Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ Απαράδεκτη συμπεριφορά


fotisdra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/8/2019 στις 7:13 ΜΜ, fotisdra είπε

Ήρθε σήμερα ένας πιτσιρικάς να με ενημερώσει για την προτεργια και τα συμφωνήσαμε να αλλάξω πάροχο. Μέσα στην όλη διαδικασία ήθελε να βγάλει και μια φωτό το ρολόι. Κατεβήκαμε λοιπόν και εκεί είδα ότι έλειπε από το πάνω μέρος του ρολογιού έλειπε η σφραγίδα ,μάλλον ήταν εκεί ακουμπισμένη βασικά γιατί είδα μια δίπλα στα άλλα ρολόγια της πολυκατοικίας. Μου λέει ο πιτσιρικάς πάρε καλου κακού δεδδηε να τους το πεις. Τι το ήθελα ;πήρα στο πενταψηφιο κατα τις 4:15 και 5:30 με περνει τηλέφωνο ένας γελοίος τύπος με υφακι. Μου λέει γιατί το πειραξες το ρολόι τι δουλειά είχες εκεί; Θα στείλω συνεργείο και θα σε χρεώσουμε για το ρολόι και το σφράγισμα του και άμα εχεις κλέψει ρεύμα θα δεις τι θα πάθεις και ένα σωρό ασυναρτησίες (για ένα ρολόι που φαίνεται ότι δεν έχει ανοιχτεί και είναι άψογο). Του ζήτησα το όνομα του και μου λέει ένας τεχνικός είμαι. Επέμεινα τα ίδια. Ε τον εβρησα άσχημα και το χάρηκα. Λάθος μου ξέρω αλλά ήταν ο ποιο εριστικός άνθρωπος που έχω μιλήσει. Αν τον είχα μπροστά μου θα γινόταν μακελειό. Μετά λέει σε ηχογραφώ έχω και τα στοιχεία σου θα δεις τι θα πάθεις και το έκλεισε. Μετά πάλι τηλέφωνα στον δεδδηε να βρω τα στοιχεία του και δεν ξέρουν λέει ποιος τεχνικός το χρεώθηκε. Πως θα τον βρω;

Το πολύ πολύ να σου κόψει το ρεύμα ..

Πέρα από την πλάκα, αν δεν έχεις πειράξει το μετρητή δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrLo είπε

Ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχει κλαπεί ρευμα στο μεταξύ.

Σε κάθε περίπτωση σίγουρα δε μπορεί κάποιος να πει ότι είναι ένα ρολόι "που φαίνεται ότι δεν έχει ανοιχτεί και είναι άψογο".

Μπορεί ο κάποιος που θα έρθει να δει το ρολόι σήμερα να ξέρει αν δεν έκανε ακριβώς αυτό ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή εσυ μέχρι χθές ?

Κάθε ρολόι με κομμένη οποιαδήποτε σφραγίδα είναι ύποπτο κλοπής.

Γενικά έχεις δίκιο, όπως είχε γράψει ο Γιάννης Platano σε παλαιότερο σχετικό thread, στα εργαστήρια μπορεί να διαπιστωθούν τα πάντα από πειράγματα στον μετρητή ακόμα και πόσο έκλεψες. Οπότε γενικά άνοιγμα της έξω σφραγίδας δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν έκλεψες, αλλά πριν σε αρχίσουν από ΔΕΔΔΗΕ στα πρόστιμα τα δικαστήρια και το κράξιμο, πρέπει να ελέγξουν τον μετρητή.

