Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Φιλε γυρνα παλι λυκειο για μαθηματικα. Οταν αναβω φουρνο αναβω για 2, οταν αναβω a/c παλι ενα a/c δουλευει κι ενας φουρνος. Οταν αναβω θερμανση αναβουν ολα τα σωματα δεν τους λεω αναψτε μονο για μενα. Εκτος αν μεινει σε τρυπα 30τμ με 2 σωματα και μαγειρευει σε ρομποτακι και βαζει ανεμιστηρα. Εκτος αν εσυ οταν βαζεις το κοτοπουλο στο φουρνο του λες μην αναβεις πανω κατω αντισταση αναψε μονο για μενα την πανω και ψησου. Μιλαμε παντα για τις μεγαλες καταναλωσεις δνε πιστευω οτι 2 λαμπες led και μια τηλεοραση κι ενα pc καινε τοσα πολλα.

αυτο ισχυει οτι καλυτερα μοιραζονται τα εξοδα με δυο μισθους

Φίλε όταν εγώ έμπαινα πολυτεχνείο, εσύ μαζεύες φύλλα απ' έξω.

Η μέση κατανάλωση ενός εργένη με μαγείρεμα και σπίτι 50 τετραγωνικών, δεν ξεπερνά τις 700kw. Είτε μπορείς να το καταλάβεις, είτε όχι. 

Η λογική του είμαστε δυο, αρα και ο ένας ίδια κατανάλωση έχει, είναι λογική μπακαλικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Φίλε όταν εγώ έμπαινα πολυτεχνείο, εσύ μαζεύες φύλλα απ' έξω.

Η μέση κατανάλωση ενός εργένη με μαγείρεμα και σπίτι 50 τετραγωνικών, δεν ξεπερνά τις 700kw. Είτε μπορείς να το καταλάβεις, είτε όχι. 

Η λογική του είμαστε δυο, αρα και ο ένας ίδια κατανάλωση έχει, είναι λογική μπακαλικου.

Τουλάχιστον όμως αν είχες πατήσει σε πολυτεχνική σχολή, θα μάθαινες οτι η κατανάλωση μετριέται σε kWh. Επίσης ακόμα και το νούμερο που δίνεις αν ήταν 700kWh, προέρχεται από κάποιες αξιόπιστες στατιστικές μετρήσεις; 

Π.χ 700kWh = 23.3kWh/ημέρα.

1 εστία 1-1.5kW έστω μια ώρα μαγείρεμα την μέρα προκύπτει 30-45kWh/μήνα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Φίλε όταν εγώ έμπαινα πολυτεχνείο, εσύ μαζεύες φύλλα απ' έξω.

Η μέση κατανάλωση ενός εργένη με μαγείρεμα και σπίτι 50 τετραγωνικών, δεν ξεπερνά τις 700kw. Είτε μπορείς να το καταλάβεις, είτε όχι. 

Η λογική του είμαστε δυο, αρα και ο ένας ίδια κατανάλωση έχει, είναι λογική μπακαλικου.

Μενω μονος απο τα 22 και ειμαι 32. Την εχω βγαλει μονος με ταμειο ανεργιας και μεροκαματα και παλι λεφτα δεν ζηταγα απο κανεναν. Σε μασαω και σε φτυνω και ασε τα πολυτεχνεια κι εγω εχω σπουδασει. Οταν σπουδαζες πιθανον εμενες με τον μπαμπα και τη μαμα κι εγω σπουδαζα δουλευα και αλλα πολλα. Εχω βγαλει κι ενα τει ξερω μαθηματικα. Αν εσυ εισαι με παλτα το χειμωνα ειναι αλλο θεμα για να μην αναβεις θερμανση εγω θελω να κυκλοφορω με το σοβρακο. End of story επι του θεματος συνεχεια για να μην κλειδωσει κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

700Επίσης ακόμα και το νούμερο που δίνεις αν ήταν 700kWh, προέρχεται από κάποιες αξιόπιστες στατιστικές μετρήσεις; 

700 kwh για εργένη που ΔΕ μαγειρεύει είναι εως και πολύ.

Εγώ έχω πείπου 400 το τετράμηνο (με ηλιακό βέβαια)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τουλάχιστον όμως αν είχες πατήσει σε πολυτεχνική σχολή, θα μάθαινες οτι η κατανάλωση μετριέται σε kWh. Επίσης ακόμα και το νούμερο που δίνεις αν ήταν 700kWh, προέρχεται από κάποιες αξιόπιστες στατιστικές μετρήσεις; 

Π.χ 700kWh = 23.3kWh/ημέρα.

1 εστία 1-1.5kW έστω μια ώρα μαγείρεμα την μέρα προκύπτει 30-45kWh/ημέρα. 

