Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική κάρτα


poka333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου βγαζει 

8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Καλησπέρα παιδιά. Τι εννοούμε με τον όρο πρόσθετη πιστωτική; Είναι δεύτερο πλαστικό με κοινό "ταμείο" με την κύρια, απλά διαφορετικού τύπου (π.χ. με άλλο πρόγραμμα επιβράβευσης);

Όταν εξέδωσα την τελευταία μου κάρτα στη Eurobank, μου ανέφεραν ότι λόγω της μισθοδοσίας μου εκεί, δικαιούμαι πρόσθετη πισωτική χωρίς συνδρομή. 

Οπότε ψάχνω τι και πως, ώστε να δω αν μ' εξυπηρετεί κάπου. 

σου βγαζουν δευτερη πιστωτικη με διαφορετικο ταμειο.δηλαδη αν εχει η πιστωτικη σου οριο 1000€ σου βγαζουν κ αλλη μια πχ στο ονομα της γυναικας σου με αλλα 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πρόσθετες κάρτες δεν έχουν ξεχωριστό πιστωτικό όριο, αλλά μοιράζονται το ίδιο πιστωτικό όριο με την κύρια κάρτα.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Καλησπέρα παιδιά. Τι εννοούμε με τον όρο πρόσθετη πιστωτική; Είναι δεύτερο πλαστικό με κοινό "ταμείο" με την κύρια, απλά διαφορετικού τύπου (π.χ. με άλλο πρόγραμμα επιβράβευσης);

Όταν εξέδωσα την τελευταία μου κάρτα στη Eurobank, μου ανέφεραν ότι λόγω της μισθοδοσίας μου εκεί, δικαιούμαι πρόσθετη πισωτική χωρίς συνδρομή. 

Οπότε ψάχνω τι και πως, ώστε να δω αν μ' εξυπηρετεί κάπου. 

Πρόσθετη είναι μια ιδια ακριβως καρτα "κατω" απο την κυρια, η διαφορα ειναι οτι σε περίπτωση αλλαγών κλπ πρέπει να συναινέσει ο κύριος κάτοχος

Πχ αλλαγές οριων, πρόσβαση στις συναλλαγές κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μετά από χρόνια αποκλεισμού από δανεισμό στην Ελλάδα καθώς πριν καιρό είχα κάνει κάτι άσκεφτες μαλακίες, και εφόσον πέρσι βγήκα επιτέλους από τον Τειρεσία, μου εγκρίθηκε σήμερα πιστωτική της Εθνικής με 1500 ευρώ πιστωτικό όριο. Εδώ να πω οτι έχω πολύ καλό ετήσιο εισόδημα για τα δεδομένα της Ελλάδας οπότε ήξερα οτι θα μου εγκριθεί από τη στιγμή που βγήκα από Τειρεσία! Την αποδέχτηκα λοιπόν και περιμένω σε μερικές μέρες να μου έρθει στο σπίτι. 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1. Επειδή πλέον έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με πιστωτικές και τα έχω ξεχάσει εντελώς. Η πιστωτική συμφέρει εφόσον λοιπόν της κάνω χρήση για άτοκες δόσεις σωστά? Δεν πληρώνω κάτι έξτρα παρα μόνο το ποσό της δόσης εφόσον επιλέξω να την χρησιμοποιήσω ως εργαλείο καθαρά για άτοκες δόσεις? Σωστά καταλαβαίνω? Ουσιαστικά θέλω να πάρω κάτι συσκευές με άτοκες μελλοντικά για το νέο σπίτι που θα αγοράσω μέσα στους επόμενους μήνες

2. Μπορώ αν τελικά την παραλάβω να μην την ενεργοποιήσω καν? Έτσι ακόμα και αν μπω στο δεύτερο έτος που αρχίζει να χρεώνεται η ετήσια συνδρομή, δε θα χρειάζεται να πληρώνω κάτι σωστά? Ουσιαστικά σύμφωνα με το πλάνο μου θα χρειαστεί να κάνω χρήση της περίπου σε 1.5 με 2 χρόνια από τώρα για αυτές τις αγορές. 

