Προς το περιεχόμενο

Σκούπα ρομπότ


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μπήκε προσφορά της προκοπής, έχει κανείς άποψη για τις παραπάνω; Διαβάζω καλά πράγματα και είδικα για το price range τις βλεπω πολυ vfm, όποιος θέλει να πάρει μου στέλνει να κάνουμε παραγγελία μαζί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια προτείνετε που να αναγνωρίζει διαφορετικούς ορόφους; Και να κάνει και χαρτογράφηση; 
 

εχω μια παλιά iLife v7 αλλά έχω πρόβλημα με τις τρίχες που μαζεύει και κολλάνε στα ροδάκια της και μετά απο λίγο σταματάει. Αλλά φαντάζομαι σε όλες το ίδιο θα συμβαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ababapanos είπε

Ποια προτείνετε που να αναγνωρίζει διαφορετικούς ορόφους; Και να κάνει και χαρτογράφηση; 
 

εχω μια παλιά iLife v7 αλλά έχω πρόβλημα με τις τρίχες που μαζεύει και κολλάνε στα ροδάκια της και μετά απο λίγο σταματάει. Αλλά φαντάζομαι σε όλες το ίδιο θα συμβαίνει 

Επειδή κι εγώ ψάχνω για ρομποτική σκούπα ,απ'ότι έχω δει σκούπες που μπορούν να έχουν παραπάνω από ένα χάρτη είναι οι roborock s6 η Lenovo που την πουλά το gearbest , και νομίζω η roborock s5max και η viomi 3 . Δεν μπορώ να προτείνω κάποια γιατί δεν έχω ιδία άποψη οπότε μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Κατά την εκτίμηση μου η ρομποσκούπα είναι πολύ ωραίο gadget αλλά οι τιμές τους είναι μάλλον υπερβολικές. Δεδομένου ότι για να την πάρεις σε μια σχετικά προσιτή τιμή πρέπει να την αγοράσεις από Κίνα . Οπότε στην όποια στραβή τα χρήματα πού έχεις διαθέσει πάνε κουβά.

Είχα παραγγείλει προ εξαμήνου την Xiaomi styj02ym  στα 270 ευρώ,από πωλητή του Ali. Ο τύπος μου την έκατσε και δεν την έστειλε αλλά ευτυχώς δικαιώθηκα και πήρα τα λεφτά μου. Καλύτερα γιατί διάβασα ότι πολλές μπρικαραν μετά από κάποιο update της Xiaomi

Τώρα βλέπω ότι η infoquest φέρνει την σκούπα που προανέφερα με άλλη ονομασία στα 399 ευρώ . 

Άσχετο αλλά η roborock s5 στα κινεζομαγαζα νομίζω ότι δεν παίζει πια, τουλάχιστον στο Ali, στο Σκρουτζ η τιμή της έχει βαρέσει κόκκινο !

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

VIOMI V3 https://m.gearbest.com/vacuum-cleaners/pp_3008809583021817.html

Κορυφή...με πολλούς χάρτες...με σφουγγάρισμα σε σχήμα Y ...

Μετά θα πήγαινα VIOMI V2 MAX..

Και τέλος ALFAWISE V10 MAX την οποία έχω στην κατοχή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, F117 είπε

VIOMI V3 https://m.gearbest.com/vacuum-cleaners/pp_3008809583021817.html

Κορυφή...με πολλούς χάρτες...με σφουγγάρισμα σε σχήμα Y ...

Μετά θα πήγαινα VIOMI V2 MAX..

Και τέλος ALFAWISE V10 MAX την οποία έχω στην κατοχή μου...

Πολλά τα λεφτά Άρη,να πεις ότι θα αντέξουν καμμία πενταετία ότι έχεις την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα να διαθέσεις τα 400-500 ευρώ .

Δεδομένου ότι μόνο το σκουπισμα με ενδιαφέρει (σφουγγάρισμα με ένα πανάκι δεν το θεωρώ σφουγγάρισμα) και το σπίτι μου δεν έχει επίπεδα ,τα 200 της alfawise τα χαλαλίζω. Από ότι κατάλαβα είσαι ικανοποιημένος ,την έχεις κάνα εξάμηνο ? Δουλεύει απροβλημάτιστα ? το φίλτρο είναι πλενόμενο ? Μπαταρία λιθίου?

