Προς το περιεχόμενο

Ασχολήθηκα με πληροφορική !έκανα λάθος επιλογή επαγγέλματος τελικά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

μηπωσ πρεπει να οργανωθουμε και να παμε συλογικα για το γενικο καλο ολων των συναδελφων παρα ο καθε ενασ μονος του ...

Στην πρωτη ευκαιρια που θα βρεις (οχι εσυ συγκεκριμενα, γενικα) να ριξεις το συναδελφο προκειμενου να εξυπηρετησεις το συμφερον σου, τι γινεται;

Ποσοι απο το ''συλλογο'' θα την αρπαξουν πιστευεις; Κανενας;

Αναφορά σε κείμενο

ναι δεν μου φτανουν και θεωρω οτι θα επρεπε να βγαζω τα διπλα  ... εσυ τι προβλημα εχεισ δηλαδη ?απο εσενα τα παιρνω ? το να χαλανε την πιατσα ομωσ ιεκατζιδεσ και να συμπιεζουν τουσ μισθους μασ ναι με χαλαει 

Δεν με αφορα να σου πω την αληθεια, ανηκω σε τελειως διαφορετικο τομεα. Εαν ενας αποφοιτος ΙΕΚ ειναι ικανος να σε ανταγωνιστει σε θεμα γνωσεων ως αποφοιτος ΠΑΠΕΙ, μαλλον κανεις κατι λαθος.

Επεξ/σία από -Dimitris-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Speculoos είπε

50K δηλαδή 30 καθαρά για κάποιον που έχει διευθυντική θέση με τη σωστή έννοια και όχι "διευθυντής στο μαγαζί ρούχων της Νίτσας στο Γουδί", ναι δεν είναι φοβερά λεφτά. Eίναι λεφτά για να ζήσεις άνετα, τίποτα παραπάνω.

συμφωνώ, αλλά λαμβάνω υπόψιν και τα σύγχρονα δεδομένα, μαζί με το γεγονός ότι οι πιο νέοι για αντίστοιχες θέσεις δεν παίρνουν αυτά που έπαιρναν οι παλιότεροι σε οποιαδήποτε κλίμακα της ιεραρχίας και αν αναφερόμαστε

 

δυστυχώς σήμερα για να   ξοδέψει κάποιος 64 χιλιάρικα για εσένα (τόσο πάει με ικα εργοδότη) ώστε να πάρεις τα 2κατι θα πρέπει να του τα φέρεις πίσω  και πολλαπλάσια και πες μου σε πόσες δουλειές μπορεί να γίνει αυτό; 

 

ακόμα και στα "μεγάλα μαγαζιά" πόσοι υπάλληλοι παράγουν εκατοντάδες χιλιάρικα; 

και φυσικά σκέψου ότι ακόμα και αυτοί που τα παράγουν, για να τα παράγουν τους βγαίνει το λάδι

 

πόσοι αντέχουν να το κάνουν αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ναι δεν μου φτανουν και θεωρω οτι θα επρεπε να βγαζω τα διπλα  ... εσυ τι προβλημα εχεισ δηλαδη ?απο εσενα τα παιρνω ? το να χαλανε την πιατσα ομωσ ιεκατζιδεσ και να συμπιεζουν τουσ μισθους μασ ναι με χαλαει 

Καθόλου δεν χαλάνε την πιάτσα φίλε μου. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις οτι κάνεις καλύτερη δουλειά από έναν ΙΕΚατζή όπως λές τότε μάλλον δεν αξίζεις να παίρνεις περισσότερα από εκείνον. Έτσι είναι η ελέυθερη αγορά αξιοκρατική, deal with it.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι ΙΕΚατζήδες που κατηγορείς, έχουν περισσότερο πάθος από σένα γι' αυτό που κάνουν.

Δικό σου είναι το πρόβλημα, όχι της Πληροφορικής. Όποιο επάγγελμα και να διάλεγες, αν δεν το αγαπούσες και πήγαινες απλά για το «εύκολο» χρήμα, πάλι εδώ στο Insomnia θα ήσουν να ανοίγεις αντίστοιχα threads. Τα τσέπωσε ο φίλος σου για 3 χρόνια (όπως λες). Μετά τα 3 χρόνια, μπορεί να πεινάσει για τα επόμενα 3. Θα βγει να πει «τι κωλοεπάγγελμα διάλεξα»;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΕΙΡΑΙΑ τελειωσα σιγα τα λαχανα ...

