Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Α ξεχασα εχω και νυχτερινο εγω. Ασχετο τα σωβρακα τα πλενεις στο πλυντηριο ή στη σκαφη? Κι αυτο καιει ρευμα μου ειπε ενας φιλος απο το χωριο (δεν τον ξερεις).

Στο ΤΕΙ δε σου μάθανε να διαβάζεις manual, ή γενικότερα να σκέφτεσαι και να λες δεν ξέρω, αν δε γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Μίλησα για συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση. Το οτι προκύπτει από το μαγείρεμα και μόνο, είναι δική σου υπόθεση.

Οκ, τότε γράφε πιο ξεκάθαρα τι λες γιατί έτσι όπως τα γράφεις μπερδεύεις όποιον τα διαβάζει, τουλάχιστον εμένα με μπέρδεψες.

Πριν έγραψες 

Η μέση κατανάλωση ενός εργένη με μαγείρεμα και σπίτι 50 τετραγωνικών, δεν ξεπερνά τις 700kw. Είτε μπορείς να το καταλάβεις, είτε όχι. 

Εγώ κατάλαβα οτι εννοείς μόνο μαγείρεμα. Έτσι κι αλλιώς αν μένεις σε δικό σου σπίτι, εξυπακούεται οτι θα μαγειρέψεις κάποια στιγμή. Δεν έχει νόημα να τονίζουμε οτι στην κατανάλωση συμπεριλαμβάνεται και το μαγείρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, οι 700kWh είναι ψηλονορμάλ τιμή. Πάντως και οι 700 πολλές είναι για έναν που μένει μόνος, όπως έιπε και ο DrLO κάπου 400-500 ας πούμε πιο νορμαλ κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο φιλος μου με μισθο 1100 το μηνα μεσα σε 18 μηνες εχει στη τραπεζα 12 χιλιαδες ευρω

230 το νοικι για 30τμ αθηνα διπλα απο ηλεκτρικο σε υπερσυγχρονη ανακαινισμενη γκαρσονιερα. 20 ευρω ιντερνετ, 70 ευρω ΔΕΗ το διμηνο/35 το μηνα δλδ (εχει κοινωνικο τιμολογιο), 10 ευρω κινητο (φοιτητικο νουμερο). μαγευρευει 1 φορα καθε 2 μερες και σε ταπερακι το φαγητο του στη δουλεια. σουπερ μαρκετ 120 το μηνα. εξοδα μετακινησης δεν εχει (καρτα ανεργου στα ΜΜΕ απο αυτες που εχει ξεχασει να απενεργοποιησει το συστημα εδω και κανα χρονο). κοινοχρηστα μεσος ορος 8 ευρω.νερο 5 ευρω

Αρα συνολο στρογγυλα 430.  Του μενουν 670 τον μηνα τα οποια τα αποταμιευει ολα. Για την ακριβεια μου εχει πει 600 με 700 αποταμιευει.

ξεχασα να πω , ειναι προσφυγας και εχει μαθει σπαρτιατικη ζωη αλλα η ποιοτητα ζωης του ειναι καλη καθως ειναι σπιτογατος και το σπιτι του μικρο μεν υπερσυγχρονο με ολες τις μοντερνες ηλεκτρικες συσκευες και εξαιρετικα ανακαινισμενο παρα το οτι ειναι μικρο.το χει κανει κουκλακι. 

αρνητικο οτι μενει σε χαλια υποβαθμισμενη περιοχη αλλα αυτο δε τον ενοχλει καθολου. επισης λειπει συνηθως 10 ωρες απο το σπιτι καθε μερα για το απο/προς δουλεια με ηλεκτρικο/μετρο.

νομιζω σας βαζει ολους τα γυαλια. 

