Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έκανα ποστ εδώ τι ψυκτρα να πάρω και μου προτάθηκε αυτή , φαντάστηκα ότι η πρόταση έγινε επειδή θα χωραγε 🥺

Φίλε μου μετραμε 3 φορές, περνάμε 1. Με ένα γρήγορο search είδα max cpu cooler height 90mm, η δική σου πρέπει να είναι 130-135mm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, niko13 είπε

Οχι ρε... Αν ειναι amd εχω ενα cooler απο 3700x αν μπαινει.. 

Thx man έβαλα τον μαμά της intel σε ένα λεπτό τσάμπα τα λεφτά και η ταλαιπωρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Thx man έβαλα τον μαμά της intel σε ένα λεπτό τσάμπα τα λεφτά και η ταλαιπωρία

Βάλε αγγελία σαράντα ευρώ η ανταλλαγή με κάποια από αυτές 

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=7106600,19160125,18665240

Ενδέχεται επειδή έχεις high profile ram να χρειαστεί να τις τοποθετήσεις διαφορετικά από ότι λένε οι οδηγίες αλλιώς πρέπει να βγάλεις τα heatsink είτε της μιας είτε και των δύο μνημών. Καλώς ήρθες στον γεμάτο προκλήσεις κόσμο των sffs 😄

Αν δε βρεις αγοραστή στείλε μου pm.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει και συ έπρεπε να δεις το επιτρεπτό ύψος.

Βάλτη προς πώληση στις αγγελίες και πάρε μια άλλη bequiet ή noctua σύμφωνα με το επιτρεπτό ύψος που δέχεται το κουτί.

28 λεπτά πριν, vins είπε

Φίλε μου μετραμε 3 φορές, περνάμε 1. Με ένα γρήγορο search είδα max cpu cooler height 90mm, η δική σου πρέπει να είναι 130-135mm...

Η δική του είναι 11.2 cm. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Εντάξει και συ έπρεπε να δεις το επιτρεπτό ύψος.

Βάλτη προς πώληση στις αγγελίες και πάρε μια άλλη bequiet ή noctua σύμφωνα με το επιτρεπτό ύψος που δέχεται το κουτί.

Η δική του είναι 11.2 cm. 

Ναι δεν την έψαξα, το κουτι έψαξα που ήταν 90. Σε κάθε περίπτωση μετράμε και ξαναμετραμε πάντα.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Εντάξει και συ έπρεπε να δεις το επιτρεπτό ύψος.

Βάλτη προς πώληση στις αγγελίες και πάρε μια άλλη bequiet ή noctua σύμφωνα με το επιτρεπτό ύψος που δέχεται το κουτί.

Η δική του είναι 11.2 cm. 

Δεν βγάζω την ουρά μου απέξω , κακώς δεν κοίταξα και εγώ , απλά υπέθεσα ότι λόγω της φύσης του ποστ θα μου γινότανε πρόταση για κάτι που χωράει . Ψύκτρα που δεν χώραγε μπορούσα να επιλέξω και εγώ :D

Τέλος πάντων ευχαριστώ παιδιά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 9:33 ΜΜ, tsofras είπε

Intel Core i5-10500 Box

Σε κάθε περίπτωση απορώ γιατί δεν χρησιμοποιείς την μαμά. Ιδίως όσοι έχουν AMD "βιάζονται" να πουν ότι πάρε μια after-market ψυκτρα ενώ η δική μου εμπειρία λέει ότι στους κλειδωμένους Ι5 , Ι7  που είναι 65W TDP το μαμά για να το ακούσεις πρέπει και να έχεις ασυνήθιστα ήσυχο περιβάλλον και να στρεσάρεις το cpu ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σε κάθε περίπτωση απορώ γιατί δεν χρησιμοποιείς την μαμά. Ιδίως όσοι έχουν AMD "βιάζονται" να πουν ότι πάρε μια after-market ψυκτρα ενώ η δική μου εμπειρία λέει ότι στους κλειδωμένους Ι5 , Ι7  που είναι 65W TDP το μαμά για να το ακούσεις πρέπει και να έχεις ασυνήθιστα ήσυχο περιβάλλον και να στρεσάρεις το cpu ταυτόχρονα.