Στο βιντεάκι που ανέβασες είδα στα 27 τετραγωνικά θέλει 33 λεπτά,στα 140 μέτρα θα τα βγάλει πέρα ή θα κολώσει ?

Προκαταβολικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Πολλά τα λεφτά Άρη,να πεις ότι θα αντέξουν καμμία πενταετία ότι έχεις την επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα να διαθέσεις τα 400-500 ευρώ .

Δεδομένου ότι μόνο το σκουπισμα με ενδιαφέρει (σφουγγάρισμα με ένα πανάκι δεν το θεωρώ σφουγγάρισμα) και το σπίτι μου δεν έχει επίπεδα ,τα 200 της alfawise τα χαλαλίζω. Από ότι κατάλαβα είσαι ικανοποιημένος ,την έχεις κάνα εξάμηνο ? Δουλεύει απροβλημάτιστα ? το φίλτρο είναι πλενόμενο ? Μπαταρία λιθίου?

Στο βιντεάκι που ανέβασες είδα στα 27 τετραγωνικά θέλει 33 λεπτά,στα 140 μέτρα θα τα βγάλει πέρα ή θα κολώσει ?

Προκαταβολικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καλησπέρα....έχει να κάνει με το πως είναι και ο χώρος..εμένα αμα δεις κάνει πολλά κυκλάκια γιατί είναι πνιγμένο το σπίτι με τραπεζάκια κ καρέκλες κ τετοια....δεν έχει αλάνα....θα βάλω τώρα ένα screenshot που είναι καμια βδομάδα που τα είχα βάλει όλα στην άκρη να δεις οτι κάνει μικρότερο χρόνο άνα τετραγωνικό....

3 μήνες την έχω...ικανοποιήμενος φούλ....ναι το φίλτρο είναι πλενόμενο...ναι μπαταρία λιθίου

140 μέτρα είναι το σπίτι...ο χώρος που καθαρίζεται είναι μικρότερος γιατί έχεις έπιπλα, καναπέδες,ψυγείο κτλπ

Και να μην τα βγάλει πέρα που είναι οριακό νομίζω θα γυρίσει πίσω να φορτίσει και θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε....επίσης εγώ την δουλευώ στην 3η σκάλα οπότε καταναλώνει και πιο πολυ μπαταρία....ρουφάει εννοείται και στις αλλές καλά απλά στο μυαλό μου μαρέσει να την ακούω...

Έχει και σφουγγάρισμα...μην περιμένει να βγάλει καναν λεκέ απο καφέ με ζάχαρη 2 ημερών όμως...δεν πιστεύω να τα καταφέρει ...τουλάχιστον με την πρώτη...

Screenshot_2020-05-11-13-35-13.png

Επεξ/σία από F117
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @F117 σε υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Προφανώς όλων τα σπίτια έχουν έπιπλα και δεν προτιθέμαι να κάνω μετακόμιση για σκουπίσει η ρομποσκούπα 😁 . Καί όπως σωστά είπες , στο φινάλε ξαναφορτίζει κι έρχεται. Στο τριπάκι για την σκούπα , έχω μπει , γιατί έχω ένα κοκεράκι σπίτι και ο μπαγάσας γεμίζει το σπίτι τρίχες. Κάθε μέρα σκούπα ,είναι κομμάτι πακέτο 😃 .

Ξέχασα να ρωτήσω για τις επιδόσεις της στα χαλιά . Δεν έχω τπτ χαλιά fluffy , αλλά έχουν κρόσια . Έχεις εικόνα κατά πόσο τα καθαρίζει κι αν μπερδεύεται στα κρόσια ?

Και τέλος (😁 σ' έχω πρήξει) είδα ότι την αγόρασες στα 210 από gearbest ,στην παρούσα στιγμή η τιμή είναι πολύ πιο πάνω,να υποθέσω υπήρχε κάποιο flash sale, κάποιο κουπόνι από κάποιο site ? Επίσης δεν την βλέπω διαθέσιμη σε κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest. Όταν την είχες πάρει "έπαιζε" Ευρώπη?