Επεξ/σία από Napier
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οσο αφορά σε λογαριασμούς ΔΕΗ παντως και εννοώ ολόκληρο το λογαριασμό οχι μονο για το ρευμα, παίζουν τεράστιες διαφορές σε δημοτικά τέλη ανα δήμο. Δίνουμε για 90 τετραγωνικά σπίτι στο κέντρο στην Αθήνα όσο έδινα για 25 τετραγωνικά στην Αγία Παρασκευη. Για αυτό πιθανόν να φανταζουν τόσα μεγάλα η μικρα τα ποσα σε κάποιους. Μας έρχεται γυρω στα 110 ευρώ το διμηνο μαζι με την εκπτωση συνέπειας στη ΔΕΗ, με χρηση κουζίνας κάθε μέρα και 30 ΕΥΔΑΠ, και για τα ίδια τετραγωνικά φίλος στα Μελίσια δίνει πάνω απο 200 με ίδια κατανάλωση πάνω κάτω. Οπότε αφού ψάχνεις για σπίτι εχε υπ'οψιν σου και αυτο, μπορεί δλδ ένα σπίτι να είναι φτηνοτερο απο κάποιο άλλο αλλα να εχει διπλάσια δημοτικά τελη λόγω δήμου οπότε να βγαίνει πιο ακριβό στο τέλος.
  Απο εκεί και πέρα μια χαρά μπορείς να μέινεις μόνος σου με 1000 ευρω τον μήνα και να αποταμιέυεις και το 20% απλά θέλει να νιώθεις λίγο απο οικονομία, να ξέρεις να ψωνίζεις, να μαγειρευεις, να βγαίνεις για διασκέδαση όπου σηκώνει η τσέπη σου. Ποτέ κανένας δεν έκανε οικονομία με delivery, όπως  επισης εκείνοι που λενε οτι θέλουν 30ευρω τη μερα για φαί λόγω θερμίδων ή "διατροφης" κτλ, δλδ 900€ τον μήνα, το λιγότερο που μπορω να πω είναι οτι κάτι δεν κάνουν καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Napier είπε

ο φιλος μου με μισθο 1100 το μηνα μεσα σε 18 μηνες εχει στη τραπεζα 12 χιλιαδες ευρω

230 το νοικι για 30τμ αθηνα διπλα απο ηλεκτρικο σε υπερσυγχρονη ανακαινισμενη γκαρσονιερα. 20 ευρω ιντερνετ, 70 ευρω ΔΕΗ το διμηνο/35 το μηνα δλδ (εχει κοινωνικο τιμολογιο), 10 ευρω κινητο (φοιτητικο νουμερο). μαγευρευει 1 φορα καθε 2 μερες και σε ταπερακι το φαγητο του στη δουλεια. σουπερ μαρκετ 120 το μηνα. εξοδα μετακινησης δεν εχει (καρτα ανεργου στα ΜΜΕ απο αυτες που εχει ξεχασει να απενεργοποιησει το συστημα εδω και κανα χρονο). κοινοχρηστα μεσος ορος 8 ευρω.νερο 5 ευρω

Αρα συνολο στρογγυλα 430.  Του μενουν 670 τον μηνα τα οποια τα αποταμιευει ολα. Για την ακριβεια μου εχει πει 600 με 700 αποταμιευει.

ξεχασα να πω , ειναι προσφυγας και εχει μαθει σπαρτιατικη ζωη αλλα η ποιοτητα ζωης του ειναι καλη καθως ειναι σπιτογατος και το σπιτι του μικρο μεν υπερσυγχρονο με ολες τις μοντερνες ηλεκτρικες συσκευες και εξαιρετικα ανακαινισμενο παρα το οτι ειναι μικρο.το χει κανει κουκλακι. 

αρνητικο οτι μενει σε χαλια υποβαθμισμενη περιοχη αλλα αυτο δε τον ενοχλει καθολου. επισης λειπει συνηθως 10 ωρες απο το σπιτι καθε μερα για το απο/προς δουλεια με ηλεκτρικο/μετρο.

νομιζω σας βαζει ολους τα γυαλια. 

Καλημέρα.. Είναι πολύ λίγα αυτά που χαλάει...Δεν βγαίνει αυτό το νούμερο σε λεφτά για να έχει κάνει αποταμίευση.. Δεν βγαίνει έξω για κανένα καφέ.. Φαγητό... Για ποτό..Δεν αγοράζει τον ρουχισμό, παπούτσια.. Κοινόχρηστα μόνο 8 ευρώ.. Πολύ λίγα.. Θέρμανση τίποτα; Δεν γίνεται ψώνια αλλά δεν έχει.. Σταθερο τηλέφωνο δεν έχει για ίντερνετ στο σπίτι.. Φαντάζομαι ούτε πηγαίνει καμμία βόλτα..Ταξι μετά το κλείσιμο του ηλεκτρικού..Και άλλα πολλά έξοδα ακόμα... Με κοπέλα δεν βγαίνει..Δεν κερνάει.. Θάλασσα δεν πηγαίνει;  Διακοπές δεν πηγαίνει...