δεν πιασατε το νοημα του post ομως

μηπωσ πρεπει να οργανωθουμε και να παμε συλογικα για το γενικο καλο ολων των συναδελφων παρα ο καθε ενασ μονος του ...

καλα τα ειδαμε και τα αγγλικα πανεπιστημια με τα φουμαρα που εχουν ολοι τους 

φιλε ειναι θεμα απαιτησεων  

ναι δεν μου φτανουν και θεωρω οτι θα επρεπε να βγαζω τα διπλα  ... εσυ τι προβλημα εχεισ δηλαδη ?απο εσενα τα παιρνω ? το να χαλανε την πιατσα ομωσ ιεκατζιδεσ και να συμπιεζουν τουσ μισθους μασ ναι με χαλαει 

Αν θες παραπάνω λεφτά κάνε δική σου δουλειά. Αυτά που λες με συλλόγους κλπ είναι παπατζιλίκια. Απλά είσαι τεμπελάκος και περιμένεις να οσυ λύσουν άλλοι το πρόβλημα. Δουλειές κι ευκαιρίες υπάρχουν με την σέσουλα στην αγορά μας. Δεν γίνεται όμως να έχεις εργασιακή ασφάλεια και μισθό 20 χιλιάρικα το μήνα. Βγες έξω στη ζούγκλα, βρες τρόπο να πιάνεις πελάτες μόνος σου, βρες τρόπο να σε πληρώνουν στην ώρα τους οι πελάτες, δούλεψε 8 το πρωί με 10 το βράδυ και μετά μπορεί να φτάσεις να βγάζεις τα λεφτά που θες. Αλλά με το να κωλοβαράς και να γκρινιάζεις σαν 18χρονος δεν πρόκειται να τα βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ είμαι σε ένα κλάδο που έχει χίλιες φορές τα προβλήματ του δικού σου και άλλων αλλά δεν περιμένω να συσπειρωθεί κόσμος κτλ. γιατί ξέρω σε ποια χώρα ζω δεν έχω αυταπάτες...

Αλλά στην Ελλάδα δυστυχώς επικρατεί μια άποψη που λέει ότι βρίσκεις δουλειά, παίρνεις τον μισθό σου και όλα καλά. Αλλά αν θες να αυξήσεις τον μισθό σου κτλ. πρέπει να εξελιχθείς. 

Εγώ π.χ. όταν δεν έχω δουλειά δεν πάω να πιω μόνο καφέ και να βολτάρω (θα τα κάνω και αυτά) αλλά κάθομαι και διαβάζω για τον κλάδο μου, ενημερώνομαι, πειραματίζομαι με διάφορα, βλέπω αν μπορώ να κάνω επιπλέον σπουδές, αν μπορώ με τα προσόντα μου να βρω δουλειές στο εξωτερικό.

Μόνο με σκληρή δουλειά και το κεφάλι κάτω μπορείς να ανέλθεις και να βγάλεις τα χρήματα που φαντάζεσαι. Αν όμως την δουλειά σου την βλέπεις μόνο ως ένα μέσο για να βγάζεις χρήματα χάνεις το νόημα της εργασίας και δεν θα προχωρήσεις παραπέρα.

Τα συνδικάτα κτλ. μακάρι να υπήρχαν σε όλες τις δουλειές στην χώρα μας και να δούλευαν για να μας προστατεύουν αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν και όσα υπάρχουν εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Καθόλου δεν χαλάνε την πιάτσα φίλε μου. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις οτι κάνεις καλύτερη δουλειά από έναν ΙΕΚατζή όπως λές τότε μάλλον δεν αξίζεις να παίρνεις περισσότερα από εκείνον. Έτσι είναι η ελέυθερη αγορά αξιοκρατική, deal with it.

