Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, MTX είπε

άμα του περισσεύανε του φίλου σου καλά έκανε , καυλωμένα άτομα που αλλάζουνε κάθε χρόνο σύστημα επειδή απλά έχουνε την οικονομική δυνατότητα πάντα υπήρχανε και πάντα θα υπάρχουνε , αυτοί είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό και από τις δυο ομάδες , (να πούμε το 1% ), όμως εδώ με τους Ρίζεν το τελευταίο καιρό παρα έγινε το κακό όταν σχεδόν οι μισοί αλλάζουνε επεξεργαστές σαν τα πουκάμισα , και σε αυτό ήθελα να σταθώ , τώρα όσο για τις επίδοσης των Ρίζεν όντως φτάσανε στα FPS την intel αλλα ακόμα έχουνε ένα κουσούρι που ελπίζω να το ξεπεράσουνε και αυτό μελλοντικά , δεν κρατάνε σταθερά τα fps σε απαιτητικές σκηνές έναντι τον intel , μέσα σε ένα παιχνίδι πέφτουνε δυο τρις χειροβομβίδες γίνονται μερικές έκρηξης , η στη DOTA γίνετε ένα mass fight με όλα τα spell και εκεί βλέπεις ένα στιγμιαίο fps drop με συνέπεια να χάσεις και το fight από το freeze , όταν το βελτιώσουνε και αυτό τότε θα μιλάμε για ισότητα στο gaming , δεν μετράει μονο το να δεις το νούμερο τον fps ος νουμερο

Για κάθε έναν που αλλάζει τον 1600 του, υπάρχει τουλάχιστον άλλος ένας που τον έχει κρατήσει.😁 Τα ίδια με intel είναι. Πολλά άτομα κάναν τη μετάβαση από haswell/skylake/kaby σε καφέδες. Τώρα είχε νόημα να πας από 8700k σε 9900k μόνο για gaming, θεωρώ πως όχι. Παρόλα αυτά το κάναν κάποιοι. Δε σημαίνει ότι σε έβαλε σε τρυπάκι ο σχολασμένος CEO της Intel.😋

Επίσης άλλο drop, άλλο freeze. Το freeze δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αδύναμη η cpu, μπορεί να συμβαίνει για 1000000 διαφορετικούς λόγους ακόμα και στον 9900k.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Για κάθε έναν που αλλάζει τον 1600 του, υπάρχει τουλάχιστον άλλος ένας που τον έχει κρατήσει.😁 Τα ίδια με intel είναι. Πολλά άτομα κάναν τη μετάβαση από haswell/skylake/kaby σε καφέδες. Τώρα είχε νόημα να πας από 8700k σε 9900k μόνο για gaming, θεωρώ πως όχι. Παρόλα αυτά το κάναν κάποιοι. Δε σημαίνει ότι σε έβαλε σε τρυπάκι ο σχολασμένος CEO της Intel.😋

Επίσης άλλο drop, άλλο freeze. Το freeze δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αδύναμη η cpu, μπορεί να συμβαίνει για 1000000 διαφορετικούς λόγους ακόμα και στον 9900k.

κάτι άλλο πολύ σημαντικό , σχετικά με το benchmark που ανέβασες , δέχομαι ότι παλιά μοντέλα Ρίζεν έχουνε πλεονέκτημα έναντι παλαιών intel σε μεγάλες κάρτες γραφικών που τρέχουνε διάφοροι αυτά τα benchmark , συνεπώς κερδίζουνε από το μικρότερο bottleneck και βγάζουνε λίγο παραπάνω fps η έστω τα ίδια , όμως αν το τρέχαμε το benchmark με μια κάρτα γραφικών μέτρια , τότε θα έβλεπες τον intel να του ρίχνει και 20% πάνω σε fps , σε αυτό το test που ανέβασες που προφανώς είναι με καμια 1080τι , στον intel και μια 1070 να έβαζες τα ίδια fps θα σου έδινε μην σου πω και περισσότερα , αμφιβάλλω αν η GPU εκεί με τον intel κάνει πάνω από 60% usage...