Για πείτε μου διότι πλέον τα έχω ξεχάσει ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

Επεξ/σία από ModernAthenian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ModernAthenian είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μετά από χρόνια αποκλεισμού από δανεισμό στην Ελλάδα καθώς πριν καιρό είχα κάνει κάτι άσκεφτες μαλακίες, και εφόσον πέρσι βγήκα επιτέλους από τον Τειρεσία, μου εγκρίθηκε σήμερα πιστωτική της Εθνικής με 1500 ευρώ πιστωτικό όριο. Εδώ να πω οτι έχω πολύ καλό ετήσιο εισόδημα για τα δεδομένα της Ελλάδας οπότε ήξερα οτι θα μου εγκριθεί από τη στιγμή που βγήκα από Τειρεσία! Την αποδέχτηκα λοιπόν και περιμένω σε μερικές μέρες να μου έρθει στο σπίτι. 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1. Επειδή πλέον έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με πιστωτικές και τα έχω ξεχάσει εντελώς. Η πιστωτική συμφέρει εφόσον λοιπόν της κάνω χρήση για άτοκες δόσεις σωστά? Δεν πληρώνω κάτι έξτρα παρα μόνο το ποσό της δόσης εφόσον επιλέξω να την χρησιμοποιήσω ως εργαλείο καθαρά για άτοκες δόσεις? Σωστά καταλαβαίνω? Ουσιαστικά θέλω να πάρω κάτι συσκευές με άτοκες μελλοντικά για το νέο σπίτι που θα αγοράσω μέσα στους επόμενους μήνες

2. Μπορώ αν τελικά την παραλάβω να μην την ενεργοποιήσω καν? Έτσι ακόμα και αν μπω στο δεύτερο έτος που αρχίζει να χρεώνεται η ετήσια συνδρομή, δε θα χρειάζεται να πληρώνω κάτι σωστά? Ουσιαστικά σύμφωνα με το πλάνο μου θα χρειαστεί να κάνω χρήση της περίπου σε 1.5 με 2 χρόνια από τώρα για αυτές τις αγορές. 

Για πείτε μου διότι πλέον τα έχω ξεχάσει ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

1.Εφοσον πληρώνεις ολόκληρη τη δόση δε χρεώνεσαι τίποτα επιπλέον.

2.Αν την ενεργοποιήσεις και έχει ετήσια συνδρομή χρεώνεσαι κανονικά στην επέτειο του δεύτερου έτους, εκτός αν ζητήσεις διακοπή της πριν μπεις στο δεύτερο έτος. Αν δεν τη χρειάζεσαι δεν υπάρχει λόγος να τη βγάλεις από τώρα.

Πλέον άλλωστε οι πιστωτικες βγαίνουν ακόμα και online σε σύντομο χρονικό διάστημα,αν πληρεις τις προϋποθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, messinia3 είπε

1.Εφοσον πληρώνεις ολόκληρη τη δόση δε χρεώνεσαι τίποτα επιπλέον.

2.Αν την ενεργοποιήσεις και έχει ετήσια συνδρομή χρεώνεσαι κανονικά στην επέτειο του δεύτερου έτους, εκτός αν ζητήσεις διακοπή της πριν μπεις στο δεύτερο έτος. Αν δεν τη χρειάζεσαι δεν υπάρχει λόγος να τη βγάλεις από τώρα.

Πλέον άλλωστε οι πιστωτικες βγαίνουν ακόμα και online σε σύντομο χρονικό διάστημα,αν πληρεις τις προϋποθέσεις. 

Ναι, online την έβγαλα. Βασικά το έκανα για να επιβεβαιώσω οτι έχω βγεί από τον Τειρεσία γιατί απλά το υπολόγιζα. Δεν είχα ασχοληθεί με το να κάνω αίτηση στον Τειρεσία που παίρνει μέρες μέχρι να σου στείλουν την ενημέρωση. 

