Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Γιατί οι γύρω σου είναι ακόμα με iphone 6. Μερικοί προτιμούν να μείνουν 5 χρόνια με ένα iμπακαντελοφον παρά να αγοράσουν Android.

Και γιατι παρακαλω να αλλαξει κινητο οταν το 6 τρεχει ακομα οπως  τη πρωτη μερα ; επειδη εσυ αλλαζεις το ενα κινητο μετα το αλλο και το εχεις  μπερδεψει νομιζοντας πως ειναι αθλημα και μετραμε τις ψ....ες μας νομιζεις πως ετσι λειτουργει ολος ο κοσμος ; 6s εχω και εγω.

Δεν το αλλαζω καθως με καλυπτει πληρως ακομα.

Iphone για μοστρα αγοραζουν ηλικιες κατω τον 20.Απο την αλλη το ιδιο κανουν και android του 1000ρικου.

Οταν ξεφυγεις απο την παιδικη νοοτροπια και θες κατι σταθερο και ευκολο για χρονια επιλεγεις διαφορετικα.

Εγω το να δωσω 1Κ , οταν το 6S μου αρχιζει να μην με καλυπτει , για να παρω παλι μια συσκευη που θα μου βγαλει 5ετια δεν μου φαινεται υπερβολικο ποσο.

Αυτα οσον αφορα την τιμη και σε ios και σε android.

Απο κει και περα προσωπικα το interface του ios για μενα ειναι πολυ καλυτερο και γενικα η εμπειρια.Ειδικα αν εχεις και αλλες συσκευες απο το οισοσυστημα της apple δεν κοιτας αλλου.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 4
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, dimitrisgalatsi είπε

Όταν παίρνεις iPhone παίρνεις κινητό που θα σου βγάλει 10 ετια και βάλε το μόνο που θα αλλάξεις είναι μπαταρία και θα δουλεύει όπως δούλευε από την πρώτη μέρα τα Android στον πρώτο χρόνο αρχίζουν τα κολλήματα μετά μπαταρία και μετά από 500 που το πήρες το πουλάς ένα 50αρικο

Καμια σχεση φιλε. Ειχα mate 10 lite σχεδον δυο χρονια και ουτε μου κολλησε ποτε ουτε η μπαταρια χαλασε. Ακομα και με την αναβαθμιση σε oreo που ειχε παρει μην σου πω οτι η μπαταρια εγινε καλυτερη. Τωρα ειμαι με poco και ειναι σφαιρα. Για τα samsung δεν παιρνω και ορκο αλλα ενας φιλος που ειχε note 9 ποτε δεν ειχε θεμα. Πρεπει να πεθανει επιτελους αυτη η καραμελα με τα android. Επισης περισσοτερα προβληματα διαβαζω για τα iphone παρα για τα android. Ναι 10 χρονια θα σου βγαλει αλλα η μπαταρια πως παει? Για δες κατι iphone 6, 7 που απο το ios 11 και μετα οι μπαταριες δεν κρατουσαν ουτε μιση μερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα κινητά δεν δίνουν κάτι wow τα τελευταία χρόνια. Λίγα MHz παραπάνω, λίγες ίντσες παραπάνω, 1-2 κάμερες παραπάνω, το notch, η κάμερα που πετάγεται, τα αναδιπλούμενα αποδείχθηκαν flop. Χλιαρά πράγματα με λίγα λόγια. Και η Apple πάντα έφερνε πιο αργά τα καινούργια features σε σχέση με τα android οπότε μεταξύ των τυφλών ο κόσμος πάει στον μονόφθαλμο (android)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ατάκα που ακούω για τα Iphone δεν είναι για όλους με τρελένει πραγματικά.

