Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ορεινή περιοχή σε μονοκατοικία 2 ορόφων με μόνωση , σκεπή και διπλά τζάμια σκεφτόμαστε για αλλαγή θέρμανσης . Τη τελευταία 5 ετία υπάρχει ξυλολέβητας αλλά πλέον κατάντησε κουραστικό . To Α/C δέν είναι λύση λόγω χαμηλών θερμοκρασίων . Σκεφτόμαστε είτε αντικατάσταση με νεότερο καυστήρα - λέβητα πετρελαίου ή εγκατάσταση λέβητα υγραερίου με δεξαμενή εξωτερικού χώρου . Η αντλία θερμότητας ξεφεύγει σε κόστος και δέν ξέρω εάν σε χαμηλές θερμοκρασίες θα ανταπεξέλθει > -5 .  Σώματα υπάρχουν τύπου πάνελ για όσο αφορά τήν αντλία θερμότητας .

Βάσει της μηχανολογικής μελέτης οι απαιτήσεις για λέβητα πετρελαιού είναι στίς 50,000kcal .

Απο λέβητες υγραερίου τί πρέπει να προσέξω , χρειάζεται και μαγνητικό φίλτρο για προστασία τής εγκατάστασης ; Είναι αποδοτικό σε χαμηλές θερμοκρασίες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε ορεινή περιοχή σε μονοκατοικία 2 ορόφων με μόνωση , σκεπή και διπλά τζάμια σκεφτόμαστε για αλλαγή θέρμανσης . Τη τελευταία 5 ετία υπάρχει ξυλολέβητας αλλά πλέον κατάντησε κουραστικό . To Α/C δέν είναι λύση λόγω χαμηλών θερμοκρασίων . Σκεφτόμαστε είτε αντικατάσταση με νεότερο καυστήρα - λέβητα πετρελαίου ή εγκατάσταση λέβητα υγραερίου με δεξαμενή εξωτερικού χώρου . Η αντλία θερμότητας ξεφεύγει σε κόστος και δέν ξέρω εάν σε χαμηλές θερμοκρασίες θα ανταπεξέλθει > -5 .  Σώματα υπάρχουν τύπου πάνελ για όσο αφορά τήν αντλία θερμότητας .

Βάσει της μηχανολογικής μελέτης οι απαιτήσεις για λέβητα πετρελαιού είναι στίς 50,000kcal .

Απο λέβητες υγραερίου τί πρέπει να προσέξω , χρειάζεται και μαγνητικό φίλτρο για προστασία τής εγκατάστασης ; Είναι αποδοτικό σε χαμηλές θερμοκρασίες ; 

Αποδοτικό είναι.  Οικονομικό δεν είναι. Ανάλογα με την χρήση, η αντλία θερμότητας θα κάνει γρήγορα ή αργά, απόσβεση. Αλλά θέλει μελέτη από μηχανολόγο, να βγάλει τις απώλειες της κατοικίας στη μέση ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχής, και να επιλεγεί αντλία που στις ελάχιστες θερμοκρασίες, θα καλύπτει τις απώλειες αυτές. Δεν είναι "βαλε μια 14άρα και είσαι εντάξει"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αποδοτικό είναι.  Οικονομικό δεν είναι. Ανάλογα με την χρήση, η αντλία θερμότητας θα κάνει γρήγορα ή αργά, απόσβεση. Αλλά θέλει μελέτη από μηχανολόγο, να βγάλει τις απώλειες της κατοικίας στη μέση ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχής, και να επιλεγεί αντλία που στις ελάχιστες θερμοκρασίες, θα καλύπτει τις απώλειες αυτές. Δεν είναι "βαλε μια 14άρα και είσαι εντάξει"!

Εννοείται θα καλέσω μηχανολογό ξανά . Δέν θα σταθώ στη μελέτη που έγινε όταν έγινε ανέγερση οικοδομής το 2000 με κύρια θέρμανση το πετρέλαιο. Απλώς η αντλία θερμότητας θέλει και μετατροπή η παροχή ρεύματος σε τριφασικό , υπάρχουν βέβαια και μονοφασικές . Είναι μεγαλύτερο κόστος βέβαια η αντλία θερμότητας , δέν θα μπεί σε πρόγραμμα εξοικονομώ .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικός δεν είμαι, απλά ξέρω οτι για να πετύχεις την απόλυτη οικονομία στην θέρμανση-ψύξη πρέπει να τα σκάσεις χοντρά, οπότε όλα είναι θέμα οικονομικης δυνατότητας και συνάρτησης χρόνου απόσβεσης.

Το πιο οικονομικό σπίτι που εχω δει ανήκει σε συγγενή μου, και είναι "πράσινη" κατασκευή με γεωθερμία, αντλία θερμότητας, θερμοπροσοψεις παντού εξωτερικά, ενεργειακά κουφώματα με τριπλά τζάμια, ενδοδαπεδια, πανελς θερμικά, φωτοβολταϊκά στην στέγη με net metering, και τεχνολογίες smart home.

Είναι σχεδόν αυτόνομο ενεργειακά, αλλα κοστισε 300.000 ευρώ για 170 τμ. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...