Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ Απαράδεκτη συμπεριφορά


fotisdra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Καλά έλα μια βόλτα πχ Πεντέλη να δεις πόσες μονοκατοικίες έχουν τα ρολόγια εξωτερικά στο φράχτη προσβάσιμο στους πάντες. Για την ακρίβεια πιο εύκολο/γρήγορο είναι να μετρήσεις ποιοι δεν το έχουν έτσι παρά ποιοι το έχουν. 

Το οποίο δεν βρίσκω παράλογο, πως αλλιώς θα έκαναν τις μετρήσεις? Θα έπρεπε να κανονίζουν ραντεβού πότε θα είναι κάποιοι στο σπίτι (ή να παίρνουν άδεια από τη δουλειά) για να τους ανοίγουν σε περίπτωση που το ρολόι είναι μέσα? 

Όπως τις κάνουν σε όλα τα κτίρια, χτυπάνε το κουδούνι και όποιος ανοίξει. Σε εμάς που είμαστε τριπλοκατοικία στο κέντρο όλα τα ρολόγια είναι μέσα δίπλα από την είσοδο και έχουμε το πρόβλημα οτι πρέπει να βρίσκεται κάποιος για να μετρήσουν, αλλά πολύ παλιό το σπίτι, ακόμα και να μην ήταν παλιό όμως, δεν γίνεται το ρολόι να είναι έξω, προτιμώ να βρίσκεται εντός του οικοπέδου/οικίας, μπορεί ο καθένας να οσυ κάνει οτιδήποτε, όπως μια δολιοφθορά και να τρέχεις μετά. Την μέτρηση την δίνεις και τηλεφωνικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Όπως τις κάνουν σε όλα τα κτίρια, χτυπάνε το κουδούνι και όποιος ανοίξει

Μιλάω για μονοκατοικίες, όχι πολυκατοικίες ούτε πχ μεζονέτες με κοινή είσοδο στο οικόπεδο. Εκεί τι κάνουν όταν λείπουν οι άνθρωποι λόγω δουλειάς? Έρχονται απογεύματα ή ΣΚ? Μαντραπήδα δεν προβλέπεται...

Καλώς ή κακώς, η πλειοψηφία (μην πω συντριπτική) των "νέων" μονοκατοικιών που έχω δει 20κάτι χρόνια τώρα, έχουν τα ρολόγια προσβάσιμα στο φράχτη.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Διαφωνώ κάθετα με το σκεπτικό σου, οτι δηλαδή θα πρέπει να φοβόμαστε τον οποιονδήποτε, ειδικά αν δεν έχουμε διαπράξει κάτι παράνομο.

Σιγά μην καθόμαστε να φοβόμαστε κιόλας τον κάθε σαχλαμάρα που θα μας καλέσει από δημόσια υπηρεσία με αγένεια και θα μας πει οτι "θα δείτε τι θα πάετε".  

Εμένα αν μου έλεγαν θα δω τι θα πάθω θα τους έλεγα να μην απειλούν γιατί θα τους κάνω μήνυση για απειλή. Οχι θα καθόμαστε να κλαίμε κιόλας.

Τα νομικά τμήματα της ΔΕΗ μας κλάνουν μια μάντρα. Ας φροντίσουν πρώτα να εισπράξουν τα οφειλόμενα που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Όσο για τις σφραγίδες των μετρητών. Σε τεράστιο αριθμό μετρητών οι εξωτερικές σφραγίδες είναι παραβιασμένες. Κακώς βέβαια. Αν είναι και οι εσωτερικές τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Οι εξωτερικές σφραγίδες μπορεί να χρειαστεί να ανοιχτούν σε ορισμένες περιπτώσεις π.χ ηλεκτρολόγος για να ελέγξει οτι είναι εντάξει τα καλώδια ή για να επισκευάσει κάποια βλάβη να αλλάξει αγωγούς από τον πίνακα μέχρι τον μετρητή. 

