Προς το περιεχόμενο

Επιλογή θέρμανσης


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ελπιζω να τα εχω κοιταξει μεσα στη βδομαδα.

Ερώτηση, η πελετ κάνει φασαρία; σε φάση μπορεις νακοιμηθεις αν ειναι στο ιδιο δωμάτιο;

Αν εννοείς τη σόμπα πέλλετ φίλος μου την πούλησε επειδή έκανε θόρυβο...δεν ξέρω αν υπάρχουν και αθόρυβες όμως. 

Για υγραέριο δες το γιατί λίγο που το έχω ψάξει έχω ακούσει καλά λόγια από θέμα απόδοσης και οικονομίας.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...εεε σίγουρα κάνει, όχι ενοχλητικό αλλά δεν μπορείς να κοιμηθείς κ στον ίδιο χώρο... ειδικά αν κοιμάσαι ελαφριά.

Έχεις θόρυβο στο ξεκίνημα αλλά κ στο σβήσιμο (απο διαστολές-συστολες του λέβητα).

Έχεις θόρυβο απο κυκλοφορητή (δεύτερη τρίτη σκάλα κυρίως).

Έχεις θόρυβο από κοχλία αν υπάρξει ή απο το σύστημα που κάθε λίγο τροφοδοτεί το πέλλετ.

Έχεις θόρυβο από τον καυστήρα του πέλλετ.

 

Μεμονωμένα κάθε σύστημα, δεν παράγει ενοχλητικό θόρυβο, όλα μαζί όμως κάθε λίγο...εεε δεν κοιμάσαι κ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κερκυρα να βαλεις λεβητα ξυλου?Συμφωνω με ενα παιδι που ειπε πιο πανω για κλιματιστικο,μην μπλεκεις με λεβητες στερεων καυσιμων.Πολλα τα λεφτα και μεγαλη φασαρια.Εχω ξυλολεβητα απο το 2016 υποψιν,μου ερχεται να τον δεσω πισω απο το αυτοκινητο και να τον σερνω γυρω γυρω στο χωριο.Σαν λεβητας δεν εχω θεμα,δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο,δουλευει απροβληματιστα και εχει πολυ καλη αποδοση.Να τα χεσω ομως με την πλατη που εχουν τα ξυλα και με την βρωμια,αμα μπλεξεις θα με θυμηθεις.Αν δεν θες κλιματιστικο,κοιτα για υγραεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

@Spect~ δες και για υγραέριο.

Το είχα ψάξει για υγραεριο 

Κάνεις χρονομισθωση με τη εταιρεία ανεφοδιασμιυ για τη δεξαμενή και πρέπει να τηρείς κάποιες αποστάσεις από τα διπλανά οικόπεδα για τη τοποθέτηση της δεξαμενης

Πληρώνεις μόνο το λέβητα + υλικά + κόστος εγκατάστασης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Το είχα ψάξει για υγραεριο 

Κάνεις χρονομισθωση με τη εταιρεία ανεφοδιασμιυ για τη δεξαμενή και πρέπει να τηρείς κάποιες αποστάσεις από τα διπλανά οικόπεδα για τη τοποθέτηση της δεξαμενης

Πληρώνεις μόνο το λέβητα + υλικά + κόστος εγκατάστασης

Αλλα δε κερδιζεις τοσο στη τελικη ν9μιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αλλα δε κερδιζεις τοσο στη τελικη ν9μιζω

Εγώ είμαι σε ορεινή περιοχή .

Και ειδικά το χειμώνα λόγω καιρικών συνθηκών θα ήταν δύσκολο ο ανεφοδιασμός με γκάζι .

Η εταιρεία ανεφοδιασμιου η κοντινότερη ήταν 20 χιλιόμετρα.

Επέλεξα λέβητα στερεών καυσίμων .

Το σπίτι είναι μονωμένο παντού .

