Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά πράγματα, πολύ σημαντικά, που μόνο το iPhone έχει:

1. Airdrop με οποιαδήποτε συσκευή apple

2. Διαμοιραση τηλεφωνικής γραμμής με οποιαδήποτε Apple συσκευη

3. Backup / restore αιώνες μπροστά σε ευκολία χρήσης και αποτελεσματικότητα.

4. Imessage, FaceTime 

5. Αν έχεις και MacBook/iMac το integration που προσφέρεται είναι σε άλλο επίπεδο. Ενδεικτικά, iMessage, FaceTime, απάντηση τηλεφωνικής κλήσης ή εκκίνηση κλήσης από το MacBook, διαμοιραση internet από το iPhone χωρίς ενεργοποίηση hotspot

Και το σημαντικότερο, όλα τα παραπάνω χωρίς ΚΑΝΕΝΑ setup, πιο απλά δε γίνεται.

Που θέλω να καταλήξω; Ότι για ένα επαγγελματία που χρησιμοποιεί το οικοσύστημα της Apple για να αυξήσει την παραγωγικότητα αυτή τη στιγμή η Apple ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Είναι επειδεί δεν έχεις δει τίποτα πέρα από το 6 που έχεις. Το interface του IOS πέρα από μη παραγωγικό είναι και απαρχαιομένο, από το control center μέχρι τα notifications και όλα τ' άλλα. Το άρθρο από μόνο του λέει πολλά και είναι πέρα για πέρα ρεαλιστικό, τόσο που μάλλον είσαι η εξαίρεση του κανόνα πλέον. Οι καιροί που το iOS είχε μια μοναδικότητα, πάνε ενεπιστρεπτί.

Λες τωρα εσυ που με γνωριζεις απο κοντα.....

Πηγενε αγορι μου στα φορουμ του android που μιλανε για root κλπ να δεις πως δεν μιλας με τον τακη το μαναβη.

Αντε μπραβο που θα πεταχτει ο καθες ασχετος να μας πει δεν εχεις δει κατι περαν απο το 6.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Alex2020 είπε

Σε τι νιώθεις ικανοποιημένος σε σχέση με τα Android? 

Τι κάνει παραπάνω δηλαδή? 

Δεν είναι απαραίτητο ότι κάνει κάτι παραπάνω. Είναι πιο ασφαλές και αυτά που κάνει τα κάνει πολύ καλά. Έχει καλές dedicated εφαρμογές τύπου iMessage και σε γενικές γραμμές είναι πιο αξιόπιστο. 

Επεξ/σία από Hatsos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανδροιντ ,ειδικά μετά την έκδοση 6 έχει βελτιωθεί πολύ .Με την 9 η google προσπαθεί να το μαζέψει κιάλλο και λίγο πολύ το έχει καταφέρει.θα κάνω μια πρόβλεψη , ότι η διαφορά μεταξύ τους σε ποσοστά αγοράς θα μεγαλώσει κιάλλο.

Προσωπικά , μοναδικό κριτήριο αγοράς κινητού είναι η σχέση απόδοσης τιμής ,και όριο τα 300 ευρώ.Εκεί βρίσκεις πολύ καλές συσκευές ,όπως το Α8 2018 που έχω τώρα και από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.Απο Apple μόνο το 6s βρίσκεται στην ίδια κατηγορία τιμής ,το αν αξίζει τα λ7 του δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νόημα έχει μια τέτοια συζήτηση, άλλος θέλει Android, άλλος iOS. Το τι είναι καλύτερο ή χειρότερο είναι πολύ σχετικό. Προσωπικά χρήστης Android από την αρχή του, μόλις πήγα σε iOS δεν ξαναγύρισα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά congrats στο insomnia.gr που  triggaρεί τους χρήστες και κρατάει ένα επίπεδο αφύπνισης και ετοιμότητας.

Αυτα τα tech wars είναι αστεία από την εποχή του ST vs Amiga και intel vs AMD. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimitrisgalatsi said:

Όταν παίρνεις iPhone παίρνεις κινητό που θα σου βγάλει 10 ετια και βάλε το μόνο που θα αλλάξεις είναι μπαταρία και θα δουλεύει όπως δούλευε από την πρώτη μέρα τα Android στον πρώτο χρόνο αρχίζουν τα κολλήματα μετά μπαταρία και μετά από 500 που το πήρες το πουλάς ένα 50αρικο

Sent from his iPhone 3GS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dancer είπε

αν αγχωνεσε για ενα κινητο αν θα παρει update τοτε πρεπει να εξετασεις τη σχεση σου με την τεχνολογια, επισης αν κρινω απο την αγορα του SE  καταλαβαινω γτ δεν ησουν ευχαριστημενος με αντροιντ,προφανως αγοραζες συσκευες μεχρι 100 ευρω γτ συσκευη αντροιντ στα 270ευρω συνεχιζει να δουλευει αψογα μεχρι σημερα. Συμβιβασμο ηδη εχεις κανει γραφωντας οτι εχεις μια ΟΚ αυτονομια, κατι που σε χαλαει γτ εισαι με πριζα για να το φορτιζεις

Γιατι το λες αυτο? Επειδη θελω να εχω ολο και καλυτερα features και εμπειρια χρησης? Γιαυτο δεν αλλαζει ολος ο κοσμος κινητα στη 2ετια?
Τα αντροιντ που ειχα ηταν 3 ναυαρχιδες των 500ε (ειχα και lg g4) και ενα χιαομι των 150ε και το χιαομι αποδειχτηκε το καλυτερο για το κοστος του...

Δεν ειπα οτι δεν εχω κανει συμβιβασμο στο hardware, για το λειτουργικο αναφερομουν επειδη ολοι λενε οτι εχει πολλους περιορισμους και αλλες τετοιες ανακριβειες..

