίζεν όντως φτάσανε στα FPS την intel αλλα ακόμα έχουνε ένα κουσούρι που ελπίζω να το ξεπεράσουνε και αυτό μελλοντικά , δεν κρατάνε σταθερά τα fps σε απαιτητικές σκηνές έναντι τον intel , μέσα σε ένα παιχνίδι πέφτουνε δυο τρις χειροβομβίδες γίνονται μερικές έκρηξης , η στη DOTA γίνετε ένα mass fight με όλα τα spell και εκεί βλέπεις ένα στιγμιαίο fps drop με συνέπεια να χάσεις και το fight από το freeze , όταν το βελτιώσουνε και αυτό τότε θα μιλάμε για ισότητα στο gaming , δεν μετράει μονο το να δεις το νούμερο τον fps ος νουμερο

!!! Επειδη είχα τον 1600 και παίζω dota 2 όλη μέρα (6k mmr), τι λες πάλι? Ποιά freezes????!?!? 0.1% low είναι πάνω απο 100. Ότι νάναι ρε....παω να ξεράσω νεραιδόσκονη

7 ώρες πριν, athinamj είπε

Καλησπέρα,

σαν πρώην κάτοχος i7 8700X και νυν κάτοχος Ryzen 3700X, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τον 3700Χ. Εγώ βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που τον αγόρασα. Μετά από τουλάχιστον 15+ χρόνια είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω AMD. Ναι, ο 3700Χ είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής, ναι πατάει κάνω σε multicore usage, ναι είναι πιο φθηνός και με δυνατότητες αναβάθμισης σε μελλοντικό επεξεργαστή χωρίς την αλλαγή motherboard. Αλλά....είναι τρομερά ασταθής, δεν πιάνει τους χρονισμούς με τίποτα, οι θερμοκρασίες σε idle κατάσταση κυμαίνονται 60+

Και για πες ρε ψηλε που είχες 8700x, εκεί οι θερμοκράσιες πώς ήταν? Τσιμέντο ε? Παγωμένος ο άτιμος ο 8700ας. Σε stock cinebench 95αρια βάραγε ο δίκος μου το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην γελιομαστε η πλειοψηφια των χρηστων κανει αναβαθμιση για να παιζει παιχνιδια,αν δεν σου φτανουν τα λεφτα για 9900k που ειναι ο βασιλιας του gaming παιρνεις τον πριγκιπα 9700k και καθαρισες.Μπορεις βεβαια να παρεις και τις πριγκιπεσες cpu της amd αλλα στο gaming θα εισαι λιγο πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, MTX είπε

Να σου θυμίσω ότι οι λόγος που πήγες Αmd ήταν οικονομικός , γιατί δεν μπορούσες το άρμεγμα της ιντελ με τα ακριβά cpu , πόσα χρήματα χάσατε από αυτή τη διαδικασία πάρε δώσε δεν μας είπατε ? , τελικά η κυρία Λίσα αποδείχτηκε καλύτερη στο άρμεγμα , άντε και του χρόνου σε 4700χ με ddr6 και quad channels , ποτέ πρόλαβες και έκανες απόσβεση και το κέρδος σου είναι τεράστιο μου λες? Όλοι εσείς τεράστιοι επαγγελματίες που σας πιέζει ο χρόνος 

Μαλιστα..ο "φτωχος" παει σε amd, αλλα σε βαθος χρονου δινει περισσοτερα για αναβαθμισεις.

Δεν ειναι θεμα φτωχειας φιλε, ειναι θεμα οτι πλεον με λιγοτερα λεφτα παιρνεις καλυτερες επιδοσεις. Βλεπε 3700x / 3900x.  Σαν επαγγελματιας (3d rendering/simulations) με συμφερει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη σε αυτα τα λεφτα; οχι.

Επισης αναρωτησου λιγο γιατι καποιοι αλλαζουν με ευκολια επεξεργαστες στην AMD.  Γιατι δε χρειαζεται να ξηλωνεις μητρικες καθε χρονο οπως χρειαζεσαι στην ιντελ.