Μου στοίχισε το 2015 3000€ όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

γνωστός που ασχολείται με θέρμανση μου πρότεινε να δω για αντλία θερμότητας. Αξίζει; απο κατανάλωση πως είναι; 

Αναφέρομαι για το διαμέρισμα το μικρό που είναι περίπου 55τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

γνωστός που ασχολείται με θέρμανση μου πρότεινε να δω για αντλία θερμότητας. Αξίζει; απο κατανάλωση πως είναι; 

Αναφέρομαι για το διαμέρισμα το μικρό που είναι περίπου 55τμ

Υπάρχουν κατηγορίες στίς αντλίες θερμότητας . Να κοιτάξεις κατά κύριο λόγο μάρκα με ανταλλακτικά τουλάχιστον για μια 10ετία.

Έχει γνωστός , θα τον ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

γνωστός που ασχολείται με θέρμανση μου πρότεινε να δω για αντλία θερμότητας. Αξίζει; απο κατανάλωση πως είναι; 

Αναφέρομαι για το διαμέρισμα το μικρό που είναι περίπου 55τμ

Για νησί είναι καλή επιλογή 

Σε βγάζουν τα ρεύματα ; 

Θα πας για θέρμανση μόνο (πιθανόν αντλία υψηλών θερμοκρασιών με καλοριφέρ) ή για ψύξη / θέρμανση (αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με fan coils) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για νησί είναι καλή επιλογή 

Σε βγάζουν τα ρεύματα ; 

Θα πας για θέρμανση μόνο (πιθανόν αντλία υψηλών θερμοκρασιών με καλοριφέρ) ή για ψύξη / θέρμανση (αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με fan coils) ; 

Εχω air condition οπότε ή ψύξη δεν με ενδιαφέρει. Τα ρεύματα από ποια άποψη; οτνα λες αντλία υψηλών θερμοκρασιών με καλοριφέρ τι εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχω air condition οπότε ή ψύξη δεν με ενδιαφέρει. Τα ρεύματα από ποια άποψη; οτνα λες αντλία υψηλών θερμοκρασιών με καλοριφέρ τι εννοείς ;

ΟΚ, λοιπόν εν τάχει:

Μια αντλία για να καλύψει το σπίτι σου θα θέλει ένα Α ρεύμα από μια Β ασφάλεια 

Πρέπει να δεις αν τα "σηκώνει" ο πίνακάς σου 

Από εκεί και πέρα, όταν σε ένα σπίτι σχεδιάζεται σύστημα θέρμανσης, επιλέγονται σώματα (καλοριφέρ) βάσει μιας θερμοκρασίας νερού που στέλνει ο λέβητας 

Οι "κλασσικές" αντλίες θερμότητας δε σηκώνουν τη θερμοκρασία του νερού τόσο ψηλά, άρα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το σπίτι να μη μπορεί να ζεσταθεί από τα υπάρχοντα καλοριφέρ, οπότε θα πρέπει να πας σε αντλία που ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού σε αντίστοιχη με αυτή ενός λέβητα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχω air condition οπότε ή ψύξη δεν με ενδιαφέρει. Τα ρεύματα από ποια άποψη; οτνα λες αντλία υψηλών θερμοκρασιών με καλοριφέρ τι εννοείς ;

Εννοεί τα κλασικά σώματα.

Τι air condition έχεις; Η αρχή λειτουργίας είναι ίδια με την αντλία θερμότητας, μόνο που η αντλία ζεσταίνει νερό αντί απευθείας τον αέρα. Από κόστος βέβαια καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο οικονομικο απο ολα οσα βλεπεις, για μκρο ενιαιο χωρο οπως λες, ειναι το κλιματιστικο. Αντλια θερμοτητας αερα-αερα.  Αν δωσεις 5-6-7 χιλιαρικα για αντλια θερμοτητας αερα-νερου + κανα χιλιαρικο για σωματα, εγκατασταση κλπ, σε χωρο 55τμ δε θα κανεις αποσβεση ποτε. Για ν α σου πω την αληθεια αμφιβαλλω αν θα αποσβεσεις και τη διαφορα εγκταστασης λεβητα πετρελαιου+σωματα (2-2.5 χιλιαρικα συνολο) και αντλιας θερμοτητας (6 χιλιαρικα+) σε ευλογο χρονικο διαστημα (λιγοτερο απο 10 χρονια δηλαδη) σε θερμαινομενο χωρο 55 τμ. Αν δηλαδη θες 500 ευρω το χρονο σε πετρελαιο (υποθετικο σεναριο) και η αντλια σου "ριχνει" το κοστος θερμανσης στα 300, με 200 ευρω κερδος θες 20 χρονια για "κερδισεις πισω" τα 4 χιλιαρικα διαφορα τιμης. Βρες ενα μηχανολογο, να δει το χωρο συνολικα (μονωσεις κλπ) να σου βγαλει ενα προσδοκιμο κοστος θερμανσης (τις ενεργειακες αναγκες του χωρου δηλαδη, και τα κοστη για να παρεις αυτη την ενεργεια με τους διαφορους διαθεσιμους τροπους), και απο κει αποφασιζεις.