Επεξ/σία από ModernAthenian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω μια πιστωτική που πληρώνεται μια αυτόματη εξόφληση στην ημερομηνία λήξης.

Θέλω να την εξοφλήσω νωρίτερα για να 'ανοίξει' το όριο.

Το ερώτημα μου είναι μήπως γίνει μπέρδεμα και το σύστημα που έχει 'αυτόματη εντολή εξόφλησης' ψάχνει ξανά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχω μια πιστωτική που πληρώνεται μια αυτόματη εξόφληση στην ημερομηνία λήξης.

Θέλω να την εξοφλήσω νωρίτερα για να 'ανοίξει' το όριο.

Το ερώτημα μου είναι μήπως γίνει μπέρδεμα και το σύστημα που έχει 'αυτόματη εντολή εξόφλησης' ψάχνει ξανά τα λεφτά.

Αν ειναι της εθνικης ναι τα ξανατραβαει, ειναι ηλιθιοι οι άνθρωποι, για αλλες τραπεζες δε ξερω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά απορία και απο εμένα. Ο πατέρας μου έχει πιστωτική κάρτα. Θέλει να βγάλει και η μητέρα μου που είναι νοικοκυρά και είναι "πανω" στον πατέρα μου, κοινή φορολογική δήλωση κτλ. Πιστεύετε ότι θα της δώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Παιδιά απορία και απο εμένα. Ο πατέρας μου έχει πιστωτική κάρτα. Θέλει να βγάλει και η μητέρα μου που είναι νοικοκυρά και είναι "πανω" στον πατέρα μου, κοινή φορολογική δήλωση κτλ. Πιστεύετε ότι θα της δώσουν;

Την να την κάνει?

Ας βγάλει μια χρεωστική 

43 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Παιδιά απορία και απο εμένα. Ο πατέρας μου έχει πιστωτική κάρτα. Θέλει να βγάλει και η μητέρα μου που είναι νοικοκυρά και είναι "πανω" στον πατέρα μου, κοινή φορολογική δήλωση κτλ. Πιστεύετε ότι θα της δώσουν;

Δύσκολο.

Χωρίς εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Παιδιά απορία και απο εμένα. Ο πατέρας μου έχει πιστωτική κάρτα. Θέλει να βγάλει και η μητέρα μου που είναι νοικοκυρά και είναι "πανω" στον πατέρα μου, κοινή φορολογική δήλωση κτλ. Πιστεύετε ότι θα της δώσουν;

Χωρίς την ύπαρξη σταθερού μηνιαίου εισοδήματος, όχι. Δεν αρκεί το εκκαθαριστικό από μόνο του. Αυτό που μπορεί να γίνει πάντως, είναι ο πατέρας σου, μιας που έχει ήδη πιστωτική, να ζητήσει από την τράπεζα την έκδοση πρόσθετης πιστωτικής κάρτας για τη μητέρα σου και έτσι θα μοιράζονται από κοινού το πιστωτικό όριο.

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pluss είπε

Αυτό που μπορεί να γίνει πάντως, είναι ο πατέρας σου, μιας που έχει ήδη πιστωτική, να ζητήσει από την τράπεζα την έκδοση πρόσθετης πιστωτικής κάρτας για τη μητέρα σου και έτσι θα μοιράζονται από κοινού το πιστωτικό όριο.

προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος αλλά το να αυξήσουν την πίστωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xristoss1 είπε

οι πιστωτικες παιδια εχουν ελαχιστο χρονο???η τις κλεινεις οτι ωρα θες???

Δεν έχουν χρόνο ειναι αορίστου.

Τις κλείνεις αλλα το ερώτημα ειναι πως την ξαναβάζεις αν χρειαστείς 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ώρα θες μπορεις να καταργήσεις μία κάρτα. 

Για να μην τρέχεις στην τράπεζα , πέρνεις ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, δηλώνεις απώλεια , και ότι δεν επιθυμείς επανέκδοση. Και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...