Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ Απαράδεκτη συμπεριφορά


fotisdra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/8/2019 στις 7:23 ΜΜ, BackFromHell είπε

Μπορει και οχι.

Σπασμενη σφραγιδα σε ρολοι της ΔΕΗ, αν ο τυπος θελει να τον παει, τον παει μεχρι τελους και....γλεντωντας κιολας.

Εντυπωσιακο οτι ενω ο τυπος της protergia του χτυπησε το καμπανακι , ο ts αντι να παρει τηλ στη ΔΕΔΔΗΕ με κατεβασμενα αυτια μπηκε με τσαμπουκα, εβρισε, εκανε, ερανε, και τωρα θελει να τον βρει κιολας να τα πουνε γιατι το θεματακι του δεν τελειωσε στο τηλ...

Τον δικαιολογω. Πιθανως να μην εχει παρει ακομα χαμπαρι σε τι μπλεξιμο μπορει στ'αληθεια να οδηγηθει. Και οταν το παρει χαμπαρι θα ανοιγει τα γνωστα τοπικ, τυπου "πως θα αποδειξω στο δικαστηριο οτι δεν εσπασα εγω τη σφραγιδα κλπ".

Επισης οντως ηχογραφειται η συνομιλια και ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι...μαντεψε. Τεκμηριο.

Τεκμηριο ειναι και ο "πιτσιρικας" που κατεβηκανε μαζι και η σφραγιδα ηταν σπασμενη... αρα δεν την εσπασε ο ιδιος, καθοτι τα ρολογια ειναι πλεον εκτος οικοδομων για προσβαση απο τους καταμετρητες και τον οποιοδηποτε ανωμαλο....  το εσπασε καποιος αλλος και απλα διαπιστωθηκε απο τον Χ και τον πιτσιρικα... Οποτε το γλεντι θα τελειωσει αδοξα!!!  Επισης αν θελει με την ηχογραφηση, τον παει γλεντωντας τον υπαλληλο του ΔΕΔΔΗΕ διοτι του ειπε οτι εκλεψε ρευμα... σε ποιον μιλαει? Αν δεν διαπιστωθει παραβαση  απο το συνεργειο τους δεν εχει δικαιωμα να μιλησει ετσι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fireblade1 είπε

Τεκμηριο ειναι και ο "πιτσιρικας" που κατεβηκανε μαζι και η σφραγιδα ηταν σπασμενη... αρα δεν την εσπασε ο ιδιος, καθοτι τα ρολογια ειναι πλεον εκτος οικοδομων για προσβαση απο τους καταμετρητες και τον οποιοδηποτε ανωμαλο....  το εσπασε καποιος αλλος και απλα διαπιστωθηκε απο τον Χ και τον πιτσιρικα... Οποτε το γλεντι θα τελειωσει αδοξα!!!  Επισης αν θελει με την ηχογραφηση, τον παει γλεντωντας τον υπαλληλο του ΔΕΔΔΗΕ διοτι του ειπε οτι εκλεψε ρευμα... σε ποιον μιλαει? Αν δεν διαπιστωθει παραβαση  απο το συνεργειο τους δεν εχει δικαιωμα να μιλησει ετσι. 

 

Όταν έχεις κομμένη δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι.. Οφείλεις να ελέγχεις και να ενημερώνεις την Δεδδηε..Σαν κάτοχος την παροχής..

