Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα


poka333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λήγει 06/23.

Προλαβαίνω?

Ναι προλαβαινεις θα παρεις και σημερα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και θα ζητησεις να ακυρωθει η καρτα ουτε επιθυμεις την ανανεωση της.Παρε σημερα τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
9 λεπτά πριν, naimore είπε

καλημερα,

υπαρχει καποια καρτα με μηδενικη ή με φθηνη εστω συνδρομη;

δεν θελω να μπλεξω με ευρωπιστες ουτε με τογιοτες, υπαρχει κατι;

Αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, naimore είπε

καλημερα,

υπαρχει καποια καρτα με μηδενικη ή με φθηνη εστω συνδρομη;

δεν θελω να μπλεξω με ευρωπιστες ουτε με τογιοτες, υπαρχει κατι;

Αν έχεις λογαριασμό Πειραιώς, κοίτα στο Winbank σου και πιθανότατα σου προσφέρει την Classic Mastercard χωρίς συνδρομή για πάντα (κι ας μην είναι λογαριασμός μισθοδοσίας).

Επίσης η Silver της Εθνικής έχει 12€ (απο το δεύτερο χρόνο), η ΑΒ της Πειραιώς έχει 15€ αλλά αν κάνεις συναλλαγές πάνω απο 2,500 το χρόνο σου κάνει αντιλογισμό και η Yes της Eurobank εχει ναι μεν 30€ αλλά σου δινει 1% παντού, 3% στην ΕΚΟ και 6% στα πολυκαταστήματα ομίλου Λάμδα οπότε το 30αρι βγαινει εύκολα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω τα φώτα σας. 

Αδερφικός φίλος χρωστάει περίπου 5000 € σε τέσσερις πιστωτικές κάρτες εδώ και περίπου δύο χρόνια. Είχε δυσκολίες και θέματα υγείας οπότε δεν υπήρχε δυνατότητα να καλύψει κάποιο ποσό,  πλήρωνε πάντα ωστόσο  την ελάχιστη καταβολή σε όλες.  Προφανώς το πόσο ήταν μικρότερο αλλά με τους τόκους έχει φτάσει κοντά στα πέντε πλέον. Τώρα που βρήκε καλύτερη δουλειά Και έστρωσε και η υγεία του θέλει να μπει σε μια διαδικασία εξόφλησης σιγά-σιγά σε βάθος χρόνου. Μου ζήτησε να τον βοηθήσω εγώ να βγάλει άκρη με e statements και  έχουμε κολλήσει σε αυτό το σημείο:

Η μία επιλογή είναι να βάζει κάθε μήνα 100 € σε κάθε κάρτα του (400 € για όλες). Σημείωση εδώ πως οι τόκοι κάθε μήνα έρχονται περίπου 65 € για όλες μαζί τις κάρτες. Άρα πρακτικά αν βάζετε 400€ είναι σα να βάζει 335€. 

Η δεύτερη επιλογή είναι να αρχίσει να κινεί τισ κάρτες δηλαδή αν έχει πχ μηνιαία έξοδα με κάρτα Κοντά στα 1000 € να ρίχνει 1400€ σε μία κάρτα κάθε μήνα και να αρχίσει να ξοδεύει από κει. Η λογική σε αυτό είναι να αποπληρώνονται παλιότερα ποσά που τοκίζονται Ενώ παράλληλα θα κατεβαίνει και το ποσό καθώς θα καταθέτει περισσότερα χρήματα απ’ όσα ξοδεύει. Το δεύτερο αυτό σενάριο εγώ το σκέφτηκα αλλά επειδή δεν έχω πιστωτική κάρτα δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά η αν πρέπει ο φίλος μου να ακολουθήσω το πρώτο σενάριο Να μη χρησιμοποιεί δηλαδή τις κάρτες και απλά να κατεβάζει σιγά-σιγά τα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2023 at 11:32, naimore said:

καλημερα,

υπαρχει καποια καρτα με μηδενικη ή με φθηνη εστω συνδρομη;

δεν θελω να μπλεξω με ευρωπιστες ουτε με τογιοτες, υπαρχει κατι;

Αν είσαι ΕΤΕ έχει την ασημένια με €12 το χρόνο. Η χρυσή κάπου στα €36 αλλά αν κάνεις €7000 αγορές το χρόνο μηδενίζεται και η μαύρη (platinum??) €120 αλλά αν κάνεις €12000 χρήση το χρόνο μηδενίζεται επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EGRANEROE είπε

Παιδιά καλημέρα.

Θέλω τα φώτα σας. 