Ο ΔΕΔΔΗΕ ας κοιτάξει να αντικαταστήσει όλους τους μετρητές με έξυπνους ψηφιακούς για να ξεφύγουμε από αυτές τις μπουρδελοκαταστάσεις που συναντούμε εν έτη 2019 με παραβιάσεις, κλοπές ρεύματος, ιδιοκτήτες και ενοικιαστές να τρέχουν και να μην φτάνουν με πρόστιμα, συνεργεία να αμελούν να περάσουν για μέτρηση ή να βρίσκεται ο μετρητής εντός της οικίας. Ας μάθει ο κάθε υπαλληλάκος που έγλυψε κατουρημένες ποδιές να συμπεριφέρεται καλύτερα στους πελάτες και τους καταναλωτές της ΔΕΗ. Από αυτά και πολλά άλλα η ΔΕΗ είναι στα όρια της κατάρρευσης και τώρα θα καταργήσουν την καθολική έκπτωση του 10% και θα βάλουν εισοδηματικά κριτήρια.

καταρχήν δεν είπα ότι πρέπει να φοβάται κάποιος

είπα ότι πρέπει να έχεις μια στοιχειώδη ευγένεια όταν μιλάς με ένα τηλεφωνικό κέντρο μιας δημόσιας υπηρεσίας - οργανισμού - εταιρείας

κανείς υπάλληλος δεν θα σε βρίσει ή θα σου μιλήσει άσχημα

οι κλήσεις στα τηλεφωνικά κέντρα (ηχογράφηση) καταγράφονται συνήθως

επίσης σου θυμίζω φίλε μου ότι θες να επιλύσεις ένα πρόβλημα ποιος τρόπος νομίζεις εσύ ότι θα είναι καλύτερος ο ήρεμος/ευγενικός τρόπος

ή αν αρχίζεις να βρίζεις / απειλείς ...κτλ?

μάλλον ο ευγενικός/ήρεμος τρόπος είναι ο καλύτερος για να διευθετήσεις το πρόβλημα σου και να το λύσεις γρήγορα και με το χαμηλότερο κόστος.

1 ώρα πριν, aggelos87 είπε

Έχε το νου σου πάντως μην έρθει και σου κόψει την εσωτερική σφραγίδα :P

μην τον φοβίζεις φίλε άγγελε τον φίλο μας

δεν θα το κάνει

γιατί αν το κάνει (επειδή δεν είναι τόσο απλό πρέπει να έχεις γνώσεις) μην ξεχνάς είναι ενεργή παροχή έχει ρεύμα

απλά θα χάσει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς σαν μονοκατοικία είμαστε, ο κάθε όροφος είναι μια αυτοτελής ιδιοκτησία και έχει διαφορετική είσοδο στην πρόσοψη του κτιρίου, δίπλα από κάθε είσοδο είναι και το ρολόι της παροχής του κάθε ορόφου, πρέπει να ανοίξεις ξεχωριστά για μέτρηση του κάθε ρολογιού. Αν δεν μπορεί να βρίσκεται κανένας ας δώσει τηλεφωνικώς την ένδειξη. Δεν γίνεται να βρίσκεται το ρολόι φάτσα στο πεζοδρόμιο, τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας δεν το έχω δει πουθενά, θυμάμαι μια μονοκατοικία στην Πεύκη που το είχα συναντήσει αυτό. Στην Πεντέλη δεν ξέρω τι κάνουν, αν θέλει ο άλλος να τοποθετήσει τον μετρητή εκτός ας τον βάλει εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Μην γράφεται ανακρίβειες αν δεν γνωριζετε

Φυσικα και ο κάθε πελάτης έχει δικαίωμα πρόσβασης στον μετρητή του 

Επίσης δεν χρειάζεται να πάει ο δεδδηε για αλλαγή παροχο 

Γιατί έχει κάνει κανέναν φόνο και θα του πάρουν τα σοβρακα η είναι κανένας απατεώνας; ή φταίει αυτός που έσπασε το εξωτερικό ταμπέλακι που είναι 40 χρόνων; 