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

 @F117 σε υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Προφανώς όλων τα σπίτια έχουν έπιπλα και δεν προτιθέμαι να κάνω μετακόμιση για σκουπίσει η ρομποσκούπα 😁 . Καί όπως σωστά είπες , στο φινάλε ξαναφορτίζει κι έρχεται. Στο τριπάκι για την σκούπα , έχω μπει , γιατί έχω ένα κοκεράκι σπίτι και ο μπαγάσας γεμίζει το σπίτι τρίχες. Κάθε μέρα σκούπα ,είναι κομμάτι πακέτο 😃 .

Ξέχασα να ρωτήσω για τις επιδόσεις της στα χαλιά . Δεν έχω τπτ χαλιά fluffy , αλλά έχουν κρόσια . Έχεις εικόνα κατά πόσο τα καθαρίζει κι αν μπερδεύεται στα κρόσια ?

Και τέλος (😁 σ' έχω πρήξει) είδα ότι την αγόρασες στα 210 από gearbest ,στην παρούσα στιγμή η τιμή είναι πολύ πιο πάνω,να υποθέσω υπήρχε κάποιο flash sale, κάποιο κουπόνι από κάποιο site ? Επίσης δεν την βλέπω διαθέσιμη σε κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest. Όταν την είχες πάρει "έπαιζε" Ευρώπη?

Και πάλι ευχαριστώ

 

Χαλιά με κρόσια δεν έχω...αν έχεις κανα κρόσι πάνω απο 8 πόντους πιστεύω θα έχει θέμα...το χαλί βλέπεις οτι το "αφρατεύει"

Αυτό είναι το κακό τώρα..το gear δεν στέλνει εδώ και κάτι μέρες Ελλάδα...κάνε υπομονή να βρεις απο EU ή μετά τις 20 θα αρχίσουν να στέλνουν πάλι πιστεύω...

Με αυτό ALFAV10MAX πάει στα 205 αλλά δεν μπορεί να ερθει Ελλάδα.. :(

 

υγ. δεν κατάφερα ποτέ να την συνδέσω με google home κτλπ

Επεξ/σία από F117
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σου . Το βασικό μου ζητούμενο  είναι να μαζεύει τις τρίχες του σκύλου και να περιορίσω το σκουπισμα σε μια φορά την βδομάδα.

Από υπομονή μπόλικη από το Νοέμβριο το φέρνω γύρω γύρω 😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στο ψάξιμο για κάποια σκούπα ρομπότ εδώ και μερικές ημέρες και έχω καταλήξει στο να μην πάρω κάτι άγνωστο δεδομένου οτι χαλάνε εύκολα και δεν κάνουν καλή δουλειά.

Παρακολουθώ την Xiaomi εδώ και μερικές ημέρες και βλέπω αρκετά καλές κριτικές για της σκούπες τις. Πρίν απο 2 ημέρς μάλιστα το eshop την έβαλε σε προσφορά στα 269 Ευρώ και  με τρώει πολύ άγρια, η εμπειρία σας θα με κάνει να την πάρω ή όχι.

Αν και βλέπω έχει παίξει και πολύ χαμηλότερα πριν απο 2 μήνες δεν θα με χάλαγε να δώσω 2 ευρώ παραπάνω γιατί θα το έχω απο τοπικό κατάστημα και για ότι πάθει θα μπορώ να το επιστρέψω αντί να ασχολούμαι με τα currier και τα τηλεφωνήματα.
Σχετικά με της σκούπες βλέπω παίζουν στα 350-400άρια και με αφήνει στο ερώτημα εαν αξίζει αυτή στα 269.
https://www.e-shop.gr/rompotiki-skoypa-xiaomi-mi-smart-robot-vacuum-2017-white-p-HAP.438222

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BoullyBoy είπε

Καλησπέρα, είμαι στο ψάξιμο για κάποια σκούπα ρομπότ εδώ και μερικές ημέρες και έχω καταλήξει στο να μην πάρω κάτι άγνωστο δεδομένου οτι χαλάνε εύκολα και δεν κάνουν καλή δουλειά.