Τώρα για αυτή την τεχνική με τους μαγνήτες. Το είχα ψάξει εγώ πριν καιρό αν αξίζει να το κάνεις ή οχι. Αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν στο youtube τα έχουνε κάνει για την πλάκα τους και τοποθετούν μαγνήτες μέτριας ή μικρής δύναμης πολύ κοντά σε εξαρτήματα του μετρητή και σε εντελώς ανοιγμένους μετρητές με ακάλυπτα όλα τα μέρη τους. Όσο αυξάνονται τα εκατοστά μειώνεται η δύναμη του μαγνήτη με το τετράγωνο της απόστασης, οπότε για μαγνήτη έξω από το καβούκι του μετρητή χρειάζεσαι έναν πολύ ισχυρό μαγνήτη ο οποίος κοστίζει μερικές εκατοντάδες ευρώ. Ο μαγνήτης δεν μπλοκάρει την ροδέλα του μετρητή καθώς αυτή δεν είναι από σίδερο.

Τώρα αν βρεις και τοποθετήσεις τον μαγνήτη, υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα. Εμπλοκή του μετρητή ή μη εμπλοκή του μετρητή. Σε κάθε ένα από αυτά τώρα υπάρχουν δύο υποπεριπτώσεις που μπορεί να συμβούν, ο μαγνήτης εντοπίζεται σε έλεγχο, αλλά μπορεί και να μην εντοπιστεί σε έλεγχο. Είτε εντοπιστεί είτε οχι όμως μπορεί να συμβούν και τα εξής τέσσερα πράγματα. Να γυρνάει η ροδέλα του μετρητή και οι ενδείξεις με ταχύτερο ρυθμό σε σύγκριση με παλιά, η ροδέλα του μετρητή να γυρνάει αντίστροφα, μπορεί να μην συμβεί και τίποτα από τα παραπάνω και όλα καλώς, μπορεί όμως και λόγω της δύναμης του μαγνήτη να αποκολληθούν διάφορα εξαρτήματα και μέρη από σίδερο, οπότε μπορεί γενικά να υποστεί βλάβη ο μετρητής. Αν λάβεις υπόψη όλα τα παραπάνω και πιθανές συνέπειες σε έλεγχο, δεν αξίζει να ασχοληθείς καν.

Επίσης σε οποιαδήποτε παρέμβαση στον μετρητή ας μην ξεχνάμε και τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας. Όποιος ψάχνει να μειώσει το κόστος των λογαριασμών, ο καλύτερος τρόπος είναι να καταναλώνει λιγότερα. Ακούγεται γραφικό, αλλά όλα από εκεί ξεκινούν και όλα εκεί καταλήγουν για όποιον θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

11 ώρες πριν, k_w_t είπε

Ακριβως την ιδια απορεια εχω ?

Απο την στιγμη που ο μετρητης δεν ειναι μεσα στο διαμερισμα μου και βρισκεται σε κοινοχρηστο χωρο γιατι να εχω καποια ευθυνη ?

Τρία πράγματα μπορούν να γίνουν για να διασφαλιστεί ο καταναλωτής στο μέγιστο δυνατό.

1. Να κατεβαίνει και να ελέγχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το ρολόι του μετρητή και οτι κανένας δεν το έχει πειράξει.

2. Αν διαπιστωθεί κομμένη η εξωτερική σφραγίδα, καλεί το 100 για δήλωση συμβάντος και ζητάει αντίγραφο της δήλωσης από το ΑΤ.

3. Αν διαπιστωθεί οτι είναι κομμένη και η εσωτερική, καλεί το 100 για τα παραπάνω και υποβάλλει μήνυση κατά αγνώστου.

Με τα παραπάνω υπάρχει ένα γραπτό ιστορικό αν τυχόν περάσει από δικαστήριο και δείχνει κατά κάποιον τρόπο οτι δεν το έκανε ο ίδιος αλλά κάποιος άγνωστος. Αυτά φυσικά με την προϋπόθεση οτι δεν τα άνοιξε ο ίδιο για να πειράξει τον μετρητή, αυτό διαπιστώνεται έτσι κι αλλιώς.