Εκ παραδρομής το λάθος. 

Άρα 30*30 μέρες, με καθημερινό μαγείρεμα, 900 kWh από την ηλεκτρική κουζίνα.

Πως κατέληξες στα 30-45kWh, αφού η εστία έχει ισχύ 1-1.5kW ανά ώρα; Eίμαι εδώ να σε ακούσω.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τουλάχιστον όμως αν είχες πατήσει σε πολυτεχνική σχολή, θα μάθαινες οτι η κατανάλωση μετριέται σε kWh. Επίσης ακόμα και το νούμερο που δίνεις αν ήταν 700kWh, προέρχεται από κάποιες αξιόπιστες στατιστικές μετρήσεις; 

Π.χ 700kWh = 23.3kWh/ημέρα.

1 εστία 1-1.5kW έστω μια ώρα μαγείρεμα την μέρα προκύπτει 30-45kWh/ημέρα. 

Πολλες kwh λες για μια ημέρα.υοερβολικα πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john_petrucci7 είπε

Ελα πες αληθεια εισαι με φακο στο σπιτι. Κατεβασες το γενικο...

Όχι δεν είμαι με το φακό, ούτε πάνω από το θερμοσίφωνα. Απλά δεν μπορείς να το αντιληφθείς, δεν υπάρχει θέμα.

Επειδή εσύ θες το σπίτι στους 21 βαθμούς το καλοκαίρι, δε σημαίνει ότι και εγώ θα έχω τις ίδιες απαιτήσεις/αντοχές. Μπορεί να νιώθω δυσφορία και να έχω σταθερή θερμοκρασία στους 25. Δεν είναι ίδια η κατανάλωση(τυχαίο παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Όχι δεν είμαι με το φακό, ούτε πάνω από το θερμοσίφωνα. Απλά δεν μπορείς να το αντιληφθείς, δεν υπάρχει θέμα.

Επειδή εσύ θες το σπίτι στους 21 βαθμούς το καλοκαίρι, δε σημαίνει ότι και εγώ θα έχω τις ίδιες απαιτήσεις/αντοχές. Μπορεί να νιώθω δυσφορία και να έχω σταθερή θερμοκρασία στους 25. Δεν είναι ίδια η κατανάλωση(τυχαίο παράδειγμα).

Κατω απο 26 δεν το εχω βαλει ποτε...Με 2 βασικους μισθους δεν ειμαι τοσο κιμπαρης. Σαν τυχαιο το αναφερω. Παντως δεν ξερω ατομο με 80-90τμ σπιτι να καιει τοσα λιγα. Ξερω ομως πολλους που χρωστανε στη δεη και λενε δεν καιω τπτ

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Εκ παραδρομής το λάθος. 

Άρα 30*30 μέρες, με καθημερινό μαγείρεμα, 900 kWh από την ηλεκτρική κουζίνα.

Πως κατέληξες στα 30-45kWh, αφού η εστία έχει ισχύ 1-1.5kW ανά ώρα; Eίμαι εδώ να σε ακούσω.

Λάθος και εγώ, εννοώ τον μήνα μόνο για μαγείρεμα απ' την εστία οχι ανά ημέρα.

6 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Πολλες kwh λες για μια ημέρα.υοερβολικα πολλές

Έγραψα κατά λάθος ανά ημέρα, εννοώ ανά μήνα μόνο από την εστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Λάθος και εγώ, εννοώ τον μήνα μόνο για μαγείρεμα απ' την εστία οχι ανά ημέρα.

Με δεδομένο πως μαγειρεύει κάθε μέρα ναι. Πως είσαι σίγουρος για τη βεβαιότητα του γεγονότος;

Στην αρχική ανάλυση έβαλα, 50-100 επιπλέον έξοδα διατροφής από delivery. Άρα αυτόματα αποκλείονται κάποιες μέρες.

Επίσης άλλο χρόνο μαγειρέματος θέλει το ρύζι και τα μακαρόνια και άλλο το στιφάδο. 

 

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Με δεδομένο πως μαγειρεύει κάθε μέρα ναι. Πως είσαι σίγουρος για τη βεβαιότητα του γεγονότος;

Στην αρχική ανάλυση έβαλα, 50-100 επιπλέον έξοδα διατροφής από delivery. Άρα αυτόματα αποκλείονται κάποιες μέρες.

Επίσης άλλο χρόνο μαγειρέματος θέλει το ρύζι και τα μακαρόνια και άλλο το στιφάδο. 