Μάλλον δεν έχεις πάει σε δικαστήριο στην ζωή σου 

δεν είσαι σε θέση για να γνωρίζεις τι έχω κάνει στην ζωή μου

ούτε που δουλεύω

ούτε τι γνώσεις έχω

άρα τα συμπεράσματα σου σε παρακαλώ να τα κρατάς για τον εαυτό σου

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

λυπάμαι αλλά δεν είσαι ενημερωμένος καλά

ΥΔΕ θα χρειαστείς αν αλλάξεις πάροχο από ΔΕΗ πας σε άλλον πάροχο

η ΥΔΕ έχει ισχύ 14 χρόνια για τα οικιακά και 5 χρόνια για τα επαγγελματικά

όταν αλλάζεις πάροχο πάει το ΔΕΔΔΗΕ και σημειώνει την τελική μέτρηση της παροχής σου (μετρητή) για να βγει ο τελικός λογαριασμός στον παλιό σου πάροχο και να ξεκινήσει να μετράει ο νέος πάροχος σου.

Υδε χρειάζεται όταν γίνεται  γενικώς κάποια αλλαγή...Και εφόσον έχουν πέρασει τα 14 χρόνια που έχει μέσα το σύστημα της Δεδδηε.. Όλες τις μετρήσεις για όλους τους παρόχους της κάνει μόνο η Δεδδηε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καταρχήν δεν είπα ότι πρέπει να φοβάται κάποιος

είπα ότι πρέπει να έχεις μια στοιχειώδη ευγένεια όταν μιλάς με ένα τηλεφωνικό κέντρο μιας δημόσιας υπηρεσίας - οργανισμού - εταιρείας

κανείς υπάλληλος δεν θα σε βρίσει ή θα σου μιλήσει άσχημα

οι κλήσεις στα τηλεφωνικά κέντρα (ηχογράφηση) καταγράφονται συνήθως

επίσης σου θυμίζω φίλε μου ότι θες να επιλύσεις ένα πρόβλημα ποιος τρόπος νομίζεις εσύ ότι θα είναι καλύτερος ο ήρεμος/ευγενικός τρόπος

ή αν αρχίζεις να βρίζεις / απειλείς ...κτλ?

μάλλον ο ευγενικός/ήρεμος τρόπος είναι ο καλύτερος για να διευθετήσεις το πρόβλημα σου και να το λύσεις γρήγορα και με το χαμηλότερο κόστος.

μην τον φοβίζεις φίλε άγγελε τον φίλο μας

δεν θα το κάνει

γιατί αν το κάνει (επειδή δεν είναι τόσο απλό πρέπει να έχεις γνώσεις) μην ξεχνάς είναι ενεργή παροχή έχει ρεύμα

απλά θα χάσει την δουλειά του.

Ναι μόνο που σύμφωνα με τα γραφόμενα του ts, αυτός ήταν ευγενικός και μετά τον κάλεσε κάποιος που του άρχισε το κράξιμο στο τηλέφωνο. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά αν ο άλλος αρχίσει πρώτος, ε πρέπει με κάποιον τρόπο να τον βάλεις στην θέση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Και εμείς σαν μονοκατοικία είμαστε, ο κάθε όροφος είναι μια αυτοτελής ιδιοκτησία και έχει διαφορετική είσοδο στην πρόσοψη του κτιρίου, δίπλα από κάθε είσοδο είναι και το ρολόι της παροχής του κάθε ορόφου, πρέπει να ανοίξεις ξεχωριστά για μέτρηση του κάθε ρολογιού. Αν δεν μπορεί να βρίσκεται κανένας ας δώσει τηλεφωνικώς την ένδειξη. Δεν γίνεται να βρίσκεται το ρολόι φάτσα στο πεζοδρόμιο, τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας δεν το έχω δει πουθενά, θυμάμαι μια μονοκατοικία στην Πεύκη που το είχα συναντήσει αυτό. Στην Πεντέλη δεν ξέρω τι κάνουν, αν θέλει ο άλλος να τοποθετήσει τον μετρητή εκτός ας τον βάλει εκτός.

Τότε δεν είσαι μονοκατοικία. 😛

Nαι δεν τα βλέπεις, γιατί στο κέντρο (με εξαίρεση πχ το Ψυχικό, αν το θεωρείς κέντρο) οι πραγματικές μονοκατοικίες είναι ελάχιστες.