Και ο φτωχος που διαλεγει amd για οικονομικους λογους, ο ταπεινος μου 1700x ακομα κανει πολυ καλα τη δουλεια του..Αλλα ο 3950x με γλυκοκοιταζει :) 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GRat είπε

Καλά μην φρικάρετε τόσο. Πάνω κάτω τα ίδια € βγαίνουν με μητρικές/μνήμες και ψύξη που να τους σηκώνει και τους δύο.

Απο εκεί και πέρα είναι τι χρήση θέλει κανείς. Gaming+OC = intel // Multimedia creation και ελαφρύ gaming = Αmd 

Τι ακριβως ενοεις με ελαφρυ gaming ? Απο που προκυπτει αυτο? Οι διαφορες τον μερικων fps υπερ ιντελ  ( λες και ολοι εχουν 2080 Τι αλλα παιζουν με αυτη την καρτα σε 1080pi  me 244 HZ  ξερω γω....) οδηγει στο οτι η AMD  ειναι για ελφρυ gaming.. (εγω λογω 4κ TV  παιζω και εχω AMD , υποθετω το 60 αρι fps  σε ultra 4k στο νεο Gears  ας πουμε ειναι ελαφρυ gaming...  ) Και μη πει κανεις δεν ειναι αναλυση 1080 pi  γιατι εκει κανει ακομα ποιο ανουσια τη συγκριση αφου ολα γινονται σε μια συγκεκριμενη κατασταση που αφορουν παρα πολυ λιγους χρηστες οπως ανεφερα και πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τωρα ποιος τρολαρει ποιον δεν ξερω... η μιλαμε η κλανουμε εδωμεσα.... εσυ θεωρησε οτι θελεις ,οι τιμες ειναι αυτες...

PS: 379-339= 40

Βασικά η διαφορά σε ετοιμοπαράδοτα είναι ακόμα μεγαλύτερη. 343 vs 400. Και δε βάζουμε μέσα και το κόστος ψύκτρας. Όσο για αυτούς που λένε για το αυξημένο κόστος των X570, ο 3700X μια χαρά θα παίξει και σε B450 και σε X470.

9 ώρες πριν, MTX είπε

*για το freeze εμενα μου παραπονιούνται μονο στα pc που έχω με Ρίζεν στο μαγαζί , οι κάρτες είναι ίδιες σε όλα , αλλα δεν ξέρω μπορεί να φταίνε και οι μητρικές γιατί ήτανε πολύ vfm αναβάθμιση , δεν έβαλα και πολύ βαθιά το χέρι στη τζέπι , είναι μητρικές τον 65 ευρώ

Απ' ότι καταλαβαίνουμε έχεις κάποιο gaming/net cafe. Δέχομαι πως οι παρατηρήσεις των πελατών σου λογικά θα ισχύουν, δεν έχεις λόγο να πεις ψέματα σε αυτό, τη δουλειά σου θες να κάνεις. Αν θες γράψε την πλήρη σύνθεση των Ryzen PCs (cpu - motherboard - μνήμες - ρυθμίσεις BIOS) και σε ποια παιχνίδια το παρουσιάζει μήπως και σε βοηθήσουμε να τα βελτιώσεις γιατί γενικότερα δεν είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις.

9 ώρες πριν, athinamj είπε

Καλησπέρα,

σαν πρώην κάτοχος i7 8700X και νυν κάτοχος Ryzen 3700X, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τον 3700Χ. Εγώ βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που τον αγόρασα. Μετά από τουλάχιστον 15+ χρόνια είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω AMD. Ναι, ο 3700Χ είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής, ναι πατάει κάνω σε multicore usage, ναι είναι πιο φθηνός και με δυνατότητες αναβάθμισης σε μελλοντικό επεξεργαστή χωρίς την αλλαγή motherboard. Αλλά....είναι τρομερά ασταθής, δεν πιάνει τους χρονισμούς με τίποτα, οι θερμοκρασίες σε idle κατάσταση κυμαίνονται 60+ και οι μνήμες 3200 δεν μπορούν να μπουν γιατί το σύστημα μετά δεν κάνει boot με τίποτα. Πρέπει να είναι αυστηρά στα 2133 για να εκκινήσει το μηχάνημα. Επίσης στα benchmarks η κάρτα γραφικών μου evga 1070 hybrid είναι 60% κάτω σε απόδοση. Έχω δοκιμάσει άπειρες αλλαγές ρυθμίσεων για να βελτιώσω την απόδοση επεξεργαστή, μνημών, έχω το τελευταίο bios update αλλά τίποτα. Αν δεν κάνουν κάτι να βελτιώσουν την σταθερότητα του επεξεργαστή, μην βιαστείς καθόλου...

Προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα ή στις μνήμες ή στο πως τις τοποθέτησες, οι 3700X δουλεύουν άνετα και 3800 από πολλούς εδώ μέσα. Τις έχεις τοποθετήσει στα slot όπως αναφέρει το manual της μητρικής; (συνήθως 2-4)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, athinamj είπε

Καλησπέρα,

σαν πρώην κάτοχος i7 8700X και νυν κάτοχος Ryzen 3700X, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τον 3700Χ. Εγώ βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που τον αγόρασα. Μετά από τουλάχιστον 15+ χρόνια είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω AMD. Ναι, ο 3700Χ είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής, ναι πατάει κάνω σε multicore usage, ναι είναι πιο φθηνός και με δυνατότητες αναβάθμισης σε μελλοντικό επεξεργαστή χωρίς την αλλαγή motherboard. Αλλά....είναι τρομερά ασταθής, δεν πιάνει τους χρονισμούς με τίποτα, οι θερμοκρασίες σε idle κατάσταση κυμαίνονται 60+ και οι μνήμες 3200 δεν μπορούν να μπουν γιατί το σύστημα μετά δεν κάνει boot με τίποτα. Πρέπει να είναι αυστηρά στα 2133 για να εκκινήσει το μηχάνημα. Επίσης στα benchmarks η κάρτα γραφικών μου evga 1070 hybrid είναι 60% κάτω σε απόδοση. Έχω δοκιμάσει άπειρες αλλαγές ρυθμίσεων για να βελτιώσω την απόδοση επεξεργαστή, μνημών, έχω το τελευταίο bios update αλλά τίποτα. Αν δεν κάνουν κάτι να βελτιώσουν την σταθερότητα του επεξεργαστή, μην βιαστείς καθόλου...

Όταν προέρχεσαι απο το ''ψυγείο'' 8700k, λογικό να σου κακοφανούν τα τεμπς του 3700.

Ps: Ένα 100αρικο τον δίνεις ? 

9 ώρες πριν, MTX είπε

τι μου δείχνεις τα 20 ευρώ διαφορα , με τρολαρεις ? τι προηγουμενη εβδομάδα ούτε με 380$ δεν έβρισκες 3700x αλλα και πάλι δεν τον συγκρίνω με τον 9700k ως ισάξιο του πως να το κάνουμε , άποψη μου , παρακολουθώ τους ρίζεν με θαυμασμό για το αλμα τους αλλα κρατάω και μικρό καλάθι ταυτόχρονα

Μεγάλος θαυμασμός φαίνεται...

Ακόμα και την τιμή, που είναι ένα απο τα αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα τους, μας την έβγαλες ανάποδα. Φυσικά ούτε κουβέντα για τον 9700k που έρχεται γυμνός και day 1 θες ψήκτρα ..   

Μέγας θαυμαστής 

8 ώρες πριν, GRat είπε

Καλά μην φρικάρετε τόσο. Πάνω κάτω τα ίδια € βγαίνουν με μητρικές/μνήμες και ψύξη που να τους σηκώνει και τους δύο.

Απο εκεί και πέρα είναι τι χρήση θέλει κανείς. Gaming+OC = intel // Multimedia creation και ελαφρύ gaming = Αmd 

Έτσι είναι , πάνω κάτω στα ίδια λεφτά , 100 πάνω κάτω τα ίδια λεφτά είναι...

Ρε θέλετε και τα λέτε ? 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αν θες γράψε την πλήρη σύνθεση των Ryzen PCs (cpu - motherboard - μνήμες - ρυθμίσεις BIOS) και σε ποια παιχνίδια το παρουσιάζει μήπως και σε βοηθήσουμε να τα βελτιώσεις γιατί γενικότερα δεν είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις.

Δεν έχει νόημα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε.

Εδώ ο άλλος, για να δουλεύουν οι μνήμες σε 3200, τις είχε βάλει σε single channel λειτουργία και αναρωτιώταν γιατί είχε σκ@τ@ απόδοση.

