Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να σταματήσω να παρασιτώ και να μένω στο σπίτι του πατέρα μου (+οτί τώρα κάνω +2 ώρες την ημέρα πήγαινε-έλα με την δουλεία γιατι το σπίτι είναι μακριά)  και να νοικιάσω δικό μου, η απορία μου έιναι πόσα είναι τα έξοδα του να ζείς μόνος στην Ελλάδα. Τα σπίτια που μου φαίνονται ενδιαφέρον πανε γύρω στα 400-450 ενοίκιο διότι η δουλεία μου ειναι ΒΠ και θέλω κάτι σχετικά κοντα. Πόσα θα βγαίνουν το μήνα μαζι με ΔΕΗ, νερό, ίντερνετ και το να μην τρωω μακαρόνια με κέτσαπ κάθε μερα; Επίσης πόσο είναι το "νορμάλ" ποσοστό του μισθού να δίνει κάποιος για σπιτι+πάγια έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να σταματήσω να παρασιτώ και να μένω στο σπίτι του πατέρα μου (+οτί τώρα κάνω +2 ώρες την ημέρα πήγαινε-έλα με την δουλεία γιατι το σπίτι είναι μακριά)  και να νοικιάσω δικό μου, η απορία μου έιναι πόσα είναι τα έξοδα του να ζείς μόνος στην Ελλάδα. Τα σπίτια που μου φαίνονται ενδιαφέρον πανε γύρω στα 400-450 ενοίκιο διότι η δουλεία μου ειναι ΒΠ και θέλω κάτι σχετικά κοντα. Πόσα θα βγαίνουν το μήνα μαζι με ΔΕΗ, νερό, ίντερνετ και το να μην τρωω μακαρόνια με κέτσαπ κάθε μερα; Επίσης πόσο είναι το "νορμάλ" ποσοστό του μισθού να δίνει κάποιος για σπιτι+πάγια έξοδα;

500 ενοικιο με κοινοαχριστα :) ρευμα το διμινο 260 νερο 20 νετ 30-40 ευρω καρτα κινιτο 20 και φαι 15 ευρω τη μερα…… ……….. τιποτα κανεις τρεις δουλεις δεν εχεις σπιτι καθολου 3χ8=24 ωρες εχεις ρευμα νερο νετ τηλεφωνο  στη δουλεια .. και το μονο που θα πληρωνεις είναι βενζινα-εισητηρια  για να αλλαζεις της δουλειες και το φαι μια χαρα!! :)

 

Επεξ/σία από kiriakos500
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kiriakos500 είπε

500 ενοικιο με κοινοαχριστα :) ρευμα το διμινο 260 νερο 20 νετ 30-40 ευρω καρτα κινιτο 20 και φαι 15 ευρω τη μερα…… ……….. τιποτα κανεις τρεις δουλεις δεν εχεις σπιτι καθολου 3χ8=24 ωρες εχεις ρευμα νερο νετ τηλεφωνο  στη δουλεια .. και το μονο που θα πληρωνεις είναι το φαι μια χαρα!! :)

Αν ισχύει το 130 εύρω το μήνα για ρεύμα και 50-100 το μήνα κοινόχρηστα με βλεπω να συνεχίζω να παρασιτώ και να κάνω ταξίδι να πάω δουλεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικά πράματα.

400 ενοίκιο, 20 ίντερνετ, 20 κοινόχρηστα, 50 το μήνα δεη, νερό 10 το μήνα.

Στη συνέχεια ανάλογα τις ορέξεις σου. Σουπερμάρκετ 150 εως 250 το μήνα. 

Έξοδα μετακίνησης, αν έχεις αμάξι.

Φαγητό από delivery,50-100 καθε μήνα.

Έξοδοι, διασκέδαση 50 εως 200.

Ζύγιζε τα ανάλογα την κατηγορία και κάνε τη σουμα.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με την δουλειά. Κυριολεκτικά 2 ώρες να πάω και 2 να γυρίσω.

Και σε τρύπα με 200 ευρώ θα πάω να μείνω αν βρω καμιά της προκοπής :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Υπερβολικά πράματα.

400 ενοίκιο, 20 ίντερνετ, 20 κοινόχρηστα, 50 το μήνα δεη, νερό 10 το μήνα.

Στη συνέχεια ανάλογα τις ορέξεις σου. Σουπερμάρκετ 150 εως 250 το μήνα. 

Έξοδα μετακίνησης, αν έχεις αμάξι.

Φαγητό από delivery,50-100 καθε μήνα.

Έξοδοι, διασκέδαση 50 εως 200.

Ζύγιζε τα ανάλογα την κατηγορία και κάνε τη σουμα.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

14 λεπτά πριν, HateMe είπε

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με την δουλειά. Κυριολεκτικά 2 ώρες να πάω και 2 να γυρίσω.

Και σε τρύπα με 200 ευρώ θα πάω να μείνω αν βρω καμιά της προκοπής :P 

Αναλόγος την περιοχή σπίτι της προκοπής νομίζω πάει 300-450. με 200 τα μόνα που βρήκα ήταν κάτι ημιυπόγια ή σπιτια φτιαγμένα το 60 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Υπερβολικά πράματα.

400 ενοίκιο, 20 ίντερνετ, 20 κοινόχρηστα, 50 το μήνα δεη, νερό 10 το μήνα.

Στη συνέχεια ανάλογα τις ορέξεις σου. Σουπερμάρκετ 150 εως 250 το μήνα. 

