Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Θα μπω απευθείας στο ψητό.. 

Στο ένα σπίτι, ενιαίος χώρος κοντά μεταξύ 50 και 60 τ.μ., υπήρχε τζάκι αλλά λόγω του ότι δεν υπάρχει τρόπος να μπουν σωστά τα μπούρια θα πρέπει να βγει. Ποια είναι μια καλή και οικονομικη λύση; κλιματιστικό δεν το θεωρώ καλό γιατί με το που κλείνεις χάνεις όλη τη ζέστη. Σκεφτόμουν για πελετ αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.. 

 Επίσης, ίσως μπει ξύλο λέβητας στο επάνω σπίτι για να συνδεθεί με τα καλοριφέρ, και σκεφτόμουν εάν θα γινόταν να τραβηχτουν εξωτερικοί σωλήνες ώστε να μπουν σώματα και κάτω. 

Προτάσεις από κάποιον που ξέρει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

σκεφτόμουν εάν θα γινόταν να τραβηχτουν εξωτερικοί σωλήνες ώστε να μπουν σώματα και κάτω. 

Σωλήνες εξωτερικοί σίγουρα περνανε. Απαιτειται πολύ καλή μόνωση των σωλήνων  για να μην ζεσταίνεις την ατμόσφαιρα Λύσεις πολλές από ξυλοσομπα νερού - λέβητα μεικτής καύσης - λέβητα αερίου - αντλία θερμότητας αέρα νερού , αέρα - αέρα  Η τσέπη σου τι αντέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλάμε για κέρκυρα οπότε αέριο το ξεχνάμε. Πελετ βολεύει από διάφορες απόψεις, αποθηεκυεση του πελετ έναντι του ξύλου, αυτοματισμούς κλπ..

Ξύλο με πελετ πιο εχει καλύτερη απόδοση; προφανώς το είδος του ξύλου /πελετ επηρεάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα μπω απευθείας στο ψητό.. 

Στο ένα σπίτι, ενιαίος χώρος κοντά μεταξύ 50 και 60 τ.μ., υπήρχε τζάκι αλλά λόγω του ότι δεν υπάρχει τρόπος να μπουν σωστά τα μπούρια θα πρέπει να βγει. Ποια είναι μια καλή και οικονομικη λύση; κλιματιστικό δεν το θεωρώ καλό γιατί με το που κλείνεις χάνεις όλη τη ζέστη. Σκεφτόμουν για πελετ αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.. 

 Επίσης, ίσως μπει ξύλο λέβητας στο επάνω σπίτι για να συνδεθεί με τα καλοριφέρ, και σκεφτόμουν εάν θα γινόταν να τραβηχτουν εξωτερικοί σωλήνες ώστε να μπουν σώματα και κάτω. 

Προτάσεις από κάποιον που ξέρει; 

Απο μόνωση το σπίτι τι έχει ;

Εάν αποφασίσεις για λέβητα στερεών καυσίμου , να γίνει μελέτη απο μηχανολόγο  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Τώρα αναλόγως ποίο μηχάνημα θα πάρεις . Υπάρχουν και μηχανήματα που κάνουν καύση και πέλλετ και ξύλου οχι ταυτόχρονα.

Θα γίνει παράλληλη σύνδεση , έχει ήδη με πετρέλαιο  ;

Πάντως με το ξυλολέβητα να λάβεις σοβαρά την ποιότητα ξύλων . Θέλει ξερά και κατά προτίμηση ελιά .

Τουλάχιστον αυτή χρησιμοποιώ εγώ.

Προσοχή σε αυτόν που θα κάνει την εγκατάσταση. 

Για παράδειγμα έχει μερικές ιδιαιτερότητες ο λέβητας στερεών καυσίμων .