IMG-cf6c18b91487f625e3bf32f79bc26fa1-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι Κομμένες οι σφραγίδες δεν λέει τίποτα απο μόνο του.Στη πολυκατοικία μας με 22 ρολόγια είδα κάποια στιγμή οτι μαζί με το δικό μου ηταν σπασμένες οι σφραγίδες  και σε άλλα 5-6 ρολόγια.Προφανώς κάποιος λαλακας απο τη πολυκατοικία τις έκοψε για πλάκα.Πήγα στη Δεη και τους το είπα για να είμαι καλυμμένος .Μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί το αν κλέβεις ρευμα το βρίσκουν απο τη κατανάλωση και τους παλιούς λογαριασμούς και οχι αν λείπει η σφραγίδα.Αν ήθελα να έρθουν για να βάλουν καινούργια θα με χρέωναν με 20 ?? ευρώ.ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΕς ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, xp-user είπε

Το οτι ειναι Κομμένες οι σφραγίδες δεν λέει τίποτα απο μόνο του.Στη πολυκατοικία μας με 22 ρολόγια είδα κάποια στιγμή οτι μαζί με το δικό μου ηταν σπασμένες οι σφραγίδες  και σε άλλα 5-6 ρολόγια.Προφανώς κάποιος λαλακας απο τη πολυκατοικία τις έκοψε για πλάκα.Πήγα στη Δεη και τους το είπα για να είμαι καλυμμένος .Μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί το αν κλέβεις ρευμα το βρίσκουν απο τη κατανάλωση και τους παλιούς λογαριασμούς και οχι αν λείπει η σφραγίδα.Αν ήθελα να έρθουν για να βάλουν καινούργια θα με χρέωναν με 20 ?? ευρώ.ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΕς ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ .

Εγώ δεν είπα ότι λέει κάτι..Απλά η κάθε σφραγίζα έχει και 16 ευρώ αν είναι κομμένη.. Έρχεται στον λογαριασμό μετά.. Και αν έχει γίνει πολλές μπορεί να ελεγχθεί η παροχή περαιτέρω..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xp-user είπε

Το οτι ειναι Κομμένες οι σφραγίδες δεν λέει τίποτα απο μόνο του.Στη πολυκατοικία μας με 22 ρολόγια είδα κάποια στιγμή οτι μαζί με το δικό μου ηταν σπασμένες οι σφραγίδες  και σε άλλα 5-6 ρολόγια.Προφανώς κάποιος λαλακας απο τη πολυκατοικία τις έκοψε για πλάκα.Πήγα στη Δεη και τους το είπα για να είμαι καλυμμένος .Μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί το αν κλέβεις ρευμα το βρίσκουν απο τη κατανάλωση και τους παλιούς λογαριασμούς και οχι αν λείπει η σφραγίδα.Αν ήθελα να έρθουν για να βάλουν καινούργια θα με χρέωναν με 20 ?? ευρώ.ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΕς ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ .

Βασικά, αυτό είναι ίσως το πρόβλημα. Αλλάζει κάτι στη χρήση του ακινήτου, όπως σε εμένα και σε άλλους δύο συμφορουμίτες πιο πάνω και έρχονται και σου κόβουν κοστούμι για ρεύμα που δεν έκαψες, συν το ψυχοφθόρο κομμάτι. Μετά σου λένε θα σε πάμε ποινικό δικαστήριο, οπότε πληρώνεις πρόστιμα, εργολάβο, τζάμπα ρεύμα και λες και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλες σφραγιδες ειναι κομμενες, εδω ερχεται η δεη για βλαβη κοβει τη σφραγιδα και την παραταει ετσι και φευγει...στο χωριο σε εμενα το ιδιο...χαλαρωστε και μην τρελενετε το παλικαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε από την κατανάλωση βρίσκουν αν κλέβεις ρεύμα. Στον αδερφό μου ήρθαν να τον πιάσουν και καλά, και πήραν το 3ο το μακρύτερο. Η κατανάλωση μειώθηκε στο 1/3 και μυρίστηκαν αίμα τα κοπρόσκυλα. Μόνο που ο αδερφός μου από 5 άτομα που ήταν έμεινε δυστυχώς μόνος του. Κανένα ρολόι δεν είχε πειραχτεί. Αρκετά ασχοληθήκαμε με τους κοπρίτες που και σφραγίδες έχουν και ρολόγια γυρίζουν και άλλα πολλά.  Συνήγορο του καταναλωτή όποιος έχει πρόβλημα μαζί τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, buuren είπε

Οι πιο πολλες σφραγιδες ειναι κομμενες, εδω ερχεται η δεη για βλαβη κοβει τη σφραγιδα και την παραταει ετσι και φευγει...στο χωριο σε εμενα το ιδιο...χαλαρωστε και μην τρελενετε το παλικαρι.