*για το freeze εμενα μου παραπονιούνται μονο στα pc που έχω με Ρίζεν στο μαγαζί , οι κάρτες είναι ίδιες σε όλα , αλλα δεν ξέρω μπορεί να φταίνε και οι μητρικές γιατί ήτανε πολύ vfm αναβάθμιση , δεν έβαλα και πολύ βαθιά το χέρι στη τζέπι , είναι μητρικές τον 65 ευρώ

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, MTX είπε

καταλαβαίνετε ορισμένοι εδώ μέσα ότι σας έχει βάλει στο τριπάκι η AMD και κάθε χρόνο αλλάζεστε CPU πάνω στην ίδια πλατφόρμα επειδή απλά είναι συμβατή , μετά μου λέτε future proof και μ@λ@κ!ες κράζετε την intel , εγώ τολάχιστον στην intel αλλάζω ένα δυνατό CPU κάθε 3-4 χρονια , φίλος μου ξεκίνησε με 1600 πήγε σε 2700x και τώρα πάλι σε 3700x  μέσα σε δυο χρονια , κατά τα αλλα αυτός προτίμησε AMD επειδή είναι φθηνότερη αλλα και πάλι κάτι δεν του αρέσει , και μαζί με αυτόν και πόσοι άλλοι , συνεχίστε το πάτε καλά

αυτο που λες φιλε δεν εχει να κανει με τον τυπο-μαρκα αλλα απο την ιδιοσυγκρασια και το πορτοφολι η το κολλημα του καθενος ειτε ειναι cpu ειτε κινητο κλπ κλπ

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Eγω παλι εχω να σου πω πολλους που περασαν ολα τα top cpus την intel και ατομα οπως ο malakudi που θελουν το μηχανημα τους για επαγγελματικη χρηση και εκαναν και μεταβαση απο 8700k σε hedt και απο Hedt σε 9900k. Aπο την αλλη θα δεις και πολλα ατομα με 1st gen ryzen που σκεφτονται να πανε σε 3xxx αλλα και αλλα που δεν το κουνανε και περιμενουν την επομενη φουρνια. Εγω και εσυ επειδη γραφουμε εδωμεσα δεν ειμαστε η πλειοψηφια

εγω εμεινα τελικα με τον 2700Χ ακριβως γιαυτο που λες και πιστευω οτι η πλειοψηφια δεν αλλαξε απλα πηγαν πολλοι απο 4 πυρηνα η 6 πυρηνα σε amd  ειναι φυσικα και αυτοι που αλλαζουν καθε σεζον εγω ειπα να το σταματησω :) για λιγο

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MTX είπε

κάτι άλλο πολύ σημαντικό , σχετικά με το benchmark που ανέβασες , δέχομαι ότι παλιά μοντέλα Ρίζεν έχουνε πλεονέκτημα έναντι παλαιών intel σε μεγάλες κάρτες γραφικών που τρέχουνε διάφοροι αυτά τα benchmark , συνεπώς κερδίζουνε από το μικρότερο bottleneck και βγάζουνε λίγο παραπάνω fps η έστω τα ίδια , όμως αν το τρέχαμε το benchmark με μια κάρτα γραφικών μέτρια , τότε θα έβλεπες τον intel να του ρίχνει και 20% πάνω σε fps , σε αυτό το test που ανέβασες που προφανώς είναι με καμια 1080τι , στον intel και μια 1070 να έβαζες τα ίδια fps θα σου έδινε μην σου πω και περισσότερα , αμφιβάλλω αν η GPU εκεί με τον intel κάνει πάνω από 60% usage...

*για το freeze εμενα μου παραπονιούνται μονο στα pc που έχω με Ρίζεν στο μαγαζί , οι κάρτες είναι ίδιες σε όλα , αλλα δεν ξέρω μπορεί να φταίνε και οι μητρικές γιατί ήτανε πολύ vfm αναβάθμιση , δεν έβαλα και πολύ βαθιά το χέρι στη τζέπι , είναι μητρικές τον 65 ευρώ

Επειδή πάει καιρός που έχω να παίξω game με τον 1600, το μόνο game από όσα είχα δοκιμάσει και είχε όντως freezes (και όχι τυχαίο αλλά reproducable) ήταν το injustice 2 όταν έκανες κάποια συγκεκριμένα moves από 2-3 συγκεκριμένους χαρακτήρες. Και αυτό ήταν λόγω του denuvo που οι φωστήρες αποφάσισαν να κάνουν trigger checks όσο παίζεις σε αυτά τα moves. Το ίδιο κάνει και στο άλλο pc μου και με τον 8600k, απλά αντί να φάει freeze 1.2 δευτερόλεπτα τρώει 1 lul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hondakkias31 είπε

αυτο που λες φιλε δεν εχει να κανει με τον τυπο-μαρκα αλλα απο την ιδιοσυγκρασια και το πορτοφολι η το κολλημα του καθενος ειτε ειναι cpu ειτε κινητο κλπ κλπ

εγώ φιλε έθεσα έναν προβληματισμό σε σχέση με τι συμπεριφορά ορισμένων που θέσανε την intel στο περιθώριο λόγο πολιτικής αρμέγματος , και καλά κάνανε δεν είναι ψέμα , όμως αν θέλεις σε αρμέγουνε , και πήγανε στην απένατι ομάδα για πιο οικονομική λύση και στο τέλος καταντήσανε να αυτό αρμέγονται , εγώ είχα έναν q6600 από 2008 μέχρι το 2014 , μετά με έναν 4790k με έβγαλε μέχρι εδώ , και τώρα με έναν 9700k σκοπεύω να κάτσω τολάχιστον τρία χρονια μιας και τώρα τρέχει λίγο πιο γρήγορα η τεχνολογία , αλλα αυτό το κάθε χρόνο cpu δεν μπορώ να το χωνέψω για το 10% επιπλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MTX είπε