Έλα ντε , μπήκε σε ένα λεπτό προς το παρών δεν την έχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έλα ντε , μπήκε σε ένα λεπτό προς το παρών δεν την έχω ακούσει

Στο είχα γράψει στο θέμα που έστηνες PC αλλά εσύ άκουσες αυτούς που κουβαλάνε το σύνδρομο του ελικόπτερου από εποχής bulldozer.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ορια του sff το nr200 αλλα μιας κ δε βλεπω να παιρνω gpu, ειπα να φτιαξω δευτερο pc/παγιδα για φιλους κ ανηψια, να μην σκαλιζουν το δικο μου😁.. B550, 3700x,5600xt(bf απο πλαισιο, που οταν την πηρα δεν ξετρελαθηκα κιολας απο την τιμη, που να ηξερα....). Καλη χρονια και υγεια σε ολους😁

IMG_20210101_153915_compress3.jpg

IMG_20210101_162852_compress42.jpg

IMG_20210101_201428_compress77.jpg

IMG_20210101_202422_compress54.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 8:35 ΜΜ, niko13 είπε

 

 

IMG_20210101_162852_compress42.jpg

 

 

Παιδια καλησπερα. Με αφορμη το παραπανω post ηθελα μια γνωμη. 

Εβαλα στο δικο μου την Noctua L12S σε μητρικη Gigabyte aorus b450 i . Μου εσπασε τα νευρα, δεν καθοταν με τιποτα στα μεγαλα brackets, και με πολλη κοπο τη στερεωσα στα κοντα brackets.

Το θεμα ειναι οτι οπως στην παραπανω φωτο, η ψυκτρα φαινεται να εχει μια κλιση απο τα αριστερα προς τα δεξια.(μπορει η ψυκτρα του παιδιου να ειναι σε απολυτη ευθεια, και να φταιει η φωτογραφια). Η πανω δεξια γωνια της ψυκτρας ακουμπαει στον top ανεμιστηρα (ελαχιστα, το καπακι κλεινει κανονικα). Πρεπει να ανησυχω;

Να προσπαθησω να την ξανατοποθετησω; δεν φανταζεστε ποσες ωρες με παιδεψε. Ειμαι ετοιμος να τους τη γυρισω πισω πραγματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλη χρονια!! Εδω και καιρο γλυκοκοιταω να στήσω ενα mini itx συστημα. Βλεπω ομως οτι η τιμη του NR200P εχει ξεφυγει τωρα τελευταια (137 ευρω) χωρις να εχει και αποθεμα.

Βλεπω οτι σε καλη τιμη παιζουν και τα Silencio S400 TG / h210, τι παρομοιο προτεινετε δεδομενου οτι θα ηθελα να χωρεσω μια 3060ti? Η να περιμενω μεχρι να βγει σε αποθεμα τo 200p?

Επεξ/σία από hliastsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hliastsek είπε

Καλησπερα και καλη χρονια!! Εδω και καιρο γλυκοκοιταω να στήσω ενα mini itx συστημα. Βλεπω ομως οτι η τιμη του NR200P εχει ξεφυγει τωρα τελευταια (137 ευρω) χωρις να εχει και αποθεμα.

Βλεπω οτι σε καλη τιμη παιζουν και τα Silencio S400 TG / h210, τι παρομοιο προτεινετε δεδομενου οτι θα ηθελα να χωρεσω μια 3060ti? Η να περιμενω μεχρι να βγει σε αποθεμα τo 200p?

Εγώ μόλις το παρήγγειλα σε μαύρο την p έκδοση στα 118 ευρώ από vision άμεσα διαθέσιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hliastsek είπε

Καλησπερα και καλη χρονια!! Εδω και καιρο γλυκοκοιταω να στήσω ενα mini itx συστημα. Βλεπω ομως οτι η τιμη του NR200P εχει ξεφυγει τωρα τελευταια (137 ευρω) χωρις να εχει και αποθεμα.

Βλεπω οτι σε καλη τιμη παιζουν και τα Silencio S400 TG / h210, τι παρομοιο προτεινετε δεδομενου οτι θα ηθελα να χωρεσω μια 3060ti? Η να περιμενω μεχρι να βγει σε αποθεμα τo 200p?

Εγώ θα σου έλεγα να πας για nr200p.Ειναι έρωτας. Εχει όσο χώρο χρειάζεται, και είναι όσο compact πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...