Δεν είναι μόνο Πεντέλη, σε όλα τα προάστια που έχουν  πχ κάτω των 30 ετών μονοκατοικίες θα δεις πάρα πολλές (αν όχι όλες) να έχουν τα ρολόγια στο φράχτη προσβάσιμα σε όλους.

 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι μόνο που σύμφωνα με τα γραφόμενα του ts, αυτός ήταν ευγενικός και μετά τον κάλεσε κάποιος που του άρχισε το κράξιμο στο τηλέφωνο. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά αν ο άλλος αρχίσει πρώτος, ε πρέπει με κάποιον τρόπο να τον βάλεις στην θέση του.

τον βάζεις στην θέση του με ευγενικό τρόπο φίλε βασίλη

επίσης άλλο πράγμα να σου μιλήσει με απότομο τρόπο

και άλλο πράγμα να τον βρίσεις

έχει μεγάλη διαφορά και μάντεψε ποιος βγαίνει χαμένος αυτός που θα μιλήσει απότομα ή αυτός που βρίζει.

αν ο φίλος μας έλεγε στον "τεχνικό/υπάλληλο" δώσε μου τα στοιχεία σου ή τον προϊστάμενο σου

τι λες να γινόταν?

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Υδε χρειάζεται όταν γίνεται  γενικώς κάποια αλλαγή...Και εφόσον έχουν πέρασει τα 14 χρόνια που έχει μέσα το σύστημα της Δεδδηε.. Όλες τις μετρήσεις για όλους τους παρόχους της κάνει μόνο η Δεδδηε...

επίσης σε ενημερώνει το ΔΕΔΔΗΕ ότι έχει λήξει το ΥΔΕ και έχεις 6 μήνες να το ανανεώσεις αλλιώς κινδυνεύεις με διακοπή της παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, divo είπε

Σε ολες τις νεες κατοικιες η δεη ζηταει προσβασιμο χωρο στο ρολοι. Σε οτι κατοικια εχω δει ή εχω μεινει εκτος Αθηνων ειναι στο φραχτη με ειδικη τσιμεντινη κατασκευη. Εκει επανω  βαζουν και το σωληνα που θα περασει το ρευμα. Υψος 3 μετρα. Η μονη διαφορα ειναι οτι σε καποιες βαζουν πορτακια μεταλικαπου κλειδωνουν  και φαινεται μονο η ένδειξη

Στην Αθηνα στις νεες πολυκατοικιες ειναι μεσα στην εισοδο τα περισσοτερα και στα παλια σπίτια μετα την κυρια εισοδο.    

Και εγω ειχα πορτακι που κλειδωνει αλλα το εσπαγε αυτος που ερχοταν να μετρησει οποτε εμεινε ετσι, δεν ειχε νοημα να το επισκευαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

λυπάμαι αλλά δεν είσαι ενημερωμένος καλά

ΥΔΕ θα χρειαστείς αν αλλάξεις πάροχο από ΔΕΗ πας σε άλλον πάροχο

η ΥΔΕ έχει ισχύ 14 χρόνια για τα οικιακά και 5 χρόνια για τα επαγγελματικά

όταν αλλάζεις πάροχο πάει το ΔΕΔΔΗΕ και σημειώνει την τελική μέτρηση της παροχής σου (μετρητή) για να βγει ο τελικός λογαριασμός στον παλιό σου πάροχο και να ξεκινήσει να μετράει ο νέος πάροχος σου.

Δεν είπα ότι δεν πάει. Είπα ότι δεν χρειάζεται να πάει για να αλλάξεις παροχο 

 