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα αν αποταμιευει καποιος 670 ευρω το μηνα σε μια περιοδο 1.5 έτους δλδ 21 μισθους μαζι με δωρα ,επιδοματα αδειας, κτλ . τότε θα έχει μαζεψει 14.070 . ο φιλος μου εχει μαζεψει περιπου στα 12 χιλιαρικα στη τραπεζα αρα υποθετω τα υπολοιπα 2.000 ευρω στο 18 μηνο του εφυγαν σε καποια απο οσα αναφερεις.

 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Napier είπε

κοιτα αν αποταμιευει καποιος 670 ευρω το μηνα σε μια περιοδο 1.5 έτους δλδ 21 μισθους μαζι με δωρα ,επιδοματα αδειας, κτλ . τότε θα έχει μαζεψει 15.370 . ο φιλος μου εχει μαζεψει περιπου στα 12 χιλιαρικα στη τραπεζα αρα υποθετω τα υπολοιπα 3.000 ευρω στο 18 μηνο του εφυγαν σε καποια απο οσα αναφερεις.

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.. Είμαστε σε μια πολη λίγο ακριβή..Που όλα τα αγοράζεις και λίγο παραπάνω σε τιμές εν σχέσει από μια  επαρχιακή πόλη.. Είναι και άλλα που κάνεις και δεν τα έχω αναφέρει και χαλάς λεφτά.. Δεν πάει ένα σινεμά, κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.. Είμαστε σε μια πολη λίγο ακριβή..Που όλα τα αγοράζεις και λίγο παραπάνω σε τιμές εν σχέσει από μια  επαρχιακή πόλη.. Είναι και άλλα που κάνεις και δεν τα έχω αναφέρει και χαλάς λεφτά.. Δεν πάει ένα σινεμά, κτλ..

υποψην οτι ο φιλος μου ειναι προσφυγας. εχει αναγκαστει να περασει με  μολις 150 ευρω το μηνα για κανα χρονο στη Μορια.οποτε φανταζομαι το 1100 που παιρνει τωρα ειναι στο μυαλο του εκατομμυριουχος και φανταζομαι θα ξερει πως να το αποταμιευσει εφοσον ζουσε με 150 ευρω το μηνα.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Napier είπε

νομιζω σας βαζει ολους τα γυαλια. 

Ειδικά με το πιστόλιασμα της κάρτας στα ΜΜΕ, του βγάζουμε το καπέλο... 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Napier είπε

υποψην οτι ο φιλος μου ειναι προσφυγας. εχει αναγκαστει να περασει με  μολις 150 ευρω το μηνα για κανα χρονο στη Μορια.οποτε φανταζομαι το 1100 που παιρνει τωρα ειναι στο μυαλο του εκατομμυριουχος.

Καλώς.. Υπάρχει δουλειά που δίνει αυτά τα χρήματα; Και στον ιδιωτικό τομέα;; Εκτός αν είναι στέλεχος..

Φαντάζομαι αυτά που ανέφερα δεν τα κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά αλλα περισσότερο έχω μπερδευτεί με τόσες απόψεις τελικά απο το να κατασταλάξω σε κατι.

Αρα καταλήγουμε οτι με 1200 μπορείς να ζήσεις άνετα σαν εργένης με ενοίκιο 400; Αν ναι τοτε ισχύει και με 1000; ή εκει πρέπει να κατέβει το ενοίκιο;

Όταν λέω άνετα εννοώ να μην το σκέφτομαι να πάρω έναν έξτρα καφέ στη δουλειά, ούτε όμως να χαλάω 10 ευρώ την ημέρα έξω, όπως επίσης να μην το σκέφτομαι να ανάψω κλιματιστικό και να μπορώ να βγάινω έξω. Αν ισχύει πως ναι ζεις άνετα με 1200 και 400 ενοίκιο αλλά όχι 1000 με το ίδιο ενοίκιο τότε ειμαστε κομπλε, η εναλλακτική ειναι να μειωθεί το ενοίκιο στα 350 αλλα αυτο έχει και σαν αποτέλεσμα να μειωθεί αρκετά η ποιότητα του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά αλλα περισσότερο έχω μπερδευτεί με τόσες απόψεις τελικά απο το να κατασταλάξω σε κατι.