Αδερφικός φίλος χρωστάει περίπου 5000 € σε τέσσερις πιστωτικές κάρτες εδώ και περίπου δύο χρόνια. Είχε δυσκολίες και θέματα υγείας οπότε δεν υπήρχε δυνατότητα να καλύψει κάποιο ποσό,  πλήρωνε πάντα ωστόσο  την ελάχιστη καταβολή σε όλες.  Προφανώς το πόσο ήταν μικρότερο αλλά με τους τόκους έχει φτάσει κοντά στα πέντε πλέον. Τώρα που βρήκε καλύτερη δουλειά Και έστρωσε και η υγεία του θέλει να μπει σε μια διαδικασία εξόφλησης σιγά-σιγά σε βάθος χρόνου. Μου ζήτησε να τον βοηθήσω εγώ να βγάλει άκρη με e statements και  έχουμε κολλήσει σε αυτό το σημείο:

Η μία επιλογή είναι να βάζει κάθε μήνα 100 € σε κάθε κάρτα του (400 € για όλες). Σημείωση εδώ πως οι τόκοι κάθε μήνα έρχονται περίπου 65 € για όλες μαζί τις κάρτες. Άρα πρακτικά αν βάζετε 400€ είναι σα να βάζει 335€. 

Η δεύτερη επιλογή είναι να αρχίσει να κινεί τισ κάρτες δηλαδή αν έχει πχ μηνιαία έξοδα με κάρτα Κοντά στα 1000 € να ρίχνει 1400€ σε μία κάρτα κάθε μήνα και να αρχίσει να ξοδεύει από κει. Η λογική σε αυτό είναι να αποπληρώνονται παλιότερα ποσά που τοκίζονται Ενώ παράλληλα θα κατεβαίνει και το ποσό καθώς θα καταθέτει περισσότερα χρήματα απ’ όσα ξοδεύει. Το δεύτερο αυτό σενάριο εγώ το σκέφτηκα αλλά επειδή δεν έχω πιστωτική κάρτα δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά η αν πρέπει ο φίλος μου να ακολουθήσω το πρώτο σενάριο Να μη χρησιμοποιεί δηλαδή τις κάρτες και απλά να κατεβάζει σιγά-σιγά τα ποσά.

Να μιλήσει με την τράπεζα που έχει της κάρτες ώστε να μαζέψει όλα τα χρέη των καρτών σε μια τράπεζα και μετά να τα μετατρέψει σε ένα δάνειο όπου θα έχει και μικρότερο επιτόκιο και σταθερό πλάνο αποπληρωμής. 

Αν ενημερώσει την τράπεζα ότι έχει δυσκολία πληρωμής θα τον πει για την παραπάνω επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα δεν ξερω αν αυτο εχει απαντηθει απλα μια ερωτηση.. Θελω να παρω ενα προιον με δοσεις με 3500 ευρω αν επιλεξω εντοκες δοσεις στο καταστημα με 20 δοσεις πχ θα μου τραβηξει 500 απτην πιστωτικη καρτα (εθνικη) αν αποπληρωσω τα 500 ευρω πριν μου ερθει ο λογαριασμος τον επομενο μηνα δεν θα πληρωσω τοκους σωστα; Ομως αν αργησω να πληρωσω αυτα τα 500 θα προσθεθει και ο τοκος πχ 550; 
 

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν πληρωσω την δοση εγκαιρα δεν θα εχω θεμα με τοκους σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Καλησπερα δεν ξερω αν αυτο εχει απαντηθει απλα μια ερωτηση.. Θελω να παρω ενα προιον με δοσεις με 3500 ευρω αν επιλεξω εντοκες δοσεις στο καταστημα με 20 δοσεις πχ θα μου τραβηξει 500 απτην πιστωτικη καρτα (εθνικη) αν αποπληρωσω τα 500 ευρω πριν μου ερθει ο λογαριασμος τον επομενο μηνα δεν θα πληρωσω τοκους σωστα; Ομως αν αργησω να πληρωσω αυτα τα 500 θα προσθεθει και ο τοκος πχ 550; 
 

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν πληρωσω την δοση εγκαιρα δεν θα εχω θεμα με τοκους σωστα;

Tόκοι θα είναι στην τιμή που θα μπει σε δόσεις,αφού λες ότι είναι εντοκες οι δόσεις.Αν πληρώνεις κανονικά δεν θα έχεις επιπλέον τοκους απο την κάρτα.Πάρε τηλεφωνο το κατάστημα και ζήτα τους να σου πουν αναλυτικά πως θα πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που αγορασεις ενα προιον με πιστωτικη και μετα αλλαξεις γνωμη και το επιστρεψεις? Πχ περνεις μια ακριβουτσικη OLED τηλεοραση και τελικα σου βγαινει λιγο μαπα. Με τα πολλα ο εμπορος δεχεται την επιστροφη, σε αυτη την περιπτωση μετα η τραπεζα σε αποδεσμευει απο το χρεος? Εαν εχεις πληρωσει ηδη τον πρωτο μηνα?

