Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2020 στις 5:21 ΜΜ, AfterForever είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα thermaltake core v21. Το είχα πάρει για πιο κομψό.

Έχει μέσα i5 4460,8gb, μία asrock b85m-dgs (Micro ATX), μία r9 280, (μήκος 262 mm) 1 ssd και 2hdds.

Το τροφοδοτικό μου κάνει νερά και πάω για αλλαγή.

Αν υποθετικά μπορούσα να ξεφορτωθώ τους 2 3.5" hdds (που τους έχω για backup) και μιας και το τροφοδοτικό κάνει νερά και θα το αλλάξω, το μικρότερο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ case που θα μπορούσα να πάρω για να γλιτώσω χώρο πιο είναι;;  Ουσιαστικά να γλιτώσω χώρο όμως. 

Τον τελευταίο καιρό γλυκοκοιτάζω τα minipcs μόνο και μόνο για το μέγεθος. Γιατί τώρα αυτό που έχω μου φαίνεται γκουμούτσα. την κάρτα γραφικών σκέφτομαι ότι δε θα ήθελα να ξεφορτωθώ, γιατί παλιά μεν, αλλά κάτι παιχνίδια τύπου sonic, mario από cemu emulator κτλ τα σηκώνει για πλάκα, κάτι που φαντάζομαι οι ενσωματωμένες δεν....

Οποιεσδήποτε προτάσεις δεκτές!!

 

Καταρχάς μια καλησπέρα και στην παρέα αφού είναι το πρώτο μου ποστ στο θέμα που μας έχει πάρει τα μυαλά, καθώς τα sff είναι κάτι σαν τα ultra wide monitors, κολλάς άσχημα και σπάνια κοιτάς πίσω αν και δυστυχώς πιο ακριβά σε σχέση με τα μέινστριμ. Μια απάντηση λοιπόν με σκέψεις και προτάσεις από την εμπειρία μου, σχετικά οικονομικές για το σπορ, ενδεχομένως και για άλλους φίλους που το ψάχνουν αλλά και μια μίνι παρουσίαση των δικών μου "παιδιών" . 

 
Συμφωνώ με τον φίλο πιο πάνω,  το micro atx κάνει όλη τη "ζημιά" και δε νομίζω να υπάρχει κάτι πολύ πιο "κομψό" οικονομικό και συμμαζεμένο από το v21 για micro + gpu,  το γούστο του καθένα βέβαια είναι υποκειμενικό. Άποψη μου, πάρε mini itx και μετά οι επιλογές είναι λίγες αλλά καλές ανάλογα το βαλάντιο.

Έχω το μικρό του αδερφάκι, το v1 snow https://uk.thermaltake.com/core-v1.html με mini itx & rx570 που χώρεσε με πολλή υπομονή, προσωπικά από τα διαθέσιμα που κοιτούσα τότε στο σκρουτζ μου άρεσε πιο πολύ το "σαμπό του νοσοκόμου" 😄  και επειδή χωρούσε τους παλιούς μου μηχανικούς, έχει και πολύ καλό air flow κ δεν με περιόριζει στο psu. Όμως για νέο μικρό σύστημα ζαχαρώνω κ το https://www.skroutz.gr/s/20230731/Raijintek-Metis-Plus-White.html   όπου κι αυτό θέλει mini itx αλλά & sfx psu full modular για να χωρέσει κανονική gpu αλλά δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά σε όγκο με το v1, είναι λίγο πιο στενό αλλά θεωρώ πως είναι και λίγο πιο σοβαρό κ πιο οικονομικό σε σχέση με τις τιμές των νέων μίνι κουτιών. Αυτό το έχω μόνο για κάνα πιο απαιτητικό παιχνίδι που τελικά παίζω σπάνια, σαν αποθηκευτικό χώρο και για μοντάζ.

Το μηχάνημα που δουλεύω όλη μέρα όμως είναι το  a300. Εδώ μιλάμε πως γλιτώνεις ΤΟ χώρο 😇 και αναγκαστικά για πραγματικά μικρό μηχάνημα, απαιτείται apu.