Προφανώς δεν είναι για όλους, μόνο οι Iphonakides θα κάτσουν να φορτίζουν 5 φορές την μέρα την συσκευή τους για να μην δώσουν 30€ να αλλάξουν μπαταρία, μιας και πλέον τους ρίχνει και την απόδοση τους ή θεωρούν ακριβό καλώδιο των 8€.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Και γιατι παρακαλω να αλλαξει κινητο οταν το 6 τρεχει ακομα οπως  τη πρωτη μερα ; επειδη εσυ αλλαζεις το ενα κινητο μετα το αλλο και το εχεις  μπερδεψει νομιζοντας πως ειναι αθλημα και μετραμε τις ψ....ες μας νομιζεις πως ετσι λειτουργει ολος ο κοσμος ; 6s εχω και εγω.

Δεν το αλλαζω καθως με καλυπτει πληρως ακομα.

Iphone για μοστρα αγοραζουν ηλικιες κατω τον 20.Απο την αλλη το ιδιο κανουν και android του 1000ρικου.

Οταν ξεφυγεις απο την παιδικη νοοτροπια και θες κατι σταθερο και ευκολο για χρονια επιλεγεις διαφορετικα.

Εγω το να δωσω 1Κ , οταν το 6S μου αρχιζει να μην με καλυπτει , για να παρω παλι μια συσκευη που θα μου βγαλει 5ετια δεν μου φαινεται υπερβολικο ποσο.

Αυτα οσον αφορα την τιμη και σε ios και σε android.

Απο κει και περα προσωπικα το interface του ios για μενα ειναι πολυ καλυτερο και γενικα η εμπειρια.Ειδικα αν εχεις και αλλες συσκευες απο το οισοσυστημα της apple δεν κοιτας αλλου.

Είναι επειδεί δεν έχεις δει τίποτα πέρα από το 6 που έχεις. Το interface του IOS πέρα από μη παραγωγικό είναι και απαρχαιομένο, από το control center μέχρι τα notifications και όλα τ' άλλα. Το άρθρο από μόνο του λέει πολλά και είναι πέρα για πέρα ρεαλιστικό, τόσο που μάλλον είσαι η εξαίρεση του κανόνα πλέον. Οι καιροί που το iOS είχε μια μοναδικότητα, πάνε ενεπιστρεπτί.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ababapanos είπε

Αν τα iphone είχαν 300 ευρώ όπως έχουν πολλά Android της σειρασ θα βλέπαμε τι τεράστια ποσοστά θα Υπήρχαν ... καλώς η κακώς τα iphone δεν είναι για όλους . Και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω για αυτούς που έτσι και αλλιώς σκάνε χιλιάρικο για να αποκτήσουν και τις Android ναυαρχίδες που πλέον παίζουν και αυτά στις τιμές αυτές, αλλά για τον πολύ τον κόσμο που θέλει ένα τηλέφωνο να κάνει την δουλειά του με 200 -300 ευρώ . Εκεί δεν υπάρχει iphone δυστηχως για να καλύψει αυτήν την μερίδα της αγοράς

Αν είχαν 300 ευρώ  τα iPhone (με χειρότερα χαρακτηριστικά προφανώς)το iOS δεν θα είχε την φήμη του smooth λειτουργικού όμως. Γιατί η φήμη ότι το Android κολλάει βγηκε στην αρχή του λειτουργικού επειδή κυκλοφορισε πολύ σαπιλα σε μπάτζετ τηλέφωνα και προφανώς κολλούσαν. Άρα και στην περίπτωση αυτή , λογικά μοιρασμένα θα ήταν τα ποσοστά.

Επεξ/σία από chris_g92
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Αν είχαν 300 ευρώ  τα iPhone (με χειρότερα χαρακτηριστικά προφανώς)το iOS δεν θα είχε την φήμη του smooth λειτουργικού όμως. Γιατί η φήμη ότι το Android κολλάει βγηκε στην αρχή του λειτουργικού επειδή κυκλοφορισε πολύ σαπιλα σε μπάτζετ τηλέφωνα και προφανώς κολλούσαν. Άρα και στην περίπτωση αυτή , λογικά μοιρασμένα θα ήταν τα ποσοστά.