Επεξ/σία από BananaTzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, kostaskiou said:

Καλησπερα δεν ξερω αν αυτο εχει απαντηθει απλα μια ερωτηση.. Θελω να παρω ενα προιον με δοσεις με 3500 ευρω αν επιλεξω εντοκες δοσεις στο καταστημα με 20 δοσεις πχ θα μου τραβηξει 500 απτην πιστωτικη καρτα (εθνικη) αν αποπληρωσω τα 500 ευρω πριν μου ερθει ο λογαριασμος τον επομενο μηνα δεν θα πληρωσω τοκους σωστα; Ομως αν αργησω να πληρωσω αυτα τα 500 θα προσθεθει και ο τοκος πχ 550; 
 

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν πληρωσω την δοση εγκαιρα δεν θα εχω θεμα με τοκους σωστα;

Δεν νομίζω ότι τη στιγμή της αγοράς έχεις το δικαίωμα επιλογής έντοκων δόσεων όπως λες, μόνο το κατάστημα έχει την επιλογή να προσφέρει άτοκες δόσεις.

Αν το κατάστημα δεν σου έχει βάλει άτοκες δόσεις, τότε θα χρεωθείς κανονικά τόκους για το ανεξόφλητο ποσό που θα έχεις αφήσει τη στιγμή λήξης του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Δεν νομίζω ότι τη στιγμή της αγοράς έχεις το δικαίωμα επιλογής έντοκων δόσεων όπως λες, μόνο το κατάστημα έχει την επιλογή να προσφέρει άτοκες δόσεις.

Αν το κατάστημα δεν σου έχει βάλει άτοκες δόσεις, τότε θα χρεωθείς κανονικά τόκους για το ανεξόφλητο ποσό που θα έχεις αφήσει τη στιγμή λήξης του λογαριασμού.

Μπορείς εύκολα να δεις πχ στο Πλαισιο,  έχει   πράγματα που τα δίνει με άτοκες δόσεις και το τονίζει  πχ 12  και πάνω απο 13 τις κάνει έντοκες  ή τα δίνει απο την αρχή εντοκές.

Το κατάστημα κάνει ειδική σύμβαση με την τράπεζα για παροχή άτοκων δόσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, kostaskiou είπε

Καλησπερα δεν ξερω αν αυτο εχει απαντηθει απλα μια ερωτηση.. Θελω να παρω ενα προιον με δοσεις με 3500 ευρω αν επιλεξω εντοκες δοσεις στο καταστημα με 20 δοσεις πχ θα μου τραβηξει 500 απτην πιστωτικη καρτα (εθνικη) αν αποπληρωσω τα 500 ευρω πριν μου ερθει ο λογαριασμος τον επομενο μηνα δεν θα πληρωσω τοκους σωστα; Ομως αν αργησω να πληρωσω αυτα τα 500 θα προσθεθει και ο τοκος πχ 550; 
 

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν πληρωσω την δοση εγκαιρα δεν θα εχω θεμα με τοκους σωστα;

Οι εντοκες δοσεις των καταστηματων ειναι τελειως διαφορετικο απο το να αφησεις απληρωτο τον λογαριασμο της πιστωτικης. Εστω προιον 3500 ευρω και το καταστημα δεν προσφερει ατοκες δοσεις, αλλα εντοκες με 10% για 10 δοσεις. (συνηθως οσο αυξανονται οι δοσεις στις εντοκες, αυξανεται και ο τοκος των καταστηματων). Τελικη τιμη 3850, με δοση 385 ευρω καθε μηνα. Εστω οτι εκδιδεται ο 1ος λογαριασμος της πιστωτικης σου. Αν δεν το αποπληρωσεις, τοτε θα προστεθει κανονικα στον επομενο λογαριασμο και ο τοκος της τραπεζας, οποτε 385 + 385* (τοκος%/12)

edit: μαλλον τωρα καταλαβα τι ρωτας. Οι εντοκες δοσεις δεν εχουν να κανουν κατι με την τραπεζα και την γρηγορη αποπληρωμη. Στο τελος θα πληρωσεις ολοκληρο το ποσο, δηλαδη τιμη + τοκους καταστηματος. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...