Πάντως απαράδεκτο να σε βάζουν να υπογράψεις να είσαι υπεύθυνος για οτι συμβεί και να μην αφήνουν τα ρολόγια να μπουν σε ελεγχόμενο κλειστό χώρο του κτιρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Γενικά έχεις δίκιο, όπως είχε γράψει ο Γιάννης Platano σε παλαιότερο σχετικό thread, στα εργαστήρια μπορεί να διαπιστωθούν τα πάντα από πειράγματα στον μετρητή ακόμα και πόσο έκλεψες. Οπότε γενικά άνοιγμα της έξω σφραγίδας δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν έκλεψες, αλλά πριν σε αρχίσουν από ΔΕΔΔΗΕ στα πρόστιμα τα δικαστήρια και το κράξιμο, πρέπει να ελέγξουν τον μετρητή.

Τώρα για αυτή την τεχνική με τους μαγνήτες. Το είχα ψάξει εγώ πριν καιρό αν αξίζει να το κάνεις ή οχι. Αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν στο youtube τα έχουνε κάνει για την πλάκα τους και τοποθετούν μαγνήτες μέτριας ή μικρής δύναμης πολύ κοντά σε εξαρτήματα του μετρητή και σε εντελώς ανοιγμένους μετρητές με ακάλυπτα όλα τα μέρη τους. Όσο αυξάνονται τα εκατοστά μειώνεται η δύναμη του μαγνήτη με το τετράγωνο της απόστασης, οπότε για μαγνήτη έξω από το καβούκι του μετρητή χρειάζεσαι έναν πολύ ισχυρό μαγνήτη ο οποίος κοστίζει μερικές εκατοντάδες ευρώ. Ο μαγνήτης δεν μπλοκάρει την ροδέλα του μετρητή καθώς αυτή δεν είναι από σίδερο.

Τώρα αν βρεις και τοποθετήσεις τον μαγνήτη, υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα. Εμπλοκή του μετρητή ή μη εμπλοκή του μετρητή. Σε κάθε ένα από αυτά τώρα υπάρχουν δύο υποπεριπτώσεις που μπορεί να συμβούν, ο μαγνήτης εντοπίζεται σε έλεγχο, αλλά μπορεί και να μην εντοπιστεί σε έλεγχο. Είτε εντοπιστεί είτε οχι όμως μπορεί να συμβούν και τα εξής τέσσερα πράγματα. Να γυρνάει η ροδέλα του μετρητή και οι ενδείξεις με ταχύτερο ρυθμό σε σύγκριση με παλιά, η ροδέλα του μετρητή να γυρνάει αντίστροφα, μπορεί να μην συμβεί και τίποτα από τα παραπάνω και όλα καλώς, μπορεί όμως και λόγω της δύναμης του μαγνήτη να αποκολληθούν διάφορα εξαρτήματα και μέρη από σίδερο, οπότε μπορεί γενικά να υποστεί βλάβη ο μετρητής. Αν λάβεις υπόψη όλα τα παραπάνω και πιθανές συνέπειες σε έλεγχο, δεν αξίζει να ασχοληθείς καν.

Επίσης σε οποιαδήποτε παρέμβαση στον μετρητή ας μην ξεχνάμε και τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας. Όποιος ψάχνει να μειώσει το κόστος των λογαριασμών, ο καλύτερος τρόπος είναι να καταναλώνει λιγότερα. Ακούγεται γραφικό, αλλά όλα από εκεί ξεκινούν και όλα εκεί καταλήγουν για όποιον θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Τρία πράγματα μπορούν να γίνουν για να διασφαλιστεί ο καταναλωτής στο μέγιστο δυνατό.

1. Να κατεβαίνει και να ελέγχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το ρολόι του μετρητή και οτι κανένας δεν το έχει πειράξει.

2. Αν διαπιστωθεί κομμένη η εξωτερική σφραγίδα, καλεί το 100 για δήλωση συμβάντος και ζητάει αντίγραφο της δήλωσης από το ΑΤ.

3. Αν διαπιστωθεί οτι είναι κομμένη και η εσωτερική, καλεί το 100 για τα παραπάνω και υποβάλλει μήνυση κατά αγνώστου.