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Οκ. Και εσένα οταν στο αυτοκίνητο σου αλλάξουν την ιπποδύναμη από 100 στα 60 επειδή τα φρένα δεν είναι καλά, αλλά έχεις την ίδια εμπειρία οδήγησης μην πεις τίποτα. Και αν δεν πιάνει τις επιδόσεις που πλήρωσες δεν πειράζει. Απλά benchmarks είναι και αυτά. Η εμπειρία και το thrill μετράει. ;)

Αστοχο παραδειγμα με τραβηγμενα απο τα μαλλια νουμερα.Σε λιγο θα ακουσουμε πως επεσε η αποδοση κατα 90% εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VonLoutsos said:

Και εσένα οταν στο αυτοκίνητο σου αλλάξουν την ιπποδύναμη από 100 στα 60 επειδή τα φρένα δεν είναι καλά...

...θα πω κι ευχαριστώ. Εσύ προτιμάς τα γκάζια απ’ την ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Hatsos είπε

Δεν είναι απαραίτητο ότι κάνει κάτι παραπάνω. Είναι πιο ασφαλές και αυτά που κάνει τα κάνει πολύ καλά. Έχει καλές dedicated εφαρμογές τύπου iMessage και σε γενικές γραμμές είναι πιο αξιόπιστο. 

Το σε γενικές γραμμές τι σημαίνει; 

Μπορεις να μου πεις ένα παράδειγμα ενός i Phone σε σχέση με ένα s10? 

Θα μου πεις και μια άλλη χρήσιμη dedicatled εφαρμογή εκτός του i message; 

Το i message ει αι αυτό που είχε το κενό ασφαλείας που όταν καλούσε τον άλλον άκουγες τι λέει χωρίς να σου απαντήσει; 😂😂😂😂😂

Το λες σαν να μιλάς για blackberry που όντως έχει το hub και ήταν ασφαλες κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, cpgr είπε

Προσωπικα εχω Iphone se του κουτιου (270ε) και κανω τη δουλεια μου αψογα - επιτελους μετα απο τοσα αθλια αντροιντ που ειχα-
Το κινητο πεταει δε λαγκαρει ουτε για αστειο, δεν εχω κανει κανενα συμβιβασμο στη καθημερινη μου χρηση που εκανα και με τα αντροιντ (εκτος απο τη φορτιση που θελει lighting και οχι ενα απλο usb), ειναι υπερβολικα βολικο ως μικρο που ειναι, εχει μια παρα πολυ καλη καμερα + οθονη και μια οκ αυτονομια..
Ουτε που ξαναασχοληθηκα με μοντς και αν τρεχουν apps στο background που "τρωνε" ραμ ή το ποτε και αν θα παρει τα νεα updates...ολα δουλευουν ρολοι σα να το πηρα χθες εδω και 2 χρονια..πραγματικα ησυχασε το κεφαλι μου απο αυτο το  αγχος που σε πιανει με τα αντροιντ..
Φυσικα οπως λες ο ποιο πολυς κοσμος αγοραζει αντροιντ γιατι βλεποντας τα νουμερα νομιζει οτι περνει κατι καλυτερο.. αλλα οκ το καθενας εχει τα γουστα του..

 

11 ώρες πριν, cpgr είπε

Προσωπικα εχω Iphone se του κουτιου (270ε) και κανω τη δουλεια μου αψογα - επιτελους μετα απο τοσα αθλια αντροιντ που ειχα-
Το κινητο πεταει δε λαγκαρει ουτε για αστειο, δεν εχω κανει κανενα συμβιβασμο στη καθημερινη μου χρηση που εκανα και με τα αντροιντ (εκτος απο τη φορτιση που θελει lighting και οχι ενα απλο usb), ειναι υπερβολικα βολικο ως μικρο που ειναι, εχει μια παρα πολυ καλη καμερα + οθονη και μια οκ αυτονομια..
Ουτε που ξαναασχοληθηκα με μοντς και αν τρεχουν apps στο background που "τρωνε" ραμ ή το ποτε και αν θα παρει τα νεα updates...ολα δουλευουν ρολοι σα να το πηρα χθες εδω και 2 χρονια..πραγματικα ησυχασε το κεφαλι μου απο αυτο το  αγχος που σε πιανει με τα αντροιντ..
Φυσικα οπως λες ο ποιο πολυς κοσμος αγοραζει αντροιντ γιατι βλεποντας τα νουμερα νομιζει οτι περνει κατι καλυτερο.. αλλα οκ το καθενας εχει τα γουστα του..και διαφορετικες αναγκες..

Δεν το λες και ευκαιρία ομως το 270 ε; Πραγματικά δεν το λες και ευκαιρία όμως ε; 

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου πιστευω δεν εχεις δικιο, γιατι όλες οι συσκευες που λες, ακομα και αυτες με τα 200-300, ευρω κανουν ακριβως οτι και οι πανακριβες!Τωρα αν θες να παιζεις παιχνιδια στο κινητό με 120 fps ε τοτε ναι δε θα μπορεις.Αλλα οθονες,μικρα μπεζελς,αποτυπωματα οθόνης,πολλα γιγα ραμ και αρκετο αποθηκευτικό χώρο εχουν πλέον ολα τα κινητά!Τη δουλεια σου θα την κανεις κατα 95% και με το κινητό των 250 ευρω απλα στην κατηγορία 1.000 ευρω πληρωνεις την premium ποιτοτητα υλικων πχ, που φαινομενικα στο ματι δε θα την διαπιστωσεις παρα μονο απο τις μαρκετινιστικες εξαγγελίες!

Επεξ/σία από giodoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...