Δεν έρχεται η ΔΕΗ παιδιά.. Πλέον είναι μόνο πάροχος έχει γίνει η ΔΕΗ εδώ και καιρό.. Υπεύθυνη είναι η Δεδδηε εδώ και πολλά χρόνια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμας δεν αφηνουμε ποτε να μπει καποιος απο δεδηε. Καποια στιγμη που ηρθαν και για ελεγχο, παλι δε τους αφησα. Μετα ηρθαν με την αστυνομια (μετα απο 2-3 μερες) και μαντεψτε.......... παλι δε τους αφησα. Απο τοτε τους παιρνουμε τηλεφωνο και απλα τους δινουμε τα στοιχεια των μετρητων. Καποια στιγμη μπηκαν με πονηρια και αμολησα στη πολυκατοικια το σκυλο μου, ενα μικρο ροντβαιλερ περιπου 75 κιλων. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια περιπου και καποια στιγμη................. ο τυπος πρεπει να τρεχει ακομη.

Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε οτι εχετε το δικαιωμα να μη τους βαλετε στην ιδιοκτησια σας, ασχετως ακομη και να το εχετε υπογραψει στο συμβολαιο. Το ιδιο τους ειπαν και οι αστυνομικοι, οτι εχω το δικαιωμα να μη τους βαλω μεσα και δε μπορουν να κανουν τπτ................

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 7:34 ΜΜ, BackFromHell είπε

Φιλαρακο μου, εισαι τοσο  πτωχος που νομιζεις οτι με το ποστ μου τους υποστηριζω και δεν καταλαβαινεις οτι κανω απελπιδα προσπαθεια να σε συνεφερω γιατι μπορει οντως να μπλεξεις και για τη σπασμενη σφραγιδα και για τα βρισιδια που εριξες και που επιμενεις να ψαχνεσαι "να παρεις το αιμα σου πισω" για μια παρεξηγηση επιπεδου γυμνασιου με εναν κακο επαγγελματια... Αντι να παρεις πισω κανα τηλεφωνο να απολογηθεις για τα βρισιδια και να δεις τι μπορει να γινει για το θεμα της σπασμενης σφραγιδας για να λυθει και να ξεμπερδευεις, εσυ καθεσαι και ψαχνεσαι πως θα βρεις τα στοιχεια του για να παρεις εκδικηση που σου την ειπε ενας Χ τηλεφωνητης στο τηλ, ενω κι εσυ με τη σειρα σου τον εβρισες... Αυθαιρετα θεωρω πως μιλαμε για νεαρο ηλικιας. Αν οχι, τοτε καλα κρασια. Σε καθε περιπτωση κοιτα να ξεμπερδευεις και τους τσαμπουκαδες αστους για αλλη ωρα.

Μήπως πρέπει κάθε φορά που μας βρίζει ένας κακός επαγγελματίας και ιδικά στο δημόσιο  που όλοι ξερουν τι γίνετε... να του ζητάμε και ταπεινά συγγνώμη???? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Σε εμας δεν αφηνουμε ποτε να μπει καποιος απο δεδηε. Καποια στιγμη που ηρθαν και για ελεγχο, παλι δε τους αφησα. Μετα ηρθαν με την αστυνομια (μετα απο 2-3 μερες) και μαντεψτε.......... παλι δε τους αφησα. Απο τοτε τους παιρνουμε τηλεφωνο και απλα τους δινουμε τα στοιχεια των μετρητων. Καποια στιγμη μπηκαν με πονηρια και αμολησα στη πολυκατοικια το σκυλο μου, ενα μικρο ροντβαιλερ περιπου 75 κιλων. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια περιπου και καποια στιγμη................. ο τυπος πρεπει να τρεχει ακομη.

Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε οτι εχετε το δικαιωμα να μη τους βαλετε στην ιδιοκτησια σας, ασχετως ακομη και να το εχετε υπογραψει στο συμβολαιο. Το ιδιο τους ειπαν και οι αστυνομικοι, οτι εχω το δικαιωμα να μη τους βαλω μεσα και δε μπορουν να κανουν τπτ................

Κάνεις μεγάλο λάθος σε αυτό που αναφέρεις.. Έχουν το δικαίωμα να μπουν στους μετρητές.. Είτε για μέτρηση είτε για έλεγχο..Όπως έχουν το δικαίωμα να σου κόψουν το ρεύμα.. Γιατί μετά από 3 φορές που έχουν περάσει και έχουν βρει το χώρο κλειστό μπορεί να γίνει και αυτό.. Είναι στην διακρατική ευκαιρία τους αν θέλουν να το κάνουν.. Η αστυνομία δεν νομίζω να είπε αυτό..Και μάλιστα αν ήταν σε κοινόχρηστο χώρο..Όπως είναι η αυλή η ο κήπος..

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εμεις εχουμε το δικαιωμα να ζηταμε αποδεικτικο ταυτοτητας οχι να ερχεται ενας αλητης που δηλωνει υπαλληλος προπατζιδικου και να κοβει τις σφραγιδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Σε εμας δεν αφηνουμε ποτε να μπει καποιος απο δεδηε. Καποια στιγμη που ηρθαν και για ελεγχο, παλι δε τους αφησα. Μετα ηρθαν με την αστυνομια (μετα απο 2-3 μερες) και μαντεψτε.......... παλι δε τους αφησα. Απο τοτε τους παιρνουμε τηλεφωνο και απλα τους δινουμε τα στοιχεια των μετρητων. Καποια στιγμη μπηκαν με πονηρια και αμολησα στη πολυκατοικια το σκυλο μου, ενα μικρο ροντβαιλερ περιπου 75 κιλων. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια περιπου και καποια στιγμη................. ο τυπος πρεπει να τρεχει ακομη.

Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε οτι εχετε το δικαιωμα να μη τους βαλετε στην ιδιοκτησια σας, ασχετως ακομη και να το εχετε υπογραψει στο συμβολαιο. Το ιδιο τους ειπαν και οι αστυνομικοι, οτι εχω το δικαιωμα να μη τους βαλω μεσα και δε μπορουν να κανουν τπτ................

Πρέπει να την έχετε κάποιοι λερωμένη την φωλίτσα σας, έτσι...

Τέλος πάντων...Μπορεί η νομοθεσία να προστατεύει την ιδιοκτησία, αλλά ο μετρητής παραμένει στην ιδιοκτησία του ΔΕΔΔΗΕ οπότε έχει κάθε δικαίωμα να μπει να ελέγξει το περιουσιακό του στοιχείο, έστω και αν γι' αυτό χρειαστεί να πάρει εντολή εισαγγελέα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τελικά ήταν καλύτερα παλιά που οι μετρητές ήταν μέσα στο σπίτι. Σε εμένα είναι μέσα, ακριβώς όπως μπαίνεις, οπότε ποιος να πειράξει τις σφραγίδες; Εντάξει πρέπει να είσαι την ημέρα της μέτρησης για να ανοίξεις αλλά τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι ο μετρητής δεν θα πάθει τίποτα, δεν θα τον πειράξει κανείς, ούτε θα πάθει κάτι από τον καιρό. Γιατί αν συμβεί κάτι ανάλογο με του TS άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας..