 

Το έχω δουλέψει με 3200g & 3400g + 16gb ram 2933 στα 3200. Κι επειδή αναφέρθηκες σε emulators, ειδικά με τον δεύτερο παίζει τα πάντα σφαιρα dreamcast, n64 κλπ ακόμα και βαριά παιχνίδια με υποχωρήσεις αλλά αξιοπρεπέστατα. Θεωρώ δεν το κοντράρει κάνενα σούπερ mini-tiny σε αυτή την τιμή ((περίπου) γκουχ γκουχ asus pn50) κυρίως λόγω γραφικών vega 11, στα παιχνίδια κοιτάει με τόλμη στα μάτια 🤪 ακόμα και τον 4750  γιατί έχει vega 8 αλλα εννοείται είναι πιο δυνατός μα και πολύ πιο ακριβός, με δυνατότερη επιλογή αυτή τη στιγμή για apu τον 4800, όλους τους άλλους της 4000 σειράς ανάλογα το παιχνίδι τους κοντράρει στα ίσια ή είναι καλύτερος  (αλλά βασικά δεν υπάρχουν σχεδόν πουθενά).Αντίστοιχα για intel υπάρχει το a310 (ή πανάκρβα nuk) αλλά κάθε σύγκριση στο θέμα on board κάρτας είναι επικεικώς αστεία.  Υπ'όψιν έχει ήδη κυκλοφορήσει το x300 (h470 για intel) όπου δίνει δυνατότητα overclock στον επεξεργαστή, αλλά άγνωστο αν έρθει Ελλάδα και πότε.

 

 

Και μερικές φωτό για σύγκριση v1 με το "πειραγμενο" μου a300.

 

IMG_20201020_015606.jpg

IMG_20201020_174009.jpg

IMG_20201112_014405.jpg

Screenshot_13.png

Επεξ/σία από satelitas
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αλλάξω το πίσω φαν από Arctic F12 σε P12 , θα αξίζει ή τζάμπα κόπος; Θεωρητικά δεν θα τραβάει πιο αποτελεσματικά τον θερμό αέρα από μέσα πέρα από τη γρίλια σε σχέση με το F12 που είναι περισσότερο airflow related fan;

Στη φωτογραφία δεν φαίνεται πολύ καλά - δείτε το πορτοκαλί βελάκι - αλλά είναι έξω ( γιατί δε χωράει λόγω υδροψυξης )

 

IMG_20201217_135336.jpg

Εισαγωγή αέρα ουσιαστικά γίνεται μόνο από πάνω από τα ανεμιστηρακια της υδροψυξης που τραβάνε από έξω αέρα (intake)

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σκέφτομαι να αλλάξω το πίσω φαν από Arctic F12 σε P12 , θα αξίζει ή τζάμπα κόπος; Θεωρητικά δεν θα τραβάει πιο αποτελεσματικά τον θερμό αέρα από μέσα πέρα από τη γρίλια σε σχέση με το F12 που είναι περισσότερο airflow related fan;

Στη φωτογραφία δεν φαίνεται πολύ καλά - δείτε το πορτοκαλί βελάκι - αλλά είναι έξω ( γιατί δε χωράει λόγω υδροψυξης )

 

IMG_20201217_135336.jpg

Εισαγωγή αέρα ουσιαστικά γίνεται μόνο από πάνω από τα ανεμιστηρακια της υδροψυξης που τραβάνε από έξω αέρα (intake)

Θα είναι καλύτερο ναι, αλλά δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά.

Απο VRM temp πως πάει; Δεν έχεις φανακι πάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Θα είναι καλύτερο ναι, αλλά δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά.

Απο VRM temp πως πάει; Δεν έχεις φανακι πάνω;

Όχι, ηηηηταν να έβαζα κάποιο αλλά δεν ξέρω τι μέγεθος αξίζει γ αυτή τη περίπτωση. Κάτι noctua που μαρεσαν στο βίντεο του Optimum Tech είν'πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ούτε εγώ νομίζω ότι θα δεις μετρήσιμη διαφορά με το άλλο fan.

22 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εισαγωγή αέρα ουσιαστικά γίνεται μόνο από πάνω από τα ανεμιστηρακια της υδροψυξης που τραβάνε από έξω αέρα (intake)

Έχεις δοκιμάσει το αντίθετο; Δλδ να είναι intake το πίσω fan, και exhaust του ψυγείου;

Νομίζω θα είσαι καλύτερα, ειδικά σε gaming με open air κάρτα, δε θα σου εγκλωβίζεται όλη η ζέστη μέσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Ναι, ούτε εγώ νομίζω ότι θα δεις μετρήσιμη διαφορά με το άλλο fan.

Έχεις δοκιμάσει το αντίθετο; Δλδ να είναι intake το πίσω fan, και exhaust του ψυγείου;

Νομίζω θα είσαι καλύτερα, ειδικά σε gaming με open air κάρτα, δε θα σου εγκλωβίζεται όλη η ζέστη μέσα.

Είναι χειρότερα κατά πολύ. Καθώς έχει ήδη εγκλωβιστεί ζεστή από τη μητρική, τραβάει (όταν είχα) ζέστη από την κάρτα, το τροφοδοτικό και ήταν αρκετούς βαθμούς πιο ζεστός ο επεξεργαστής σε games/stress test

Από έξω τραβάνε δροσερό αέρα όπως τα έχω τώρα ( intake από πάνω δηλαδή ) και τον βγάζει το πίσω φαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα το καλοκαίρι του 2021 οι INTEL & AMD θα φτιάξουν τις επόμενες πλατφόρμες τους με DDR5.