εγώ φιλε έθεσα έναν προβληματισμό σε σχέση με τι συμπεριφορά ορισμένων που θέσανε την intel στο περιθώριο λόγο πολιτικής αρμέγματος , και καλά κάνανε δεν είναι ψέμα , όμως αν θέλεις σε αρμέγουνε , και πήγανε στην απένατι ομάδα για πιο οικονομική λύση και στο τέλος καταντήσανε να αυτό αρμέγονται , εγώ είχα έναν q6600 από 2008 μέχρι το 2014 , μετά με έναν 4790k με έβγαλε μέχρι εδώ , και τώρα με έναν 9700k σκοπεύω να κάτσω τολάχιστον τρία χρονια μιας και τώρα τρέχει λίγο πιο γρήγορα η τεχνολογία , αλλα αυτό το κάθε χρόνο cpu δεν μπορώ να το χωνέψω για το 10% επιπλέον

κολλημα ειναι φιλε μου  και υπερκαταναλωτισμος τα θελουμε ολα ετσι δεν ειναι :)   ουσιαστικα δεν χρειαζεται αν δεν κανεις επαγγελματικη χρηση κλπ μια χαρα ειναι κ πιο παλια συστηματα

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Επειδή πάει καιρός που έχω να παίξω game με τον 1600, το μόνο game από όσα είχα δοκιμάσει και είχε όντως freezes (και όχι τυχαίο αλλά reproducable) ήταν το injustice 2 όταν έκανες κάποια συγκεκριμένα moves από 2-3 συγκεκριμένους χαρακτήρες. Και αυτό ήταν λόγω του denuvo που οι φωστήρες αποφάσισαν να κάνουν trigger checks όσο παίζεις σε αυτά τα moves. Το ίδιο κάνει και στο άλλο pc μου και με τον 8600k, απλά αντί να φάει freeze 1.2 δευτερόλεπτα τρώει 1 lul.

είναι πολλά τα παιχνίδια που το κάνουνε πίστεψε με , μπορεί και στα intel αλλα στα AMD πολύ περισσότερο και πιο έντονο , ακόμα δεν έχω καταλάβει τι φταίει , είναι θέμα αρχιτεκτονικής cpu είναι θέμα προγραμματισμού παιχνιδιού , φταίνε τα hardware μου επειδή παίζω μπάλα με μέτρια πράγματα για να μπορώ να κάνω απόσβεση τι να πω , λύση δεν έχω βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MTX είπε

είναι πολλά τα παιχνίδια που το κάνουνε πίστεψε με , μπορεί και στα intel αλλα στα AMD πολύ περισσότερο και πιο έντονο , ακόμα δεν έχω καταλάβει τι φταίει , είναι θέμα αρχιτεκτονικής cpu είναι θέμα προγραμματισμού παιχνιδιού , φταίνε τα hardware μου επειδή παίζω μπάλα με μέτρια πράγματα για να μπορώ να κάνω απόσβεση τι να πω , λύση δεν έχω βρει

Θα ήταν πιο χρήσιμο να αναφέρεις τίτλους. Ντρόπες πάντως είναι πολύ πιο συχνό φαινόμενο σε σχέση με hitchιng/freezes. Εκτός αν εννοείς "freezsσ" το stuttering αν παίζεις με ενεργοποιημένο το vsync.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

σαν πρώην κάτοχος i7 8700X και νυν κάτοχος Ryzen 3700X, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τον 3700Χ. Εγώ βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που τον αγόρασα. Μετά από τουλάχιστον 15+ χρόνια είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω AMD. Ναι, ο 3700Χ είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής, ναι πατάει κάνω σε multicore usage, ναι είναι πιο φθηνός και με δυνατότητες αναβάθμισης σε μελλοντικό επεξεργαστή χωρίς την αλλαγή motherboard. Αλλά....είναι τρομερά ασταθής, δεν πιάνει τους χρονισμούς με τίποτα, οι θερμοκρασίες σε idle κατάσταση κυμαίνονται 60+ και οι μνήμες 3200 δεν μπορούν να μπουν γιατί το σύστημα μετά δεν κάνει boot με τίποτα. Πρέπει να είναι αυστηρά στα 2133 για να εκκινήσει το μηχάνημα. Επίσης στα benchmarks η κάρτα γραφικών μου evga 1070 hybrid είναι 60% κάτω σε απόδοση. Έχω δοκιμάσει άπειρες αλλαγές ρυθμίσεων για να βελτιώσω την απόδοση επεξεργαστή, μνημών, έχω το τελευταίο bios update αλλά τίποτα. Αν δεν κάνουν κάτι να βελτιώσουν την σταθερότητα του επεξεργαστή, μην βιαστείς καθόλου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες το pc μόνο για gaming και έχεις τα λεφτά για τον i7 πήγαινε με εκείνον.Αν σε ενδιαφέρει εκτός από gaming και όλα τα υπόλοιπα και δεν θες να σου φύγουν όλα τα λεφτά σε έναν επεξεργαστή πήγαινε με τον ryzen.Εγώ προσωπικά θα πηγαινα με τον ryzen γιατί θεωρώ πιο σημαντικό το price/performance 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gregorxgr είπε