50 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Σε εμας δεν αφηνουμε ποτε να μπει καποιος απο δεδηε. Καποια στιγμη που ηρθαν και για ελεγχο, παλι δε τους αφησα. Μετα ηρθαν με την αστυνομια (μετα απο 2-3 μερες) και μαντεψτε.......... παλι δε τους αφησα. Απο τοτε τους παιρνουμε τηλεφωνο και απλα τους δινουμε τα στοιχεια των μετρητων. Καποια στιγμη μπηκαν με πονηρια και αμολησα στη πολυκατοικια το σκυλο μου, ενα μικρο ροντβαιλερ περιπου 75 κιλων. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια περιπου και καποια στιγμη................. ο τυπος πρεπει να τρεχει ακομη.

Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε οτι εχετε το δικαιωμα να μη τους βαλετε στην ιδιοκτησια σας, ασχετως ακομη και να το εχετε υπογραψει στο συμβολαιο. Το ιδιο τους ειπαν και οι αστυνομικοι, οτι εχω το δικαιωμα να μη τους βαλω μεσα και δε μπορουν να κανουν τπτ................

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Σε εμας δεν αφηνουμε ποτε να μπει καποιος απο δεδηε. Καποια στιγμη που ηρθαν και για ελεγχο, παλι δε τους αφησα. Μετα ηρθαν με την αστυνομια (μετα απο 2-3 μερες) και μαντεψτε.......... παλι δε τους αφησα. Απο τοτε τους παιρνουμε τηλεφωνο και απλα τους δινουμε τα στοιχεια των μετρητων. Καποια στιγμη μπηκαν με πονηρια και αμολησα στη πολυκατοικια το σκυλο μου, ενα μικρο ροντβαιλερ περιπου 75 κιλων. Αυτο εγινε πριν 5 χρονια περιπου και καποια στιγμη................. ο τυπος πρεπει να τρεχει ακομη.

Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε οτι εχετε το δικαιωμα να μη τους βαλετε στην ιδιοκτησια σας, ασχετως ακομη και να το εχετε υπογραψει στο συμβολαιο. Το ιδιο τους ειπαν και οι αστυνομικοι, οτι εχω το δικαιωμα να μη τους βαλω μεσα και δε μπορουν να κανουν τπτ................

Εγώ θα ντρεπόμουν όχι μόνο να τα κάνω αυτά, που γράφεις αλλά και να τα γράψω σε ένα forum καμαρώνοντας. Το ότι αμόλησες ένα σκύλο 75 κιλών εναντίον ενός ανθρώπου ενδεχομένως διακινδυνεύοντας τη σωματική του ακεραιότητα δεν είναι γεγονός, για το οποίο θα έπρεπε να καυχιέσαι ούτε συμβουλή προς τρίτους. Και ο ΔΕΔΔΗΕ έχει κάθε δικαίωμα να ελέγχει την κατανάλωση του μετρητή σου 3 φορές το  χρόνο και στα πλαίσια συγκεκριμένης διαδικασίας. Σ' αυτό που περιγράφεις μην περιμένεις κάποιος σοβαρός να σου μπει μπράβο ούτε να αποτελέσεις παράδειγμα προς μίμηση διώχνοντας και τρομοκρατώντας υπαλλήλους και αγνοώντας αστυνομικούς. Έχεις δικαίωμα να μην τους βάλεις μέσα στο σπίτι σου, αλλά αυτοί έχουν δικαίωμα να μπουν στην είσοδο της πολυκατοικίας σου για να ελέγξουν τον μετρητή και το δικαίωμα αυτό το απέκτησαν με την υπογραφή της σύμβασης. Τώρα γιατί δεν σου κόβουν το ρεύμα μετά από όλα αυτά, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Κρίμα όμως (και το εννοώ το κρίμα), φθάσαμε στο 2019, θέλουμε να αποκαλούμαστε Ευρωπαίοι και γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, που αποτελούν, το λίκνο του δυτικού πολιτισμού αλλά κατά τα λοιπά συμπεριφερόμαστε όπως οι γιδοβοσκοί στα ζώα τους μέσα στη στάνη το 1700 μΧ επί τουρκοκρατίας, για να μην πάω και πιο παλιά.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 9
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...