Παρακολουθώ την Xiaomi εδώ και μερικές ημέρες και βλέπω αρκετά καλές κριτικές για της σκούπες τις. Πρίν απο 2 ημέρς μάλιστα το eshop την έβαλε σε προσφορά στα 269 Ευρώ και  με τρώει πολύ άγρια, η εμπειρία σας θα με κάνει να την πάρω ή όχι.

Αν και βλέπω έχει παίξει και πολύ χαμηλότερα πριν απο 2 μήνες δεν θα με χάλαγε να δώσω 2 ευρώ παραπάνω γιατί θα το έχω απο τοπικό κατάστημα και για ότι πάθει θα μπορώ να το επιστρέψω αντί να ασχολούμαι με τα currier και τα τηλεφωνήματα.
Σχετικά με της σκούπες βλέπω παίζουν στα 350-400άρια και με αφήνει στο ερώτημα εαν αξίζει αυτή στα 269.
https://www.e-shop.gr/rompotiki-skoypa-xiaomi-mi-smart-robot-vacuum-2017-white-p-HAP.438222

εγω εκανα ερωτημα στο μπλα μπλα...δεν ειχα δει οτι ειχε και δω ανοιξει συζητηση

εγω διαβασει αμετρητα πραγματα αλλα το θεμα ειναι να μην ξεβρακωθουμε για τη σκουπα

εχω καταλαβει οτι το μπατζετ θα παιξει στα 300 περιπου

η xiaomi εχει βγαλει ενα ματσο μοντελα ωστε να μην ξερουμε ποιο ειναι ποιο...1st generation λεει 260-290 2nd generation 320 +

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή η κατάσταση με το μούργο τον σκύλο μου δεν παλευόταν, έβαλα το ένα χέρι στην καρδιά και το άλλο στην τσέπη και πήρα την Xiaomi STYTJ02YM ή αλλιώς Xiaomi vacuum mop pro όπως την αναφέρουν τα καταστήματα εδώ. Στην παρούσα φάση στο Σκρουτζ ετοιμοπαράδοτη και με εγγύηση από infoquest "παίζει" γύρω στα 350 ευρώ. Εκτίμηση μου είναι ότι σε κάνα τρίμηνο θα πέσει κάνα πενηντάρικο ,αν αναλογιστεί κανείς ότι στο Ali σε σοβαρά μαγαζιά η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 270 ευρώ. 

Την σκούπα όπως ήδη προανάφερα, την πήρα γιατί το κοκεράκι που έχω γεμίζει τρίχες το σπίτι και είναι αδύνατο να είμαστε με μια σκούπα στο χέρι. Αυτό που με ενδιέφερε εξαρχής λοιπόν ήταν το σκούπισμα και όχι το σφουγγάρισμα.

Μετά από τέσσερις μέρες χρήσης είμαι ενθουσιασμένος.

Η σκούπα έχει τέσσερα level σκουπίσματος, ακόμα και στο turbo mode ο θόρυβος είναι σαφώς χαμηλότερος από την ηλεκτρική σκούπα.

Η δουλειά πού κάνει είναι εξαιρετική,το σπίτι μου έχει πλακάκια καί τό έκανε λαμπίκο.

Στο πρώτο σκούπισμα δημιούργησε τον χάρτη του σπιτιού ενώ ταυτόχρονα σκούπιζε. Την δεύτερη φορά πήγαινε σφαίρα.

Είναι επίμονη και βρίσκει χώρο να περάσει από τις καρέκλες αρκεί να υπάρχει χώρος.

Με τα έπιπλα είναι πολύ φιλική "κόβει" πρίν τα ακουμπήσει .