Οταν με το καλό βγουν οι μητρικές με DDR5 θα γίνω ακόμη και εγώ SFFpc ακιας και πιθανότατα να κατευθυνθώ σε AMD-APU που μέχρι σήμερα αποτρέπω όσους με ρωτάνε!

Πιστεύω ότι στην επόμενη γενιά ZEN οι APUS σε συνδυασμό με DDR5 θα μας δώσουν επιτέλους την πολυπόθητη ποιότητα για ΑΑΑ 1080p gaming.

ΥΓ

Στην απόφαση τους συνέβαλε η αναβάθμιση της γενιάς GPU σε DDR6 (που θα πωλούνται πλέον οι ddr5 όταν σε λίγους μήνες ανέβουν σε ddr6 οι mid-range?) και ο ανταγωνισμός από M1-silicon που έχει την RAM embeded in SOC και τα πάρε-δώσε με cpu γίνεται με υπερβολικά μικρό latency)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες αλλαγές:

240 Υδρόψυξη , νέο τροφοδοτικό και αλλαγή πρόσοψης κουτιού.

Inked1.jpg

Επεξ/σία από unemployed_ghost
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά

Μετά απο χρόνια σκέψης τελικά ήρθε η στιγμή να φτιάξω και εγώ ένα SFF build.

Θα στεγαστούν στο Raijintek Ophion Evo Black τα παρακάτω :

CPU: Intel Core i5-10500 Box

Μ/Β : Asrock Z490M-ITX

SSD: Kingston A2000 1TB

PSU: Corsair SF Series 450W Gold

RAM:  PATRIOT PVS432G320C6K

Οπότε για αρχή θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα χώρου στο build με την μαμά ψύκτρα και μετά επειδή θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο - δροσερό γίνεται αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή είτε στο fan που έρχεται το κουτί , είτε στην ψύξτρα του επεξεργαστή

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά

Μετά απο χρόνια σκέψης τελικά ήρθε η στιγμή να φτιάξω και εγώ ένα SFF build.

Θα στεγαστούν στο Raijintek Ophion Evo Black τα παρακάτω :

CPU: Intel Core i5-10500 Box

Μ/Β : Asrock Z490M-ITX

SSD: Kingston A2000 1TB

PSU: Corsair SF Series 450W Gold

RAM:  PATRIOT PVS432G320C6K

Οπότε για αρχή θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα χώρου στο build με την μαμά ψύκτρα και μετά επειδή θέλω να είναι όσο πιο αθόρυβο - δροσερό γίνεται αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή είτε στο fan που έρχεται το κουτί , είτε στην ψύξτρα του επεξεργαστή

Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα, μεγειές!

Δεν γνωρίζω τι ανεμιστήρες φοράει στοκ αλλά θα έβαζα προσωπικά artic P12/14 PWM/pst. Είναι 95% noctua A25 στο 20% της τιμής.

Η ψύκτρα του επεξεργαστή λογικά θα κάνει τον περισσότερο θόρυβο, οπότε θα άρχιζα απο εκεί.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, μεγειές!

Δεν γνωρίζω τι ανεμιστήρες φοράει στοκ αλλά θα έβαζα προσωπικά artic P12/14 PWM/pst. Είναι 95% noctua A25 στο 20% της τιμής.

Η ψύκτρα του επεξεργαστή λογικά θα κάνει τον περισσότερο θόρυβο, οπότε θα άρχιζα απο εκεί.

Ευχαριστώ πολύ , έψαξα στα specs της intel για να δώ για την ψύκτρα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Ευχαριστώ πολύ , έψαξα στα specs της intel για να δώ για την ψύκτρα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα

Δεν υπαρχει κατι να δεις, 🤣 αν μπορεις να την αλλαξεις απο την αρχη.

Συμφωνω και εγω με τα arctic fans (πηρα και εγω 2 bionix 120 για το sff build)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Balantakos είπε

Δεν υπαρχει κατι να δεις, 🤣 αν μπορεις να την αλλαξεις απο την αρχη.

Συμφωνω και εγω με τα arctic fans (πηρα και εγω 2 bionix 120 για το sff build)

Ωραία και τι βάζουμε για να χωράει και να έχει καλή απόδοση θορύβου - ψύξης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραία και τι βάζουμε για να χωράει και να έχει καλή απόδοση θορύβου - ψύξης ?

https://www.skroutz.gr/s/12388322/Be-Quiet-Shadow-Rock-TF-2.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...