Επεξ/σία από Alex2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό είναι ένα μελανό σημείο, γιατί την έχω πατήσει, καλώς ή κακώς. Και εμένα το ρολόι είναι στο φράχτη εξωτερικά, οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση. Δυστυχώς ο πατέρας μου είχε το ρεύμα στο όνομά του και την πλήρωσε ο ίδιος, χωρίς να ξέρουμε τι συναίβει πραγματικά. Κάποια στιγμή μας πήρε ο νέος ένοικος (4 μήνες) ότι άλλαξαν το ρολόι, γιατί είχε κομμένες και τις 2 σφραγίδες. Ο προηγούμενος ένοικος ήταν αστυνομικός, υπεράνω πάσσης υποψίας τέλος πάντων. Πήγε ο πατέρας μου στη ΔΕΔΔΗΕ και του έλεγαν ότι θα περάσει ποινικό δικαστήριο σε απειλητικό ύφος, όπως στον TS, κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό. Τελικά πληρώσαμε αναλογικά 1 χρόνο την έξτρα κατανάλωση του προγούμενου ενοικιαστή (4μελής οικογένια), ενώ ήταν 5 μήνες ξενοίκιαστο και τους 4 τελευταίους έμενε ένα ζευγάρι, συν 300+ στον εργολάβο για την εργασία + το νέο ρολόι. Αυτά πριν εξεταστεί ο μετρητής για ρευματοκλοπή, κάτι για το οποίο δεν έχουμε ενημέρωση τι έγινε. 

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος, αλλά η διαδικασία μπάζει από παντού. Αφενός ο εργολάβος που ελέγχει τη ρευματοκλοπή έχει αμεσότατο όφελος από την αντικατάσταση του ρολογιού, αφετέρου θα έπρεπε να υπάρχει διαρκής έλεγχος των σφραγιδών. Δε γίνεται να βρίσκει τη σφραγίδα κομμένη και να σου λέει ότι είναι κομμένη ένα ολόκληρο χρόνο ή όσο του βαρέσει. Όταν μέτραγες κάθε 2 μήνες δεν το έβλεπες ρε μεγάλε; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Σε ολες τις νεες κατοικιες η δεη ζηταει προσβασιμο χωρο στο ρολοι. Σε οτι κατοικια εχω δει ή εχω μεινει εκτος Αθηνων ειναι στο φραχτη με ειδικη τσιμεντινη κατασκευη. Εκει επανω  βαζουν και το σωληνα που θα περασει το ρευμα. Υψος 3 μετρα. Η μονη διαφορα ειναι οτι σε καποιες βαζουν πορτακια μεταλικαπου κλειδωνουν  και φαινεται μονο η ένδειξη

Στην Αθηνα στις νεες πολυκατοικιες ειναι μεσα στην εισοδο τα περισσοτερα και στα παλια σπίτια μετα την κυρια εισοδο.    

Τα πορτάκια στο ρολόι με την κλειδαριά τα σκέφτηκα και εγώ οτι θα μπορούσαν να ήταν πιθανή λύση, όμως είναι νόμιμα; 

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ρε σεις σε όλες τις νέες πολυκατοικίες τα ρολογια είναι στις πυλωτες, και άρα προσβάσιμα στον οποιονδήποτε 

Στην πολυκατοικία της μητέρας μου τα ρολόγια είναι στην πυλωτή αλλά μέσα σε ένα δωμάτιο, εκεί πέρα τοποθετήθηκε πόρτα με κλειδαριά αργότερα, τα κλειδιά τα έχουν οι ιδιοκτήτες, όταν είναι να μετρήσει ο εργολάβος ο διαχειριστής ξεκλειδώνει την πόρτα από την προηγούμενη μέρα.

59 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Γενικά αυτό είναι ένα μελανό σημείο, γιατί την έχω πατήσει, καλώς ή κακώς. Και εμένα το ρολόι είναι στο φράχτη εξωτερικά, οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση. Δυστυχώς ο πατέρας μου είχε το ρεύμα στο όνομά του και την πλήρωσε ο ίδιος, χωρίς να ξέρουμε τι συναίβει πραγματικά. Κάποια στιγμή μας πήρε ο νέος ένοικος (4 μήνες) ότι άλλαξαν το ρολόι, γιατί είχε κομμένες και τις 2 σφραγίδες. Ο προηγούμενος ένοικος ήταν αστυνομικός, υπεράνω πάσσης υποψίας τέλος πάντων. Πήγε ο πατέρας μου στη ΔΕΔΔΗΕ και του έλεγαν ότι θα περάσει ποινικό δικαστήριο σε απειλητικό ύφος, όπως στον TS, κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό. Τελικά πληρώσαμε αναλογικά 1 χρόνο την έξτρα κατανάλωση του προγούμενου ενοικιαστή (4μελής οικογένια), ενώ ήταν 5 μήνες ξενοίκιαστο και τους 4 τελευταίους έμενε ένα ζευγάρι, συν 300+ στον εργολάβο για την εργασία + το νέο ρολόι. Αυτά πριν εξεταστεί ο μετρητής για ρευματοκλοπή, κάτι για το οποίο δεν έχουμε ενημέρωση τι έγινε. 