 

Ειναι λάθος ο συλλογισμός σου, πάρε για παράδειγμα ένα Iphone 4 χρόνων παλιό όπως είναι το 6s. Σε πληροφορώ είναι τόσο smooth και απροβλημάτιστο σαν να το αγόραζες σήμερα καινούριο. Συν ότι Τρέχει και την τελευταία έκδοση του iOS και θα πάρει και την επόμενη  . Βρες  μου εσυ Android συσκευή 4 χρόνια παλιά να τρέχει απροβλημάτιστα χωρίς κόλληματα και να είναι ενημερωμένη στην τελευταία έκδοση Android . Δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε τα iPhone κοστίζανε 600€. Τώρα κοστίζουν 1200€.

Ακόμα και με πτώση 15% στις πωλήσεις, η αύξηση του τζίρου είναι (1200-600)*(100-15)/100 = 51%.

Από επιχειρηματική άποψη, η πορεία του iPhone είναι κερδοφόρα.

Στην πράξη τώρα. Το κόστος είναι πλέον πολύ υψηλό για ετήσια αναβάθμιση. Με 600€/έτος όλοι αναβαθμίζανε αλλά πλέον οι περισσότεροι κρατάνε το iPhone για 2~3 χρόνια.

Του χρόνου θα αυξηθούν πάλι οι πωλήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Chocobo said:

Και γιατι παρακαλω να αλλαξει κινητο οταν το 6 τρεχει ακομα οπως  τη πρωτη μερα ; επειδη εσυ αλλαζεις το ενα κινητο μετα το αλλο και το εχεις  μπερδεψει νομιζοντας πως ειναι αθλημα και μετραμε τις ψ....ες μας νομιζεις πως ετσι λειτουργει ολος ο κοσμος ; 6s εχω και εγω.

Δεν το αλλαζω καθως με καλυπτει πληρως ακομα.

Iphone για μοστρα αγοραζουν ηλικιες κατω τον 20.Απο την αλλη το ιδιο κανουν και android του 1000ρικου.

Οταν ξεφυγεις απο την παιδικη νοοτροπια και θες κατι σταθερο και ευκολο για χρονια επιλεγεις διαφορετικα.

Εγω το να δωσω 1Κ , οταν το 6S μου αρχιζει να μην με καλυπτει , για να παρω παλι μια συσκευη που θα μου βγαλει 5ετια δεν μου φαινεται υπερβολικο ποσο.

Αυτα οσον αφορα την τιμη και σε ios και σε android.

Απο κει και περα προσωπικα το interface του ios για μενα ειναι πολυ καλυτερο και γενικα η εμπειρια.Ειδικα αν εχεις και αλλες συσκευες απο το οισοσυστημα της apple δεν κοιτας αλλου.

Το τρέχει όπως την πρώτη μέρα το θεωρώ λίγο άτοπο. Εκτός αν ξεχνάμε που η Apple έκανε τα κόλπα της και κόλλαγε το σύμπαν, με σκοπό να μην καταναλώνει μπαταρία και να διατηρείται σταθερή η εμπειρία του καταναλωτή (και όλα αυτά γιατί η μπαταρία ήταν πιο κάτω και από το ναδίρ από πλευράς απόδοσης λόγω ηλικίας).

Αλλά και από το περιβάλλον μου όσοι πήγαν σε iPhone και κορόιδευαν Samsung και Note, και στην Samsung γύρισαν και Note αγόρασαν και τον κινέζο τους πήραν και την καλύτερη εταιρεία που με πάθος υπερασπιζόντουσαν ξέχασαν....

Τέλος μην ξεχνάμε οτι το iOS είναι σε ελάχιστες συσκευές με αποτέλεσμα να είναι βελτιστοποιημένο (άλλο αν πέρασαν χρόνια για να αποκτήσει τα αυτονόητα) ενώ το Android OS μπαίνει από συσκευή των 70 Ευρώ μέχρι συσκευή των 1800 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Ειναι λάθος ο συλλογισμός σου, πάρε για παράδειγμα ένα Iphone 4 χρόνων παλιό όπως είναι το 6s. Σε πληροφορώ είναι τόσο smooth και απροβλημάτιστο σαν να το αγόραζες σήμερα καινούριο. Συν ότι Τρέχει και την τελευταία έκδοση του iOS και θα πάρει και την επόμενη  . Βρες  μου εσυ Android συσκευή 4 χρόνια παλιά να τρέχει απροβλημάτιστα χωρίς κόλληματα και να είναι ενημερωμένη στην τελευταία έκδοση Android . Δεν υπάρχει.