Όλα αυτά τα γνωρίζω, εσύ είπες κατανάλωση 700kw για μαγείρεμα από έναν εργένη. Εγώ έκανα κάποιους υπολογισμούς και σου είπα οτι στην χειρότερη, αν μαγειρεύει κάθε μέρα θα βγει 1.5kW x 1 ώρα/ημέρα. Τώρα θες τον χρόνο να τον κάνεις μισή ώρα ή 1.5 ώρα, προκύπτει στην χειρότερη όσο έβγαλα περίπου για έναν μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλα αυτά τα γνωρίζω, εσύ είπες κατανάλωση 700kw για μαγείρεμα από έναν εργένη. Εγώ έκανα κάποιους υπολογισμούς και σου είπα οτι στην χειρότερη, αν μαγειρεύει κάθε μέρα θα βγει 1.5kW x 1 ώρα/ημέρα. Τώρα θες τον χρόνο να τον κάνεις μισή ώρα ή 1.5 ώρα, προκύπτει στην χειρότερη όσο έβγαλα περίπου για έναν μήνα.

Δεν εχω καταλαβει αν μενει μονος του πως τα υπολογιζει και τι σκατα μαγειρευει και τρωει ρε βασιλη. Μπανιο κανει με ζεστο νερο? Φωτα αναβει? Καμια τοστιερα ισως? Μαλλον ουτε καφετιερα δεν βαζει μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν εχω καταλαβει αν μενει μονος του πως τα υπολογιζει και τι σκατα μαγειρευει και τρωει ρε βασιλη. Μπανιο κανει με ζεστο νερο? Φωτα αναβει? Καμια τοστιερα ισως? Μαλλον ουτε καφετιερα δεν βαζει μπροστα.

Προφανώς θα καταναλώσει πολύ περισσότερα, εγώ αναφέρθηκα για το μαγείρεμα με την εστία. Τώρα αυτός αντί εστία μπορεί να βάλει φούρνο, μπορεί να ανάψει ένα σωρό πράγματα, η κατανάλωση θα είναι πολύ διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Όλα αυτά τα γνωρίζω, εσύ είπες κατανάλωση 700kw για μαγείρεμα από έναν εργένη. Εγώ έκανα κάποιους υπολογισμούς και σου είπα οτι στην χειρότερη, αν μαγειρεύει κάθε μέρα θα βγει 1.5kW x 1 ώρα/ημέρα. Τώρα θες τον χρόνο να τον κάνεις μισή ώρα ή 1.5 ώρα, προκύπτει στην χειρότερη όσο έβγαλα περίπου για έναν μήνα.

Μίλησα για συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση. Το οτι προκύπτει από το μαγείρεμα και μόνο, είναι δική σου υπόθεση.

Έστω ότι μαγειρεύει καθημερινά και χρησιμοποιεί το φούρνο. Θα πω ότι καταναλώνει 2[kWh] τη μέρα. Άρα σε τετραμηνιαία κατανάλωση, έχουμε 240.

Έστω χρήση του θερμοσίφωνα 80 λίτρων το χειμώνα, όπου δε διατηρείται το νερό, για μισή ώρα. Κατανάλωση μέση γύρω στις 2 kWh. Τετραμηνιαία 240.

Έστω 3 λάμπες εξοικονόμησης ισχύος 10 [W] που δε θα κλείνουν ποτέ. Κατανάλωση περίπου 87 [kWh].

Ψυγείο ενεργειακής κλάσης Α+(απλούστερο) με ετήσια κατανάλωση 250 [kWh]. 62.5 [kWh/τετράμηνο].

629,6 [kWh] μέχρι στιγμής.

Επιπλέον βλέπω ότι το πλυντήριο, βάσει του κατασκευαστή, καταναλώνει 153 [kWh]/έτος. Βαριέμαι να ψάξω πάνω σε τι χρήση, έχει υπολογίσει ο κατασκευαστής την κατανάλωση. Θα δώσω ένα μέσο όρο γύρω στα 60[kWh]

Φτάσαμε σχεδόν την εκτίμηση που έκανα, σε ακραίες συνθήκες για εργένη. Προσθέτουμε άλλες 150 γενναιόδωρες, για χρήση υπολογιστή, λάπτοπ, τηλεόρασης, συνεχόμενα κάποιες ώρες τη μέρα.

850 με στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, χωρίς τσιγγουνιά. 

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Μίλησα για συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση. Το οτι προκύπτει από το μαγείρεμα και μόνο, είναι δική σου υπόθεση.

Α ξεχασα εχω και νυχτερινο εγω. Ασχετο τα σωβρακα τα πλενεις στο πλυντηριο ή στη σκαφη? Κι αυτο καιει ρευμα μου ειπε ενας φιλος απο το χωριο (δεν τον ξερεις).

Ενδεικτικα

https://www.dei.gr/el/katanalwsi-oikiakwn-suskeuwn/kouzina

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...