Το χαλί που έχω στο σπίτι δεν πρόλαβα να το τεστάρω γιατί έπιασε η ζέστη και το μαζέψαμε. Την έβαλα να ρίξει μια γύρα επάνω απλά να δω πως πάει. Ανέβηκε κατέβηκε άνετα πάνω στο χαλί ,ουτε στα κρόσια ζοριστηκε ούτε τίποτα. Για το καθάρισμα στο χαλί δεν μπορώ να έχω εικόνα γιατί ήδη το είχαμε καθαρίσει προκειμένου να πάει αποθήκη.

Σε ελαφρύ χαλάκι όπως αυτό του μπάνιου το πατσαβουριάζει οπότε πολύ απλά το σηκώνω για να γίνει δουλειά μου.

Πάμε στα μείον 

Θεωρητικά η συγκεκριμένη κάνει καί για σφουγγάρισμα. Στα διάφορα φόρα ,όμως λένε ότι υπάρχει διαρροή νερού λόγω κακού σχεδιασμού του δοχείου νερού, με αποτέλεσμα να μπαίνει νερό στην πλακέτα της σκούπας! Στα φόρα υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα , στην δική μου σκούπα βλέποντας το δοχείο νερού νομίζω ότι η Xiaomi το έχει διορθώσει.

Η εφαρμογή έχει κάποιες παιδικές αρρώστιες αλλά νομίζω εν ευθέτω χρόνο θα διορθωθούν τα οποία προβλήματα.

 

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Επειδή η κατάσταση με το μούργο τον σκύλο μου δεν παλευόταν, έβαλα το ένα χέρι στην καρδιά και το άλλο στην τσέπη και πήρα την Xiaomi STYTJ02YM ή αλλιώς Xiaomi vacuum mop pro όπως την αναφέρουν τα καταστήματα εδώ. Στην παρούσα φάση στο Σκρουτζ ετοιμοπαράδοτη και με εγγύηση από infoquest "παίζει" γύρω στα 350 ευρώ. Εκτίμηση μου είναι ότι σε κάνα τρίμηνο θα πέσει κάνα πενηντάρικο ,αν αναλογιστεί κανείς ότι στο Ali σε σοβαρά μαγαζιά η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 270 ευρώ. 

Την σκούπα όπως ήδη προανάφερα, την πήρα γιατί το κοκεράκι που έχω γεμίζει τρίχες το σπίτι και είναι αδύνατο να είμαστε με μια σκούπα στο χέρι. Αυτό που με ενδιέφερε εξαρχής λοιπόν ήταν το σκούπισμα και όχι το σφουγγάρισμα.

Μετά από τέσσερις μέρες χρήσης είμαι ενθουσιασμένος.

Η σκούπα έχει τρία level σκουπίσματος, ακόμα και στο turbo mode ο θόρυβος είναι σαφώς χαμηλότερος από την ηλεκτρική σκούπα.

Η δουλειά πού κάνει είναι εξαιρετική,το σπίτι μου έχει πλακάκια καί τό έκανε λαμπίκο.

Στο πρώτο σκούπισμα δημιούργησε τον χάρτη του σπιτιού ενώ ταυτόχρονα σκούπιζε. Την δεύτερη φορά πήγαινε σφαίρα.

Είναι επίμονη και βρίσκει χώρο να περάσει από τις καρέκλες αρκεί να υπάρχει χώρος.

Το χαλί που έχω στο σπίτι δεν πρόλαβα να το τεστάρω γιατί έπιασε η ζέστη και το μαζέψαμε. Την έβαλα να ρίξει μια γύρα επάνω απλά να δω πως πάει. Ανέβηκε κατέβηκε άνετα πάνω στο χαλί ,ουτε στα κρόσια ζοριστηκε ούτε τίποτα. Για το καθάρισμα στο χαλί δεν μπορώ να έχω εικόνα γιατί ήδη το είχαμε καθαρίσει προκειμένου να πάει αποθήκη.

Μεγεια!!!βάλε καμιά φωτό από τον χάρτη!

Θα δεις...Θα την εκτιμήσεις πολλυυ!

Θα απορείς που βρίσκει την σκονη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, ελπίζω να κρατήσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να γίνει απόσβεση 😁😁😁

Screenshot_2020-05-23-18-40-09-808_com.xiaomi.smarthome.jpg

IMG_20200523_185405.jpg

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...