Αρα καταλήγουμε οτι με 1200 μπορείς να ζήσεις άνετα σαν εργένης με ενοίκιο 400; Αν ναι τοτε ισχύει και με 1000; ή εκει πρέπει να κατέβει το ενοίκιο;

Όταν λέω άνετα εννοώ να μην το σκέφτομαι να πάρω έναν έξτρα καφέ στη δουλειά, ούτε όμως να χαλάω 10 ευρώ την ημέρα έξω, όπως επίσης να μην το σκέφτομαι να ανάψω κλιματιστικό και να μπορώ να βγάινω έξω. Αν ισχύει πως ναι ζεις άνετα με 1200 και 400 ενοίκιο αλλά όχι 1000 με το ίδιο ενοίκιο τότε ειμαστε κομπλε, η εναλλακτική ειναι να μειωθεί το ενοίκιο στα 350 αλλα αυτο έχει και σαν αποτέλεσμα να μειωθεί αρκετά η ποιότητα του σπιτιού.

Τεράστιο ρόλο παίζει αν και τι όχημα έχεις και πόσο το χρησιμοποιείς 

Γενικά μιλώντας, αν δεν έχεις κόστος οχήματος νομίζω βγαίνεις σχετικά άνετα με χιλιάρικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Napier είπε

ο φιλος μου με μισθο 1100 το μηνα μεσα σε 18 μηνες εχει στη τραπεζα 12 χιλιαδες ευρω

230 το νοικι για 30τμ αθηνα διπλα απο ηλεκτρικο σε υπερσυγχρονη ανακαινισμενη γκαρσονιερα. 20 ευρω ιντερνετ, 70 ευρω ΔΕΗ το διμηνο/35 το μηνα δλδ (εχει κοινωνικο τιμολογιο), 10 ευρω κινητο (φοιτητικο νουμερο). μαγευρευει 1 φορα καθε 2 μερες και σε ταπερακι το φαγητο του στη δουλεια. σουπερ μαρκετ 120 το μηνα. εξοδα μετακινησης δεν εχει (καρτα ανεργου στα ΜΜΕ απο αυτες που εχει ξεχασει να απενεργοποιησει το συστημα εδω και κανα χρονο). κοινοχρηστα μεσος ορος 8 ευρω.νερο 5 ευρω

Αρα συνολο στρογγυλα 430.  Του μενουν 670 τον μηνα τα οποια τα αποταμιευει ολα. Για την ακριβεια μου εχει πει 600 με 700 αποταμιευει.

ξεχασα να πω , ειναι προσφυγας και εχει μαθει σπαρτιατικη ζωη αλλα η ποιοτητα ζωης του ειναι καλη καθως ειναι σπιτογατος και το σπιτι του μικρο μεν υπερσυγχρονο με ολες τις μοντερνες ηλεκτρικες συσκευες και εξαιρετικα ανακαινισμενο παρα το οτι ειναι μικρο.το χει κανει κουκλακι. 

αρνητικο οτι μενει σε χαλια υποβαθμισμενη περιοχη αλλα αυτο δε τον ενοχλει καθολου. επισης λειπει συνηθως 10 ωρες απο το σπιτι καθε μερα για το απο/προς δουλεια με ηλεκτρικο/μετρο.

νομιζω σας βαζει ολους τα γυαλια. 

απ'οσο θυμαμαι, οι προσφυγες δε πληρωνουν τιποτα για διαμονη. τουλαχιστον για καποιο μεγαλο διαστημα αρχικα, συν οτι παιρνουν επιδοματα απο την υπατη αρμοστια και εχουν δωρεαν μετακινησεις και δε ξερω γω τι αλλες παροχες. με αυτα τα δεδομενα, ο φιλος σου που δουλευει στη teleperformance, λογικο ειναι να βαζει στην ακρη. οποιοσδηποτε θα εβαζε

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...