Με τα παραπάνω υπάρχει ένα γραπτό ιστορικό αν τυχόν περάσει από δικαστήριο και δείχνει κατά κάποιον τρόπο οτι δεν το έκανε ο ίδιος αλλά κάποιος άγνωστος. Αυτά φυσικά με την προϋπόθεση οτι δεν τα άνοιξε ο ίδιο για να πειράξει τον μετρητή, αυτό διαπιστώνεται έτσι κι αλλιώς.

Πάντως απαράδεκτο να σε βάζουν να υπογράψεις να είσαι υπεύθυνος για οτι συμβεί και να μην αφήνουν τα ρολόγια να μπουν σε ελεγχόμενο κλειστό χώρο του κτιρίου.

Καλημέρα.. Αυτό που μπορεί να κάνει  κάποιος πελάτης είναι να ελέγχει συχνά την παροχή του.. Αν έχει πειραχθει.. Και αν βρει κάποιο πρόβλημα καλεί την Δεδδηε.. Δεν έχει καμμία δουλειά η αστυνομία στις παροχές που υπάρχουν...Δεν την αφορα αν είναι κομμένες οι σφραγίδες.. Δουλειά είναι  αυτή του διαχειριστή του ρεύματος δηλαδή η Δεδδηε...Ο πελάτης απαγορεύεται να ανοίγει την παροχή και να ελέγχει αυτή..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου πουν στην αρχή της συνομιλίας ότι η κλήση καταγράφεται ώστε να δώσεις συγκατάθεση. Αν δεν γίνει αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την καταγραφή σαν αποδεικτικό στοιχείο στο δικαστήριο, είναι παράνομη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε μπλεξει και η μανα μου σε παρομοια υποθεση, οσο και να τρεξε εφαγε προστιμο για ρευματοκλοπη, αν και το ρολοι αθικτο (τα αλλα στο συγκροτημα ειχαν οντως πειραχτει) η δικαιολογια τους ηταν οτι ειχαμε μειωμενη καταναλωση.Οντως η καταναλωση στο σπιτι ηταν φθινουσα απο το 2013 και μετα γιατι

1.Ειχαν παει στην Αθηνα για 1 χρονο για λογους υγειας.

2. Μετακομισα εγω και η αδελφη μου.

Στο τελος πληρωσε το προστιμο, απιστευτα ψυχοφθορα διαδικασια... Απο τοτε οποτε ακουω ΔΕΔΔΗΕ με πιανει ενας κομπος στο στομαχι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα επίσημα γραπτά

1. τα στοιχεία του

2. την ηχογραφημένη συνομιλία

Εάν δεν λάβεις απάντηση κάνε καταγγελία για απειλή, ψυχολογική πίεση που σου προκάλεσε έντονη ανησυχία, θλίψη , απώλεια ύπνου κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Ειχε μπλεξει και η μανα μου σε παρομοια υποθεση, οσο και να τρεξε εφαγε προστιμο για ρευματοκλοπη, αν και το ρολοι αθικτο (τα αλλα στο συγκροτημα ειχαν οντως πειραχτει) η δικαιολογια τους ηταν οτι ειχαμε μειωμενη καταναλωση.Οντως η καταναλωση στο σπιτι ηταν φθινουσα απο το 2013 και μετα γιατι

1.Ειχαν παει στην Αθηνα για 1 χρονο για λογους υγειας.

2. Μετακομισα εγω και η αδελφη μου.

Στο τελος πληρωσε το προστιμο, απιστευτα ψυχοφθορα διαδικασια... Απο τοτε οποτε ακουω ΔΕΔΔΗΕ με πιανει ενας κομπος στο στομαχι...

Το μετρητή σας τον αλλάξανε; Η έξω σφραγίδα ήταν σπασμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Το μετρητή σας τον αλλάξανε; Η έξω σφραγίδα ήταν σπασμένη; 

Συνήθως αλλάζουν και τον μετρητή..Βάζουν μετά ψηφιακό..

Υπάρχουν και οι κομπιναδοροι που σφραγίζουν  και την παροχή απέξω για φαίνεται ότι δεν έχει πειραχθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...