Xiaomi mi5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Το τρέχει όπως την πρώτη μέρα το θεωρώ λίγο άτοπο. Εκτός αν ξεχνάμε που η Apple έκανε τα κόλπα της και κόλλαγε το σύμπαν, με σκοπό να μην καταναλώνει μπαταρία και να διατηρείται σταθερή η εμπειρία του καταναλωτή (και όλα αυτά γιατί η μπαταρία ήταν πιο κάτω και από το ναδίρ από πλευράς απόδοσης λόγω ηλικίας).

Αλλά και από το περιβάλλον μου όσοι πήγαν σε iPhone και κορόιδευαν Samsung και Note, και στην Samsung γύρισαν και Note αγόρασαν και τον κινέζο τους πήραν και την καλύτερη εταιρεία που με πάθος υπερασπιζόντουσαν ξέχασαν....

Τέλος μην ξεχνάμε οτι το iOS είναι σε ελάχιστες συσκευές με αποτέλεσμα να είναι βελτιστοποιημένο (άλλο αν πέρασαν χρόνια για να αποκτήσει τα αυτονόητα) ενώ το Android OS μπαίνει από συσκευή των 70 Ευρώ μέχρι συσκευή των 1800 Ευρώ.

Δεν κολλαγε το συμπαν.Δεν υπηρχε καν lag.Επεσε λιγα νουμερα στα benchmarks απλα.Στην εμπειρια δεν υπηρχε διαφορα μην αναπαραγεις αρλουμπες αφου ξεκαθαρα δεν εχεις προσωπικη εμπειρια.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Chocobo said:

Δεν κωλαγε το συμπαν.Δεν υπηρχε καν lag.Επεσε λιγα νουμερα στα benchmarks απλα.Στην εμπειρια δεν υπηρχε διαφορα μην αναπαραγεις αρκουνπες αφου ξεκαθαρα δεν εχεις προσωπικη εμπειρια.

Οκ. Και εσένα οταν στο αυτοκίνητο σου αλλάξουν την ιπποδύναμη από 100 στα 60 επειδή τα φρένα δεν είναι καλά, αλλά έχεις την ίδια εμπειρία οδήγησης μην πεις τίποτα. Και αν δεν πιάνει τις επιδόσεις που πλήρωσες δεν πειράζει. Απλά benchmarks είναι και αυτά. Η εμπειρία και το thrill μετράει. ;)

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες έρευνες (από αμερικανικά σιτες/εταιρίες) οι περισσότεροι συμμετέχοντες είναι και αυτοί από την Αμερική. Θα ήθελα να δω μια έρευνα για Ευρώπη μόνο... μην σας πω Ελλάδα μόνο... @hal9000 έχουμε στατιστικά από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer είπε

 

Γνωριζεις απο κινητα? Γτ και το αρχικο σεταρισμα του iphone με το icloud ειναι σαν να υποβαλεις δηλωση

Σοβαρά τώρα; Που κολλάει το σετάρισμα του iCloud που είναι ένα μεηλ και ο κωδικός σου.

Μιλάμε να φέρεις το κινητό στα μέτρα και τις ανάγκες του χρήστη. 

 Δλδ πόσο brainwash πρέπει να μας κάνετε για να καταλάβετε πως το IOS είναι πολύ πιο απλό και το android δεν είναι τόσο εύχρηστο. Δεν μιλώ να είσαι πιτσιρικάς και να τους αλλάζεις τα μάτια σε παραμετροποίηση αλλά να κάνεις τα βασικά. 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πήγε το θέμα από mobiles σε Windows vs MacOS δεν ξέρω... Μάγκες ή τεχνολογία έχει προχωρήσει και ότι κάνουν τα Windows κάνουν και τα macos (εκτός από gaming). Η επιλογή λειτουργικού σήμερα είναι καθαρά θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...