και ποιοσ μπορει να το μετρησει αυτο φιλε μου 

το οτι εγω προτεινω μια λυση μεσα σε 1 ωρα ενω οι περισοτεροι κανουν συνεχεια λαθη σχεδιαστικα μπορει ευκολα να αποτυπωθει νομιζεισ στη δουλεια και μπορουν να καταλαβουν ...

σπαγκετι code γραφουν πολοι ...

Ένα άλλο παραδειγμα ελειψεως συλογου πληροφορικης είναι και αυτό στους καθηγητες πληροφορικης λυκειου

Πανε μαθηματικοι που εχουν σκληρο συλογγικο οργανο και με ένα σεμιναρειο διοριζοντουσαν καθηγητες πληροφορικης με αποτελεσμα να μπουκωσουν οι θεσεις και να μενουν πληροφορικαριοι ανεργοι

Αυτό σου αρεσει εσενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η ιδέα του Συνδικάτου σε Πληροφορική μου φαίνεται λίγο παιδιάστικη...στο κάτω κάτω της γραφής ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

Θες να είσαι υπάλληλος ...μπες σε μια εταιρεία και πες τους : ΘΕΛΩ 10 χιλιάρικα τον μήνα...

Θες να είσαι Ελ. Επαγγελματίας: Ανοίγεις μαγαζί/εταιρεία ή φτιάχνεις μια εφαρμογή που έχει 100 εκ. downloads και καθαρίζεις τα  ΦΡΑΓΚΑ...

Πως δηλαδή θα βάλεις τον άλλο Πρόεδρο/Γραμματέα και πάει λέγοντας....θα πείς ο πιο "έξυπνος" ...και ας μαζευτούμε 10 άτομα εδω μέσα και ας πει κάποιος ότι εγώ είμαι ο πιο έξυπνος το τι μπουνιδια έχουν να πέσουν απο τους υπόλοιπους 9 δεν το συζητάμε...σαν κάτι βρωμοξυλα που πέφτουν σε κάτι Βουλές της Ασίας...

Οπότε μην λέμε αστεία πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, masteripper είπε

Νομίζω ότι η ιδέα του Συνδικάτου σε Πληροφορική μου φαίνεται λίγο παιδιάστικη...στο κάτω κάτω της γραφής ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

Θες να είσαι υπάλληλος ...μπες σε μια εταιρεία και πες τους : ΘΕΛΩ 10 χιλιάρικα τον μήνα...

Θες να είσαι Ελ. Επαγγελματίας: Ανοίγεις μαγαζί/εταιρεία ή φτιάχνεις μια εφαρμογή που έχει 100 εκ. downloads και καθαρίζεις τα  ΦΡΑΓΚΑ...

Πως δηλαδή θα βάλεις τον άλλο Πρόεδρο/Γραμματέα και πάει λέγοντας....θα πείς ο πιο "έξυπνος" ...και ας μαζευτούμε 10 άτομα εδω μέσα και ας πει κάποιος ότι εγώ είμαι ο πιο έξυπνος το τι μπουνιδια έχουν να πέσουν απο τους υπόλοιπους 9 δεν το συζητάμε...σαν κάτι βρωμοξυλα που πέφτουν σε κάτι Βουλές της Ασίας...

Οπότε μην λέμε αστεία πράγματα..

ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ισωσ και οχι 

θυμηζω οτι και στη γερμανια εχουμε το vdi για μηχανικους και μια χαρα κοιτανε το συμφερων τους ...

εδω δηλαδη πωσ εχουν καταφερει οι του τεε και λενε τσαμπουκα οτι πολυτεχνειο = 1200 ελαχιστο μισθο ενω συναδελφος τους εχει 900 πχ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakis81 είπε

ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ισωσ και οχι 

θυμηζω οτι και στη γερμανια εχουμε το vdi για μηχανικους και μια χαρα κοιτανε το συμφερων τους ...

εδω δηλαδη πωσ εχουν καταφερει οι του τεε και λενε τσαμπουκα οτι πολυτεχνειο = 1200 ελαχιστο μισθο ενω συναδελφος τους εχει 900 πχ 

Προλάβαν απο μια εποχή που ο μορφωμένος ήταν υπόθεση στην Ελλάδα...αυτά δυστυχώς τα κατάλοιπα του παρελθόντος δεν μπορούμε να τα πολεμήσουμε...είναι νοοτροπίες 50ετίας...