 

Απο κει και περα, το ξυλο και το πελλετ εχουν χαμαλικι (κουβαλα, φορτωσε, καθαρισε κλπ), αποθηκευση κλπ. Δε μπορουν διαφοροι ασχετοι στο ιντερνετ να αποφασισουν για σενα αν εισαι διατεθημενος να κανεις το χαμαλικι.

 

 

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Εννοεί τα κλασικά σώματα.

Τι air condition έχεις; Η αρχή λειτουργίας είναι ίδια με την αντλία θερμότητας, μόνο που η αντλία ζεσταίνει νερό αντί απευθείας τον αέρα. Από κόστος βέβαια καμία σχέση.

Αυτό είχα στο μυαλό μου απλά έτσι όπως το γράψε λέω κάτσε μην ειναι κάτι άλλο.. 

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

Το πιο οικονομικο απο ολα οσα βλεπεις, για μκρο ενιαιο χωρο οπως λες, ειναι το κλιματιστικο. Αντλια θερμοτητας αερα-αερα.  Αν δωσεις 5-6-7 χιλιαρικα για αντλια θερμοτητας αερα-νερου + κανα χιλιαρικο για σωματα, εγκατασταση κλπ, σε χωρο 55τμ δε θα κανεις αποσβεση ποτε. Για ν α σου πω την αληθεια αμφιβαλλω αν θα αποσβεσεις και τη διαφορα εγκταστασης λεβητα πετρελαιου+σωματα (2-2.5 χιλιαρικα συνολο) και αντλιας θερμοτητας (6 χιλιαρικα+) σε ευλογο χρονικο διαστημα (λιγοτερο απο 10 χρονια δηλαδη) σε θερμαινομενο χωρο 55 τμ. Αν δηλαδη θες 500 ευρω το χρονο σε πετρελαιο (υποθετικο σεναριο) και η αντλια σου "ριχνει" το κοστος θερμανσης στα 300, με 200 ευρω κερδος θες 20 χρονια για "κερδισεις πισω" τα 4 χιλιαρικα διαφορα τιμης. Βρες ενα μηχανολογο, να δει το χωρο συνολικα (μονωσεις κλπ) να σου βγαλει ενα προσδοκιμο κοστος θερμανσης (τις ενεργειακες αναγκες του χωρου δηλαδη, και τα κοστη για να παρεις αυτη την ενεργεια με τους διαφορους διαθεσιμους τροπους), και απο κει αποφασιζεις.

Απο κει και περα, το ξυλο και το πελλετ εχουν χαμαλικι (κουβαλα, φορτωσε, καθαρισε κλπ), αποθηκευση κλπ. Δε μπορουν διαφοροι ασχετοι στο ιντερνετ να αποφασισουν για σενα αν εισαι διατεθημενος να κανεις το χαμαλικι.

Σε πετρέλαιο δεν θα πήγαινα έτσι και αλλιώς. Ξύλο δύσκολο λόγω τοποθεσίας έχω θέμα με το μπουρί (για αυτό κιόλας θα ξηλώθει η ξυλοσομπα). Οπότε πελετ η αντλία θερμότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πέλλετ δεν θέλει μπουρί όμως. 

Για υγραέριο κοίταξες; Υπάρχουν και κάτι αυτόνομα σώματα υγραερίου που συνδέονται με μπουκάλα η οποία μπαίνει εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...