Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα


poka333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2022 στις 4:22 ΜΜ, ModernAthenian είπε

Πωπω αυτό με το κατάστημα θέλω να το αποφύγω εντελώς. Δεν έχω χρόνο για τις μαλακίες που θα μου λένε. 

Ελπίζω να γίνεται τηλεφωνικά. 

Τελικά έβγαλες άκρη τηλεφωνικά;

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, miner_2000 είπε

η εθνικη μπορεί να τα κάνει ωραία με τις πιστωτικές αλλά δεν παύει να είναι η χειρότερη τράπεζα με πρωτιά.....

Όλες με τα χούγια τους είναι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pluss είπε

Τελικά έβγαλες άκρη τηλεφωνικά;

Ναι ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω. Τους τόνισα οτι δεν θέλω επανέκδοση. Ελπίζω μη μου στείλουν ταχυδρομικά καμιά άλλη... Θα δείξει αλλά πήρα 2 φορές τηλ και με διαβεβαίωσαν οτι έγινε ακύρωση και δεν θα την επανεκδώσουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ρε παιδια Εκανα μια αγορα μεσω πιστωτικής της εθνικης , στα 500 ευρω σε 12 δοσεις. Η αγορα εγινε στις 23 και ενω εχει γινει σωστα η χρεωση απο την istorm και χρεωθηκε η πρωτη δοση φαινεται ακομα σαν τρεχουσα οφειλη ολο το ποσο και δεν εχει περάσει στη ταμπελα μελλοντικές δόσεις. Ο λογαριασμος της κάρτας εκδίδεται καθε 30 του μηνα και τον λαμβανω μετα απο 3-4 μερες. Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα και να το χρεωθω ολο??

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα.θα θελα να βγαλω μια πιστωτικη στην πειραιως για να αγορασω καποιο δωρακι τα χριστουγεννα.Ας πουμε οτι ειναι ενα λαπτοπ 500ευρω ,και βαλω 50 10 δοσεις των 50 ευρω σε περιπτωση που ειναι ατοκο.Αν δεν κανω καμια αλλη αγορα,και στους δεκα μηνες εχω ξεπληρωσει,τους τελευταιους δυο μηνες  θα δωσω καποια συνδρομη για την κάρτα?Επισης αν δεν κανω καμια αγορα μεσα σε 12 μηνες,και την εχω στην ακρη,θα μου ερθει κατι να πληρωσω?Και τελος τι ειναι πιστωτικο οριο?ποσα χρηματα μπορεις να δανειστεις?Δηλαδη αν εχω τρια πραματα με δοσεις των 500 ευρω,και το οριο ειναι 1500,σημαινει οτι δεν μπορω να αγορασω κατι αλλο?Το οριο ισχυει στην κανονικη τιμη του προιοντος η συμπερλαμβανονται και οι τοκοι αν υπαρχουν?δηλαδη εννοω παιρνω3 πραματα 500ευρω και βαζω 12 δοσεις.αν καποιο απο αυτα δεν ειναι ατοκες οι δοσεις σημαινει οτι καποιο δανειο απο αυτα δεν θα εγκριθει?ευχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Τον πρώτο χρόνο συνήθως η συνδρομή είναι δωρεάν οπότε αν ξεπληρώσεις νωρίτερα από το χρόνο και μετά την ακυρώσεις, δεν θα πληρώσεις
  • Αν δεν την έχεις ακυρωμένη και την έχεις πάνω από ένα χρόνο, ναι θα πληρώσεις (30 ευρώ συνήθως)
  • Αν το πιστωτικό σου όριο είναι 1500 ευρώ και αγοράσεις τρία πράγματα των 500 ευρώ (με δόσεις ή χωρίς) δεν θα μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο για αυτό το μήνα 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Kαλησπέρα.θα θελα να βγαλω μια πιστωτικη στην πειραιως για να αγορασω καποιο δωρακι τα χριστουγεννα.Ας πουμε οτι ειναι ενα λαπτοπ 500ευρω ,και βαλω 50 10 δοσεις των 50 ευρω σε περιπτωση που ειναι ατοκο.Αν δεν κανω καμια αλλη αγορα,και στους δεκα μηνες εχω ξεπληρωσει,τους τελευταιους δυο μηνες  θα δωσω καποια συνδρομη για την κάρτα?Επισης αν δεν κανω καμια αγορα μεσα σε 12 μηνες,και την εχω στην ακρη,θα μου ερθει κατι να πληρωσω?Και τελος τι ειναι πιστωτικο οριο?ποσα χρηματα μπορεις να δανειστεις?Δηλαδη αν εχω τρια πραματα με δοσεις των 500 ευρω,και το οριο ειναι 1500,σημαινει οτι δεν μπορω να αγορασω κατι αλλο?Το οριο ισχυει στην κανονικη τιμη του προιοντος η συμπερλαμβανονται και οι τοκοι αν υπαρχουν?δηλαδη εννοω παιρνω3 πραματα 500ευρω και βαζω 12 δοσεις.αν καποιο απο αυτα δεν ειναι ατοκες οι δοσεις σημαινει οτι καποιο δανειο απο αυτα δεν θα εγκριθει?ευχαριστω προκαταβολικα

 

Επίσης, αν βγάλεις την απλή πιστωτική (πχ την απλή yellow της Πειραιώς, την απλή επιστροφή της eurobank ή την απλή bonus της alpha)  και όχι κάποια με πρόγραμμα συνεργασίας με επιχειρήσεις κλπ και παράλληλα διατηρείς μισθοδοσία στην τράπεζα αυτή, δεν θα έχεις συνδρομή και μετά τον 1ο χρόνο, οπότε την κρατάς για να έχεις μια πιστωτική για τέτοιες δουλειές.