Έξοδα μετακίνησης, αν έχεις αμάξι.

Φαγητό από delivery,50-100 καθε μήνα.

Έξοδοι, διασκέδαση 50 εως 200.

Ζύγιζε τα ανάλογα την κατηγορία και κάνε τη σουμα.

τα κοινόχρηστα είναι λίγο περίεργα..... μένω προς τα ΒΠ και  στην πολυκατοικία  που νοικιάζω έχουν κηπουρό  + η οικοδομή έχει 100000 φώτα στην αυλή που είναι ανοιχτά από νωρίς το απόγευμα +  2 φορές την εβδομάδα καθαρίστρια,  οπότε το το min για κοινόχρηστα είναι 50€

 

@simplemaths Επίσης πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι και η θέρμανση είναι λίγο περίεργη (κοινόχρηστη, ατομική, ατομική με δικό σου λέβητα, πετρέλαιο, αέριο, κλιματιστικό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, drikoudis είπε

τα κοινόχρηστα είναι λίγο περίεργα..... μένω προς τα ΒΠ και  στην πολυκατοικία  που νοικιάζω έχουν κηπουρό  + η οικοδομή έχει 100000 φώτα στην αυλή που είναι ανοιχτά από νωρίς το απόγευμα +  2 φορές την εβδομάδα καθαρίστρια,  οπότε το το min για κοινόχρηστα είναι 50€

@simplemaths Επίσης πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι και η θέρμανση είναι λίγο περίεργη (κοινόχρηστη, ατομική, ατομική με δικό σου λέβητα, πετρέλαιο, αέριο, κλιματιστικό)

Δε μιλάμε για φωταγώγηση του εθνικού κήπου. Μιλάμε για μία φυσιολογική πολυκατοικία και ένα διαμερισματάκι το πολύ στα 50 τμ.

Επίσης στα παραπάνω πρέπει να λάβει υπόψη και τα έξοδα θέρμανσης το χειμώνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα έβαλα κάτω για να ζεις μόνος σε σπίτι με 400 ενοίκιο θες πάνω απο χιλιάρικο για να είσαι σχετικά άνετος και να σου μένουν και 100 ευρώ στην άκρη κάθε μήνα.

Όμορφα πράγματα 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mclein² είπε

το βασικο ερωτημα ειναι : πόσα κερδιζεις καθαρα απο την εργασια σου ; 

1000 τώρα, 1200 απο αρχή του επόμενου χρόνου.

Το σκέφτομαι ακόμα γιατί δεν θα μένει τίποτα στην άκρη.

Επεξ/σία από simplemaths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, simplemaths είπε

1000 τώρα, 1200 απο αρχή του επόμενου χρόνου.

για να περιλαμβανει η ζωη σου μερικες βολτες ή κανενα χομπι, το σπιτι πρεπει να μαξαρει στα 350€ αλλιως δε βγαινουν τα κουκια..

επισης, μπορεις να δεις περιοχες κοντα στα ΒΠ και οχι διπλα ακριβως. επειδη ο αλλος χρεωνει σπιτι 20ετιας στα 500€ δε σημαινει οτι πρεπει να του τα σκασεις..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mclein² είπε

για να περιλαμβανει η ζωη σου μερικες βολτες ή κανενα χομπι, το σπιτι πρεπει να μαξαρει στα 350€ αλλιως δε βγαινουν τα κουκια..

επισης, μπορεις να δεις περιοχες κοντα στα ΒΠ και οχι διπλα ακριβως. επειδη ο αλλος χρεωνει σπιτι 20ετιας στα 500€ δε σημαινει οτι πρεπει να του τα σκασεις..

Το πρόβλημα με αυτό είναι πως αν δεν είναι περιοχή μεσα στα ΒΠ η εκτός αθήνας, φάση Άγιος Στέφανος, θα θέλω εύκολα ενα 45λεπτο με κίνηση να παω δουλεία, και αυτό είναι απο τους βασικούς λόγους που σκέφτομαι να νοικιάσω. Λογικά απλά θα συνεχίσω το συνεχές refresh στην χρυση ευκαιρία μέχρι να ανέβει κάποιο αξιόλογο στα 350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις μέχρι να μαζέψεις κάποια χρήματα ή μέχρι να πάρεις την αύξηση.Πχ πιο φτηνό σπίτι,να συνεχίσεις να μένεις με τους γονείς σου.

Ορισε ένα μπατζετ για να δεις πως το καταναλώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορει να κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις μέχρι να μαζέψεις κάποια χρήματα ή μέχρι να πάρεις την αύξηση.Πχ πιο φτηνό σπίτι,να συνεχίσεις να μένεις με τους γονείς σου.

Ορισε ένα μπατζετ για να δεις πως το καταναλώνεις.

Έχω ζήσει αρκετά "φτωχός" όσο σπούδαζα εξωτερικό οπότε θεωρώ πως είμαι αρκετά καλός στο να μαζεύω λεφτά και να μην χαλάω για μαλακίες, οπότε το budgeting το έχουμε. Θα κοιτάξω για κάτι στα 350 για τώρα αν και τα μόνα οκ φαίνονται να ειναι στα 400. Και εσένα η γνώμη σου είναι πως με 1000 μισθό 400 ενοίκιο και γύρω στα 50 μεταφορικά δεν βγαίνει κάποιος εύκολα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...