Στην εποχή που ζούμε δεν θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο....

Ποιό συμφέρον θα ήταν οι Σχολές να επενδύαν σε διδασκαλία υψηλού επιπέδου Προγραμματιστών που θα τους έκαναν "απρόσιτους" στην φτηνή αγορά εργασίας παρά να ψάχνουμε κόλπα του παρελθόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ισωσ και οχι 

θυμηζω οτι και στη γερμανια εχουμε το vdi για μηχανικους και μια χαρα κοιτανε το συμφερων τους ...

εδω δηλαδη πωσ εχουν καταφερει οι του τεε και λενε τσαμπουκα οτι πολυτεχνειο = 1200 ελαχιστο μισθο ενω συναδελφος τους εχει 900 πχ 

δεν εχεις ιδέα για το τεε. προσωπικά το θεωρώ μεγάλη γαγκρενα του κλαδου μας κ κυρια αιτία της απαξίωσης του επαγγέλματος. 

BTW οσοι δεν είχαμε στρωμένες δουλειές κ βύσμα ειτε φύγαμε ειτε δουλευαμε εκτός κλάδου.

επίσης πως θα βάλεις σε πλαίσιο το γνωσιακό επίπεδο σε εναν κλαδο που ειναι ακρως δυναμικό κ αλλάζει καθημερινά?

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Προλάβαν απο μια εποχή που ο μορφωμένος ήταν υπόθεση στην Ελλάδα...αυτά δυστυχώς τα κατάλοιπα του παρελθόντος δεν μπορούμε να τα πολεμήσουμε...είναι νοοτροπίες 50ετίας...

Στην εποχή που ζούμε δεν θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο....

Ποιό συμφέρον θα ήταν οι Σχολές να επενδύαν σε διδασκαλία υψηλού επιπέδου Προγραμματιστών που θα τους έκαναν "απρόσιτους" στην φτηνή αγορά εργασίας παρά να ψάχνουμε κόλπα του παρελθόντος.

εδω θα συμφωνησω μαζι σου 

αλλα οι κυβερνησεισ βλεπουν με αλλα κριτηρια (βλεπε νομικη πατρας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ισωσ και οχι 

θυμηζω οτι και στη γερμανια εχουμε το vdi για μηχανικους και μια χαρα κοιτανε το συμφερων τους ...

εδω δηλαδη πωσ εχουν καταφερει οι του τεε και λενε τσαμπουκα οτι πολυτεχνειο = 1200 ελαχιστο μισθο ενω συναδελφος τους εχει 900 πχ 

Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να παίρνουν και οι υπόλοιποι 1200. Πάνω από αυτά δε θα ξαναπάρει κανείς.  Επίσης θέλω να σε δω με τσαμπουκά να μπαίνεις Intrasoft,Stoiximan,Microsoft,Google και να χτυπάς το χέρι στο τραπέζι ωσάν άλλος Φωτόπουλος της ΓΕΝΟΠ. Φαντάζομαι θα βγεις από το κτίριο σε χρόνο ρεκόρ.  Ξύπνα και προσπάθησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakis81 είπε

εδω θα συμφωνησω μαζι σου 

αλλα οι κυβερνησεισ βλεπουν με αλλα κριτηρια (βλεπε νομικη πατρας )

Μόλις έπαιξες και έχασες με το συμπάθειο...

Οι κυβερνήσεις το μόνο που ξέρουν είναι να διατυμπανίζουν βαριά και ασήκωτα λόγια για ψηφιακή διακυβέρνηση για τεχολογία ,για μέλλον....για ...εδώ παίρνουμε 1 τσουβάλι και απλώς το γεμίζουμε με ωραία λόγια που σε κάποιο συνθετικό έχουν τις λέξεις "πληροφορική","ψηφιακή"...κτλ

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι απο τους  μεγάλους , η πιο έντονη επαφή με την "πληροφορική" είναι οι Επαφές στο Iphone, Το twitter (γιαυτό γίνεται και ο κακός χαμός)..άντε βαριά βαριά κανα Playstation...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...