Επεξ/σία από kaktos77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Επίσης, αν βγάλεις την απλή πιστωτική (πχ την απλή yellow της Πειραιώς, την απλή επιστροφή της eurobank ή την απλή bonus της alpha)  και όχι κάποια με πρόγραμμα συνεργασίας με επιχειρήσεις κλπ και παράλληλα διατηρείς μισθοδοσία στην τράπεζα αυτή, δεν θα έχεις συνδρομή και μετά τον 1ο χρόνο, οπότε την κρατάς για να έχεις μια πιστωτική για τέτοιες δουλειές.

Δηλαδή εννοείς θα ναι μια καρτα, που θα την έχω σε περίπτωση ανάγκης και δενθα πληρώσω συνδρομη, αν είναι η απλή πιστωτικη? 

Αυτο το επιτοκικιο 12.92% που γράφει στις πιστωτικες, ειναι οι αγορες για τα προιοντα που ειναι με επιτοκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, therion1985 είπε

Δηλαδή εννοείς θα ναι μια καρτα, που θα την έχω σε περίπτωση ανάγκης και δενθα πληρώσω συνδρομη, αν είναι η απλή πιστωτικη? 

Αυτο το επιτοκικιο 12.92% που γράφει στις πιστωτικες, ειναι οι αγορες για τα προιοντα που ειναι με επιτοκιο?

Ακριβώς, όπως τώρα που θέλεις να κάνεις μια αγορά. Δεν θα πληρώνεις συνδρομή και όταν αγοράσεις κάτι με δόσεις, απλώς θα πληρώνεις τη δόση σου κάθε μήνα ώστε να μην τρως τον τόκο. 

Το επιτόκιο που λες είναι ετήσιο και είναι αυτό το οποίο καλείσαι να πληρώσεις, αν δεν πληρώνεις εντός προθεσμίας τον μηνιαίο λογαριασμό που σου έρχεται για τις αγορές, δόσεις κλπ που έχεις κάνει. Επίσης το επιτόκιο αυτό, ίσως και μεγαλύτερο, ισχύει, αν πας να κάνεις ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα (για κανένα λόγο δεν το προτείνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά, μια ερώτηση.

Αν αγοράσεις κάτι με δόσεις, οι πόντοι bonus της Alpha μπαίνουν και αυτοί με δόσεις;

Οι μισοί λένε ναι και οι μισοί όχι.

Επίσης όταν αγοράζεις κάτι σε δόσεις με πιστωτική, είναι φυσιολογικό να τραβάει εκείνη την στιγμή την πρώτη δόση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Ρε παιδιά, μια ερώτηση.

Αν αγοράσεις κάτι με δόσεις, οι πόντοι bonus της Alpha μπαίνουν και αυτοί με δόσεις;

Οι μισοί λένε ναι και οι μισοί όχι.

Επίσης όταν αγοράζεις κάτι σε δόσεις με πιστωτική, είναι φυσιολογικό να τραβάει εκείνη την στιγμή την πρώτη δόση;

Αν είναι από συνεργάτη του προγράμματος νομίζω τους παίρνεις όλους, αλλιώς ανά δόση.

Η πρώτη δόση δεσμεύεται-χρεώνεται άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω ότι έχω μια πιστωτική με όριο 1500€.

Αγοράζω ένα φούρνο που κάνει 500€ και το βάζω σε 5 δόσεις των 100€.

Διαθέσιμο υπόλοιπο αγορών πλέον θα έχω 1400€ αμέσως.

Μπορώ να αγοράσω κάτι ύψους 1450€ και να το βάλω σε δόσεις επίσης των 100€;

Μπορώ δηλαδή να κάνω αγορές άνω των 1500€ αρκεί οι δόσεις μου να μένουν σαν σύνολο κάτω από το όριο των 1500€ η αυτό το όριο αναφέρεται στην αξία των προϊόντων;

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Έστω ότι έχω μια πιστωτική με όριο 1500€.

Αγοράζω ένα φούρνο που κάνει 500€ και το βάζω σε 5 δόσεις των 100€.

Διαθέσιμο υπόλοιπο αγορών πλέον θα έχω 1400€ αμέσως.

Μπορώ να αγοράσω κάτι ύψους 1450€ και να το βάλω σε δόσεις επίσης των 100€;

Μπορώ δηλαδή να κάνω αγορές άνω των 1500€ αρκεί οι δόσεις μου να μένουν σαν σύνολο κάτω από το όριο των 1500€ η αυτό το όριο αναφέρεται στην αξία των προϊόντων;

Διαθέσιμο υπόλοιπο αγορών θα έχεις 1000€.

Το όριο είναι το συνολικό άνοιγμα που μπορείς να έχεις. Η eurobank το διαχειρίζεται διαφορετικά και η Πειραιώς σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, alexiko said:

Διαθέσιμο υπόλοιπο αγορών θα έχεις 1000€.

Το όριο είναι το συνολικό άνοιγμα που μπορείς να έχεις. Η eurobank το διαχειρίζεται διαφορετικά και η Πειραιώς σε κάποιες περιπτώσεις.

Στην Αλφα, μου δείχνει διαθέσιμο όριο εφάπαξ αγορών το όριο μείον την πρώτη δόση του προϊόντος, όχι την συνολική αξία του.

Αυτό μου φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...