Αν θες το pc μόνο για gaming και έχεις τα λεφτά για τον i7 πήγαινε με εκείνον.Αν σε ενδιαφέρει εκτός από gaming και όλα τα υπόλοιπα και δεν θες να σου φύγουν όλα τα λεφτά σε έναν επεξεργαστή πήγαινε με τον ryzen.Εγώ προσωπικά θα πηγαινα με τον ryzen γιατί θεωρώ πιο σημαντικό το price/performance 

γιατί είναι πιο φθηνός ο Ρίζεν από τον αντίστοιχο i7 , πλακα μας κανεις , εδώ πλέον ο 3700x που δεν τον βάζω σε επιδόσεις με τον 9700k πλέον είναι πιο ακριβώς , για πιο πάνω δεν το συζητάμε δεν πλησιάζονται , γιατί να τον προτιμήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, athinamj είπε

Καλησπέρα,

σαν πρώην κάτοχος i7 8700X και νυν κάτοχος Ryzen 3700X, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τον 3700Χ. Εγώ βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που τον αγόρασα. Μετά από τουλάχιστον 15+ χρόνια είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάρω AMD. Ναι, ο 3700Χ είναι πολύ δυνατός επεξεργαστής, ναι πατάει κάνω σε multicore usage, ναι είναι πιο φθηνός και με δυνατότητες αναβάθμισης σε μελλοντικό επεξεργαστή χωρίς την αλλαγή motherboard. Αλλά....είναι τρομερά ασταθής, δεν πιάνει τους χρονισμούς με τίποτα, οι θερμοκρασίες σε idle κατάσταση κυμαίνονται 60+ και οι μνήμες 3200 δεν μπορούν να μπουν γιατί το σύστημα μετά δεν κάνει boot με τίποτα. Πρέπει να είναι αυστηρά στα 2133 για να εκκινήσει το μηχάνημα. Επίσης στα benchmarks η κάρτα γραφικών μου evga 1070 hybrid είναι 60% κάτω σε απόδοση. Έχω δοκιμάσει άπειρες αλλαγές ρυθμίσεων για να βελτιώσω την απόδοση επεξεργαστή, μνημών, έχω το τελευταίο bios update αλλά τίποτα. Αν δεν κάνουν κάτι να βελτιώσουν την σταθερότητα του επεξεργαστή, μην βιαστείς καθόλου...

Καλησπερα... Σε τι mobo  τον εχεις γιατι ο δικος μου 3700x με τα τελευταια bios  πιανει 4.5 max clock  , idle ειμαι 32 βαθμους και μνημη ειμαι στα 3800....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα διαβασουμε πολλα ωραιο εδω

5 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καλησπερα... Σε τι mobo  τον εχεις γιατι ο δικος μου 3700x με τα τελευταια bios  πιανει 4.5 max clock  , idle ειμαι 32 βαθμους και μνημη ειμαι στα 3800....

Spoiler

Αστο... αν ηθελε πραγματικα βοηθεια θα την ειχε ζητησει ηδη...

 

7 λεπτά πριν, MTX είπε

γιατί είναι πιο φθηνός ο Ρίζεν από τον αντίστοιχο i7 , πλακα μας κανεις , εδώ  ο 3700x που δεν τον βάζω σε επιδόσεις με τον 9700k πλέον είναι πιο ακριβός , για πιο πάνω δεν το συζητάμε δεν πλησιάζονται , γιατί να τον προτιμήσω ?

Μυωπια εχετε ρε παιδια?

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?keyphrase=9700k

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Καλησπερα... Σε τι mobo  τον εχεις γιατι ο δικος μου 3700x με τα τελευταια bios  πιανει 4.5 max clock  , idle ειμαι 32 βαθμους και μνημη ειμαι στα 3800....

Τον έχω στην Asus Rog Crosshair VIII Hero. ram Gskil TridentZ στα 3200.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...