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος, αλλά η διαδικασία μπάζει από παντού. Αφενός ο εργολάβος που ελέγχει τη ρευματοκλοπή έχει αμεσότατο όφελος από την αντικατάσταση του ρολογιού, αφετέρου θα έπρεπε να υπάρχει διαρκής έλεγχος των σφραγιδών. Δε γίνεται να βρίσκει τη σφραγίδα κομμένη και να σου λέει ότι είναι κομμένη ένα ολόκληρο χρόνο ή όσο του βαρέσει. Όταν μέτραγες κάθε 2 μήνες δεν το έβλεπες ρε μεγάλε; 

Θλιβερή ιστορία, την πατήσατε. Ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε την ΔΕΗ στον ιδιοκτήτη. Πιστεύω βέβαια, θα μπορούσατε να κινηθείτε νομικά εναντίον του προηγούμενου ενοικιαστή καθώς είχατε αποδεικτικά στοιχεία οτι έμενε αυτός εκεί και το ιστορικό μετρήσεων-κατανάλωσης θα φαινόταν αν έγινε ρευματοκλοπή και έκλεβε ρεύμα, αλλά άντε να βρεις υπομονή λεφτά και κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Γενικά αυτό είναι ένα μελανό σημείο, γιατί την έχω πατήσει, καλώς ή κακώς. Και εμένα το ρολόι είναι στο φράχτη εξωτερικά, οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση. Δυστυχώς ο πατέρας μου είχε το ρεύμα στο όνομά του και την πλήρωσε ο ίδιος, χωρίς να ξέρουμε τι συναίβει πραγματικά. Κάποια στιγμή μας πήρε ο νέος ένοικος (4 μήνες) ότι άλλαξαν το ρολόι, γιατί είχε κομμένες και τις 2 σφραγίδες. Ο προηγούμενος ένοικος ήταν αστυνομικός, υπεράνω πάσσης υποψίας τέλος πάντων. Πήγε ο πατέρας μου στη ΔΕΔΔΗΕ και του έλεγαν ότι θα περάσει ποινικό δικαστήριο σε απειλητικό ύφος, όπως στον TS, κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό. Τελικά πληρώσαμε αναλογικά 1 χρόνο την έξτρα κατανάλωση του προγούμενου ενοικιαστή (4μελής οικογένια), ενώ ήταν 5 μήνες ξενοίκιαστο και τους 4 τελευταίους έμενε ένα ζευγάρι, συν 300+ στον εργολάβο για την εργασία + το νέο ρολόι. Αυτά πριν εξεταστεί ο μετρητής για ρευματοκλοπή, κάτι για το οποίο δεν έχουμε ενημέρωση τι έγινε. 

Δε θέλω να είμαι καχύποπτος, αλλά η διαδικασία μπάζει από παντού. Αφενός ο εργολάβος που ελέγχει τη ρευματοκλοπή έχει αμεσότατο όφελος από την αντικατάσταση του ρολογιού, αφετέρου θα έπρεπε να υπάρχει διαρκής έλεγχος των σφραγιδών. Δε γίνεται να βρίσκει τη σφραγίδα κομμένη και να σου λέει ότι είναι κομμένη ένα ολόκληρο χρόνο ή όσο του βαρέσει. Όταν μέτραγες κάθε 2 μήνες δεν το έβλεπες ρε μεγάλε; 

Όντως το σύστημα μπάζει και γι' αυτό τον λόγο και επειδή υπάρχουν διάφοροι πονηρίδηδες "υπεράνω πάσης υποψίας" δεν αφήνουμε τίποτα στην τύχη του... τέλος πάντων, μικρό το κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...