(Ωστόσο έμπαιναν διάφοροι γνωστοί και έκραζαν τους Ryzen γιατί αυτοί έφταιγαν κατά τη γνώμη τους)  😍 🤣

Ας βάλει τους τεχνικούς του, γιατί προφανώς ο ίδιος δεν ξέρει, να λύσουν το πρόβλημα.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MTX είπε

κάτι άλλο πολύ σημαντικό , σχετικά με το benchmark που ανέβασες , δέχομαι ότι παλιά μοντέλα Ρίζεν έχουνε πλεονέκτημα έναντι παλαιών intel σε μεγάλες κάρτες γραφικών που τρέχουνε διάφοροι αυτά τα benchmark , συνεπώς κερδίζουνε από το μικρότερο bottleneck και βγάζουνε λίγο παραπάνω fps η έστω τα ίδια , όμως αν το τρέχαμε το benchmark με μια κάρτα γραφικών μέτρια , τότε θα έβλεπες τον intel να του ρίχνει και 20% πάνω σε fps , σε αυτό το test που ανέβασες που προφανώς είναι με καμια 1080τι , στον intel και μια 1070 να έβαζες τα ίδια fps θα σου έδινε μην σου πω και περισσότερα , αμφιβάλλω αν η GPU εκεί με τον intel κάνει πάνω από 60% usage...

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα, αυτά που λες απλά δεν ισχύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MTX είπε

είναι πολλά τα παιχνίδια που το κάνουνε πίστεψε με , μπορεί και στα intel αλλα στα AMD πολύ περισσότερο και πιο έντονο , ακόμα δεν έχω καταλάβει τι φταίει , είναι θέμα αρχιτεκτονικής cpu είναι θέμα προγραμματισμού παιχνιδιού , φταίνε τα hardware μου επειδή παίζω μπάλα με μέτρια πράγματα για να μπορώ να κάνω απόσβεση τι να πω , λύση δεν έχω βρει

ασταθεια, μπλε οθονες και amd πανε πακετο απο την εποχη των athlon, παρολο που τοτε ηταν καλυτερος απο τον πεντιουμ. εκει που επαιζες το παιχνιδι, παρε μια μπλε οθονη, ετσι να γουσταρεις. τωρα ειναι σε ολα χειροτερος των ιντελ και διατηρει τις ευπαθειες του. ακριβως το ιδιο λειτουργικο δοκιμαστηκε με ιντελ αργοτερα και δε παρουσιασε ποτε κανενα προβλημα. μιλαμε παντα για μητρικες χωρις αλλαγη bios.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, intelrisen είπε

ασταθεια, μπλε οθονες και amd πανε πακετο απο την εποχη των athlon, παρολο που τοτε ηταν καλυτερος απο τον πεντιουμ. εκει που επαιζες το παιχνιδι, παρε μια μπλε οθονη, ετσι να γουσταρεις. τωρα ειναι σε ολα χειροτερος των ιντελ και διατηρει τις ευπαθειες του. ακριβως το ιδιο λειτουργικο δοκιμαστηκε με ιντελ αργοτερα και δε παρουσιασε ποτε κανενα προβλημα. μιλαμε παντα για μητρικες χωρις αλλαγη bios.

Tι ειναι μπλε οθονη? κατι απο αυτα?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjN8o-_xNLkAhUGKuwKHR7cCRwQFjAEegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Flinustechtips.com%2Fmain%2Ftopic%2F1035560-new-cpu-9700k-and-motherbaord-causing-issues%2F&usg=AOvVaw0G2ueWZKCGcG02MwD4Ah1c

https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/695773/newly-built-pc-freeze-while-gaming-please-help-im-out-of-solutions-tried-eve/

https://di.community/topic/127672-bsod-questions-blue-screen-of-death/

https://forums.overclockers.co.uk/threads/new-9700k-and-asus-z390-not-stable-at-stock.18841066/

 

Αφηστε τα σαλια ρε....

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εμένα με χαλάει το 8/8 στον i7 9700k.  Τα παραπάνω threads σίγουρα θα έκαναν τη διαφορά και στο παρόν, αλλά και σε βάθος χρόνου αν σκοπεύει κανείς να τον χρησιμοποιεί για βασικές εργασίες με multitasking.

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tι ειναι μπλε οθονη?

BSOD

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_screen_of_death

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...