( Επιλογή κατάλληλου δοχείου διαστολής, επιλογή κατάλληλου αυτόματου πλήρωσης και επιλογή κατάλληλου εξοπλισμού για προστασία σε περίπτωση υπερθέρμανσης ή προσωρινης διακοπής παροχής ρεύματος )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... Σωστός ο meletis_m. Επίσης προσοχή στον τρόπο που θα συνδεθούν τα περιφερειακά (αν τελικά καταλήξεις κάπου εκεί). Σε περίπτωση ξύλου η πέλλετ, κ επειδή σε διακοπή (ρεύματος) οι θερμοκρασίες κ πιέσεις μπορεί να ξεφύγουν, ανεξέλεγκτα... επέλεξε εξαρτήματα (αυτόματος πληρώσεως, ανεπίστροφες, βαλβίδες ασφαλείας, εξαερωτικα, μαγνητικο φίλτρο) βαρέως τύπου.

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει απο θερμο-υδραυλικο ο οποίος σέβεται την δουλειά του!

Φυσικά μελέτη απο πριν. Σε δίκη μου ενημέρωση και για να μην ξεφτιλησεις το μηχάνημα που θα αγοράσεις.... Δεν υπάρχουν μηχανήματα για μεικτή καύση. 

Διαφορετική σχεδίαση κ ανοχές έχουν οι λέβητες πέλλετ, ξύλου, αερίου, πετρελαίου, ώστε να λειτουργούν σωστά, στις προδιαγραφές τους κ απροβληματιστα στο χρόνο. 

Επίσης επιπρόσθετα των όσων αναφέρει ο meletis_m να δώσεις προσοχή στα καυσαέρια. 

Μία λάθος σχεδιασμένη η τοποθετημένη καμινάδα, στραγγαλίζει το μηχάνημα.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Απο μόνωση το σπίτι τι έχει ;

Εάν αποφασίσεις για λέβητα στερεών καυσίμου , να γίνει μελέτη απο μηχανολόγο  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Τώρα αναλόγως ποίο μηχάνημα θα πάρεις . Υπάρχουν και μηχανήματα που κάνουν καύση και πέλλετ και ξύλου οχι ταυτόχρονα.

Θα γίνει παράλληλη σύνδεση , έχει ήδη με πετρέλαιο  ;

Πάντως με το ξυλολέβητα να λάβεις σοβαρά την ποιότητα ξύλων . Θέλει ξερά και κατά προτίμηση ελιά .

Τουλάχιστον αυτή χρησιμοποιώ εγώ.

Προσοχή σε αυτόν που θα κάνει την εγκατάσταση. 

Για παράδειγμα έχει μερικές ιδιαιτερότητες ο λέβητας στερεών καυσίμων .

( Επιλογή κατάλληλου δοχείου διαστολής, επιλογή κατάλληλου αυτόματου πλήρωσης και επιλογή κατάλληλου εξοπλισμού για προστασία σε περίπτωση υπερθέρμανσης ή προσωρινης διακοπής παροχής ρεύματος )

Το ένα, 55τμ, είναι υπόγειο οπότε είναι καλλυμενο από παντού και κραταει καλές θερμοκρασίες χειμώνα /καλοκαίρι. Όχι δεν θα πάει παράλληλα με οετρελαιο, δεν νομίζω τουλάχιστον 

2 ώρες πριν, pano είπε

Φίλε spect καταρχάς καλημέρα,το κλιματιστικό  είναι  η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου.

Το κλιματιστικό δεν θεωρείται, για εμένα, τρόπος θέρμανσης. μόνιμος αλλά συμοληρωματικος εκτος αν δεν το κλείνεις πότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το κλιματιστικό δεν θεωρείται, για εμένα, τρόπος θέρμανσης. μόνιμος αλλά συμοληρωματικος εκτος αν δεν το κλείνεις πότε. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς γιατί για μένα είναι απλά τα πράγματα(κόστος αγοράς,κόστος χρήσης ,και ευκολία χρήσης),αλλά αφού το βλέπεις έτσι  δεν υπάρχει θέμα συζήτησης,εύχομαι καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... Σωστός ο meletis_m. Επίσης προσοχή στον τρόπο που θα συνδεθούν τα περιφερειακά (αν τελικά καταλήξεις κάπου εκεί). Σε περίπτωση ξύλου η πέλλετ, κ επειδή σε διακοπή (ρεύματος) οι θερμοκρασίες κ πιέσεις μπορεί να ξεφύγουν, ανεξέλεγκτα... επέλεξε εξαρτήματα (αυτόματος πληρώσεως, ανεπίστροφες, βαλβίδες ασφαλείας, εξαερωτικα, μαγνητικο φίλτρο) βαρέως τύπου.

Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει απο θερμο-υδραυλικο ο οποίος σέβεται την δουλειά του!

Φυσικά μελέτη απο πριν. Σε δίκη μου ενημέρωση και για να μην ξεφτιλησεις το μηχάνημα που θα αγοράσεις.... Δεν υπάρχουν μηχανήματα για μεικτή καύση. 

Διαφορετική σχεδίαση κ ανοχές έχουν οι λέβητες πέλλετ, ξύλου, αερίου, πετρελαίου, ώστε να λειτουργούν σωστά, στις προδιαγραφές τους κ απροβληματιστα στο χρόνο. 

Επίσης επιπρόσθετα των όσων αναφέρει ο meletis_m να δώσεις προσοχή στα καυσαέρια. 

Μία λάθος σχεδιασμένη η τοποθετημένη καμινάδα, στραγγαλίζει το μηχάνημα.

Δεν υπάρχουν εννοείς ότι δεν λειτουργούν σωστά; Γιατί έχω δει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το ένα, 55τμ, είναι υπόγειο οπότε είναι καλλυμενο από παντού και κραταει καλές θερμοκρασίες χειμώνα /καλοκαίρι. Όχι δεν θα πάει παράλληλα με οετρελαιο, δεν νομίζω τουλάχιστον 

Το κλιματιστικό δεν θεωρείται, για εμένα, τρόπος θέρμανσης. μόνιμος αλλά συμοληρωματικος εκτος αν δεν το κλείνεις πότε. 

Για τή παράλληλη σύνδεση θα το συζητήσεις με το θερμουδρυαλικό σου.

2 βάνες θα κλείνεις για την άλλη πηγή θέρμανσης .

@TechnoState Σωστή παρατήρηση , οτι πηγή θέρμανσης επιλέξει (σόμπα, λέβητα) παράγοντας είναι η καπνοδόχος .

Τουλάχιστον σε λέβητα στερεών καυσίμων θέλει ανοξείδωτη με μόνωση . 

Καθάρισμα η κεντρική καπνοδόχος αναλόγως τα ξύλα που καίει απαραίτητα 1 φορά το χρόνο , όπως και κάθε εβδομάδα γενικό καθάρισμα το λέβητα και τίς εξόδους καυσαερίων (τούμπο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zio10 όχι, φυσικά κ υπάρχουν. Η πλειοψηφία όμως των εγκαταστάσεων δεν αποδίδει τα δέοντα. Όλοι έχουν παράπονα κ καταλήγουν να καταναλώνουν 7-9 σακιά πέλλετ την μέρα ενώ θα έπρεπε, το πολύ έως 5 (μιλάω για βόρεια Ελλάδα, με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες).

Γενικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καλά η κακά μηχανήματα... υπάρχει το μηχάνημα που μπορείς αλλά κ πρέπει να αγοράσεις (ανάλογα κ με τον χώρο σου) κ τέλος η σωστή εγκατάσταση.

 

Επίσης αυτοί οι καυστήρες-λεβητες (πλην πετρελαίου) θέλουν διαρκή έλεγχο κ εν μέρει συντήρηση-καθαρισμό απο τους ίδιους του ιδιοκτήτες, ώστε να λειτουργούν σωστά κ με ελάχιστα προβλήματα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pano είπε

Φίλε spect καταρχάς καλημέρα,το κλιματιστικό  είναι  η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου.

+1. Ειδικά για τόσο μικρό χώρο μονόδρομος. Ας δουλεύει και όλη τη μέρα αυτός είναι ο σωστός τρόπος λειτουργίας του. Υπερέχει σε κόστος απόκτησης, μηνιαίο κόστος, ευκολία εγκατάστασης συντήρησης κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, zio10 είπε

@Spect~ δες και για υγραέριο.

Ελπιζω να τα εχω κοιταξει μεσα στη βδομαδα.

Ερώτηση, η πελετ κάνει φασαρία; σε φάση μπορεις νακοιμηθεις αν ειναι στο ιδιο δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...